RECENZE: Pure Farming 2018

Autor: p.a.c.o Publikováno: 17.3.2018, 17:38

Publikováno: 17.3.2018, 17:38

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1557 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Dny se začínají prodlužovat a příroda opět začíná ožívat. Ptáci již zpívat začali, ale pole leckde ještě pokrývá sníh. Zemědělská technika prochází poslední přípravou, aby v případě příznivého počasí byly všechny traktory, kombajny a sečky připraveny vyrazit na pole. Jaká bude letošní úroda těžko odhadovat, ale ta virtuální bude zase určitě stát za to.

Letošní farmářskou sezónu startuje nový titul studia Techland, který si dal za cíl pokusit se ohrozit dosavadního krále tohoto žánru, Farming Simulator. Pure Farming 2018 toho podle videí a materiálů měl přinést opravdu hodně, takže je na čase, nasednout do traktorů, kombajnů nebo jiné technicky a vydat se vstříc nekonečným lánům pšenice, vinic nebo rýžových polí.

První změna je patrná hned při pohledu do menu. Herní nabídka pro nás má trojici módů, do nichž se můžeme hned pustit. Je tak na chuti každého hráče, zda dá přednost kampani, výzvám nebo volné hře. Bohužel multiplayer zde budete hledat marně, Pure Farming je pro osamělé farmáře.

Příběh je taková klasika, která tu je spíše jako kostra pro úkoly. Jako dědic zadlužené farmy v Montaně budeme muset nejdříve vydělat dostatek peněz na splacení dluhů a pak se dostat někam dál. Kampaň je fajn tutoriál ke hře, ukáže vám, co se jak dělá a k tomu přihodí nějaké ty vedlejší úkoly. V případě pocitu, že je vám Montana již malá, není problém sebrat stroje a za drobnou úplatu se s nimi vydat do jiných zemí.

V základní hře na nás čekají čtyři prostředí (Montana, Itálie, Kolumbie a Japonsko), což dává tušit, že se můžeme těšit na typické plodiny a také specifické stroje, které slouží k jejich sklízení. A právě tyto specifické stroje si nejlépe užijeme v rámci výzev. Zde nás čeká plnění různorodých úkolů s předem daným počtem a typem strojů. Sklízení, orání nebo třeba rozvoz zboží či oprava strojů, to všechno, a ještě mnohé další, je obsahem těchto výzev. Jejich pokoření je různě časově náročné a nedá se jim upřít, že dokážou zabavit a příjemně se hrají.

Jako poslední herní mód jsem si nechal volnou hru. Zde nakonec všichni skončíme, protože udělat si vlastní farmu a nakoupit stroje podle svého je to, proč jsme všichni tady. Ve volné hře se pak ukazují další herní prvky, jaké Pure Farming nabízí, naplno. Mimo klasik můžeme pěstovat zeleninu ve sklenících nebo prodávat hnůj od kraviček jako bio produkt do plynáren. Je pouze na nás, čemu se budeme chtít věnovat a také na neviditelné ruce trhu, která bude určovat, jaké plodiny jsou právě v kurzu a dá se na nich nejvíce vydělat. Všechny zásadní informace najdete ve svém tabletu, který je vodě a blátu odolný. Jeho ovládání není složité, takže po chvilce s ním budete hravě manipulovat a jenom těžko se bez něj obejdete.

Bez peněz se moc daleko nedostaneme, jelikož peníze stojí nejen nafta, ale také plodiny, pracovní síla a údržba strojů. Ano, každý náš stroj se postupem času opotřebovává právě na těch místech, jaká nejvíce zatěžujeme. Jednou za čas je proto vhodné zajet do stodoly na diagnostiku a případné problémy odstranit. Špatně fungující stroj může mít menší výkon a také může klidně konzumovat více nafty. Starání se o stroje je fajn mechanika, která nikde nepřekáží. Stejně občas člověk čeká, než se na některém poli urodí, co jsme si zaseli, a právě v tomto mezičase se klidně můžeme věnovat údržbě strojů. Počty techniky jsou velice uspokojivé a najdete tu vše potřebné v několika variantách. Hlavní značkou této hry je český Zetor, který společně s dalšími nabízí své produkty. Možná, co se značkovosti týče, je Farming Simulator více „cool“, ovšem to už záleží na vkusu každého zemědělce.

Velkou radost mi udělala čtveřice prostředí, která se od sebe liší nejen vzhledem, ale zejména plodinami. Vždycky jsou toužil sklízet jablka, olivy, třesně, víno nebo konopí a zde se mi to konečně poštěstilo. Mapy jsou příjemně rozsáhlé a ani přejezd z jedné strany na druhou není nijak moc otravný. Jenom škoda, že vás hra nenutí do nějakého většího pořádku, co se techniky týče. Proto doporučuji si vždy stroje někam uklidit a nenechávat je ledabyle válet po mapě. Sice je vždycky najdete, ale je protivné se pro ně pořád někam vracet. Je to spíš osobní postřeh a zkušenost než nějaká chyba, ale třeba se někomu bude hodit.

Řízení strojů je pak přesně takové, jaké člověk u tohoto typu her očekává. Navíc je schéma docela podobné Farming Simulatoru, díky čemuž osvojení bude trvat opravdu jenom chvilku. Všechny stroje se dají řídit ze dvou pohledů, kdy tím prvním je klasický pohled na techniku z venku a druhým řízení z místa řidiče. Z venku se dá většina strojů ovládat bez větších potíží, ale pár takových, kde přijde víc vhod kabina, se také najde. Obecně ani kabina není špatná volba, nicméně třeba u traktoru vám na jednu stranu okna hra plácne tablet, takže výhled do daného místa tím trpí a člověk pak musí přepnout ven, aby viděl, co potřebuje.

Grafická a technická stránka je to, co se nakonec v případě Pure Farming 2018 ukázalo jako největší nedostatek. Grafika strojů a techniky je ještě docela pěkná a ostudu rozhodně nedělá. Okolí také není špatné a dokáže nabídnout celou řadu detailů. Bohužel od objektů člověk nemůže odjet moc daleko, protože jinak se všechno rozmazává, je neostré, a to jenom díky krátkému dohledu. Ještě bych to dokázal pochopit v případě původního Xbox One, ale na Xbox One X hra musí vypadat rozhodně lépe, o nějakých doskakujících texturách nemluvě. Zde si vývojáři měli dát více záležet a když už nenabízejí podporu 4K rozlišení, mohli udělat hru s lepším dohledem a více detailními texturami s vyhlazováním. A to sem ještě nezmínil občasné chyby jako nabouraná auta na široké silnici, betonoví lidé, kteří se prochází klidně uprostřed cesty, aniž by měli snahu se uhnout a pár dalších drobností.

Nepotěšila mě ani absence hudby. Při nahrávání má každá mapa svou specifickou hudbu, ale to je všechno. Při samotném hraní je slyšet pouze zvuk motorů, a to je žalostně málo. Je tak potřeba pustit si k hraní něco z vlastních zdrojů, protože jinak je to nuda víc, než by člověk u simulátoru farmaření čekal. Na druhou stranu rozhodně potěší přítomnost české lokalizace formou titulků, takže i menší hráči by si s hrou měli hravě poradit.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Pure Farming 2018 ukázal zajímavý potenciál, přinesl celou řadu specifických strojů, plodin a různorodý herní obsah. Bohužel zaspal po stránce technické a grafické, což se na výsledném hodnocení musí projevit. Po dlouhé době se však konečně objevil titul, který se dá označit jako schopná konkurence a my tak nemusíme čekat na nový díl Farming Simulatoru. V konečném součtu je Pure Farming 2018 fajn hrou, jež každého zemědělce rozhodně potěší.
19. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Space Hulk: Tactics

Jakmile se ve vesmíru střetnou mariňáci s mimozemšťany, nemusí z toho nutně vzniknout nový Vetřelec. Může klidně jít o adaptaci ze světa Warhammeru 40 000, která si na paškál bere značku Space Hulk. Oblíbenou deskovou hru, která milovníky taktiky baví už téměř třicet let. Podtitul Tactics je už pátým herním zpracováním. Z toho druhým, na kterém se jako vydavatel podílí Focus Home Interactive.

»
18. 10. 2018 • chaosteorycz4

Recenze: Call of Duty: Black Ops 4

Řekněme si na rovinu, že herní komunita si příliš nepotrpí na předsevzetí. Když se hry začaly vydávat ve stavu, který se nedá označit za finální, všude bylo slyšet „nikdy“. Jakmile vývojáři započali dělení herního obsahu na dodatečné díly, hlasitě se řvalo „nikdy“. A když se objevily první mikrotransakce, komunita skandovala „nikdy“. Přesto se z těchto „nikdy“ stal výdělečný standard a my už zase slyšíme, jak davy zapřisáhle slibují, že titul bez...

»
17. 10. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: Overcooked 2 – Sufr ‚n‘ Turf

Overcooked 2 opět přineslo parádní zábavu v kuchyních, kde jsme bojovali proti zástupům nemrtvých chlebů, jelikož jsme chtěli ochránit království, jemuž vládne král Cibule. Poslední díl přinesl celou řadu vylepšení, nové recepty, prvky hratelnosti a také online mutliplayer. Od vydání již nějaký čas uplynul, a tak milovníci pokrmů mohou hledat novou výzvu.

»
10. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: WWE 2K19

Klidně si myslete, že jde o cirkusovou atrakci lokálního charakteru. Svým způsobem budete mít pravdu. Bez obav to považujte za lacinou show, při níž si pár svalovců odře lokty a vnadné návštěvnice fitnessu zlomí nehet. Však i to se stává. Nic z toho ale nezmění skutečnost, že wrestling je profesionální sport, který se, za desítky let existence, rozrostl do obrovského byznysu. Z něho navíc tu a tam vzejde hvězda, jejíž záře zasvítí...

»
03. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Amnesia: Collection

Když už nevíte kudy, na moment se zastavte. Nepříliš chytré moudro by se dalo tento rok aplikovat na hororový žánr, který, řekněme si to upřímně, není dvakrát štědrý. Jako by žánr zastavil na dálničním odpočívadle, aby si naplnil bachor a mohl znova hráče polévat studeným potem. Menší počet novinek využívají Frictional Games, které vydaly pro Xbox kolekci hororů Amnesia. No konečně, dodávám s uštěpačným úsměvem.

»
02. 10. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: FIFA 19

Každoroční souboj sportovních her s recenzenty opět vypukl a další na řadě, kdo se nás pokusí přesvědčit o kvalitách svojí hry, jsou ostřílení borci z EA Sports. Jejich série FIFA prodává milióny kusů ročně, snaží se sem tam v konceptu i něco změnit a ani aktuální ročník FIFA 19 na tom nebude jinak. Zároveň se nabízí otázka, jak jsou na tom v porovnání s konkurencí od Konami a celá řada z vás by jistě ráda také...

»
01. 10. 2018 • tonyskate7

RECENZE: Assassin’s Creed Odyssey

Po zasloužené přestávce se série Assassin’s Creed vrátila s dílem Origins, který přinesl jakýsi restart značky, ačkoliv řada původních mechanismů zůstala zachována. Přesto se jednalo o výbornou akci, které hodně pomohlo zasazení do dlouho žádaného Egypta. A jak se říká, železo se má kout, dokud je žhavé a tak nám Ubisoft i letos servíruje nový díl asasínské ságy. Řecký Odyssey se drží osvědčené receptury z Origins, ale přesto přináší dostatek novinek, aby...

»
25. 09. 2018 • DandyCZE32

RECENZE Forza Horizon 4

Mlha pomalu stoupá, sešlapuji plyn a v plné rychlosti vyrážím. Právě startuje recenze očekávané konzolové exkluzivity pro Xbox One, a to závodní hry Forza Horizon 4.

»