SPECIÁL: Xbox Game Pass jako herní Netflix

Publikováno: 30.5.2021, 7:00

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 5463 článků

Nebylo by fajn mít více než 100 parádních her za pár set korun měsíčně? Tuto otázku si nejspíše před lety položil i Microsoft a představil něco, o čem se nám dříve ani nesnilo. Představil Xbox Game Pass, vlastní herní Netflix, který je hlavní zbraní herního byznysu Microsoftu. Dokonce zásadnější než nabušená konzole Xbox Series X nové generace či Xbox Series S, ačkoliv právě v kombinaci s cenově dostupnější konzolí získává Game Pass ještě více na atraktivitě… Nicméně o tom třeba jindy.

Možná se ptáte, proč jsme použili právě přirovnání herní Netflix, což vám hned osvětlíme. Xbox Game Pass je totiž předplatné, které vám za měsíční poplatek poskytuje neomezený přístup k více než 100 hrám pro Xbox Series X|S, Xbox One, PC s Windows 10 a dokonce i na mobilních telefonech či tabletech s Androidem (iOS během letošního roku) skrze cloudové hraní. Stejně jako u Netflixu tak máte žádaný obsah, jen namísto filmů a seriálů získáte bohatou a pestrou knihovnu her pro své oblíbené zařízení a je pravděpodobně jen otázkou času, než se Xbox Game Pass dostane i do chytrých televizí formou vlastní aplikace s pomocí hraní z cloudu.

Forza Horizon 4, Halo Infinite, Minecraft Dungeons, Ori and the Will of the Wisps a mnoho dalších v předplatném Xbox Game Pass

Jak dokázal Netflix, nejdůležitější je originální obsah. Microsoft si je toho dobře vědom a proto už nějakou dobu vydává své hry v den vydání v předplatném Xbox Game Pass. A je pak rozdíl, jestli za hru dáte 1500 či více korun anebo si zaplatíte předplatné a za stejnou sumu daný titul získáte na více než půl roku i s další stovkou her, u kterých se zabaví celá rodina včetně fenoménu Minecraft. Je sice pravda, že nabídka her Xbox Game Studios, herní divize Microsoftu, by mohla být bohatší, ale je to jen dočasný problém.

Od léta 2018 totiž Microsoft vehementně investuje do hraní, a to nejen v rámci stávajících studií, ale nakoupil i nespočet dalších a dokonce si vyhlédl jednoho z velkých vydavatelů herního průmyslu – Bethesda Softworks. Důkazem toho budiž prostá skutečnost, že na jaře 2018 měla divize Xbox Game Studios jen 6 studií. O rok a něco později už jich měla 15.

S akvizicí Bethesda Softworks, která se letos uskutečnila za 7,5 miliardy dolarů, má Microsoft na vývoj her pro předplatné Xbox Game Pass celkem 23 studií! A to už je sakra hodně. Vlastně se tak Xbox Game Studios během poměrně krátké doby stala jedním z největších vydavatelů herního průmyslu. A to ještě nemusí být zdaleka vše. Přímo Satya Nadella, ředitel Microsoftu, řekl, že do budoucna zvažují nákup ještě dalších studií.

Jak už jsme zmínili, nejzásadnější je pro předplatné jeho obsah. Akvizice už přinášejí první ovoce, ale naplno se to nejspíše rozjede až letos na podzim, kdy vyjde Halo Infinite a třeba i spekulovaná Forza Horizon 5 nebo vesmírná RPG Starfield, kterou šéf Xboxu Phil Spencer zmiňoval podezřele často. Poté už by kadence vlastních her měla být stabilnější, a kdo ví, jaká překvapení nás v podzimních měsících čekají. Moudřejší budeme po E3 prezentaci Xboxu, která se uskuteční 13. června a jejíž součástí už tentokrát bude i Bethesda, ale informace o hře se slavným archeologem Indiana Jonesem zde ještě nečekejte.

Mezitím nás Microsoft v předplatném pravidelně zásobuje také hrami ostatních vydavatelů a vývojářů, aby bylo stále z čeho vybírat. Zvláště v poslední době přitvrdil s AAA kousky jako akce Outriders či baseball MLB The Show 21 v den vydání, aby nám vynahradil momentální absenci vlastních her. V některých případech dokonce zafinancuje nezávislé vývojáře jen, aby jejich titul byl v den vydání v Xbox Game Pass. Význam těchto dalších her je stejně důležitý jako filmy a seriály jiných studií na Netflixu. Určitě nesledujete jen jejich vlastní produkci a rádi mrknete třeba na Mission Impossible, Batmana či parádní kousky Schwarzeneggera anebo se vydáte na Cestu do pravěku.

Stejně tak vám Xbox Game Pass umožní putovat s dinosaury v ARK: Survival Evolved, stát se Temným rytířem v Batman: Arkham Knight, střílet s kamarády v Battlefieldu či Destiny 2, navštívit drsný středověk v A Plague Tale: Innocence, stát se součástí úžasných fantasy světů v The Elder Scrolls či Dragon Age, vyděsit se v Resident Evil 7, zkoumat post-apokalyptické pustiny Falloutu, zakusit japonskou kulturu ság Final Fantasy či Yakuza nebo si užít Hvězdné války v dobrodružné sci-fi akci Star Wars Jedi: Fallen Order. Ne nadarmo zní slogan předplatného Xbox Game Pass „Objevte svou další oblíbenou hru“.

Microsoft vyjednává s dalšími i stávajícími vydavateli či vývojáři, aby pro své předplatitele zajistil pestrou škálu her a netvořily jej tak jen jeho vlastní tituly, které jsou sice zásadní, ale určitě vás osloví i hry jiných společností. Jedna z nich, Electronic Arts, se dokonce loni na podzim stala přímou součástí Xbox Game Pass Ultimate se svou službou EA Play, čímž se nabídka her rozšířila zhruba o necelou stovku dalších titulů včetně her jako FIFA, Battlefield, NHL či třeba Need for Speed. Dokonce se proslýchá, že by se letos na podzim k předplatnému mohl přidat i Ubisoft, což by znamenalo další pecky jako Assassin’s Creed, Rayman, Ghost Recon, Just Dance a další.

Stejně jako filmy a seriály jiných studií, i hry ostatních vydavatelů v předplatném rotují, ale zpravidla se zdrží alespoň půl roku, většinou i podstatně déle. Občas se vyskytne opravdu velký titul jako třeba GTA V či Red Dead Redemption 2, které se v Game Passu ohřáli jen po několik měsíců, ale to neznamená, že se v budoucnu nemohou objevit znovu, což nedávno potvrdila oblíbená městská akce. Hry od Xbox Game Studios a teď i Bethesda Softwork jako Forza, The Elder Scrolls, Halo, Fallout, Ori, DOOM, Gears a nespočet dalších jsou pak v nabídce Game Pass trvale podobně jako původní produkce Netflixu.

Her je v předplatném spousta a ruku na srdce, v dnešní uspěchané době si je stejně nestihneme zahrát všechny, ale rozhodně je z čeho vybírat. Xbox Game Pass vám navíc může posloužit třeba jen k jejich vyzkoušení, abyste se lépe rozhodli, co si pořídit. Nejvíce se nám ale zamlouvá skutečnost, že díky této službě mají studia tvůrčí svobodu, protože když se bude předplatnému dařit a hráčů bude spousta, každý titul si najde ty své. A to je pro Microsoft důležitější než standardní metrika v podobě počtu prodaných kusů anebo nám to alespoň tvrdí. Matt Booty, který vede Xbox Game Studios, pak nedávno řekl, že nechtějí studia nutit do her, která se hodí do obchodního modelu předplatného a už vůbec ne vycházet ze statistik jako poskytovatelé točené zábavy.

Jako zcela nemístné se pak ukázaly předpoklady, že Xbox Game Pass bude snižovat prodeje her v předplatném. Nejedni vývojáři, především z řad nezávislých celků, prohlásili, že se jim prodeje dokonce znásobily. Uvedením do předplatného se totiž hře dostane velké pozornosti, o kterou se postará sám Microsoft a jak už jsme řekli, spousta hráčů si hru vyzkouší a pak si ji třeba pořídí, a to ještě s 20% slevou díky Game Passu. Další finance pak tvůrcům přináší dodatečný obsah a i na ten máte slevu 10 %. Sám Mat Piscatella z americké společnosti NPD pro průzkum trhu pak jen před pár dny řekl, že stále nevidí známky toho, že by Game Pass kanibalizoval prodeje. Právě naopak, díky předplatnému se prodeje her mohou zvýšit…

Nakonec vlastně vydělají všichni. Vývojáři i vydavatelé tím, že jim Microsoft zaplatí za přidání jejich hry do knihovny Xbox Game Pass, což jim ve finále může zvednout prodeje daného titulu a ještě mají reklamu zdarma. Microsoft pak získá hráče do svého ekosystému a pochopitelně vydělá na samotných předplatitelích, ačkoliv ještě možná bude chvíli trvat, než bude Game Pass řádně výdělečný. Výše zmíněné akvizice ovšem dokazují, že pro Microsoft je tohle běh na dlouho trať.

Zkrátka a dobře, Microsoft do svého předplatného Xbox Game Pass i hraní samotného investuje neskutečným způsobem, za což se mu už odvděčilo více než 20 milionů předplatitelů. Na filmové či hudební protějšky sice nemá, ale rozhodně k tomu má dobře našlápnuto. Samozřejmě nikdy nebudou mít takovou kadenci jako Netflix, ovšem zde je zcela logický rozdíl. Zatímco film může vzniknout za několik měsíců, vývoj i menší hry zabere klidně rok, nemluvě o větších titulech, které si žádají několik let a stovky vývojářů. Přesto je fajn se věnovat oběma i dalším formám zábavy, abyste byli kulturně obohaceni všemi směry.

Starší grafika předplatného Xbox Game Pass

Celou dobu se tady rozplýváme a ještě jsme vám neřekli, na kolik vás předplatné Xbox Game Pass přijde, tedy za předpokladu, že o něj máte zájem. Je nám jasné, že každý nestojí o digitální knihovnu her anebo chtějí mít krabičky vystavené v poličce, ale je fajn mít tu možnost a rozhodnout se dle svých možností. Nezapomeňte také, že svou digitální knihovnu včetně předplatného můžete sdílet s dalším uživatelem a o náklady se klidně rozdělit.

Každopádně jsme pro vás níže připravili přehled dostupných variant předplatného Xbox Game Pass a kolik koštují na měsíc. Stejně jako Netflix je totiž k dispozici několik variant, ovšem neliší se ani tak kvalitou, jako spíše dalšími službami, které můžete získat navíc za výhodnější cenu. Pokud pak máte zájem jen o vyzkoušení, mohou si noví členové za symbolickou babku aktivovat uvítací měsíc a když se zaregistrují ihned, přihodí strejda Horst Fuchs ještě dva měsíce navíc! Časově omezená akce, o jejíž délce trvání nemáme páru.

Co říct závěrem? Snad jen to, že jsme Xbox Game Pass možná trochu přechválili, ale když on je to skutečný skvělý produkt. Netflix i Spotify jsou pak jasným důkazem, že předplatná jsou alespoň v současnosti budoucností zábavního průmyslu a jsme neskutečně rádi, že Microsoft na tenhle vlak naskočil včas.

 

Xbox Game Pass Ultimate – 339 Kč měsíčně

Xbox Game Pass pro konzole – 259 Kč měsíčně

Xbox Game Pass pro PC – 259 Kč měsíčně

27. 09. 2022 • tonyskate0

Minerály kamuflují nový ovladač Xbox

Microsoft letos pochopil, že není dobré vydávat tolik nových ovladačů, že to překonává počet samotných her, ale už se nám to pomalu zase rozjíždí. Naštěstí dnes představený i vydaný ovladač Xbox ve speciální edici Mineral Camo se opravdu povedl. Kombinace barev různých nerostů ve stylu kamufláže je parádní a pochopitelně neschází ani texturovaný povrch zadních rukojetí a tlačítek. Tlačítko sdílet a hybridní směrový ovladač už jsou pak samozřejmostí stejně jako...

»
22. 09. 2022 • Lukáš Urban0

Xbox Rádce: Nastavujeme konzoli s mobilem

První zapnutí konzole patří mezi ty nejkrásnější okamžiky, které hráč může začít. Tedy až do chvíle, než na něj vyskočí úvodní nastavení, jehož proces se může pořádně protáhnout. Víte, že si tuto povinnou štaci můžete zpříjemnit pomocí mobilního telefonu, který vám s úvodním vstupem do konzole pomůže. V dnešním vydání XKO Focus se na postup podíváme, protože si jím projdete nejenom jako úplní nováčci, ale také jako ostřílení hráči při přechodu na...

»
22. 09. 2022 • tonyskate0

Zářijová aktualizace pro konzole Xbox

Po delší době tady máme obsáhlejší systémovou aktualizaci pro konzole Xbox. Novinky se týkají knihovny her a nových možností co se týče úložiště a instalace her. Zapomenout nesníme ani na změnu tlačítka Xbox na ovladačích Elite Series 2 či třeba potlačení hluku, které je nově dostupné i na Xbox One.

»
19. 09. 2022 • tonyskate0

Bližší představení Xbox Elite 2 Core

Představení dostupnější verze profi ovladače Xbox Elite Series 2 Core provázejí spíše rozporuplné reakce, jelikož při dokoupení kompletní sady komponentů, se cenově dostane o něco výše, než stojí tradiční verze ovladače se vším všudy. Každopádně si níže můžete pustit video, které shrnuje všechny zásadní informace o ovladači včetně jeho plánovaného uvedení do Xbox Design Labu.

»
15. 09. 2022 • tonyskate0

Propojte ovladač Xbox s telefonem

Hraní přes cloud bude v době, kdy už mobilní připojení pojede pořádně naplno, zásadní komoditou herního průmyslu, čehož si je Microsoft vědom. Proto nám už nějaký ten pátek servíruje vlastní cloudové hraní Xbox, které si nejlépe vychutnáte, když k telefon připojíte svůj ovladač. Jak to udělat a případně hrát s ovladačem i skrze vzdálené hraní, se dozvíme v jednom z videí od týmu Xbox CZ.

»
14. 09. 2022 • tonyskate0

Další tipy a triky pro Xbox Series X|S

Pomalu se blíží druhé výročí konzolí Xbox Series X|S a je dost možné, že už máte vše parádně nastaveno, ale třeba vám unikly některé vychytávky. Právě na ně se zaměřuje herní pořad Xbox CZ. Možná prvně uslyšíte o HDMI-CEC pro současné ovládání televize anebo třeba propojení účtu s ovladačem, abyste byli přihlášeni právě ke svému účtu. Ocenit můžete i síťový přenos, pokud se teprve chystáte na novou generaci a nechce se...

»
08. 09. 2022 • Lukáš Urban0

Nový ovladač Xbox Elite Series v XKO Focus

Máme radost, když naše týdenní videa tematicky navazují. A díky včerejšímu oznámení můžeme plynule přejít od možností gamepadu z minulého videa k novému ovladači řady Elite Series 2, který nese označení Core a obléká bílou barvu. Co ovladač nabídne, co mu naopak bude chybět, kdy ho dostaneme do ruky a bude za to vůbec stát? Na většinu základních dotazů vám odpovíme v novém videu XKO Focus.

»
08. 09. 2022 • tonyskate0

Zářijová aktualizace pro Xbox

Systémové aktualizace konzolí Xbox nadále pokračují, ačkoliv už se jedná spíše o symbolická vylepšení, ale jistě se najdou hráči, kteří je ocení. Zatím poslední update přináší dvojici novinek v podobě potlačení hluku v párty chatu a možnosti spustit hru ze sdíleného záznamu.

»