RECENZE: Unto The End

Autor: HusekD Publikováno: 10.12.2020, 19:39

Publikováno: 10.12.2020, 19:39

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 57 článků

Vývojáři ze společnosti 2 Ton Studios nám v případě Unto The End slibovali opravdový filmový zážitek z hraní, a musím říct, že co slíbili, to také dodrželi. Po spuštění hry se nedostanete do žádného přeplácaného menu, ale budete se dívat pouze na název hry, který vás jedním kliknutím plynule přenese do samotného děje. A ani poté se nic z této minimaličnosti nezmění, protože HUD v případě Unto The End v podstatě neexistuje. Nic vás tedy nebude rozptylovat, a budete se moct plně věnovat krásné stylizované grafice a neméně zajímavé hratelnosti.

Příběh začíná po boku vaší rodiny, která se s vámi loučí před loveckou výpravou za vysokou zvěří. Dostanete oštěp, od manželky pramínek vlasů pro štěstí a vydáváte se na cestu do zasněžených kopců a hor. Bohužel vás kopí ani pramínek vlasů nedokáže ochránit před nástrahami přírody, a vy se na zasněženém horském kopci proboříte do temných podzemních jeskyní. Vyzbrojeni mečem, vrhacím nožem a pochodní se vydáváte hledat cestu zpět na povrch. Hned záhy ovšem zjistíte, že v jeskyních nejste tak úplně sami.

Tak jako všechno v této hře, i váš inventář je velmi stručný a přímočarý. Najdete zde kolonku pro váš vak, do kterého sbíráte všechny potřebné suroviny, mezi které patří bylinky, klacíky, kůže a kosti. Ty využíváte na výrobu zbraní, léčivých odvarů, vylepšování zbrání, nebo dokonce jako dar, či pomoc pro ostatní obyvatele, protože jak se časem ukáže, není všechno tak černobílé, jak se na začátku může zdát. Dále ve vaku najdete klíče, a velmi důležité speciální předměty, které nacházíte různě po světě a díky kterým můžete komunikovat s ostatními postavami. Neméně důležitou součástí je i vaše pochodeň, díky které se můžete bezpečně pohybovat v temných chodbách jeskyní. Nakonec maté i možnost výroby nového vrhacího nože.

Unto The End není těžká hra a z 90 % vám nebude házet klacky pod nohy. Checkpointy máte téměř po každém souboji, a svoje hlavní stanoviště, které si tvoříte ohništěm na předem připravených místech, vám umožní vyrobit si nový léčivý odvar, vylepšit si brnění, uzdravit se, nebo si projít soubojový tutoriál, který je udělaný hezkým návratem do minulosti, kde budete moct trénovat veškeré své bojové schopnosti s vaší manželkou. Zbylých 10 % tvoří všudypřítomné pasti, ať už vytvořené nepřáteli, nebo samotnou přírodou.

Nejdůležitějším prvkem hry jsou samozřejmě souboje. Podobně jako v Souls hrách, i tady je nejpodstatnějším aspektem k poražení nepřítele poznání jeho výpadů a pohybů. Tudíž se musíte smířit s tím, že budete umírat, a budete umírat často. Každá smrt způsobená vašim protivníkem, ovšem není vina špatného designu hry, ale pouze vaší pomalé reakce. Unto The End je fér hra, a záleží jen na vás, jak rychle a plynule, jí budete schopni dokončit. Mezi vaše útoky patří lehký a těžký úder mečem, vrchní či spodní blokace, kotoul, náznak výpadu, odražení nepřítele ramenem a nakonec vámi vyrobený kostěný vrhací nůž. Nepřátelé se zde objevují ve všech možných variantách, ať už se to týká jejich rasy, velikosti, nebo vybavení. Rozhodně se během cca 6 hodin hrací doby nebude nudit, a dívat se na jednotvárné nudné nepřátele.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Jedná se o opravdu vydařený nezávislý titul, který byste si neměli nechat ujít. Jestli se dokážete vrátit ke své rodině a jak dlouho vám to bude trvat, to už nechám jen na vás a na vašich schopnostech. Atmosféra je v pár momentech opravdu vynikající. Škoda jen těch pár bugů, které samovolně hýbali kamerou, nebo udělali hru neovladatelnou. Snad se budou vývojáři hře i nadále věnovat, a tyhle malé neduhy brzy zmizí. Cenu Unto The End tvůrci stanovili na 719 Kč, ale můžete si jí vyzkoušet i skrze předplatné Xbox Game Pass.
14. 10. 2021 • HusekD0

RECENZE: Insurgency: Sandstorm

Hráči akčních her mají na výběr z nepřeberného množství titulů. Pokud se zaměříme na online hraní, tak zde máme hlavní favority v titulech jako Call of Duty, Battlefield, nebo například Apex. Všechny tyto moderní hry jsou zaměřené na široké publikum a to sebou přináší nepříjemný nešvar. Aby se zavděčili co nejvíce hráčům, tak vývojáři své tituly zbytečně ulehčují. U střelby jen stěží narazíte na recoil, UI celé hry bývá přeplácané všemožnými...

»
10. 10. 2021 • HusekD0

RECENZE: Death’s Door

Vrány byly odjakživa symbolizovány jako zvířata, která se pohybují v blízkosti smrti. Ve hře Deaths Door šli vývojáři ze studia Acid Nerve ještě o krůček dál a udělali z vrány samotného smrťáka.  Není to pro vaši postavu nic výjimečného. Je to jen každodenní rutinní práce, u které nepočítáte s žádnými komplikacemi. Začátek vaší cesty se line v pochmurné, až noirové atmosféře. Přicházíte do práce za doprovodu krásné klavírní hudby a než se stihnete rozkoukat,...

»
06. 10. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: Far Cry 6

Jedno je jisté. Ubisoft si svým rozhodnutím zrušit české lokalizace u her mnoho fanoušků nezískal. Spíš bych řekl, že hráče ztratil. Nicméně v celosvětovém měřítku ho to asi moc netrápí, protože situace se zatím nemění. A je to docela škoda, protože vydání další z jeho nejoblíbenějších sérií, je tady. Na mysli máme samozřejmě bláznivou akční jízdu Far Cry, která se na naše obrazovky vrací v rámci šestého dílu, nepočítáme-li odbočku New Dawn.

»
04. 10. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: World War Z: Aftermath

Vydávat důležité rozšíření pro akční kooperační střílečku, když před pár týdny nastoupili vetřelci a na obzoru je Back 4 Blood, to chce hodně silné prášky proti pomatenosti. Anebo velkou jistotu, že hráči si najdou cestu k tomu lepšímu. Že nechají vesmírné parazity ladem méně náročným kolegům a že nebudou chtít čekat na duchovního nástupce Left 4 Dead, s nímž se táhnou i velká očekávání. A ano, World War Z si sebejistotu může dovolit.

»
04. 10. 2021 • HusekD0

RECENZE: Tails of Iron

Krysy měli v dřívějších dobách velmi těžký život. Chyběl jim vůdce, řád a pevně dané zákony. Kvůli této rozpolcenosti čelili krysí obyvatelé neustálým útokům žabích nájezdníků. Nešlo s tímto strachem žít věčně, a proto se rozhodl povstat nový vůdce pod jménem Rattus. Podařilo se mu sjednotit veškeré krysí obyvatele a společnou silou zahnali žabí okupanty do ústraní. Po tomto slavném vítězství se stal Rattus prvním králem krysí říše. Země pod jeho vládou...

»
27. 09. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Hot Wheels Unleashed

V dobách mého dětství, což bylo ještě v minulém tisíciletí, o ni snil každý, komu sestoupila varlata. A s ohledem na dnešní korektní dobu možná i ty, kterým bobtnaly úplně jiné partie. Řeč je samozřejmě o autodráze. O tom malém vlastním závodním okruhu, kde probíhaly rodinné a přátelské souboje o mistra čtvrtého poschodí a šampióna čtvrti. Kdo nikdy nepodváděl šťoucháním do soupeře nebo sabotáží závodního speciálu, nechť hodí angličákem. Pokud mu to srdce...

»
20. 09. 2021 • SeedarCZ0

RECENZE: NBA 2K22

NBA 2K22 – král sportovních her opět na scéně. Jistě, můžete si o basketbalu myslet co chcete. Nakonec, ani já nejsem kdovíjaký fanoušek tohoto spíše amerického sportu. Nicméně, v žánru sportovních her tato série nejspíš nemá konkurenci. A to už dlouhá léta.

»
17. 09. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: WRC 10

Jubilea jsou fajn v tom, že se při nich většinou pořádá nějaká fajnová oslava. V herním světě se opijí tak maximálně vývojáři, ale ani hráči nestrádají. Letošní ročník rally soutěží s oficiální licencí WRC také letos slaví a to kulatým 10. dílem. Zároveň je to pro Francouze z Kylotonnu taková menší derniéra, jelikož příští ročník bude jejich poslední. Pak si značky a licenci WRC přeberou konkurenti z Codemasters.

»