PREVIEW: State of Decay 2

Autor: tonyskatePublikováno: 3.5.2018, 11:50

Publikováno: 3.5.2018, 11:50

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 3400 článků

Zombie jsou stále v kurzu a určitě za to vděčí především televiznímu seriálu The Walking Dead (Živí mrtví), jež vznikl podle stejnojmenného komiksu. Nadále je ale vídáme i ve hrách, ať už je to Dead Rising či oblíbený režim v sérii Call of Duty. Opravdu dobře se do podvědomí ale v roce 2013 zapsal nenápadný titul State of Decay. Hra od menšího studia Undead Labs, v níž se lidé snaží přežít zombie apokalypsu, vyšla tiše na Xbox Live Arcade a téměř okamžitě se stala nečekaným hitem. Prodeje velmi brzy překročily půl milionu kusů a State of Decay se stalo druhou nejrychleji prodávanou hrou na XBLA, jen za fenoménem Minecraft. Teď je o pět let později a nás čeká větší a lepší post-apokalyptické dobrodružství!

State of Decay 2 se odehrává 15 měsíců po událostech první hry a hned vám bude jasné, že situace se pro těch pár lidí, co přežilo, moc nezlepšila. Opět bude vaším cílem vybudovat komunitu a překonat různorodé překážky. Budete tak muset při zkoumání světa sjednotit přeživších, shromáždit vzácné suroviny a zdroje, a ještě přitom učinit několik dosti těžkých rozhodnutí. Na každém rozhodnutí, které učiníte, bude totiž záležet a sami tak určíte, jak přežijete.

Původní hra přišla s řadou zajímavých prvků a State of Decay 2 na nich bude stavět. To dobré si tak ponechá a přihodí také pár novinek, jako třeba žádanou kooperaci. Nebojte, permanentní smrt zůstává a i tentokrát vám dodá pocit skutečného boje o přežití. Vytvoření komunity a správa základny bude nadále důležitou součástí. Jen se připravte na mnohem více možností a také rozličných postav s vlastní minulostí a cíli. Jestli je zařadíte do své komunity, je jen na vás a neméně důležité bude nalezení, zabezpečení a vybudování základny pro vás i vaši skupinu přeživších.

Každá základna může mít různé výhody, jako lepší zásoby munice či léčivých prostředků apod. Volba správných základen tak bude důležitá, a to hlavně proto, že v danou dobu jich můžete mít jen omezené množství. Musíte se tudíž rozhodnout, které základny nejlépe vyhovují vašemu stylu hry. A možností bude spousta. Minule jste totiž mohli zkoumat pouze jedinou mapu, ale v pokračování vás čekají hned tři (Meagher Valley, Cascade Hills a Drucker County), kdy každá z nich bude velká jako mapa původní hry a nabídne několik lokalit. Naštěstí nebudete muset chodit jen tak naslepo, protože každá oblast poskytne záchytné body prozrazující, jaké zde můžete najít věci a jaké výhody mají zdejší základny.

Středobodem vašich základen ale bude pestrá skupinka přeživších. Někteří z nich vám nabídnou vedlejší mise, jež mohou vést k získání zdrojů pro komunitu, nalezení dalších lidí pro skupinu, nebo třeba setkání s další partou přeživších, s nimiž můžete obchodovat či je zabít. Mějte ale na paměti, že oni mohou jednat obdobně, a to i například po uskutečnění výměny. Kolem a kolem vás čekají pestré úkoly jako zkoumání skladišť na druhém konci mapy, hledání zásob, spolupráce se skupinami pro zlepšení vlastností vaší komunity či třeba záchrana ženy, jejíž volání o pomoc jste zaslechli ve vysílačce. Zkrátka budete mít pořád co dělat anebo mít koho zachránit. Úkolů se můžete jako vůdce ujmout sami či je někomu přidělit, stejně jako může být přidělen vám nebo některé z dalších postav, na něž se můžete přepnout, což občas budete i muset.

Každá postava, se kterou se setkáte či za ni budete hrát, má unikátní směs dovedností a povahových zvláštností, kterou mají vliv na to, jak je můžete využít. Postavy mají čtyři hlavní vlastnosti, které určují jejich přednosti pro přežití. Jsou to vytrvalost, bystrost, boj a střelba (Cardio, Wits, Fighting a Shooting). Vytrvalost určuje, jak daleko dokáže uběhnout, než se unavíte, takže snad nebudete furt jezdit autem :-). Bystrost má vliv na vaši dovednost plížení, detekci nepřátel a rychlost prohledávání věcí pro zásoby. Boj a střelbu pak není třeba popisovat a jsou přesně to, co byste od nich čekali. První z nich není jen o dovednostech s ručními zbraněmi, ale také o úrovni vašeho zdraví, zatímco střelba udává, jak dobrou budete mít mušku.

Každá z vlastností a dovedností může být vylepšena až na úroveň sedmi hvězd, a to jednoduše tím, že je budete používat, tedy jak v RPG Elder Scrolls. Čím více budete například běhat, o to více se zlepší vaše vytrvalost. Čím více sejmete nepřátel, o to více se zlepšíte v boji apod. Jakmile maximálně vylepšíte některou z dovedností, můžete se na ni specializovat a získat další výhody. Nejspíše snadno dosáhnete maximální vytrvalosti a získáte tak specializaci Marathon, která vám zajistí ještě větší výdrž. V případě boje vám bude nabídnuta specializace v boji zblízka či větší odolnost vaší postavy a tak dále. Aby toho nebylo málo, řada postav má pátou, speciální vlastnost, jež vám může zajistit velkou výhodu. V případě mechanika či inženýra se může hodit například oprava vozidel nebo výroba tlumičů pro zbraně, ale znalost filmů už asi tolik neoceníte :-).

Jednou z nejzajímavějších novinek, které State of Decay 2 nabídne, je tzv. Blood Plague. Tuto „krevní nákazu“ můžete dostat, když vás pokouše zombie se zářícíma červenýma očima. Ta je totiž nositelem této nemoci. Jakmile se tak stane, na obrazovce se vám zobrazí nový panel určující postup nemoci a pokud se naplní, máte tuto nakaženou krev. Abyste se jí zbavili, musíte získat několik surovin léku, jež najdete zabíjením zombií s touto nákazou či přehrabováním v místech se zásobami. Je to další věc, která krom permanentní smrti přidává na stresu. Pokud se totiž nevyléčíte, začnete se pochopitelně zhoršovat a nakonec z vás bude zombie.

Nejlepším zdrojem pro získání léku ale budou místa, která jsou srdcem této nákazy. Za zničení totiž snadno získáte potřebný lék. Tato místa ovšem přitahují nakažené zombie, takže návštěva takového místa vyžaduje dobrou strategii a koordinaci týmu, abyste nakonec neskončili nakažení všichni. Jedná se tak o další zajímavé místo ve světě, jež vás bude lákat svou zvláštností a odměnou.

Správná výbava je samozřejmě na místě. Inventář vám zaplní bojové zbraně jako nože, mačety či třeba rezavé šroubováky, ale dojde i na tupé předměty jako například montážní páka na pneumatiky. Střelné zbraně jako pistole, sniperky a samopaly nebudou pochopitelně chybět, ovšem pozor, snažte se je používat až jako krajní možnost, jelikož jsou hlučné a přilákají další nezvané hosty. Taktéž si je dobré dávat pozor na stav zbraně, aby se vám nerozbila, zrovna když budete uprostřed smečky zombií.

Bez nemrtvých hord by State of Decay nebyla správná zombie hra, ovšem nemusíte se s nimi potýkat jen ve skupinách. Řada zombií si vás například ani nevšimne, když se k nim moc nepřiblížíte či nebudete dělat hluk. Můžete se tak snadno přiblížit a hezky tiše je sejmout, ať už nožem či sražením a uspokojivým dupnutím na hlavu. Samozřejmě se tak budete zlepšovat v bystrosti a soubojích. Kdybyste pak narazili na velkou hordu, můžete za její zlikvidování získat vliv, což je hlavní hodnota při správě vaší komunity.

Kromě tradičních a už známých zombií z předešlé hry se můžete těšit na několik nových nepřátel, kteří vám dají pěkně zabrat. Jedním z nich bude i Feral, což je extrémně rychlá zombie, kterou může být dosti obtížné udeřit či srazit, natož ji zasáhnout kulkou. Útěk vám v tomto případě k ničemu nebude a tak se vyplatí mlátit kolem sebe hlava nehlava. Když vás bude víc, o to snadněji Ferala sejmete, což lze říci o dalším novém nepříteli, jehož už jste možná viděli…

Je jím Juggernaut. Na tuhle přerostlou potvoru vám nebude stačit ani auto, protože se o ni velmi snadno zastaví a ještě budete muset do servisu. Nejefektivnější se mohou ukázat granáty, ale ty jsou spíše vzácné a i náboje časem dojdou. Když vás bude více, určitě máte větší šanci. Pokud by ale ani pak Juggernaut nepadl, můžete to zkusit zblízka, ovšem to abyste byli rychlí, anebo bude nejlepší vzít nohy na ramena. Určitě totiž nechcete, aby vás tenhle nemrtvý Hulk popadl a roztrhl ve dví… zvláště když byste se tak definitivně museli rozloučit se svou postavou.

Několikrát jsme zmínili, že State of Decay 2 nabídne kooperaci, což byla nejžádanější funkce fanoušků, které se bohužel původní hra nedočkala. Možná ji omezoval výkon Xboxu 360, ale v pokračování každopádně kooperace dostaneme, a to až pro čtyři hráče, takže se akorát poskládáte do auta. Asi není třeba zmiňovat, že hraní s kamarády je teprve ta správná zábava. Obtížnost hry se sice nezmění, ale nejspíše způsobíte více hluku, takže budete poutat větší pozornost a tak i přitahovat více zombií, než kdybyste se sami plížili. Navíc bude kooperace funkční mezi Xbox One a Windows 10, takže o spoluhráče určitě nebudete nouze.

Především se ale nemusíte starat o hloupé partnery s umělou inteligencí, kteří zpravidla nešli tam, kam byste chtěli a museli jste je až příliš chránit. S lidskými spoluhráči můžete daleko lépe plánovat a provádět komplexnější věci. Jeden z hráčů musí být vždy vedoucí, aby určil, kam skupina půjde, případně jakého se ujme úkolu. Pokud se členové skupiny příliš vzdálí, hra je vrátí směrem k vedoucímu, což je trochu škoda a může to být i otravné, zvláště když je vaše základna napadena. Dva by mohli jít hledat zásoby a druzí dva by drželi stráž nebo zkoumali nějaké místo poblíž. Aby hráči nepřišli zkrátka, co se týče zásob, má každá budova vytýčená místa pro každého z hráčů, která mohou prohledat jen oni. Materiály vám samozřejmě zůstanou a přenesou do vaší hry stejně jako postup vaší postavy. Totéž ale platí o permanentní smrti. Pokud zemřete při online kooperaci, dotyčná postava zůstane mrtvá i ve vaší hře.

State of Decay 2 nám slibuje řádný boj o přežití a pokud hru nebudou kazit nepříjemné bugy, mohlo by to vyjít. Propracované RPG prvky, rozhodování a následky, a především trvalá smrt vaší postavy učiní ze State of Decay 2 tu pravou hru o přežití. Ani tentokrát nepůjde o lineární zážitek a zkrátka vás čeká svět plný možností a bude jen na vás, jak přežijete. Hra vyjde 22. května a stejně jako všechny letošní i budoucí exkluzivity, bude součástí předplatného Xbox Game Pass, takže ji budete moci vyzkoušet jen za mírný poplatek. Běžně bude State of Decay 2 dostupné jen za 799 Kč, což považujeme za super cenu.

 • KoubecX

  Super preview, těším se 😊😎

 • Gappo

  jooo tak to bude maso 😀

 • Tex-Calder

  Pěkné a ta cena 799,- je taky moc pěkná. Možná až podezřele…

 • JEDI onemanarmy

  state2 a dayz,vic nepotrebuju

28. 06. 2018 • chaosteorycz0

Oslavte nezávislost se State of Decay 2

Teď, když se Undead Labs staly součástí týmu Microsoft, mohou při zlepšování State of Decay 2 přehodit na vyšší kvalt. A za lehký náznak můžeme považovat už aktuální novinky. Ku příležitosti oslav nezávislosti dnes vyšel balíček Independence. Jeho placený obsah hru rozšíří o tři vozy (Pyrohawk, Burninator a Meatwagon), pět zbraní, z nichž dvě jsou unikátní a přihodí i několik jednorázových ohňostrojů. To vše za 143 Kč, pakliže nemáte Ultimate edici...

»
22. 06. 2018 • tonyskate3

NPD: State of Decay 2 nejprodávanější hrou v květnu

Analytická firma NPD uveřejnila výsledky herního průmyslu v Americe za měsíc květen, a to s velmi překvapivou zprávou. State of Decay 2 totiž byla v minulém měsíci nejprodávanější hrou. Titul tak navzdory vlažným recenzím oslovil řadu hráčů a skutečnost, že je v předplatném Xbox Game Pass mu spíše pomohla, stejně jako poloviční cena, jelikož se nejedná o velkolepou záležitost na úrovni AAA her. Sám Mat Piscatella z NPD potvrdil, že úvodní prodeje jsou oproti původní...

»
04. 06. 2018 • chaosteorycz3

Nemrtvým už se postavily dva miliony hráčů

Až jednou Microsoft vydá desítkovou exkluzivní hru, a že to na podzim opravdu může klapnout, servery dané hry pravděpodobně padnou za vlast. Ačkoliv na adresu State of Decay 2 padlo mnoho výtek, komunita si k němu nacházela cestu i druhý týden po vydání. Po milníku jednoho milionu hráčů totiž padl i ten dvojnásobný a tvůrci z Undead Labs mají důvod k radosti. Počet přitom může klidně stoupat výš, protože patch z minulého týdne opravil...

»
02. 06. 2018 • chaosteorycz1

State of Decay 2 se zbavuje prvních nešvarů

Jestli jste zombíky hráli nebo alespoň četli naší recenzi, víte o celé řadě chyb, které více či méně znepříjemňovaly hraní. Chvilku to dokonce vypadalo, že autoři vyrazili na (určitě zaslouženou) dovolenou a nechali přeživší napospas nemrtvým a hře samotné. Undead Labs ale nezahálely a na tento víkend připravily opravdu macatou aktualizaci. Připravte si síť, neboť State of Decay 2 vycucnou hned 20 GB dat. Obecně jde o update vylepšující chod...

»
29. 05. 2018 • chaosteorycz2

V Anglii se zombíci drží Detroitu

Bože, nepijte v té redakci, když jsou venku taková tepla. To si možná říkáte, po přečtení nadpisu, který zdánlivě nedává smysl. Ovšem ti bystřejší z vás dobře vědí, kam s ním míříme a začínají tušit větší než drobný důvod k radosti. Titulek totiž odkazuje na anglický žebříček prodejnosti her, do jehož dat se rádi vydáváme, máme-li důvod. Vzhledem k tomu, že exkluzivních her tolik nevychází, naše návštěvy jsou spíše příležitostné. O víkendu jsme vás informovali,...

»
28. 05. 2018 • chaosteorycz2

Nemrtvý XKO Guru s prvními minutami ze State of Decay 2

Tak se přiznejte, že vám chyběl. Cryptah je jako hrabě Drákula, nikdy nevíte odkud se objeví. Teď se hlásí s poslední exkluzivní hrou od Microsoftu, kterou je State of Decay 2. Nejen u nás už jste mohli vidět gameplaye nebo číst recenzi, ale XKO Guru je jenom jeden. Díky němu uvidíte úplný začátek hry, který slouží zároveň jako tutoriál. Říká se, že první dojem dělá hodně, a tak jestli vás první...

»
26. 05. 2018 • chaosteorycz10

State of Decay 2 krátce po vydání překročil milion hráčů

Asi nastal čas, abychom se v rámci exkluzivních her rozloučili s oblíbenou statistikou prodejů, podle které většina z nás posuzuje úspěšnost toho či onoho titulu. S příchodem služby Xbox Game Pass se totiž stalo důležitější, kolik lidí hru hraje, nikoliv kolik kusů kopií se skutečně prodalo. Stejně jako v případě Sea of Thieves, také State of Decay 2 má důvod oslavovat. Hned v prvním týdnu si cestu k zombie survivalu našlo více než milion hráčů, a to...

»
19. 05. 2018 • chaosteorycz4

Recenze: State of Decay 2

Jednou ráno se možná probudíte do úplného ticha. Žádný zpěv jindy otravných ptáků a žádní sousedi, jež vás před úsvitem ničí autem bez technické kontroly. Možná si, podle zajetého zvyku, pustíte rádio cestou do koupelny. Dnes tam ale nehrají toho nagelovaného metrosexuála, za kterým obvykle následuje nepřesná předpověď počasí. Ozývá se pouze šum. Ta noční bouřka asi pokazila vysílač, napadne vás, zatímco pospícháte s oblékáním. Kvůli onomu nezvyklému tichu totiž jdete...

»