Hry Bethesda Softworks budou exkluzivní pro Xbox

Publikováno: 11.3.2021, 21:06

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 4841 článků

Už od oznámení akvizice ZeniMax Media, se naskýtala zásadní otázka: Jak to bude s exkluzivitou her od Bethesda Softworks? V minulých měsících Microsoft nemohl tvrdit nic konkrétního, jelikož akvizice stále probíhala a bylo by tak protiprávního vydat nějaká zásadní prohlášení. Teď je akvizice u konce a během přivítání Bethesdy do týmu Xbox, řekl šéf Xboxu Phil Spencer následující:

„Pokusím se to říct, co nejjasněji. Očividně nemůžu tvrdit, že každá hra od Bethesdy je exkluzivní, protože víme, že to není pravda. Jsou tady smluvní závazky, již vydané hry a i v budoucnu mohou být hry, které zavazují jisté smlouvy anebo mají odkaz na jiných platformách.

Ale pokud patříte mezi zákazníky Xboxu, chci, abyste věděli, že tohle je o zajištění skvělých exkluzivních her pro vás, které vyjdou na platformách, kde je dostupné předplatné Xbox Game Pass a to je náš cíl. Proto to děláme, a to je základem tohoto partnerství.“

Pojďme si to trochu rozebrat. Když Phil mluví o smluvních závazcích, má samozřejmě na mysli hry Deathloop a Ghostwire Tokyo, u nichž si Sony ještě před akvizicí pojistila roční časovou exkluzivitu. Kontrakty také mohou sehrát svou roli u licencovaných her a možná nepřímo naráží na dobrodružnou akci Indiana Jonese, na které začalo pracovat studio MachineGames. Třeba LucasArts v rámci podmínek licencování vyžaduje, aby hra vyšla na dostupných platformách, ale to už spekulujeme.

Co se týče existujících her, které už jsou na jiných platformách, tak jistě naráží především na The Elder Scrolls Online a Fallout 76, které budou nadále podporovány bez ohledu na konzoli. U online her docela dává smysl, aby byly dostupné na více platformách, a není vyloučeno, že se to bude týkat i budoucího projektu, na kterém pracuje studio ZeniMax Online Studios.

Valná většina her od Bethesda Softworks každopádně bude exkluzivní pro konzole Xbox, PC a pochopitelně předplatné Xbox Game Pass. Jednou z prvních vlaštovek nepochybně bude zcela nová sci-fi RPG Starfield či spekulovaný Wolfenstein III, ačkoliv u něj by v rámci dodržení odkazu novodobé trilogie dávalo smysl i vydání jinde. Tak či onak, více se dozvíme v létě, kdy dojde na tiskovou konferenci po vzoru loňské Xbox Games Showcase, kde se ukáží hry Xbox Game Studios a je možné, že Bethesda by v létě mohla mít svou vlastní prezentaci.

08. 04. 2021 • tonyskate0

Microsoft opravil odpojování ovladače na Series X|S

Je to už sice s křížkem po funuse, ale březnová aktualizace pro konzole Xbox nepřinesla jen vylepšení nastavení sluchátek či zpětné kompatibility, ale také jednu zásadní opravdu. Konzole Xbox Series X|S se totiž už od vydání potýkaly s nepříjemným problémem, kdy se hráčům bezdůvodně odpojoval ovladač. Microsoft v lednu slíbí, že chybu napraví a učinil tak právě minulý měsíc, ačkoliv se tím nijak výrazně nechlubil. Každopádně by tedy tento problém měl být opraven...

»
23. 03. 2021 • tonyskate0

Xbox Live mění název

V posledních dnech se objevilo hned několik náznaků, že by mělo dojít ke změně názvu služby Xbox Live, a to na Xbox Network, tedy prostě síť Xbox. Tuto změnu nyní potvrdil jeden z mluvčích Microsoftu a jako důvod uvedl odlišení základní služby od členství Xbox Live Gold. Loňské spekulace, že by Xbox Live Gold mohlo být zrušeno jsou tak ještě více pasé a buďme rádi alespoň za to, že během tohoto roku...

»
15. 03. 2021 • tonyskate0

Spekulace: Konference Xbox tento měsíc

Internetem v posledních dnech kolují spekulace, že by se 26. března měla uskutečnit konference Xboxu či spíše obecně herní prezentace Microsoftu. Insideři ovšem současně tlumí všeobecné nadšení, aby neočekávali oznámení velkých her. Na ty dojde až v létě. Přesto by během akce, pokud je tedy skutečná, mohlo dojít na ukázky nezávislých her, které dorazí exkluzivně na Xbox či případně rovnou v předplatném Xbox Game Pass.

»
10. 03. 2021 • tonyskate0

Březnová aktualizace pro konzole Xbox

Tým Xbox nám tento měsíc servíruje novou systémovou aktualizaci, která nepřináší nic moc zásadního, ale za zmínku určitě stojí. Jednak můžete očekávat novinky v aplikaci příslušenství s ohledem na nový bezdrátový headset Xbox, vyzdvižení funkcí pro zpětně kompatibilní hry, plánovaný návrat achievementů do mobilní aplikace a také lepší správu her a předplatných. Aktualizace se pochopitelně týká jak Xbox Series X|S, tak Xbox One.

»
10. 03. 2021 • tonyskate0

Mobilní aplikace Xbox vrátí achievementy

Aplikace Xbox pro telefony se loni dočkala kompletního přepracování, které ovšem nepotěšilo snad nikoho, jelikož zmizely zásadní funkce. Největším nedostatkem byla absence achievementů, které jste si v aplikaci mohli přehledně prohlížet stejně jako v konzoli. Viděli jste tak, které ajchy máte odemčeny a které ne, případně kolik vám schází do jejich získání. Je jasné, že tato funkce byla hráči hojně používána.

»
16. 02. 2021 • tonyskate0

Oficiální bezdrátový headset Xbox pro Series X|S

Microsoft nás na poli příslušenství zásobuje především novými ovladači, ale vlastní herní sluchátka už nevydal hodně dlouho a v posledních letech spoléhal na partnery. V rámci nové generace nám teď ale představuje svůj bezdrátový headset Xbox pro Xbox Series X|S, který bude samozřejmě funkční i s Xbox One a Windows 10.

»
08. 02. 2021 • tonyskate0

Xbox Series X|S loni prodal zhruba 3,5 milionů kusů

Konzole nové generace jsou obrovským tahákem a svědčí o tom prakticky neustále vyprodané sklady. Poptávka je zkrátka nadále velká a jak Xbox Series X|S, tak i PS5 jsou vyprodané. Microsoft navíc začal s výrobou později, protože čekal na plnohodnotnou implementaci RDNA 2, jinak by v obchodech bylo více kusů ale i tak by rychle zmizely, jelikož se s nedostatek počítá až do dubna, v horším případě do června.

»
29. 01. 2021 • tonyskate0

Spekulace: Microsoft pokukuje po dalším vydavateli

Microsoft od roku 2018 opravdu hodně investuje do své herní divize a příslib velkých her i předplatné Xbox Game Pass potvrzují skvělé prodeje Xbox Series X|S či pětimiliardový dolarový obrat za minulé čtvrtletí. Že to Microsoft s hraním myslí opravdu vážně, potvrzuje i loňská akvizice vydavatele Bethesda za 7,5 miliardy dolarů, která bude uzavřena v následujících měsících. Jak už ale řekl Satya Nadella, ředitel Microsoft, s nákupy ještě nekončí. Teď začala internetem kolovat...

»