Recenze: Football Manager 2021 Xbox Edition

Autor: lindros88cze Publikováno: 22.12.2020, 15:47

Publikováno: 22.12.2020, 15:47

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

lindros88cze

lindros88cze

Je autorem 138 článků

Reálný fotbal nám letos trošku drhne, ale to nijak nebrání abychom přivítali nový díl oblíbené manažerské série Fotbal Manager 2021. Vyzkoušel jsem na Xbox Series X.

Co Čech to odborník na všechno a ve fotbale to platí dvojnásobně. Od piva, gauče nebo nejčastěji z mobilu jsme schopni zkritizovat jakýkoliv výkon v reálném fotbale, a právě toho už několik let využívá společnost Sports Interactive, která nám umožní se vžít do role fotbalového kouče.

Letos na Xbox dorazila speciální verze s označením Fotbal Manager 2021 „XBOX Edition“, která je vlastně PC verze s označením „Touch“, tedy zjednodušená verze, kde se věnujete hlavně trenérskému úsilí, ale o ostatní klubové záležitosti, jako jo management, scouting a tvorba stadionu se stará ideálně hra. Několik pravomocí vám zůstane a ty můžete dle libosti využívat. Samotné zjednodušení nemusí být bráno ani jako problém nebo mínus, jelikož hodně hráčů to i v plné hře nechává na AI. Tato verze je tedy svižnější a může zaujmout širší skupinu lidí, jelikož i přes zjednodušení se hra vnitřně chová jako plnohodnotná, pouze vám zmizí několik mezikroků.

Další a vlastně asi tou nejzásadnější rozdílností je ovládání. Aby šla hra „pohodlně“ ovládat, tak vám autoři připravili hned dvě možnosti, a to buď ovládání s pomocí kříže, nebo si vyvoláte kurzor a tím jezdíte po obrazovce a ovládáte podobně jako myší. Bohužel obě verze jsou fakt špatné a pokud chcete od hry trošku více než odklikávání hlavních obrazovek, tak nastává doslova peklo. První verze je naprosto chaotická a defacto jsem se nikdy neproklikal do místa, co jsem potřeboval, dal jsem tomu asi dvě hodiny, ale opravdu to nešlo!
Druhá verze s kurzorem je při maximálním sebezapření hratelná, ale kurzor se pohybuje tak pomalu, že u toho usnete. Snažil jsem se to hodně odladit bohužel všechny snahy končili naprostou frustrací. Hra vám umožnuje pokračovat v uložené pozici z Xboxu i na PC, tak jsem to zkusil. Ta pohodlnost v ovládání okamžitě naskočila a hra byla mnohem zábavnější. Proto jsem nelenil a zkusil možnost zapojení myši do Xboxu, bohužel se mi to nepovedlo rozchodit, ale nevylučuji, že to jde.

Dalším problém, který ovšem provází všechny verze hry jsou licence, které jsou kořením autentičnosti. Ve hře najdete skutečné hráče a týmy, ale zapomeňte na fotky a znaky. Tento problém jde u PC verze částečně ošetřit díky uživatelským vylepšením, ale do Xboxové verze to prostě nedostanete.
Jsem v poločase a zatím to nevypadá moc dobře, ale jako správný manažer si pěkně zařvu o poločase a v druhé pulce se pokusím překvapit.

Grafické zpracování je přesně série Fotbal Manager, pro hodně lidí shluk čísel a tabulek. Vy se budete snažit dělat odborníka, že všemu rozumíte a všechna čísla a souvislosti chápete. Hra vám toho dovolí hodně a postupem času vás do hry i přes krkolomné ovládání dokáže vtáhnout. Uděláte první výměny, začnete se sžívat s hráči a začnete se šťourat ve strategiích. Nyní hra dostane aspoň po stránce hratelnosti ten pravý šmrnc a určitě se přistihnete ve fázi, ještě jeden zápas a už to vypínám. Zde bych zdůraznil, že slovo zjednodušená verze, neznamená, že hra je snadná nebo vám nenabídne unikátní pohled do zákulisí fotbalu. Ve hře si budete pilovat svoji osobnost, můžete trénovat týmy z celého světa, budete kupovat ty nejlepší hráče a sledovat vývoj mladíků. Zjednodušení je hlavně s ohledem na ovládání, abyste nemuseli tolikrát klikat, proto scouting nebudete nastavovat v pěti tabulkách, ale pouze ve dvou, nebo při zápase na hráče můžete pořvávat pouze polovinou příkazů, které mají vliv na jeho výkon na hřišti.

Samotnou grafiku tabulek asi hodnotit nebudu 😊, ale grafický náhled zápasu je velmi pěkný a nejednou si na hráče zařvete. V této fázi hry si budete hru užívat, na testované konzoli Xbox Series X vše běželo naprosto parádně v 4K rozlišení, což sice u téhle hry moc neoceníte, ale zjištění je to příjemné. Co ovšem oceníte je rychlost načítání a simulace ostatních soutěží. Pokud chcete využívat cross-play s PC můžete zapnout plnou simulaci, až pro pět lig a pokud hrajete jenom na Series X, tak i deset soutěží. Pokud jste někdy hráli FM na PC, tak víte, že deset lig už vyžaduje poměrně nadupanou mašinu a Series X si s tím pohrává s prsten v nose. Pro nováčky asi doplním, že označení „plně ovládaná soutěž“ znamená, že v ní můžete trénovat a všechno se v nich odvíjí s mnohem větším důrazem na realističnost.

Pokud máte podobně smýšlejícího kamaráda, tak vám nic nebrání se pustit do kontroly více týmů a pořádně se poprat o titul, dle oficiálních zpráv to jde až pro 32 kámošů, u nás jsme to vyzkoušeli ve třech a byla to asi ta nejlepší třešnička na dortu.

Možná budete váhat nad pořízením, je škoda, že hra není zatím v Xbox Game Passu, kde byla předešlá verze FM 20. I tak oficiální cena na Xbox Store 999.- dává slušné zamyšlení pro fotbalové nadšence.
V galerii najdete několik fotek od Dandyho s kterým jsem hru testoval a jeho začátek Sparťanské série.

6
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Slovo zjednodušená verze platí jenom pro Hardcore manažery, jelikož i ve zjednodušené formě se jedná o velmi komplexní složitý simulátor, který asi nemá konkurenci. Naopak zjednodušení je to ve smyslu odpoutání od naprostého hardcoru a přiblížení a zlidštění pro širší hráčské publikum, takže bych to vnímal spíše jako pozitivní věc, která je dobrá pro Xbox hráče. Co ovšem nejde pozitivně přejít je ovládání, na to si fakt musíte zvykat a i po 12 hodinách hráních se stále uklikávám. S ohledem na velké množství textů nepotěší ani rozhodnutí vývojáře, že čeština už druhým rokem v sérii FM není. Máte před sebou unikátní a nejlepší simulátor fotbalového manažera, pouze to ovládání stojí za … pokutový kop. Šílenci do fotbalu si klidně dva bodíky můžou přidat, nic lepšího neexistuje.
27. 06. 2022 • HusekD0

RECENZE: MX vs ATV Legends

Závodních sérií máme na Xboxu jako hub po dešti, ale jen malá hrstka z nich se z nepochopitelného důvodu věnuje terénním motorkám. V současné době máme na výběr z MXGP, Monster Energy Supercross od společnosti Milestone, nebo můžeme sáhnout po odlehčenější variantě v podobě MX vs ATV od Rainbow Studios. Právě ti začali s touto sérií již v roce 2005, kdy nám představili titul MX vs ATV Unleashed. Hra získávala...

»
27. 06. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Zorro The Chronicles

Slunce lehce objímá hory a pomalu se sune do jejich stínu, aby místo na obloze předalo hvězdám. Byla by to romantická chvíle podtrhnutá chumlem slámy valícím se prérií, kdyby se okolím nerozléhalo sténání nebohých vesničanů, kteří jsou opětovně utlačováni vojsky kapitána Montera. Nebo tentokrát spíše lidmi Monasteria. Na kžadý pád, oblažen vlastní dokonalostí je první a poslední instancí Kalifornie v době, kdy tím nejrychlejším poštovním spojením byl dostavník. Jenže tentokrát to...

»
24. 06. 2022 • HusekD0

RECENZE: Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder´s Revenge

Pokud jste vyrůstali v devadesátkách, tak vám tito hrdinové jistě nebudou cizí. Želvy Ninja se jako většina tehdejších hrdinů zrodila v komiksové podobě. Měla je na svědomí americká společnost Mirage Studios, která s nimi vydala v roce 1984 první časopis v pouhém několikatisícovém vydání. I přes to si okamžitě získali srdce mladých čtenářů a bylo jasné, že zmutovaní ninjové mají obrovský potenciál. My si je ovšem pamatujeme především díky kreslené...

»
28. 05. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Tourist Bus Simulator

Kvituji s povděkem, že i na konzole se začíná objevovat stále více simulátorů, které si dokonce konkurují i v rámci kategorií. Není jich sice stále tolik, jako na jejich hlavní PC platformě a stále čekáme, až se čeští SCS Software rozhoupají a nabídnout Euro Truck Simulator i hráčům na konzolích. Proč všichni toužíme a přivoláváme právě tuhle hru? No, protože veškerá produkce, která se doposavad objevila, neoplývala nějakou extra kvalitou. Bylo přitom...

»
27. 05. 2022 • HusekD0

RECENZE: Kao the Kangaroo

Okolo nového milénia se v herním průmyslu začal objevovat nový trend v podobě 3D plošinovek, ve kterých byl hlavní hrdina se zvířecí podobou. Mezi nejznámější tituly patří jednoznačně Sonic, Crash Bandicoot, nebo fialový dráček Spyro. Téměř okamžitě si u hráčů získali velkou popularitu a každý vývojář si přál mít ve svém portfoliu hru s chlupatým hrdinou. S touto vizí si pohrávali i vývojáři ze studia Titus Interactive a už v...

»
27. 05. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Thrustmaster TCA Yoke Pack Boeing Edition

Jako velký fanoušek letadel si nikdy nenechám ujít možnost vyzkoušet nové perifériím které mají umocňovat požitek z hraní her. Dneska se nám do rukou dostala novinka od společnosti Thrustmaster, tak jí jdeme vyzkoušet.

»
21. 05. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Vampire: The Masquerade Swansong

Jméno světa World of Darkness, ze kterého vychází celá řada papírových RPG a jiných děl, jistě mnohým hráčům na první dobrou nic neřekne. Jakmile ale zmíním hry jako Vampire: The Masquerade Redemtion či Bloodlines, jistě se srdce nejednoho hráče zatetelí blahem. Ostatně právě Bloodlines si získalo prakticky kultovní status, o který se komunita starala dlouho poté, co se studio Troika Games rozpadlo na prach. Bouřlivé reakce také vyvolalo oznámení pokračování...

»
19. 05. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Dolmen

Už jste přemýšleli nad tím, že vyhlížená budoucnost nejspíš nebude tak růžová, jak si optimisté z řad vesmírných kolonizátorů a objevitelů představují? Případů, kdy lidstvo našlo kdesi v kosmu nový eden, je méně než úspěšných útěků z Alcatrazu. Přitom nutnost vytvořit životadárné prostředí je tou nejmenší překážkou. Většinou narazí už výprava průkopníků, která najde tajemný artefakt, mimozemská vejce nebo slabinu palubního počítače, jehož obvody se rozhodnou posádku vyřadit. No a kde je mimozemská...

»