Recenze: Mr. Shifty
Tak schválně, kdo z vás, zatímco dává ostatním hráčům na frak ve všech těch Battlefieldech, Call of Duty a Gearsech, přemýšlí nad historií akčních her? No samozřejmě, že nikdo, protože na bloumání v paměti bude dost času, až dosáhneme staří sovětské ponorky, občas je ale návrat do časů dvourozměrné grafiky, jednoduché hratelnosti a pohledu shora vítaným zpestřením, a to zejména teď v létě, kdy se dav AAA her rozestoupí a my vidíme i ty malé caparty, kteří po hráčích mávají, seč jim síly stačí. Občas dokonce seberou tolik odvahy, že si pozornost přímo vyžádají, jako v případě vydavatelství tinyBuild.
Spravedlnost bez pozvání
To velice překvapilo, když k nám do redakce vyslalo samo od sebe pana Shiftyho, a to bez připomínek, vydírání a výhrůžek osobní likvidací. Ač si jsme vědomi našeho světového věhlasu, o kopie na recenze většinou žádáme ve třech kopiích, tudíž jsem této vzácné příležitosti milerád využil a blíže se seznámil s chlapíkem říkajícím si Mr. Shifty. K mojí škodě je stejně ukecaný jako kašna uprostřed náměstí, tudíž o něm vím jen tolik, že se může teleportovat na krátké vzdálenosti, jeho pěsti hovoří všemi světovými jazyky a obličej mu halí stylová kšiltovka. Když nad tím přemýšlím, působí trochu jako Aiden Pearce poté, co hacknul schopnosti Nightcrawlerovi z X-Menů.
Ještě, že ho z bezpečné vzdálenosti diriguje jeho parťačka prozrazující primární cíl mise, jímž je dobytí výškové budovy a získání nukleárního jádra. Což je mimochodem aktivita, kterou agent 007 nebo Ethan Hunt zvládají v mezičase, co čekají na poslíčka s čerstvým croissantem a mlékem. Zločinecký boss však nehodlá svůj klenot dát zadarmo a z mini mrakodrapu udělal ostře střeženou pevnost, kde se ochranka počítá na stovky hlav a kde lasery s kulometnými stanovišti nejsou žádným překvapením. Velký kápo navíc dobře zná hrdinovi přednosti a připravil pro něj celou řadu pastí, které jeho vlastnosti tlumí na úroveň topiče z kotelny. Jenže i topič dokáže pořádně naložit pod kotel.
Více mrtvých než ve Žhavých výstřelech
Team Shifty stojící za malou nezávislou hrou postavil hratelnost na jednoduchém principu, kde se úrovně skládají z jednotlivých pater, ve kterých je třeba splnit A, přitom pobít stanovený počet nepřátel B a najít cestu ven, jenž můžu označit jako C. Během plnění tohoto slabikáře se kvality i kvantity protivníků neustále zlepšují, stejně jako výzbroj autonomních obraných systémů. Stačí zhruba hodina a počet mrtvol hravě přesáhne tisícovku. V tu chvíli Duke Nukem začíná s oroseným čelem hledat číslo linky důvěry nebo alespoň kontakt na Chucku Norrise, protože Mr. Shifty se nezastaví před sebesilnější zdí. Je to s podivem, ale i dnes může zaujmout hra, v níž se představitel dokáže ohánět „pouze“ rukami a bleskově přesouvat prostorem.
Překvapení je svým způsobem na místě, protože moderní trend velí naroubovat RPG prvky i na piškvorky a není-li možné rozvíjet dovednosti, musí digitální rek disponovat přinejmenším arzenálem lybijské armády, případně superhrdinskými schopnostmi. Pan Shifty je v tomto ohledu retrem, jak se patří a ve srovnání s dnešními hrami připomíná prvního Ramba, který se hodlá postavit bandě Dominica Toretta. On s kudlou a bahnem na ksichtu, oni v high-tech autech s více koňmi, než běhá volně po světě a výrazem, který odradí i smečku hladových divočáků. Jenže tvůrci se toho nebojí a do rychle odsýpajícího tempa začlenili prvky, které nám vysokorozpočtové tituly slibují léta, ovšem jen zlomek z nich je ve výsledném produktu nabídne.
Když ruce bolí i Benjamin Franklin dobrý
Zničitelné prostředí a interakce s ním vás v daném zobrazení sice nepřivede k nirváně, ale já jsem skromný hoch ze srdce Evropy, který si každé jedno patro užil, jak jen mohl. Ta radost, že mohu knihovnu přeměnit na vatru trampského kempu, že dveře lze vykopnout a zabít s nimi to individuum za nimi nebo že protivníky při troše štěstí zredukuje friendly fire. Takové možnosti nemám ve hře každý den. Stejně tak trojzubcem nepřišpendlím zloducha ke zdi zrovna často, a to jsem si vybral jen ten nejzajímavější předmět. Patra skýtají různorodé možnosti a k boji lze využít jak koště či hasící přístroj, tak miny, meče nebo štíty. Vždy jen po dobu, než se věc opotřebuje, což je bohužel relativně rychle. Vlastně si ani nepamatuji, kdy jsem někoho sprovodil ze světa balíkem peněz nebo zlatou cihlou. Inu pokrok nezastavím.
Musím se přiznat, že jsem minimálně polovinu hrací doby byl přesvědčený, že hře dám absolutní hodnocení, protože jde o příjemnou oddychovku na jedno odpoledne. Zápal ovšem vydržel zhruba 40 minut, než se začaly projevovat stinné stránky, které by si pan Shifty ze svého životopisu nejradši vyškrtnul. Hra běží na enginu Unity a při jednoduché stylizaci by jeden čekal, že stabilita bude její druhé jméno. Autoři si dokonce naordinovali na konzolové verze o 4 měsíce déle, ale ani to nestačilo. Dokud je na obrazovce jen několik postav, běží titul naprosto plynule a opřít se může i o bleskové načítání. Zvrat přichází s početnými vlnami nepřátel, tehdy frekvence snímků za sekundu začíná padat z útesu a jen posledním prstem se zastaví nad hranicí, kdy máte chuť seknout s ovladačem o zem.
Nehýbej se nebo tě zabiji znova
Nestává se tak každých 10 minut, to ale jen proto, že hra vydrží zhruba 2 hodiny, přičemž proběhnout se dá pod 70 minut. Ne, nebyl jsem takový maniak, ale vývojáři za překonání jejich speedrunu odemykají štědrý achievement. Je-li 299 Kč mnoho nebo málo, nechám na vás, ale já bych pár kachen ubral, protože zarputilí hráči proběhnou jednu úroveň pod 10 minut, a to bez problémů. Osobně pak mám problém s mrtvolami, ve kterých se ztrácejí živí strážci s brokovnicí. Myslíte si, že perimetr je čistý? Přesvědčte se raději dvakrát nebo nezůstávejte na jednom místě, jinak dříve či později někoho zaručeně přehlédnete. Že torza bývalých žoldáků občas pohltí posmrtný breakdance je naštěstí jen k smíchu a v hraní to nijak nepřekáží.
Abych nezapomněl, Mr. Shifty má pouze jeden režim, kterým je singleplayer, takže opětovné hraní moc nehrozí. Nemyslím si, že by hra více hráčů nějak chyběla a příliš užitku by neudělaly ani žebříčky časů. Toto jednoduše není typ hry, kde po nějakém sociálním družení prahnete, spíše vám bude líto, že se veškeré hraní soustředí jen do prostor budovy. Venkovní prostředí by zaručeně nabídlo ještě více potencionálních zbraní, a tudíž i další porci zábavy. Možná někdy jindy.
Verdikt
Zločinecká buňka se nemusí vždy eliminovat pomocí mohutného arzenálu nebo za asistence agenta splývajícího se stínem. Pěsti mají pořád moc rozhodovat o osudu světa a pan Shifty je toho jasným důkazem. Jednoduchý a hravý nezávislý titul dokáže zaujmout „čistou“ akcí, zničitelnými lokacemi a rozumnou obtížností. Umí ale také řádně naštvat, a to zejména kratší hrací dobou a kolísající optimalizací. Celkově se dá říct, že australský tým dobře zužitkoval zkušenosti, které nasbíral při portaci her z GameBoye Advance a svou prvotinu nese právě v duchu nenáročných her, jenž se skvěle hodí na cesty.Recenze: Albatroz
Mysteriózní turistická výprava za hledáním rodinného příslušníka a něčím víc, než jen sama sebe.
Recenze: Flint: Treasure of Oblivion
Jak asi vypadají vaše denní zvyklosti? Zničení otravného budíku, podpora vodárenské služby ranní hygienou, odlehčení několika dekagramů z útrob lednice, provětrání syntetické vlákniny ze šatníku a hurá vstříc dalším bytostem s podobně laděným počátkem dne. To piráti jsou na tom daleko lépe. Po probuzení ostrou mluvou lodního papouška přivítají ráno douškem rumu. Jakmile se nasoukají do moly prolezlého mundůru, zbičují podřízenou posádku, pověsí pár zajatců a nakrmí žraloky ploužící se za korábem....
RECENZE: Indiana Jones and the Great Circle
Na světě není slavnějšího archeologa, než je Indiana Jones. Kromě pěti filmů, několika knih a komiksů se dočkal ztvárnění také na poli videoher, byť s kolísavou kvalitou. Studio MachineGames, které spadá pod Bethesdu, se rozhodlo vytvořit tu nejlepší akční adventuru s Indiana Jonesem v hlavní roli, jaká tady doposud byla. Jak se jim tento nelehký úkol podařil?
RECENZE: Microsoft Flight Simulator 2024
Série Microsoft Flight Simulator (dále MFS) se řadí mezi stálice herního průmyslu a zároveň patří po bok těch nejstarších sérii, jaké stále vycházejí. Však považte, vždyť první díl vyšel v roce 1982, což je již 42 let. Tolik leckdy není mnohým hráčům, kteří usedají k obrazovkám, aby se za kniply těch nejznámějších i méně známých letadel vznesli do oblak a prozkoumávali naši krásnou zemi. Ovšem následující řádky nebudou patřit ohlédnutí za sérií,...
Recenze: Death Stranding: Director’s Cut
Monument herní inovace herního génia Hidea Kojimy je konečně dostupný pro Xbox, jak si vede v recenzi?
RECENZE: Dragon Age: The Veilguard
Na návrat slavné značky studia Bioware čekali fanoušci téměř 10 let. Za tu dobu se toho změnilo poměrně hodně, ať už v herním průmyslu jako takovém, ve věkovém složení hráčů nebo i v personálním obsazení samotného kanadského studia. Není se proto co divit, že nejnovější přírůstek do série s podtitulem The Veilguard vzbuzoval nejen velká očekávání, ale také obavy, jak návrat na kontinent Thedas dopadne.
RECENZE: Farming Simulator 25
Zemědělství není vůbec žádná legrace. Není to jenom o tom, že člověk něco zaseje na poli a pak jenom čeká, až to vyroste. Je třeba všechno náležitě pohnojit, bojovat se škůdci a také s nepřízní počasí. Ani chov zvířat není sázkou na jistotu, jak by se mohlo zdát, protože v případě špatné úrody krmení ho budeme mít málo, takže buď musíme zredukovat počty chovů nebo krmení nakoupit, čímž však klesá náš zisk....
Recenze: Squirrel with a Gun
Zní to možná šíleně, ale ve hře Squirrel with a Gun hrajete za veverku, která se chopí bouchačky a vydává se do boje. Tento bláznivý 3D sandbox připomíná trochu jiné bizarnosti typu Untitled Goose Game nebo Goat Simulator – tedy hry, které si dělají legraci z konvenčního hraní a přináší hlavně kopec srandovní zábavy. U těchto her se ale zákonitě nabízí otázka – bude to alespoň tak zábavné, abych toho...