Hry Bethesda Softworks budou exkluzivní pro Xbox

Publikováno: 11.3.2021, 21:06

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 6054 článků

Už od oznámení akvizice ZeniMax Media, se naskýtala zásadní otázka: Jak to bude s exkluzivitou her od Bethesda Softworks? V minulých měsících Microsoft nemohl tvrdit nic konkrétního, jelikož akvizice stále probíhala a bylo by tak protiprávního vydat nějaká zásadní prohlášení. Teď je akvizice u konce a během přivítání Bethesdy do týmu Xbox, řekl šéf Xboxu Phil Spencer následující:

„Pokusím se to říct, co nejjasněji. Očividně nemůžu tvrdit, že každá hra od Bethesdy je exkluzivní, protože víme, že to není pravda. Jsou tady smluvní závazky, již vydané hry a i v budoucnu mohou být hry, které zavazují jisté smlouvy anebo mají odkaz na jiných platformách.

Ale pokud patříte mezi zákazníky Xboxu, chci, abyste věděli, že tohle je o zajištění skvělých exkluzivních her pro vás, které vyjdou na platformách, kde je dostupné předplatné Xbox Game Pass a to je náš cíl. Proto to děláme, a to je základem tohoto partnerství.“

Pojďme si to trochu rozebrat. Když Phil mluví o smluvních závazcích, má samozřejmě na mysli hry Deathloop a Ghostwire Tokyo, u nichž si Sony ještě před akvizicí pojistila roční časovou exkluzivitu. Kontrakty také mohou sehrát svou roli u licencovaných her a možná nepřímo naráží na dobrodružnou akci Indiana Jonese, na které začalo pracovat studio MachineGames. Třeba LucasArts v rámci podmínek licencování vyžaduje, aby hra vyšla na dostupných platformách, ale to už spekulujeme.

Co se týče existujících her, které už jsou na jiných platformách, tak jistě naráží především na The Elder Scrolls Online a Fallout 76, které budou nadále podporovány bez ohledu na konzoli. U online her docela dává smysl, aby byly dostupné na více platformách, a není vyloučeno, že se to bude týkat i budoucího projektu, na kterém pracuje studio ZeniMax Online Studios.

Valná většina her od Bethesda Softworks každopádně bude exkluzivní pro konzole Xbox, PC a pochopitelně předplatné Xbox Game Pass. Jednou z prvních vlaštovek nepochybně bude zcela nová sci-fi RPG Starfield či spekulovaný Wolfenstein III, ačkoliv u něj by v rámci dodržení odkazu novodobé trilogie dávalo smysl i vydání jinde. Tak či onak, více se dozvíme v létě, kdy dojde na tiskovou konferenci po vzoru loňské Xbox Games Showcase, kde se ukáží hry Xbox Game Studios a je možné, že Bethesda by v létě mohla mít svou vlastní prezentaci.

21. 02. 2024 • tonyskate0

Cloudové hraní her mimo Game Pass snad letos

Microsoft v létě 2022 představil plány pro rozšíření své služby cloudového hraní Xbox, které je dostupné pouze předplatitelům Xbox Game Pass Ultimate a zahrnuje většinu her z knihovny předplatného. Rozšíření se mělo týkat vybraných her, které vlastníte anebo jste zakoupili mimo knihovnu Game Passu, a přesto by je mohli hrát v rámci cloudového hraní Xbox. Od té doby se této přednosti dočkal pouze free-to-play hit Fortnite, a to navíc ještě bez nutnosti předplatného.

»
15. 02. 2024 • tonyskate0

Vize Xboxu do budoucna – exkluzivity i nové konzole

Po nespočtu úniků a katastrofických scénářů od nejrůznější rádoby leakerů či novinářů tady máme oficiální zprávy Microsoft o budoucnosti Xboxu. Není to zase taková tragédie, jak se očekávalo. Ve stručnosti se toho tak moc nemění, ale jak se spekulovalo, některé starší hry zamíří i na ostatní platformy. Ještě než se ale trochu více rozepíšeme, v bodech to zásadní:

»
15. 02. 2024 • tonyskate0

Únorová aktualizace pro Xbox

Už je to pár měsíců, co jsme se na konzolích Xbox dočkali významnější aktualizace, což ovšem dává smysl, jelikož mezitím byly Vánoce a všichni si zaslouží odfrknout. Tentokrát nás čeká dotykové ovládání pro vzdálené hraní, nástroj pro kalibraci páček na ovladačích Xbox a nové možnosti filtrování či automatické odhlášení.

»
12. 02. 2024 • tonyskate0

Phil Spencer o budoucnosti Xboxu ve čtvrtek

Minulý týden byl na spekulace ohledně Xboxu opravdu divoký, zvláště když se to týkalo skutečnosti, že by hry od Microsoftu mohly vyjít na jiných platformách. Spousta v tom vidí konec konzolí, ačkoliv další spekulace tvrdí, že Phil Spencer ujistil tým Xboxu, že Microsoft s výrobou konzolí nekončí a lze se tak domnívat, že nás čeká ještě alespoň jedna tradiční generace. Horší by ovšem bylo, kdyby společnost upustila od vydávání vlastních her v předplatném...

»
31. 01. 2024 • tonyskate0

Xbox Design Lab představuje nové vzory Vapor

Loni nám Microsoft naservíroval hned několik bezdrátových ovladačů Xbox, kdy jedním z nich byl i moc pěkný Stormcloud Vapor, jež nabídl spirálový vzor. Série Vapor teď nově obohacuje Xbox Design Lab, takže si budete moci pro přední kryt svého ovladače vybrat dynamický barevný vzor spirálovitého či spíše vírového tvaru, a to hned v několika barvách. V nabídce, kdy za lepší kryt si připlatíte 249 Kč, vás čeká snový, cyber, ohnivý, elektrický, bouřlivý a...

»
25. 01. 2024 • lindros88cze0

Xbox Update přinese filtr na hledání her v českém jazyce

Víme z našeho webu a sociálních sítích, že se velmi často sháníte po hrách, které jsou na Xbox v češtině. Nový update by měl přinést možnost snadno si vyhledat hry v CZ z vašich vlastněných her nebo v obchodě před nákupem. Toto příjemné vylepšení zajistí mnohem méně dotazů z vaší strany a samozřejmě lepší orientaci. Dandy, jako člen Insider programu má  možnost vyzkoušet a připravil mi níže uvedené obrázky. Za...

»
04. 01. 2024 • tonyskate0

Oficiální topinkovač Xbox Series S

Někdy během loňského roku jsme vás informovali o úniku oficiálního topinkovače Xbox Series S, který by měl jít v marketingových šlépějích lednice Xbox Series X, ovšem doufejme, že tentokrát se dočkáme lepší kvality. Topinkovač byl nyní oficiálně představen, ačkoliv je momentálně k zakoupení pouze v americkém Walmartu, a to za 40 dolarů. Doufejme, že tedy dorazí i do Evropy, a zatím se můžete seznámit s několika funkcemi, kdy kromě několika stupňů opékání se nabízí...

»
04. 01. 2024 • tonyskate0

Spekulace: Prezentace Xbox Developer Direct i letos

Za loňský rok musíme Microsoftu vyseknout poklonu. Nejen z hlediska vydaných her či podpory těch stávajících, ale také za slušnou nálož prezentací. Kromě každoroční letní konference, která zastupuje E3 a navazovala na ni samostatná prezentace Starfieldu, jsme se koncem ledna dočkali speciální akce pro představení loňských her od studií Xboxu a podzim pak uzavřel akce s partnerskými tituly.

»