Recenze: HyperX CloudX Stinger Core Wireless

Autor: Lukáš Urban Publikováno: 17.3.2022, 14:14

Publikováno: 17.3.2022, 14:14

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3304 článků

Na poli herního příslušenství je poměrně silné zastoupení alternativních produktů. A pokud zrovna nechcete rozšířit soukromou sbírku o produkty od Microsoftu, je dobrou volbou značka HyperX, jejíž portfolio je dlouhodobě zaměřené také na konzolovou periferii. A co sháním tentokrát? Poměrně jednoduchou záležitost, a to headset. Nicméně bezdrátový.

Tím jsem se dostal trochu do slepé uličky. Pokud jste se někdy snažili spárovat konzoli s neoriginálním bezdrátovým příslušenstvím, nejspíš jste kapitulovali s potem na čele a prasklými žilkami v očích. Třebaže se konzole stále víc přibližuje PC, jak to nemá kabel, musí to mít alespoň oficiální štempl kompatibility. A to v tomto případě splňují sluchátka CloudX Stinger Core Wireless jejichž cena se pohybuje kolem 1 700 Kč. Tím se řadí spíše mezi levnější nabídku, což však neznamená, že nemají kvality hodné ocenění.

Balení ukrývá samotná sluchátka, dobíjecí kabel a návod. Po rozbalení není nutné okamžitě pospíchat k USB zástrčce, protože baterie disponuje čtyřmi pětinami energie. Místo toho si nového člena herní domácnosti raději pořádně prohlédněte. První dojem je trochu nejistý. Plastový headset je poměrně robustní a v ruce se kroutí víc, než byste čekali. Důvodem je větší váha sluchátek, které nesou zdroj energie, ovládání a bezdrátové prvky. Most mezi nimi zdobí z horní části logo výrobce a ze spodní polstrování pro ochranu hlavy. To je trochu úzké, ale dostatečně měkké, aby ani po více hodinách nezpůsobovalo nepříjemné tlačení na hlavě. Uvnitř konstrukce je pak kovový plát s plastovou kolejnicí, která ukrývá kabely a určuje míru vytažení sluchátek. Mikrofon má své místo na levé straně a vypíná se automaticky, jakmile ho zvednete do defaultní polohy.

První dny jsem sluchátka bral jak novorozence z postýlky. Pěkně opatrně oběma rukama… div nedostala láskyplné políbení na náušníky. Opatrnost je sice fajn, ale nemusí zacházet do krajností. Výrobek vydrží i manipulaci jednou rukou, aniž by prasknul nebo se jinak poškodil. Mnohem zajímavější poznatek je ten, že řada CloudX Stinger je vhodná spíše pro muže. Z praxe vím, že má hlava připomíná výstražnou ceduli u silničního výkopu, a že jsem musel oželet už spoustu kvalitních zařízení neb se „neroztáhla“ na moje slechy. Tentokrát jsem ten problém neměl. Sluchátka stačilo vysunout jen o pár milimetrů, aby moje plachty zapadly do náušníků. Bohužel to samé neplatí pro drobnou osobu něžného pohlaví s metrem šedesát, které sluchátka jednoduše padají nebo kloužou do nepohodlné polohy. Pro děti jde pak o naprosto nevhodné příslušenství.

Teď si vezměte tužku a papír na poznámky, jdeme zapojovat. Po zapnutí konzole zapínám i sluchátka. Na obou zařízeních mačkám spínače pro párování a… hotovo. Ano, stejně jednoduché jako spárovat ovladač. Xbox Series X (potažmo také podporovaný Xbox One) si headset okamžitě našel a začal ho využívat. Dokonce i sám spustil vylepšení zvuku Windows Sonic, které trochu sedláckým způsobem nahrazuje Dolby Atmos, protože jak jistě víte, to funguje pouze pro zvuk klasický, vedený HDMI výstupem. Pokud si Atmos chcete užívat i na dalších produktech, musíte si pořídit licenci. Ale to sem teď nepatří.

Když už herní zvuk proudí správným směrem, není od věci přiblížit dvojici ovladačů. Na levém sluchátku, mezi tlačítkem zapnutí a vstupem pro dobíjení je volba hlasitosti. Kolečko má drobný doraz, který umožňuje pootočit jen o pár stupňů a tím velice dobře regulovat potřebnou sílu zvuku. Na druhou stranu regulátor nemá hranice pro minimální a maximální hlasitost a protáčí se dokola. Pokud tedy doma na headset nebudete sami, pro jistotu si nepouštějte okamžitě po nasazení prostředek kytarového rifu oblíbené metalové skladby. Vaše uši by vám nejspíš nepoděkovaly. Kolečko na druhém sluchátku patří regulátoru chatu. To hraniční dorazy má a s jeho pomocí regulujete hlasitost hlasu v porovnání s hrou. Výborná záležitost, protože už nemusím hýbat s posuvníky v nastavení konzole.

Postupně se dostávám k nejošemetnější části recenze. Hodnotit zvuk je vždy hodně subjektivní a jedinec zvyklý na noty Michala Davida má úplně jiné preference než milovník démonického hlasu Alissy White-Gluz. A navíc je velký rozdíl ve zvuku hry a poslechu hudby/filmu. Obecně je reprodukovaný zvuk čistý, s velkým důrazem na basy a minimem ruchů. Akční filmy jsou dostatečně ohlušující a hudba tvrdšího charakteru má velice slušný přednes. Jelikož bezdrátový přenos není úplně stoprocentní, u kvalitních zvukových nahrávek můžete pozorovat nepatrné výpadky části skladeb. Jde o desetinu sekundy a musíte mít dílo opravdu hodně pod kůží, abyste si uvědomili, že tu a tam něco nehraje, jak má. Ale to se týká hlavně hudby a nepřetržitých pasáží zvuku. U her jsem nic podobného nezaregistroval. U nich jsem pozoroval, že herní soundtrack zasahoval do dialogu přece jen víc než jsem zvyklý. Oproti sluchátkám nebo běžnému zvuku z reproduktorů. Například v Cyberpunku 2077 rádio auta téměř vymaže zvuk motoru a hlasitěji působí i rádio Forzy Horizon 5, které hlavně v interiéru upozaďuje symfonii z motorového prostoru a výfuk. Na druhou stranu střelba a výbuchy jsou mírnější, čehož jsem si všiml především u posledních Gearsů.

Možná je škoda, že CloudX Stinger nemá pro konzole v nabídce sedmikanálový zvuk. Dobře namíchané stereo dokáže divy, ale ne v případě Core Wireless. Jestli po vás pálí zleva nebo zprava poznáte. Stejně tak, že vám pravé zrcátko okupuje protivník v Mazdě. Ale na horor bych sáhl jinam, protože prostorovost má své limity hodně nízko a atmosféra temného plížení si žádá precizní práci zvuku. U headsetu je ale důležité být i slyšet, což není problém. Jen se smiřte s faktem, že musíte mikrofon umístit blíže ústům, protože rádius snímání není příliš velký. Navíc určitě netoužíte, abyste kolegy v chatu otravovali „záchodovým“ echem. Mikrofon automaticky čistí ruchy a rozpoznává mluvené slovo, a tak během mlčení sám ztichne. Štěkání psů z venku bezpečně zazdí. Podobně otravného souseda s vrtačkou o dvě patra výš. Nicméně zelnačku bych si před důležitým multiplayerem raději nedával a výbuchy nechal jen na Halo a Battlefieldu.

Výrobce udává, že na jedno nabití headset vydrží až 17 hodin. Věřte mu. Já se sice dostal na hodnotu o zhruba 90 minut kratší, ale hlasitostí jsem nešetřil a pouštěl páté přes deváté. Doba nabíjení lehce přesáhne tři hodiny, ale jen v případě, že produkt vyždímáte jak spadané slívy. Když se zamýšlím nad vyloženými zápory, vlastně mě napadá jen jeden, a to, že mimo Xbox je příslušenství takřka nepoužitelné. K PC ho bez adaptéru nepřipojíte. A i s ním je schopno plnit jen základní funkce, protože ovládání hlasitosti a regulace chatu nefungují. To samé platí pro spárování s telefonem. Oficiální licence Xboxu je tak daní za konzolové pohodlí a částečnou vyhraněnost vůči dalším platformám. Na druhou stranu si užíváte luxusu, kdy se zapnutím sluchátek startuje i Xbox a po dohrání konzole sluchátka automaticky vypne.

Sluchátka byla porovnávána a používána vedle produktů Trust GXT 448 Nixxo, Philips SHB3075, Philips SHD8850 a Razer Kaira.

7

Verdikt

Cenově dostupné příslušenství, které se dokázalo uskromnit na místech, kde to hráče zase tak nebolí. Provázanost s konzolí je stoprocentní, všechny funkce pracují výborně a když si zvyknete na blízkou pozici mikrofonu, nemělo by vás nic omezovat. Zpracování působí levně, ale klíčové části drží pevně. Jen kloub mikrofonu by mohl být pevnější, takto pravidelným používáním hrozí, že začne po několika měsících samovolně padat. Zvukově jde o lepší průměr, který nenáročnému posluchači plně postačí. Avšak pro multimediální náčiní pro každodenní používání bych se přeci jen poohlédnul raději jinde.
21. 02. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: Skull and Bones

Piráti jsou nedílnou součástí námořní historie a je jedno, zda ti nejznámější z nich doopravdy existovali nebo jsou příběhy o nich jenom dobře vymyšlené povídačky. I tak je na tom něco zajímavého, a nejeden hráč by si chtěl tento život, alespoň virtuálně, vyzkoušet. Jak nám ukázalo Sea of Thieves, je toto téma dost dobře herně zpracovatelné a dostatečně zábavné na stovky hodin. Ač se to nezdá, tak Sea of Thieves jsou...

»
15. 02. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Banishers: Ghosts of New Eden

Romantika má mnoho podob. Na přídi potápějící se lodi, při úplňku mezi upírem a lykantropem nebo se smrtkou místo Valentýna. Antea a Red jsou ukázkový pár, kterému to klape jak v soukromí, tak v práci, A to navzdory faktu, že mají náročné zaměstnání. Toho času v kolonii New Eden, kde se jako smrtící epidemie rozpíná Noční můra dělající z nebohých osadníků duchy. Bohužel při osudovém střetu se jedním z nich stává i Antea, čímž pro...

»
15. 02. 2024 • DandyCZE0

Recenze Truck & Logistics Simulator

Člověk by řekl, že v poslední době máme podobných her docela hodně. Většina se snaží něčím zaujmout a ukázat specifickou část dopravy. Na PC je to snažení vydavatelů velmi obtížné, jelikož tam mají ETS, které sice nabízí „pouze“ přepravu, ale i tak vládne danému segmentu. Na konzolích je situace jiná a tak vždy s velkým zájmem sleduji další pokusy studií přinést kvalitní dopravní simulátor. Dnes se podíváme na Truck & Logistics Simulator...

»
14. 02. 2024 • lindros88cze0

RECENZE: Tomb Raider I-III Remastered

Je až neuvěřitelné, že za dva roky Lara Croft oslaví teprve své třicátiny. Série Tomb Raider si odbyla premiéru v roce 1996 a od té doby jsme viděli nespočet různých dobrodružství zasazených do celého světa napříč různými platformami i filmy. Ovšem teprve teď jsme se na Xboxu vůbec poprvé dočkali původní trilogie.

»
12. 02. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Baldur’s Gate 3

Hodnotit hru s dvouměsíčním odstupem nebývá zvyklostí. Každý se snaží přinést svoje dojmy co nejdříve, aby si pohladil ego a přesvědčil hráče o své jediné správné pravdě. Osobně si myslím, že všechno má svůj čas. Navíc zkušenosti posledních let mě naučily, že jsou určité typy projektů, jimž je třeba se věnovat trochu déle. Ať už z důvodu technické kvality nebo herní nabídky. V případě Baldur’s Gate 3 bychom mohli mluvit o obou aspektech,...

»
06. 02. 2024 • lindros88cze0

RECENZE: Suicide Squad: Kill The Justice League

Studio Rocksteady se do paměti nespočtu hráčů zapsalo výtečnou trilogií Batman Arkham, která mezi jednu z nejlepších her podle superhrdiny. Všichni tak napjatě očekávali, co dalšího tento talentovaný tým chystá. Představení Suicide Squad: Kill The Justice League navzdory napojení na oblíbenou sérii nevzbudilo příliš pozitivní ohlasy a nepomohlo ani postupné ukazování záběrů z hraní, kdy pomyslným hřebíčkem do rakve bylo potvrzení, že hra bude stavět na online kooperaci a především bude tzv....

»
29. 01. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: War Hospital

Počátkem ledna vydalo vcelku neznámé studio Brave Lamb, pro které jde o první vydanou hru, titul War Hospital. Pro menší studia mohou být začátky strastiplné a bývá to znát i na jejich tvorbě. Jak si War Hospital vedl?

»
16. 01. 2024 • DandyCZE0

Recenze: Jagged Alliance 3

Jako fanoušek tahových strategií si v poslední době nemohu stěžovat. Tento styl her sice není nijak masivně oblíben, ale rozhodně stojí za vyzkoušení.

»