Hry Bethesda Softworks budou exkluzivní pro Xbox

Publikováno: 11.3.2021, 21:06

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 5073 článků

Už od oznámení akvizice ZeniMax Media, se naskýtala zásadní otázka: Jak to bude s exkluzivitou her od Bethesda Softworks? V minulých měsících Microsoft nemohl tvrdit nic konkrétního, jelikož akvizice stále probíhala a bylo by tak protiprávního vydat nějaká zásadní prohlášení. Teď je akvizice u konce a během přivítání Bethesdy do týmu Xbox, řekl šéf Xboxu Phil Spencer následující:

„Pokusím se to říct, co nejjasněji. Očividně nemůžu tvrdit, že každá hra od Bethesdy je exkluzivní, protože víme, že to není pravda. Jsou tady smluvní závazky, již vydané hry a i v budoucnu mohou být hry, které zavazují jisté smlouvy anebo mají odkaz na jiných platformách.

Ale pokud patříte mezi zákazníky Xboxu, chci, abyste věděli, že tohle je o zajištění skvělých exkluzivních her pro vás, které vyjdou na platformách, kde je dostupné předplatné Xbox Game Pass a to je náš cíl. Proto to děláme, a to je základem tohoto partnerství.“

Pojďme si to trochu rozebrat. Když Phil mluví o smluvních závazcích, má samozřejmě na mysli hry Deathloop a Ghostwire Tokyo, u nichž si Sony ještě před akvizicí pojistila roční časovou exkluzivitu. Kontrakty také mohou sehrát svou roli u licencovaných her a možná nepřímo naráží na dobrodružnou akci Indiana Jonese, na které začalo pracovat studio MachineGames. Třeba LucasArts v rámci podmínek licencování vyžaduje, aby hra vyšla na dostupných platformách, ale to už spekulujeme.

Co se týče existujících her, které už jsou na jiných platformách, tak jistě naráží především na The Elder Scrolls Online a Fallout 76, které budou nadále podporovány bez ohledu na konzoli. U online her docela dává smysl, aby byly dostupné na více platformách, a není vyloučeno, že se to bude týkat i budoucího projektu, na kterém pracuje studio ZeniMax Online Studios.

Valná většina her od Bethesda Softworks každopádně bude exkluzivní pro konzole Xbox, PC a pochopitelně předplatné Xbox Game Pass. Jednou z prvních vlaštovek nepochybně bude zcela nová sci-fi RPG Starfield či spekulovaný Wolfenstein III, ačkoliv u něj by v rámci dodržení odkazu novodobé trilogie dávalo smysl i vydání jinde. Tak či onak, více se dozvíme v létě, kdy dojde na tiskovou konferenci po vzoru loňské Xbox Games Showcase, kde se ukáží hry Xbox Game Studios a je možné, že Bethesda by v létě mohla mít svou vlastní prezentaci.

02. 09. 2021 • tonyskate0

Xbox slibuje exkluzivní novinky na Tokyo Game Show 2021

Máme za sebou E3 i gamescom, tedy dva největší veletrhy herního průmyslu, kde byl Xbox silně přítomen. Rok ovšem ještě ani zdaleka nekončí. V prosinci můžeme očekávat další ročník The Game Awards a doufejme, že v listopadu budou oslavy 20. výročí Xboxu doprovázet i X0 akce s ukázkami budoucích her. Ještě předtím ale koncem tohoto měsíce proběhne Tokyo Game Show 2021, na které se chce Microsoft taktéž ukázat. Na 30. září 11:00 našeho...

»
19. 08. 2021 • tonyskate0

Nová sluchátka Xbox pro Series X|S

Zatímco nás Microsoft nadále zásobuje dalšími a dalšími variantami ovladačů, v březnu nám naservíroval bezdrátová sluchátka Xbox, která za svou cenu nabízí velmi slušný požitek ze zvuku i hraní s přáteli. Teď představil nová sluchátka Xbox, která nesou už tradičnější označení Xbox Stereo Headset a více méně se jedná o stejný produkt jako sluchátka bezdrátová až na to, že tato jsou s kabelem, nenabízí bezdrátové funkce a jsou pochopitelně levnější.

»
28. 07. 2021 • tonyskate0

Prodeje Xbox Series X|S okolo 6,5 miliónů kusů

Microsoft se přes noc pochlubil s dalším úspěšným kvartálem i celkovým fiskálním rokem, během kterého dosáhl opravdu úžasných čísel. Za minulé čtvrtletí trvající od dubna do června utržil 46,15 miliard dolarů, kdy z toho zisk činil 16,46 miliard dolarů. Za celý fiskální rok 2021 pak dosáhl neuvěřitelného obratu 168,09 miliardy dolarů (nárůst 18 %) a z toho 61,27 miliard dolarů (narůst 38 %) činil zisk.

»
29. 06. 2021 • tonyskate0

Cloudové hraní Xbox na iOS a PC s podporou Xbox Series X

Cloudové hraní Xbox je sice stále v betaverzi, což je naprosto pochopitelné, protože tato technologie se ještě bude vyvíjet a zlepšovat, ale doposud bylo dostupné pouze na zařízeních Android. Od dnešního dne je ovšem cloudové hraní Xbox dostupné všem předplatitelům Xbox Game Pass Ultimate, tedy i na zařízeních Apple (iOS) a počítačích s Windows 10. Jak už víte, aby Microsoft obešel pravidla App Store, zprovoznil cloudové hraní skrze prohlížeč a můžete tak...

»
17. 06. 2021 • tonyskate0

Letošní E3 bylo pro Xbox vůbec nejsledovanější

Už je tomu několik dní, co proběhla Xbox & Bethesda Games Showcase, ale pořád vzpomínáme na nabitou prezentaci, která mile překvapila hned v několika ohledech. Spousta hráčů také tvrdí, že Xbox vlastně zachránil letošní E3, protože jinak to dle jejich slov bylo slabší a musíme souhlasit, že bez Microsoftu by to byla trochu nuda. Že byl o společnou konferenci Xboxu a Bethesdy velký zájem, potvrdil i Phil Spencer, který na svém...

»
16. 06. 2021 • tonyskate0

Více než 20 nových her v den vydání v Xbox Game Pass

Jestli jste se ještě nestali předplatiteli Xbox Game Pass, pomalu je čas to napravit. Microsoft totiž na své konferenci Xbox & Bethesda Games Showcase představil takovou nálož, které hned v den vydání zamíří do předplatného, až se nám tomu nechtělo věřit. A nejde jen o jejich vlastní tituly, ale také nespočet projektů od ostatních vydavatelů či nezávislých vývojářů.

»
10. 06. 2021 • tonyskate0

Xbox chce dále nakupovat a vydávat hry každý kvartál

Matt Booty, který dohlíží na herní divizi Xbox Game Studios, v rozhovoru prozradil, že stále hledají další vývojáře, které by mohli koupit a jejich hlavním cílem je v budoucnu vydávat alespoň jednu vlastní hru každý kvartál, tedy každé čtvrtletí. To se jim sice zatím moc nedařilo, ale už v následujících měsících nám to vynahradí s Microsoft Flight Simulator, Age of Empires IV (pouze PC), Halo Infinite a doufejme, že i Forza Horizon 5.

»
10. 06. 2021 • tonyskate0

Xbox Game Pass pro chytré televize a expanze cloudového hraní

Před pár týdny jsme vydali článek na téma Xbox Game Pass jako herní Netflix, v němž jsme se zmínili, že je jen otázkou času, než se předplatné stanou součástí chytrých televizí formou vlastní aplikace s pomocí hraní z cloudu. A teď to potvrdil sám Microsoft. Phil Spencer i Satya Nadella promluvili o budoucnosti hraní a jedním z kroků je dostat Xbox i předplatné Game Pass na více obrazovek. Momentálně tak Xbox pracuje s výrobci televizí...

»