Vyhlášení nejočekávanější hry roku 2022

Autor: HusekDPublikováno: 9.1.2022, 23:53

Publikováno: 9.1.2022, 23:53

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 170 článků

Rok 2022 přinese hráčům nepřeberné množství zajímavých titulů. Čekají na nás nové značky (Starfield, Red Fall,…), slavná pokračovaní (STALKER 2, Hellblade 2,…), ale také pár upgradů na současnou generaci konzolí (Cyberpunk, Zaklínač 3,…). Spousta her ještě čeká na své zveřejnění v blížících se konferencích, ale my už přece jen pár horkých kandidátů známe. Připravili jsme si pro vás dotazník, ve kterém jste mohli hlasovat o vašich favoritech. Nyní pro vás máme soupisku toho, jak si jednotlivé hry vedly a na co se naše komunita nejvíce těší.

Propadák roku

Každé hlasování má svého hrdého vítěze, ale zároveň i poražené outsidery. Někteří mezi nimi možná najdou své oblíbence, ale to v žádném případě neznamená, že byste se na ně měli přestat těšit. Jak se říká 100 lidí, 100 chutí. Poslední místo toto pravidlo nepotvrzuje, ale dalo se to trochu očekávat.

Na 28. místě se u naší komunity stává propadákem roku 2022 hra: WWE 2K22 (celkové hodnocení 2,1). V České republice nepatří wrestling mezi populární sporty a zajisté k tomuto hodnocení nepřispělo ani špatné technické zpracování jeho předchozích dílů.

Dalších pět míst bylo celkem vyrovnaných a o vaši přízeň bojovaly opravdu zajímavé tituly.

27. místo získala roztomilá, izometrická akční adventura Tunic (2,3) od nezávislého studia ISOMETRICORP Games. V těsném závěsu jí následuje nejbližší nová akce od vývojářů z Ubisoftu Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction (2,30). Předplatitelé služby Xbox Game Pass dostanou tuto kooperativní střílečku v den vydání, které je stanoveno na 20. ledna 2022. Další dvě místa byly hodně napínavé. Nakonec si 25. příčku vysloužil nejrychlejší ježek na světě s titulem Sonic Frontiers (3,6). Hned za ním přistáli z předaleké galaxie LEGO Star Wars: The Skywalker Saga (3,60). Poslední hrou v této kategorii ukořistila akční looter-shooter hra od Gearboxu, Tiny Tina’s Wonderlands (3,7).

Teď se můžeme posunout o jednu příčku výš a představíme si hry s hodnocením 4+. Tak, jako v předchozí kategorii, tak i tady se umístilo celkem pět kandidátů. Dalším na seznamu je akční hra z první osoby Warhammer 40,000: Darktide (4,1) na svědomí jí mají vývojáři ze studia Fatshark, kteří pracovali i na dvoudílné fantasy variantě Warhammer: Vermintide. 21. příčku si zasloužila exkluzivní akce CrossfireX (4,25). Následuje první závodní hra z našeho seznamu a jedná se o GRID Legends (4,35), což bude první díl z dlouholeté série, kterou bude nově vydávat společnost Electronic Arts. V další hře se podíváme na znovuzrození zaběhnuté značky a to v podobě Saints Row (4,5). V posledních letech se stali superhrdinové populárnějšími než kdy dřív. Proto se není čemu divit, když se v seznamu objevilo hned několik her s touto tematikou. První z nich je akční kooperace Suicide Squad: Kill The Justice League (4,72). Tato čistokrevná next-gen hra uzavírá tuto sekci a my se můžeme podívat na nejrozsáhlejší kategorii 5+.

Tuto kategorii otevírá závodní hra, která by se mohla stát potencionálním konkurentem naší Forzy Horizon 5, Test Drive Unlimited Solar Crown (5,1). Na léto si pro nás vývojáři z Arkane Studios připravili exkluzivní upírskou akci Redfall (5,10) jenž měla téměř stejné hodnocení jako předchozí titul TDU. Následoval zajímavý trojboj, který nakonec prohrála další komiksová akce Gotham Knights (5,30). Jedním z rivalů byla druhoválečná akce, kde se opět vžijete do role elitního ostřelovače. Tentokrát budete své nepřátele eliminovat ve Francii a jedná se o hru Sniper Elite 5 (5,32). Výhercem tohoto souboje se nakonec stalo stvoření hledající svého miláška. Po dlouhé době se opět podíváme do herního světa inspirovaného Tolkienovým Pánem Prstenů ve hře The Lord of the Rings: Gollum (5,33). Další tituly si už udržovaly větší rozestupy a v seznamu následuje hra Scorn (5,60). Tahle sci-fi záležitost zajisté udělá radost každému fanouškovi H.R. Gigera, protože veškeré dosavadní záběry vypadaly jako věrné kopie Vetřelce. Předposlední hra na pětkové stupnici to při vývoji opravdu neměla lehké a je hezké vidět, že na ní lidé stále myslí a nezanevřeli na ni. Samozřejmě se jedná o polskou hru z Techlandu Dying Light 2 (5,70). Podle nových informací na její kompletní dohrání budeme potřebovat okolo 500h, což je vážně děsivé číslo. Posledním, kdo se bohužel neprobojoval až do šestkového hodnocení je u fanoušků souls her velmi očekávaný titul Elden Ring. (5,90).

Do bronzové kategorie se dostalo celkem pět her, ale zároveň se jedná o kategorii, ve které je neméně novinek. Hráči očividně prahnou více po upgradech či remacích, než po nových značkách a pokračováních. Na deváté místo se prokousal remake sci-fi hororu Dead Space (6,05). V těsném závěsu se za ním udržel Avatar: Frontiers of Pandora (6,09) od společnosti Ubisoft. To, že se probojoval až takhle vysoko mě celkem překvapilo. Ubisoft se řadí mezí oblíbené společnosti, ale mám pocit, jako by v posledních letech absolutně nevěděli co a jak chtějí dělat. Upřímně doufám, že nás všechny příjemně překvapí. Sedmé místo si zaslouženě udržel nikdo menší, než legendární Řezník z Blavikenu, který se fanouškům této série připomene ve vylepšené verzi The Witcher 3 Next-Gen Update (6,7). Nyní tu máme něco speciálního pro všechny kouzelníky a fanoušky školy čar a kouzel v Bradavicích, protože se na šesté místo pročarovala hra z universa Harryho Pottera Hogwarts Legacy (6,72). Posledním titulem v šestkové stupnici je takový malý chudáček. Mohl to dotáhnout opravdu vysoko, ale bohužel pohořel na neúprosném nátlaku od vedení a akcionářů. Páté místo tak obsadil další upgrade od studia CD Projekt RED Cyberpunk 2077 Next-Gen Update (6,90).

Teď už začíná jít opravdu do tuhého. Přesouváme do poslední kategorie před vyhlášením vítěze a tím jsou sedmičkové hry. Na bramborové místo se probojovala hra, jenž si své hráče získala v prvním díle neuvěřitelným grafickým zpracováním a ještě lepším zvukovým doprovodem. Čtvrté a podle mě opravdu zasloužené místo získává druhé pokračování hry Hellblade Senua’s Saga, Hellblade II (7,32). Bronzové místo získala hra o kterého toho víme v podstatě nejméně ze všech a tou je velmi očekávaná novinka od společnosti Bethesda, Starfield (7,4). Snad se od tohoto studia konečně dočkáme bezproblémového vydání, bez zbytečných chyb a komplikací. Ano, vím, že toto přání je možná naivní, ale její zdejší vysoká příčka může znamenat rychlý a bolestivý pád. Vzhledem k tomu, že je od minulého roku společnost Bethesda pod křídly Microsoftu, tak snad díky tomuto partnerství bude mít dostatek prostředků a času pro úspěšné dokončení svého projektu. Stříbrnou příčku si u našich fanoušků získal druhý díl ze zamořené Francie plné odporných krys pod názvem A Plague Tale: Requiem (7,5). Opět se shledáme se sourozenci Amicii a Hugem, kteří budou muset čelit novým hrozbám. První díl trpěl na stereotypní hratelnost, ale očividně si zdejší hráče získal díky svému zasazení, vyprávění příběhu, a uvěřitelnému chování hlavních hrdinů. Mě si samozřejmě získal první díl také a těším se na jeho pokračovaní, kde snad dostaneme propracovanější hratelnost s minimálně stejně dobrým příběhem, jako byl v prvním díle.

První místo a pomyslnou zlatou korunu nejočekávanější hry 2022 za komunitu XboxWebu získal S.T.A.L.K.E.R. 2 (8). První díl S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl jsme obdrželi od vývojářů z GSC Game World již v roce 2007 a poté jsme se dočkali v krátkém rozestupu dalších dvou přídavků v podobě Clear Sky a Call of Pripyat. Žádný z dílů nebyl bez chyby a jen se zavázanýma očima by je někdo mohl označit za dokonalé hry. Nicméně hra měla přes všechny nedostatky úžasnou atmosféru a díky ní si dokázala získat tolik věrných fanoušků. Je tomu již patnáct let od prvního dílu a hráči se konečně dočkají plnohodnotného pokračování. Z poslední čtveřice bych ho označil za možná nejkontroverznější titul, ale jeho prvenství jen dokazuje to, kolik hráčů si jeho předchůdci dokázali získat. Já doufám, že druhý díl nepůjde ve stopách první trilogie a dostaneme kromě dobrého příběhu a tísnivé atmosféry i kvalitní a bezproblémovou hratelnost.

Tak co říkáte na finální hodnocení? Já jsem byl u spousty titulů překvapen, ale je dobré vědět, co mají hráči rádi a na co se v novém roce nejvíce těší. Děkuji všem co se zapojili do hlasování a pomohli ve vytvoření zdejšího žebříčku „Nejočekávanější hry roku 2022“.

 1. S.T.A.L.E.R 2 (8) Xbox Game Pass
 2. A Plague Tale: Requiem (7,5) Xbox Game Pass
 3. Starfield (7,4) Xbox Game Pass
 4. Hellblade Senua’s Saga 2 (7,32Xbox Game Pass
 5. Cyberpunk 2077 Next-Gen Update (6,90)
 6. Hogwarts Legacy (6,72)
 7. The Witcher 3 Next-Gen Update (6,7)
 8. Avatar: Frontiers of Pandora (6,09)
 9. Dead Space (6,05)
 10. Elden Ring. (5,90)
 11. Dying Light 2 (5,70)
 12. Scorn (5,60) Xbox Game Pass
 13. The Lord of the Rings: Gollum (5,33)
 14. Sniper Elite 5 (5,32) Xbox Game Pass
 15. Gotham Knights (5,30)
 16. Redfall (5,10) Xbox Game Pass
 17. Test Drive Unlimited Solar Crown (5,1)
 18. Suicide Squad: Kill The Justice League (4,72)
 19. Saints Row (4,5)
 20. GRID Legends (4,35)
 21. CrossfireX (4,25) Xbox Game Pass
 22. Warhammer 40,000: Darktide (4,1) Xbox Game Pass
 23. Tiny Tina’s Wonderlands (3,7)
 24. LEGO Star Wars: The Skywalker Saga (3,60)
 25. Sonic Frontiers (3,6)
 26. Tom Clancy’s Rainbow Six Extraction (2,30) Xbox Game Pass
 27. Tunic (2,3)
 28. WWE 2K22 (2,1)