Speciál: Jak jsme loni hráli?

Autor: p.a.c.oPublikováno: 14.7.2021, 8:00

Publikováno: 14.7.2021, 8:00

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 3250 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Polovina letošního roku je za námi, takže by se mohlo zdát již trochu opožděné udělat nějakou rekapitulaci loňského roku. Na zajímavá čísla však není nikdy pozdě, i když jsou spojena s rokem 2020. Mnoho z nás si jistě nejednou položilo otázku, jak staří lidé vůbec hrají hry, proč je hrají, na čem je hrají a tak dále. No a právě na tyto a další otázky odpovídá zpráva Entertainment Software Association (ESA), což je sice americká organizace, ale na druhou stranu mají k dispozici opravdu velký herní vzorek. Díky tomu se s velkou pravděpodobností data potkají i se situací u nás.

Když jsem zmínil velký vzorek, pojďme se rovnou podívat na konkrétní čísla. V Americe je podle statistik ESA 214,4 milióny hráčů. Z toho tvoří 70% děti mladší 18 let. U dospělých starších 18 let je hráčů 64%. Samozřejmě tuto základnu tvoří jak ženy, tak muži a pokud se ptáte na aktuální rozdělení sil, mužů hraje 59% a žen pak 41%. A jelikož už víme, kolik hráčů cca hraje, nastal čas podívat na informace s tím související a to jak jsou staří.

Věková hranice pod 18 let čítá 21% hráčů. Následující kategorie 18-34 let je tou nejpočetnější v našem grafu, čítá 38%. Další skupinu 35-54 let tvoří 26% hráčů (druhá nejpočetnější), pak následuje 55-64 let s 9% a nakonec skupina 65+. Ano, i takto staří lidé se hlásí ke hraní a dokonce jich je v našem koláči 6%. Z toho vyplývá, že průměrný hráčský věk je v rozmezí 35-44 let, což odpovídá faktu, že tito lidé hrají od dob rozšíření herního průmyslu až dodnes. Zajímavý údaj přinesla organizace The AbleGamers Charity, dle jejíchž dat se mezi námi nachází 46 miliónu hráčů, kteří hrají s nějakým hendikepem. Je super, že právě na takové lidi myslí třeba Microsoft a připravil pro ně svůj ovladač. Nejedná se totiž o zanedbatelné číslo.

Už víme, kolik lidí hraje a jaké věkové skupiny tu máme, což se bude hodit v textu dále. Nyní se pojďme podívat na hraní přes internet, protože celých 65% hráčů využívá právě online hraní s kamarády, ostatními členy rodiny nebo náhodnými hráči. Nejvíce nás nepřekvapivě hraje s kamarády. Takových hráčů je 42%. S partnerem / partnerkou hraje 27% hráčů a 24% hraje s někým s rodiny. Pro 17% hráčů je normální, vyjít mezi neznáme hráče a jenom 7% hráčů přizve ke svému hraní rodiče. Když to však vztáhneme k tomu, jaký je průměrný věk hráče, je vcelku logické, že tito lidé s rodiči hrát nebudou a puberťáci jsou rádi, když si jich rodiče moc nevšímají. Natož, aby s nimi hráli hry.

Byť se to někomu nemusí zdát, hraní má i svůj sociální rozměr a dokonce dokáže vytvářet přátelství či rovnou skvělá přátelství. To v průzkumu potvrdilo 30% hráčů, kteří řekli, že díky hraní si našli opravdu dobré přátele. Mimo sociálního kontaktu se hráči shodli také na tom, že hraní má pozitivní vliv na jejich životy. Všem mravokárcům tím sebrali vidle z rukou, protože ti se nás snaží přesvědčit o pravém opaku. Slovy čísel 80% hráčů uvádí, že hraní je dobré pro jejich mentální stimulaci. U hraní se zároveň velice dobře odpočívá, což tvrdí 79% hráčů. Zajímavým číslem je 50% hráčů, kteří tvrdí že mají hraní jako společnou rodinnou aktivitu, díky níž se všichni sejdou.

Abychom si hry mohli náležitě užívat, musíme k tomu mít nějaké způsobilé zařízení. Jaká tedy hráči vlastní? Skoro tři čtvrtiny dotázaných, konkrétně 73%, uvedlo, že vlastní herní konzoli. Přenosná zařízení zabírají 43%, následují VR zařízení s 29% a nakonec mobilní VR zařízení s 25%.  A teď to přijde, protože si řekneme, na čem hráči nejvíce hrají. Fanfára – tramtadadá – 61% procent hráčů hraje na mobilních telefonech, 52% si pro své hraní zvolí konzoli a nakonec 49% označilo jako svůj nástroj ke hraní PC. V této části průzkum zmínil i tři nejoblíbenější herní žánry, kdy vzhledem k oblibě mobilů pro hraní nepřekvapivě s výsledkem 71% zvítězily casual hry. Druhé místo s 50% obsadily akční hry a 48% připsaly střílečky.

Než přejdeme k tomu, kde nejčastěji hrajeme, ještě jedna odbočka. Spousta z nás hraje počítavé hry už opravdu dlouho, takže si můžete sami říct, kam byste patřily. Nejvíce hráčů, 29%, v průzkumu tvrdilo, že hrají v rozmezí 6-14 let. Shodně 25% hráčů si připsaly intervaly 15-24 let hraní a 25 a více let. Nejmenší skupiny, která i tak nakonec sklidila 21%, jsou hráči z intervalu 1-5 let hraní. Osobně jsem čekal, že nějaká skupina bude více dominantní, ale takto vyrovnaný souboj mě překvapil.

A teď již na slíbená místa a příležitosti, kdy hrajeme. Nejvíce hráčů si svůj čas najde po práci nebo škole. Takových je 51%. Ideálním časem pro hraní je čekání někde na něco, kdy po hře sáhlo 30% respondentů. V těsném závěsu rádi hrajeme, když si v práci nebo ve škole najdeme chvíli na pauzu, což se stane v 26% případů. Skoro překvapivě pak nejmenší část hraje, když cestuje, jenom 16%, ale to může být dáno tím, že se lidem při hraní může dělat špatně a dávat si pořád Kinderil není řešení. Druhým faktorem je charakter dopravního prostředku. Hrát nějakou střílečku třeba v autobuse by s našimi řidiči nebylo proveditelné, protože v autobuse lítáte ze strany na stranu. A to, jak musíte uznat, není vhodné prostředí pro hraní.

Obecná rozřazení máme za sebou, takže se podíváme na zvyky a profily jednotlivých herních skupin. Jako první to budou rodiny. V tomto bodě by mne zajímalo, jak to v naší krásné zemičce, takže poprosím všechny rodiče, co nás budou číst – kontrolujete při nákupu her pro své děti hodnocení PEGI nebo ESRB určující věk, pro jak velké děti je hra vhodná? Ve státech totiž podle tohoto hodnocení nakupuje celých 87% rodičů a 83% si pak myslí, že toto hodnocení odpovídá dané hře. Dobrou zprávou je, že 92% rodičů kontroluje, co jejich děti hrají a 87% používá nějaký typ rodičovské kontroly.

V rámci ní pak 48% procent rodičů omezuje čas, který jejich potomci tráví hraním her a ve 45% omezují čas na mobilu. Sledování televize živě omezuje 37% rodičů, a když je něco nahrané z TV, tak pak jenom 26% rodičů omezuje čas sledování takového obsahu. A jenom 18% rodičů reguluje svým potomkům návštěvy kina. Drtivá většina (95%) rodičů pak nakupuje hry se svými dětmi, 73% procent věří, že hry mohou děti něčemu přiučit (solidní číslo) a celých 66% pak hraje hry společně s dětmi, protože je to prý zábava pro celou rodinu nebo příležitost sblížit se s dětmi.

No a nyní se dostáváme k poslední fázi průzkumu, který si rozdělíme na muže a ženy. Podíváme se v něm na to, jak jsou na tom s herními návyky jednotlivé věkové kategorie a jelikož dámy mají přednost, koukneme se na nějaké zajímavosti ohledně jejich hraní jako první. Hodně zajímavé je číslo říkající, že ženy ve věku 18-34 let hrají v 77% procentech případů nejraději na mobilu. Ale když už se pustí do „pořádného“ hraní, mezi tři nejoblíbenější žánry patří rodinné hry (např. Super Mario, Just Dance – 59%), akční hry (např. GTA, God of War – 52%) a závodní hry (např. NFS, Mario Kart – 50%). Je od těchto mladých žen hezké, že víc jak půlka se jich snaží zlepšit své řidičské dovednosti. Hlavním důvodem proč holky tohoto věku hrají je, že je hry udržují v kontaktu s kamarády a rodinou.

Ani další věková kategorie 35-54 let nemění zásadně svou hlavní platformu, jíž je pro 78% mobilní telefon. Top 3 herní žánry se už ale mění na arkádové hry (např. Pac-man, Pinball – 40%), rodinné hry (např. Super Mario Party, Just Dance – 37%) a akční hry (např. GTA, God of War – 30%). Na otázku proč hrají, uvedlo 77% z nich, že jim hry pomáhají relaxovat.

U věkové kategorie 55-64 let lehce poklesl počet hráček využívajících mobilní telefony, ale i tak je to stále nadpoloviční většina 63%. I u této kategorie se trochu změnily preference herních žánrů. Jsou to rodinné a arkádové hry (25%), akční hry (16%) a dobrodružné hry (např. Tomb Raider, Uncharted – 14%). Hodně pěkný je i důvod, proč hráčky této kategorie hrají. Celých 82% z nich potvrdilo, že hry jim pomáhají trénovat a stimulovat jejich mentální stránku.

Poslední ženská věková kategorie jsou hráčky 65+, které na rozdíl od svých mladších kolegyň ve více jak polovině případů (60%) hrají hlavně na PC. Zároveň chtějí hrát hlavně sami (81%) a nejraději sáhnou po nějaké karetní hře (76%). Z toho vyplývá i preference žánrů. Zde vedou casual hry (např. Tetris, Solitaire – 95%), arkády (24%) a rodinné hry (13%). Zajímavé také jistě je, že 63% hráček tohoto věku se hraní věnuje 10 nebo méně let.

Dámy si svoje splnily, jdeme se kouknout na pány. Věkové kategorie jsou stejné, ale jak si ukážeme, preference se podstatně liší. Takže hráči ve věku 18-34 let v 75% případů pro hraní používají své konzole, aby si na nich v 51% zahráli nějakou akční hru, ideálně s kamarády. Mezi nejoblíbenější žánry se řadí střílečky (např. CoD, Fortnite – 80%), dále dobrodružné hry (68%) a nakonec RPG (65%). Většina hráčů (70%) pak uvádí, že díky hrám si udržují kontakt s kamarády a rodinou.

Ani kategorie 35-54 let zásadně nemění zařízení, na kterém hraje (70% na konzolích) a i zde vedou akční hry, ovšem pouze s 38%. Nejoblíbenějším herním žánrem jsou casual hry (67%), těsně následované střílečkami (61%) a dobrodružnými hrami (54%). Skoro všichni z nás v tomto věku využíváme hry jako relaxační prostředek (83%).

Starší hráči ze skupiny 55-64 už ale v nadpoloviční většině vyměnili své herní stroje za mobilní telefony (56%) a místo akčních her hrají raději casual věci (48%). Oblíbené herní žánry jsou tentokrát více vyrovnané, protože první místo (32%) obsadila trojice žánrů střílečky, dobrodružné hry a akční hry. O druhé místo (31%) se podělily RPG s arkádami a třetí příčku (26%) si připsali závodní hry. I muži v tomto věku díky hrám trénují a stimulují svou mentální stránku (87%)

Poslední věková kategorie 65+ se od konzolí a mobilu přesunula k PC (68%), na nichž si rádi zahrají karetní hry (58%) a to ideálně o samotě (77%). Z žánrů vedou casual hry (86%), arkády (41%) a poslední místo (26%) si rozdělily akce, dobrodružné hry a závody. Oproti dámám stejného věku ovšem méně jak polovina všech hráčů tohoto věku (46%) hraje 10 nebo méně let.

Jak je z průzkumu jasně patrné, každá skupina si na hraní najde něco, kvůli čemu si rádi sednou a pustí svou oblíbenou hru na svém oblíbeném zařízení. Upřímně musím říct, že mě samotného pár údajů překvapilo, ale jinde se naopak ukázalo, že některá klišé platí i po letech. Člověk to vidí i na sobě a data to potvrzují, že s dospíváním, prací a rodinou ubývá příležitostí ke hraní, takže se přesouváme k přístupnějším platformám, jakou jsou mobily. Stejně tak už člověk nemá tolik času na rozmáchlá RPG nebo mu vydrží opravdu hodně dlouho.

Závěrečná otázka do diskuze je úplně nasnadě. Potkáváte se s preferencemi vaší věkové kategorie? Jaké hry nejraději hrajete a kolik času denně / týdně jim přibližně věnujete? A nesmím zapomenout na v článku položenou otázku – kontrolujete při koupi hry pro svého potomka hodnocení organizací ESRB/PEGI?