Recenze: Deliver Us Mars

Autor: lindros88cze Publikováno: 12.2.2023, 12:39

Publikováno: 12.2.2023, 12:39

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 167 článků

Do rukou se nám dostalo pokračování zajímavé hry Deilivery Us the Moon (2018), které nás zavede na Mars a bude pokračovat i v původním příběhu, který byl velmi okrajový a až s tímto dílem se autorům podařilo připravit slušný scénář. Pokud uvažujete o této hře, tak doporučuji kouknout na nějaký gameplay nebo ještě lépe si původní hru zahrát, ať je přechod co nejplynulejší a příběh máte v hlavě. Ale pojďme hezky postupně.

S ohledem na reálný vývoj ve světě je vyhlížení průzkumu a kolonizace vesmíru přetřásána stále častěji. Recenzovaná hra je sice o Marsu -kam se hned tak asi nepodíváme, ale ten Měsíc už by se v tomto století mohl podařit, ale zpět k recenzi.

Příběh
Z Marsu bylo zachyceno tísňové volání a naše dobrodružství může začít. Hlavní aktérka příběhu Kathy Johannson se se svojí lodí Zephyr vydává na rudou planetu, kde se bude snažit celou záhadu vyřešit. Po čase zjistí, že tajemná společnost Outward ukradla koloniální lodě ARK, které jsou základem pro obývání jiných planet. Fanoušci předchozího dílu jistě ocení návrat mechanického společníka Ase, který vám bude pomáhat v rámci celého příběhu.

Co budeme dělat?
Pokud jste hráli Delivery Us to Moon, tak spousta lidí byla zklamaná z herní doby, zde se můžete těšit zhruba na dvojnásobnou, tedy cca 8-12 hodin, ale bude samozřejmě záležet, jak vám půjde plnit logické hádanky.  Jak jsem zmínil na začátku, Kathy vyráží na Mars objasnit záhadu, ale tajně doufá, že by mohla nalézt i svého otce, který je v prvním díle opustil. Na cestu s ní vyrážejí Claire, Syrah a Ryaen a mechanický kámoš Ase (dron).

Po přistání na planetě na vás čeká spousta logický hádanek a úkolů, které posouvají příběh stále dopředu. Logické úkoly, které jsou často jako puzzle proměnlivé náročnosti, někdy dají opravdu zabrat. Naopak dovednostní úkoly vás budou nutit najít skulinky a cesty s vaším dronem Asem, budete řezat části předmětů a skládat je, abyste si nastavili cestu a mohli ji přejít nebo ještě častěji přeskákat. Ono skákání a lezení je jednou z hlavních náplní této hry. Buďte si jistí, že váš cepín bude sekat do skály mnohem častěji než do lebek nepřátel. Zde oceníte zejména hraní na gamepadu, jsou chvíle, kdy vás ovládání bude trápit, nikoli obtížností, ale samotným ovládáním, což je spíš otravné. Věřím, že autoři to nějakým patchem poladí, ale není to nic zásadního.

Pokud neskáčete, tak se pohybujete po velmi dobře zpracované krajině rudé planety. Nebudete chodit jenom pěšky, ale také si zajezdíte. Až se spustí písečné bouře budete se kochat nádhernou grafikou. Během svého dobrodružství najdete na planetě hodně míst, kde vám bude brada padat hodně nízko. Né všechno je ale zpracováno, tak, jak by si tato zajímavá hra zasloužila. Tady je asi nejvíc cítit menší tým a rozpočet. Chyby a glitche se objeví v každé hře a člověk by to i pochopil, ale zde jsou opravdu divně prázdná místa. Samotné „město“ je tak nějak bez života, a to trošku zamrzí.

Na druhou stranu oceníte třeba ovládání lodi, kdy budete krok po kroku nastavovat start, což působí neskutečně věrohodně a osobně jsem si to zahrál hned dvakrát. Měl jsem opravdu pocit, že řídím vesmírnou loď.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Máme zde spíše lineární hru s dobrým příběhem, spoustou skákání a lezení. Vše doplní atraktivní prostředí Marsu a snaha autorů o vystižení atmosféry z tohoto místa. Slabší povahy možná i uroní slzu, jelikož příběh se odehrává skoro v rodinném kruhu a některé rozhodnutí vás prostě rozhodí. Deliver Us Mars si určitě zahrajte, není to na dlouho, je to i s lepší cenou než AAA hry. Můj tip ale je zahrát si předtím předchůdce. Tak ať se vám výprava na Mars líbí.
LineárnostObčas prázdná místa
Atraktivní prostředíHorší animace při rozhovorech
Ovládání lodiV závěru uspěchaný děj
Atmosféra hry
20. 03. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Transport Fever 2

Na konzole dorazila skvělá budovatelská strategie, která se točí kolem dopravy. Vaším úkolem bude vymýšlet cesty a tratě pro vaše dopravní prostředky, aby se dařilo plnit cíle v kampani nebo vaše osobní ve volné hře. Jak se to hraje a co hra nabídne se podíváme v dnešní recenzi.

»
09. 03. 2023 • HusekD0

RECENZE: Monster Energy Supercross 6

Přijde mi to jako včera, kdy jsem dostal na recenzování pátý díl ze závodní série Monster Energy Supercross. Čas se ovšem nezastavitelně žene kupředu a vývojáři z italského studia Milestone nám přinášejí již šesté pokračování. Předchozí tituly se od sebe odlišovaly pouze v drobných detailech a držely se velmi podobné šablony. K nejnovějšímu dílu jsme nedostali příliš předběžných informací a tak jsme byli opravdu zvědaví, jestli se konečně dočkáme zásadnějších...

»
08. 03. 2023 • HusekD0

RECENZE: Blood Bowl III

Trvalo to dlouhých osm let, ale dočkali jsme se. Herní série Blood Bowl obdržela své třetí videoherní pokračování a můžeme se tak opět vrhnout do brutálních zápasů plných krve, taktizování a všudypřítomné náhody. Hru vytvořili vývojáři z Cyanide Studios a vydala společnost Nacon. Základy samotného Blood Bowl sahají až do roku 1986, kdy vytvořil Jervis Johnson první deskovou verzi pro společnost Games Workshop.

»
07. 03. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Fernbus Coach Simulator

Už od dětství mají hlavně kluci chuť si vyzkoušet úlohu řidiče. Většina z nich sní o pořádném tahači a nekonečných dobrodružných cestách. Asi o něco menší skupina sní o vlacích, ale najdou se i snílci o autobusech. Pokud patříte mezi poslední skupinu, tak si možná splníte svůj sen, ale pojeďme postupně.

»
24. 02. 2023 • DandyCZE0

Recenze: SimAirport

Na Xbox míří SimAirport (24. 2. 2023 vychází) a na vás bude stát se majitelem letiště a světovou jedničkou v dopravě. Jedná se o hru, kterou hráči mohli vyzkoušet na PC v roce 2020, kde se těší celkem dobrému hodnocení (79% na Steamu). Uvidíme, jak se studiu LVGameDev LLC povedlo předělání hry na Xbox. Hra je velmi komplexní a vaše práce se bude týkat všech aktivit na letišti.

»
23. 02. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Chef Life: A Restaurant Simulator

Jídlo je nedílnou součástí našich životů. Ne každý má potřebu dávat si nejrůznější speciality, ale všichni ho musíme konzumovat hlavně proto, abychom vůbec mohli existovat. Jeho příprava často bývá kreativní záležitostí, a tak není divu, že jídla a situací s ním spojených se často chytá také herní průmysl. Snad každý někdy zkoušel nějakou takovou hru, i když většina z nich se nejčastěji odehrává na displeji mobilních telefonů. Dneska se však podíváme na...

»
22. 02. 2023 • HusekD0

RECENZE: Wild Hearts

Žánr akčních loveckých RPG patřil do nedávné doby pouze jedné dlouholeté sérii od společnosti Capcom pod názvem Monster Hunter. Jednotlivé tituly se bohužel Xboxu dlouhou dobu vyhýbaly a jejich tajuplný svět jsme mohli okusit až s příchodem podtitulů World a Rise.

»
20. 02. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Atomic Heart

Herní vývoj by se při troše představivosti dal přirovnat k maratonskému běhu, i když spousta hráčů si ho nejspíš představuje jako sprint. Než se vydáte na trať, je třeba docela dost trénovat, ideálně postavit silný tým a ani tak není jisté, že do cíle doběhnete v čase, v jakém jste na začátku předpokládali. A jak ukazuje herní historie, kolikrát se může stát, že do cíle vývojáři nedoběhnou vůbec. Je přitom jedno, zda se...

»