RECENZE: Call of Duty: Ghosts pro Xbox 360

Autor: lindros88cze Publikováno: 3.12.2013, 12:47

Publikováno: 3.12.2013, 12:47

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 121 článků

Už je tomu šest let, co Call of Duty 4: Modern Warfare dobylo svět a proměnilo vlajkovou střílečku Activisionu v něco ještě většího. Od té doby jsme se akční nálože v podobě Call of Duty dočkali každý rok a někteří hráči si vůči sérii vypracovali averzi, zatímco jiní ji nadále hrají, i když ví, že nemají čekat nic extra nového.

Každý hráč, který přišel během posledních několika let do styku s Call of Duty ví, že má očekávat asi šesti hodinou, ovšem akcí nabitou kampaň, propracovaný a robustní multiplayer, který odmění zkušené hráče, a kooperační režim pro další narušení stereotypu. Zkrátka se vám dostane přesně toho, co očekáváte, nic víc, nic míň. Pokud už tedy máte této série plné zuby, tak tento díl to asi nezmění. Hra je zkrátka zaměřena na masivní základnu hráčů, kteří si CoD kupují každý rok a navzdory jeho chybám si jej naplno užijí.

Základna hráčů je zkrátka obrovská a Infinity Ward, a tedy i Treyarch, se každý rok potýkají s výzvou, udělat zajímavou kampaň, který by nepůsobila repetitivně a aby i po stránce příběhu byla zajímavá. Letos navíc přihodili povedený kooperační režim Extinction, ale k tomu se dostaneme až za chvíli.

COD Ghosts_In The Weeds

Prvně se podívejme na online multiplayer, kvůli kterému si především milióny lidí každý rok hru kupují. Infinity Ward vybudovali skutečný online festival fragů, do kterého se fanoušci Modern Warfare s radostí zakousnou. K tomu si navíc vypůjčili otevřenější přístup k online hře od Treyarchu, který jste mohli vidět v Black Ops 2.

Hráči získávají herní měnu a zkušenosti za vše, co udělají v jakémkoliv online režimu, a to včetně nového režimu Squads. Herní měna slouží pro plnou kontrolu nad možnostmi úprav a tak i všeho, co se dá použít na bojišti – zbraně, perky, techniky, zbroj a tak dále, to vše se dá koupit. Ostatní věci kosmetického původu musíte získat. Pokud tak v týmu patříte mezi slabší, tak velitele vždy rozeznáte podle pěkného skinu :-).

Mapy se většinou soustředí spíše na akci v uzavřenějších prostorech a nejsou extra velké, takže rozhodovat budou především vaše reflexy. Nicméně se nejedná o nic nového a série je pro tento styl hry odjakživa známá. Některé mapy se zaměřují i na vertikální hratelnost a kromě stran tak musíte občas hlídat i to, co se děje nad či pod vámi. Variabilitu a různorodost pak zajišťují různé herní režimy jako Free-for-All či Domination. Kromě Deathmatche a jeho týmové varianty se pak nabízí i Kill Confirmed, v kterém navíc musíte sbírat psí známky, jež zůstanou po mrtvých hráčích. Neschází ani nové režimy… Blitz je podobný Capture the Flag, jen v nepřátelské zóně musíte vždy splnit daný úkol. Cranked je pak jinou obdobou týmového Deathmatche. Po zabití nepřítele získáte novou schopnost jako třeba rychlejší pohyb a dostanete 30 sekund na další zabití, jinak explodujete. Nehrajete tak jen proti nepřátelům, ale i proti času.

Pokud máte obavy naskočit do online multiplayer, které jsou často oprávněné, protože často narazíte na ostřílené hráče, nabízí se nový režim Squads. V podstatě se jedná o rozšířenou verzi bojového tréninku z Call of Duty: Black Ops. Akorát že tentokrát nebude hrát jen proti botům, ale i proti ostatním hráčům. Součástí Sqauds je i režim Safeguard, který zde zastupuje Survival, v kterém musíte co nejdéle odolávat vlnám nepřátel.

Pokud preferujete hru s kamarády, tak je kooperační režim Extinction asi tím nejlepším, s čím Infinity Ward za poslední roky přišli. Tento režim pro čtyři hráče se inspiruje Zombie módem od Treyarcu, akorát bojujte proti různým druhům mimozemšťanů a bráníte vaši základnu. Za peníze získané za zabití nepřátel si pak kupujete zbraně a vybavení. Dodáme, že tento režim se odemkne až po dohrání kampaně.

Dopracovali jsme se až ke kampani pro jednoho hráče, která je nedílnou součástí této série. V případě Ghosts je kampaň asi zatím nejulítlejší, ale co je zásadní, tak většinou se budete skvěle bavit. Hra vypráví příběh Logana a Heshe, dvou mariňáků, kteří se stanou posledním odporem při obraně Ameriky před Jihoafrickou federací, která na USA zaútočila nukleárními zbraněmi z oběžné dráhy. Po několika slabších prvotních misích, se tato dvojice stane součástí elitní jednotky Ghosts, která je tou nejlepší zbraní Ameriky proti federaci.

COD Ghosts_Deep Dive

Když pomineme všechen ten šovinismus, který už léta provází sérii Call of Duty, tak prvních pár misí moc nenadchne, jak už jsme řekli, ovšem jakmile se Logan, Hesh a jejich pes Riley přidají ke Ghosts, tak se dají věci do pohybu a to ve velkém. Občas se pak zapojí i samotný příběh, aby vám připomněl, proč to vlastně děláte a kdo je tím velkým padouchem.

Nicméně kdo si vzpomene na nějakého úhlavního nepřítele, když zrovna běží po střeše vlaku a likvidujete nepřátel. Nebo když se vznášíte v nulové gravitaci kousek od vesmírné stanice a jste uprostřed přestřelky. Nebo když jste na misi v mrakodrapu, který je na půl… Právě tyto dech beroucí chvílí, které Infinity Ward umí skvěle, vtáhnou hráče přímo do akce a skutečně vyzdvihují kampaň Call of Duty: Ghosts. Samozřejmě to celé působí trochu povědomě, ale narazíte na dostatek nových věcí, abyste zůstali čučet do televize.

A to je asi vše zásadní, co hra nabízí. Navzdory tomu, že se letos došlo k pokroku konzolové generace, tak Infinity Ward se drží osvědčeného receptu a zbytečně neriskuje s různými inovacemi. Stejně tak vizuální pokrok mezi současnými a next-gen konzolemi není moc velký. První výrazné změny by mohlo přinést až Call of Duty, které vyjde příští rok, ale pochybujeme, že by Activision obětoval masivní základnu hráčů na starších konzolích, takže příští CoD očekávejte nejspíše i na Xbox 360, i když asi v nějaké osekanější verzi, ovšem kdo ví. Připomínáme, že na konzolích Xbox se dočkáte jako první veškerého stažitelného obsahu.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Ať už se Call of Duty: Ghosts rozhodnete hrát na Xbox 360 či Xbox One, tak hra bude přesně taková, jakou ji očekáváte, a je jedno jestli jste fanoušek série nebo ne. Každopádně většina z vás již má jistě rozhodnuto, tedy pokud vás tato značka baví, tak není důvod přestávat a pokud už roky nadáváte, že je to furt to samé, tak stejně jako každý rok, ruce pryč, ačkoliv pár novinek Ghosts nabízí, takže možná zkuste.
17. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: The Wild Eight

Divoká osmička není pokračování Tarantinova bijáku. Nejde o dospělý snímek se zvýšenou spotřebou lubrikačního gelu. A kupodivu se za ním neukrývá ani dokument z indiánské rezervace. Jméno patří malému titulu zaměřenému na přežití, jehož konzolové vydání přichází v době, kdy se o milovníky survivalu pokouší kooperační Project Winter. Konkurence ale nakonec může novince pomoci, protože lidi si rádi hrají na dobrodruhy. Jen u toho občas chtějí být sami. Navzdory mrazu, hladovým šelmám...

»
06. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Werewolf: The Apocalypse – Earthblood

Vášně se rodí už v útlém věku. To znamená, že pokud mluvíte bassem a jako prcek jste měnili autíčka za panenky, nejenom, že se vám zúžil potencionální okruh partnerů v dospělosti, ale nejspíš vás čeká kariéra módního návrháře nebo kadeřníka. Což může být pořád lepší než se dostat v předškolním věku k filmovému braku, kde profesor během úplňku snižuje počty studentské koleje dlouhými drápy a ostrými zuby. Do chlupatých kostýmů se sice zatím neoblékám,...

»
04. 02. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Gods Will Fall

„Už toho máme dost! Copak musíme pořád poslouchat ty křeny nahoře? Nespočet generací jim sloužíme a stejně je to málo. Kdybychom se rozpůlili, sešlou na nás kletbu, že jsme se nerozčtvrtili. Poslušně skládáme slib oddanosti a když nějaký lehce retardovaný vesničan nepochopí otázku napoprvé, zahubí ho i s rodinou. Navíc jsou nenažraní a na obětech berou víc než daňový úřad. To musí skončit teď hned. Kdo se nebojí zubaté s brouskem v ruce,...

»
28. 01. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: Balancelot

Jsou situace, kdy není snadné udržet balanc. Třeba když je zima a chodníky vůbec nekloužou, ideálně ještě k tomu jdeme z kopce, nebo když se vracíme úplně střízliví z hospody. Rovnováha je přitom naším každodenním chlebem, protože bez ní bychom nikam nedošli, a taky bychom mohli vypadnout z postele, což se ale mnohým děje z nejrůznějších příčin tak jako tak.

»
27. 01. 2021 • Lukáš Urban10

Recenze: The Medium

Děsit lze mnoha způsoby. Dobře budovanou atmosférou jak za starých časů, lekačkami dle moderního mustru a dějem, pakliže je scénárista dostatečně vynalézavý a nespadne do léty omletých klišé. Nahánět hrůzu je možné i technickým stavem hry, ale zrovna v této disciplíně Bloober Team výrazně nevyniká. Přestože je z Polska. Spíše se zaměřuje na lidskou mysl, z níž tahá ty nejtemnější obavy. Protože největším nepřítelem není stín nalomené větve v šeru noci, ani meluzína úřadující...

»
25. 01. 2021 • HusekD0

RECENZE: Override 2: Super Mech League

V roce 2018 nám společnost Modus Games přinesla zajímavě vyhlížející akční hru s obřími roboty pod názvem Override: Mech City Brawl. Chopili jste se tak ovládání jednoho z dvanácti mechů a šli jste bránit planetu proti invazi vetřelců z vesmíru. Hra získávala velmi dobré hodnocení a tak jsme se už v roce 2020 dočkali pokračovaní s názvem Override 2: Super Mech League, které měli na starosti stejní vývojáři ze studia Modus Games Brazil. Sedm let po...

»
23. 01. 2021 • japo1

Recenze: Hitman 3 – více než důstojné zakončení ságy

Od restartu série Hitman uběhlo právě pět let. Nová sága Hitmana od počátku kladla vysoký důraz na design úrovní – každá zabijákova mise byla obsáhlou do sebe zapadající skládačkou, spojenou jak z pečlivě nascriptovaných, tak i hráčem ovlivnitelných událostí. Každý průchod misí tak umožňoval hráči, poté co shromáždil požadované informace o samotném úkolu, zvolit zajímavý a někdy i dost kuriózní způsob, jak svůj cíl sprovodit ze světa. Platilo, že s...

»
07. 01. 2021 • Michael Chrobok0

RECENZE: Yes, Your Grace

Kdo někdy nechtěl mít na povel celé království, ať hodí kamenem. V pixelartové hře Yes Your Grace se vžijete do role panovníka malého království a poměrně názorně vám předvede, že se nejedná o jednoduchou úlohu pro každého.

»