Recenze: Fernbus Coach Simulator

Autor: DandyCZE Publikováno: 7.3.2023, 11:11

Publikováno: 7.3.2023, 11:11

Sociální sítě

O autorovi

DandyCZE

DandyCZE

Je autorem 239 článků

Už od dětství mají hlavně kluci chuť si vyzkoušet úlohu řidiče. Většina z nich sní o pořádném tahači a nekonečných dobrodružných cestách. Asi o něco menší skupina sní o vlacích, ale najdou se i snílci o autobusech. Pokud patříte mezi poslední skupinu, tak si možná splníte svůj sen, ale pojeďme postupně.

Fernbus Coach Simulator je simulátorem věnovaný německé přepravní společnosti Flixbus. Na PC se objevil už v roce 2016 a od té doby tam brázdí silnici a troufnu si říct, že né úplně úspěšně. Ale o téhle verzi se bavit nebudeme. Aktuálně hra dostala nový kabát a to rovnou postavený na Unreal Enginu 5, který nám dává šanci v kvalitní grafické zpracování. Ve hře se budete projíždět po Evropě a jistě si po chvilce všimnete, že ty budovy odněkud znáte. Ano, autoři se snažili do hry přenést zmenšenou verzi mapy, takže vám určité kompozice budou povědomé. Jedná se hlavně o symboly měst, jako jsou významné budovy, radnice, mosty a nádraží. To vám dá opravdu pocit, že jezdíte na skutečné mapě. V Praze jsem měl pocit, že vyjíždím na Florenci. Ve Francii se můžete těšit na Ajfelovku atd..

Naše dojmy z jízdy (volume doprava, špatně nastavený mikrofon)

Grafika i díky enginu je velmi podařená a stále musíme počítat, že se nebavíme o čistokrevné AAA hře. Pochvalu zaslouží zejména licencované autobusy a jejich zpracování. Auta a kamiony, které vás budou míjet jsou také dobře propracované a určitě poznáte o jaká auta se jedná. Co ovšem nepotěší jsou cestující. Dívat se budete pouze na několik generovaných individuí, a to ještě stylem, že když na nástupišti čeká 30 lidí, tak tam máte minimálně 10 jednovaječných trojčat, která jsou i stejně oblečená.
Hra obsahuje i roční období, a tak se můžete těšit na déšť nebo sníh. To je po stránce grafické velmi dobře udělané, a ještě autoři tvrdí, že počasí má vliv na jízdní vlastnosti, to jsem nějak nedokázal otestovat. Co zamrzí, tak to jsou detaily, které ubírají na atmosféře, zde bych třeba vypíchnul situaci, že venku leje jako z konve a je plné nástupiště, nad ním je krásná střecha, ale budete se divit, pod ní zvesela prší.
Do této doby bych řekl, že grafická stránka hry je spíše lepší průměr. Bohužel pak se rozjedeme.. Opravdu mě mrzí, že pocit z okolní krásné grafiky vám budou kazit postupně se objevující jedoucí pneumatiky a až po několika sekundách se objeví zbytek auta. Nejednou vám spadne kamion nebo traktor z nebe.  Asi to autoři opraví, ale proč to vydávají v takovém stavu?
Když už teda jedeme, tak pro první testy jsem zvolil gamepad a hra se na ně ovládá velmi dobře. Sice nějaké tlačítka jsou trošku složitěji dosažitelná, třeba tempomat, ale dá se to přežít. Škoda, že není možné si ovladač trošku namapovat. Ocenil jsem, že autobus se chová tak nějak přirozeně, tak jak ho znám z reality. Pokud prudce brzdíte, váš výhled se mírně posune dopředu. To jsou takové třešničky, které oceníte.
Pokud ovšem koukáte po volantu, tak zatím zapomeňte. Sice to s ním jde, ale nejde nastavit nic ve smyslu citlivosti. Na svém kvalitním volantu jsem měl ForceFeedback tak silný, že do zatáčky jsem to musel rvát oběma rukama a tohle fakt nechcete.

Je na čase chvíli zvolnit zastavit se na zastávce vydechnout a podívat se na to, co hra nabízí po stránce dějové. Na výběr budete mít z volného ježdění a kariéry a u každé volby si pak ještě zvolíte obtížnost.
Volné ježdění je o tom, že si jezdíte po mapě a objevujete. Nemusíte se starat o cestující a kocháte se krajinou a městy.
Pokud si zvolíte kariéru (doporučuji), tak budete postupně odemykat města. Vždy si navolíte cestu z jednoho města do druhého. Postaráte se o pasažéry, a to včetně kontroly jízdenek. Záznam z jízdy je pak vyhodnocen a vy dostáváte zkušenosti. Díky nic odmykáte rozsah mapy, povolení jezdit v noci nebo získat certifikované jízdy Flixbusů. Bohužel cesty si musíte plánovat sami, není tam žádný hnací motor, takže pokud jste líní a máte rádi výzvy, tak tady přímo nejsou a cíle si musíte stanovat sami. Já jsem si vymyslel třeba scénář, že jedeme na hory 😊 Zkušenosti získáváte za vše, co se kolem jízdy děje. Už jsem zmínil pasažéry, tak těm můžete například zapnout Wifi nebo udělat kafe (pozor na podšálky), jestli dodržujete předpisy a samozřejmě jestli nebouráte.

Za zmínku stojí jistě i AI ostatních strojů na mapě. Je dobré, že můžete v menu volit hustoty dopravy, ale to nemá vliv na stupiditu ostatních řidičů. Ve městě, když se dodržuje 50km/h, tak to ještě jde, ale jak se to rozjede na dálnici, je to peklo. Skoro jako páteční situace na D1. Narvaný levý pruh a v prostředním nebo pravém skoro nikdo, takže i vy pokud chcete někam dojet budete kličkovat a myškovat. Strašidlem jsou pak zpomalení z 100 na 80, kdy všichni začnou brzdit až skoro zastaví. Naštěstí většina z nás je vytrénovaná provozem v naší zemi, tak by vás to nemělo úplně překvapit, ale buďte ve střehu.

 

6
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Na tuhle hru jsem se opravdu těšil a je vidět, že autoři na ní zamakali a rozhodně patří ve své kategorii na Xboxu k tomu nejlepšímu. Bohužel laťka je tak nízko, že zatím nemůžeme říct WOW. Hra obsahuje i češtinu, ale je přeloženo tak 80% textů, takže místy se objevuje i defaultní anglina. Komunita nám dala vědět, že podobný překlad je udělám i do slovenštiny! Pokud máte rádi autobusové simulátory, tak to určitě vyzkoušejte. Konkurenční Bus Simulator 21 je asi lépe propracovaný po stránce obsahu, ale jsou to krátké tratě MHD a běží na starším Unreal Enginu 4 a ten rozdíl je vidět. Ti co chtějí jezdit z bodu A do bodu B a o nic víc se nestarat, tak si můžou přičíst bodík.
Unreal Engine 5Velmi špatná podpora volantů
Velká mapaDoskakující textury a tím pádem i objekty
Propracovaná městaDoprava (AI) kolem vás, je to jak když autoři sledovali levý jízdní pruh v Česku
Pocit z jízdy
02. 05. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Tales of Kenzera: ZAU

Metroidvanie slaví úspěch od dob, kdy bylo možné rozpoznat herní postavu od pozadí. A to už nějakých pár dekád bude. Postupem času se i v tak malém a omezeném žánru plošinovek našly menší kategorie a větve, které se odlišovali náročností, herními prvky a využitím třetího rozměru. Tale of Kenzera: Zau nehodlá posouvat hranice toho, co už dávno znáte, ale umě využívá jejich linií, aby dala na vědomí, že i začínající studio...

»
02. 05. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: TopSpin 2K25

Tenisové hry jsou součástí herního světa již pěknou řádku let. V dřívějších dobách to měly docela snadné – dali jste panáčky na kurty, mezi nimi létalo něco jako míček a oni do něj pinkali. Grafika byla jednoduchá, fyzika taky nebyla nijak komplikovaná a hrálo se. Postupem času nároky vzrostly, ale i tak se s nimi dokázali vývojáři velice pěkně popsovat a my si mohli užívat kvalitního zpracování tohoto sportu.

»
30. 04. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: Ready, Steady, Ship!

Kooperativní hraní je skvělá věc, takže jsem velice rád, že na něj vývojáři myslí a zásobují nás poměrně velkým množstvím zábavných titulů. Díky nim můžeme prostřednictvím obrazovky vyzkoušet třeba vztahovou rodinou terapii v It Takes nebo utíkat z vězení v A Way Out. Jsou tady ale také přímočařejší činnosti, jako třeba Moving Out se stěhováním nábytku, Overcooked prověří koordinaci v kuchyni a Tools Up při rekonstrukci.

»
15. 04. 2024 • HusekD0

RECENZE: Dragon’s Dogma II

Ani se mi tomu nechce při psaní recenze věřit. První díl Dragon’s Dogma dorazil do našich obchodů před dlouhými dvanácti lety. Tehdy si okamžitě dokázal získat srdce spousty hráčů a ke dnešnímu dni se prodalo téměř osm miliónů kopií. Jednalo se o velmi specifické RPG, za kterým stálo asijské studio Capcom. Svým zpracováním a jedinečným přístupem si získal i západní publikum, čímž se odlišoval od své konkurence. Rok od svého...

»
13. 04. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Outcast: A New Beginning

„Bože, ty devadesátky.“ Neříkají si jen milovníci starých časů, ale také herní tvůrci, kteří se stále častěji vrací do dob, kdy byly hry ambicióznější, hrdinové hrdinštější a komunita uzavřenější. Je pravdou, že oblast primitivní akční zábavy vykazovala tehdy kulminaci. Náš svět zachraňoval kde kdo, a tak se často cestovalo daleko za oběžnou dráhu, kde čekala vyspělejší mimozemská civilizace na Jardu od bagru, aby ji zachránil s důvtipem barbara a odhodláním tažné...

»
02. 04. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Valiant Hearts: Coming Home

Nechce se tomu věřit, ale už je to deset let, co jsme se vydali do první světové války, abychom z pohledu čtyř různých osob poznali příběhy, o nichž se v historických zápiskách nemluví. Adventura, sázející na silný příběh a hratelnost větvenou různými styly dle hrdiny, zaznamenala úspěch a přebal vojáka se záchranářským psem se objevil na všech dostupných platformách tehdejší generace. A vlastně bylo otázkou času, kdy se k titulu někdo vrátí. A...

»
25. 03. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: The Outlast Trials

Když si uděláte jména na dusných hororech pro jednoho, kde si hráče vodíte jak psa po výstavním molu, třebaže on sám má mizivý pocit volného pohybu, je vykročení do multiplayeru poněkud ošidné. Zejména do žánru, kde si Dead by Daylight udělala těžké opevnění, které pravidelně zpevňuje rozšířeními se slavnými hororovými maniaky. A že napodobit podobný úspěch, třebaže máte v řiti zaražená lejstra od známé licence, není zrovna lehké, připomínají Resident Evil:...

»
25. 03. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: Tram Simulator: Urban Transit

Se simulátory se nám roztrhl pytel a přistála nám tu k zhodnocení další z nich, tentokrát jsme se podívali do víru velkoměsta na železnici. Vývojářské studio Stillalive Studios je známé především simulátorem Bus Simulator, se tentokrát vydalo na podobnou cestu. Prostě jsme jen autobus vystřídali za tramvaj. Očekávání tedy byla vcelku vysoká, studio už má s produkcí v tomto žánru poměrně značné zkušenosti a tak jsem se s chutí do testování...

»