RECENZE: Sherlock Holmes Chapter One

Autor: HusekD Publikováno: 9.12.2021, 23:59

Publikováno: 9.12.2021, 23:59

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 76 článků

Frogwares je opravdu impozantní vývojářské studio. Bylo založeno roku 2000 v Kyjevě a od té doby zásobilo hráče více jak desítkou zajímavých titulů. Mistr se má držet svého řemesla a podle tohoto přísloví přistupují k práci i tamní vývojáři. Svojí cestu započali adventurou se Sherlockem Holmesem s podtitulem The Mystery of Mummy. Ačkoliv měli ve svém portfoliu i pár dalších experimentů, tak se jejich cesty vždy vrátili právě ke klasické adventuře se slavným britským detektivem. Mým nejoblíbenějším dílem je bezesporu Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper. Podívali jsme se do nechvalně proslulé britské části Whitechaple roku 1888 a šli jsme po stopách sériového vraha Jacka Rozparovače. Každý díl nám přinesl drobnou inovaci v hratelnosti, až jsme se nakonec dostali do roku 2021, kdy vyšel nejnovější díl z této série Sherlock Holmes Chapter One. V tomto díle se podíváme na samotný začátek detektivní kariéry našeho hrdiny a zabrouzdáme i do jeho tajuplných vzpomínek.

Náš příběh začíná na palubě velkého parníku. Po dlouhé době se vracíte na svůj rodný středomořský ostrov Cordona, kde jste strávili značnou část svého dětství. Důvod vašeho návratu je bohužel velmi pochmurný. Nestihli jste se důstojně rozloučit se svojí matkou, která před několika lety zemřela na tuberkulózu, a chcete tuto kapitolu svého života uzavřít. Na vaší cestě nejste sami, ale v doprovodu vašeho věrného přítele Jona, který je s vámi doslova na každém kroku. Po vylodění směřují vaše první krůčky do místního hotelu Il Palazzo del Lusso, kde přečkáte noc. Jako mladý Sherlock nejste tím slavným detektivem, ačkoliv jeho povahové rysy jistě brzy rozpoznáte. Díky velkému egu a drobnému popichování přítele Jona se čistou náhodou přimotáte do prvního většího případu. Z počátku se jedná pouze o vrácení ztraceného předmětu, ale záhy se všechno otočí o 360°. Ostrov Cordona, místní lidé, ale i vy samotní jste obklopeni tajemstvím. To se v našem příběhu dozvíte velmi brzy, protože smrt vaší matky a ani vaše dětství nebylo takové, jak se první pohled zdálo.

Hlavní dějová linka se rozprostírá mezi několika důležitými případy. Každý z nich je napsaný opravdu skvostně a už od samotného začátku si budete připadat jako skutečný detektiv. Mezi základní funkce při vyšetřování patří profilování hlavních podezřelých. U každé důležité postavy prozkoumáte její základní rysy podle oblečení, doplňků, nebo samotného vzhledu a upravenosti. Uděláte si tak vlastní obraz o tom, co je dotyčný zač. Jakožto detektiv musíte samozřejmě pátrat po důležitých stopách. Ty se vám ukládají do spisu a musíte s nimi neustále pracovat. Mohou vám zprostředkovat důležitou indicii, pomoci najít další stopy, nebo napovědět, kam budou směřovat vaše další kroky. V tomto případě si dávejte dobrý pozor na to, jakou stopu máte aktivní. Stalo se mi, že jsem měl při hraní označenou špatnou stopu a na nějaký čas jsem se zasekl, než jsem si uvědomil svojí chybu. S každou stopou pracujete individuálně, a ačkoliv můžete být na správném místě, tak kvůli špatnému zvolení stopy nemusíte vůbec nic najít. Po nalezení veškerých důležitých stop na místě činu dostanete možnost k rekonstrukci celé události. Podle získaných informací rozmístíte všechny aktéry na správná místa a Sherlock se už postará o výklad toho, co se na daném místě pravděpodobně událo. Nejdůležitější zápisky si zapisujete do Paměťového paláce. Zde všechny důkazy propojíte v jeden celek a pomocí dedukce vytvoříte finální verdikt o tom, co se stalo a hlavně kdo je pachatelem. Ve většině případů nebudete mít nikdy 100% jistotu a tak se musíte spolehnout i na váš osobní odhad. Trochu mě mrzí, že se v průběhu hry nedozvíte, zdali byl váš závěr správný, nebo jste nechali zavřít nevinného člověka a pachatel je stále na svobodě. K pravdě vám dopomohou stopy, výslechy, nebo dokonce chemická analýza. Když naleznete neznámou látku, tak pomocí jednoduché logické minihry určíte její původ a složení. Vývojáři zde mysleli i na netrpělivé hráče a v případě lehčích obtížností budete mít možnost tyto pasáže přeskočit.

Celý ostrov na mě působil příjemným dojmem. Frogwares si z předchozího titulu The Sinking City převzalo formát openworldu a dostatečně ho vyleštilo tak, aby to jako celek konečně fungovalo a nevypadalo hloupě. Tedy alespoň v případě, že budete stále v pohybu. Pokud se na chvilku pozastavíte, tak rázem zjistíte, že se lidé nechovají tak, jak to vypadalo za chůze. Obyvatelé dělají nesmyslné pohyby, skupinky lidí mezi sebou nemluví, ačkoliv by měli. Některá NPC dokonce nemají dabing, nebo se chovají zvláštně. Chcete dát žebrákovi zlaťák, ale ten vás odbude tím, že žádné peníze nepotřebuje a prosí dál. Pokud si nechcete zbytečně kazit herní zážitek, tak se ve světě raději moc nezastavujte a vychutnávejte si ostrovní prostředí za běhu. Krajina jako taková totiž vypadá nádherně a působí uvěřitelně. Všechno zde má své místo. S celkovou strukturou ostrova si dali vývojáři opravdu hodně práce. Hra nepatří mezi AAA produkci, ale i přesto má velmi hezké grafické zpracování. To samé platí i o hudbě a dabingu. Procházení po ostrově, nalézání skrytých míst a předmětů mě opravdu bavilo a to i přesto, že se jedná o detektivní adventuru a ne o velké RPG. Kromě důležitých budov jako jsou policejní stanice, archiv či radnice, můžete navštívit i různé obchodníky s uměním, domácím nábytkem, nebo oblečením. Zkrášlíte si tak své staré panství Stonewood nebo svého Sherlocka Holmese.

Vývojáři nám už v úvodu sdělili, že je hra plná rasismu, nekorektnosti a otevřené sexuality. Jsem rád, že se i v této době najde studio, které nepodlehlo dnešním standardům o korektnosti a podlézání u aktivistů či menšin. Chtějí nám dodat co možná nejautentičtější zážitek z dané doby. Chudí dělníci opovrhují boháči a ti se zase dívají na nižší třídu z patra. Ženy jsou zde vždy řazeny až pod muže a nemají rovnocenná práva. Cizinci se shlukují pospolu, a pokud za nimi přijdete jako čistokrevný Brit, tak se s vámi odmítnou bavit. V mnoha případech ale budete muset vyzpovídat cizince, či se dokonce infiltrovat mezi ně. K těmto situacím máte k dispozici svůj šatník. Jako Sherlock Holmes jste králem převleků a díky šikovné kombinaci oblečení, paruk a líčidel ze sebe dokážete udělat úplně jiného člověka. Pokud zde uděláte chybu a zvolíte napoprvé špatnou kombinaci, tak nedostanete žádnou penalizaci. Zkazíte si tak maximálně svojí imerzi z příběhu. Dotyčná osoba se s vámi několikrát odmítne bavit, ale stačí si pozměnit například jen styl brýlí a rázem je po problému. Můžete přejít k výslechu a zjistíte nové informace. Ty se dají získat i pomocí odposlouchávání. V zadání dostanete konkrétní téma a musíte vybrat správnou kombinaci slov, která s daným tématem souvisí. Ze začátku nad tím budete trochu tápat, ale brzy to určitě zvládnete bez jediné chybičky.

 

Největší výtku mám k soubojovému systému. Souboje a přestřelky k Sherlocku Holmesovi bezpochyby patří, ale nechápu, proč je vývojáři zpracovali zrovna tímto způsobem. Jedná se o arénové potyčky, kde na vás nabíhají zástupy nepřátel. Každý na sobě má konkrétní bod, který je zapotřebí zasáhnout a poté můžete protivníka zpacifikovat quicktime eventem a zatknout ho. Samozřejmě můžete protivníky na místě zastřelit bez zatýkání, ale dostanete i takové případy, kdy bude muset pachatel zůstat na živu. Pokud to šlo, tak jsem se přestřelkám raději vyhýbal. Na mapě máte také vedlejší aktivity v podobě čištění sídel gangů, ale tuhle aktivitu jsem s radostí vynechal a trochu lituji všechny, co budou chtít projít celou hru na 100%. Akční pasáže nejsou udělány moc dobře a upřímně doufám, že se do dalšího titulu nedostanou, nebo dojde k jejich kompletnímu předělání.

Sherlock Holmes Chapter One vyšel pro Xbox Series X/S 16. 11. 2021 za cenu 1289kč. Majitelé Xboxu One se dočkají své verze v prvním kvartálu roku 2022. Hra obsahuje českou lokalizaci v podobě titulků.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Společnost Frogwares ušla od svého založení opravdu velkou cestu. Ačkoliv nejnovější Sherlock Holmes není bez chybičky, tak se rozhodně vyplatí pořídit. Příběh a jeho celkové vyprávění je na vysoké úrovni a udělá zajisté radost všem fanouškům detektivních případů. Vývojáři si stanovili cenu na rozumné hranici a díky tomu budete mít snadnější rozhodování. Také musíme přihlédnout k české lokalizaci, díky které si hru užijí všechny věkové kategorie. Hra obsahuje opravdu velké množství textů a čeština bude zajistě pro mnohé hráče důvodem ke koupi.
příběhanimace
hudbavedlejší NPC působí jen jako levné kulisy
hlavní postavysoubojový systém
dabingpřípady nemají dané konkrétní pachatele
zpracování ostrova
grafika
čeština
cena
02. 01. 2022 • HusekD0

RECENZE: The Gunk

Dočkali jsme nového roku a všem fanouškům videoher zajisté přinese spoustu zajímavých titulů. Před novým začátkem jsme se ale ještě dočkali pár zajímavých vydání. Já osobně jsem se rozhodl strávit herní vánoční svátky v nové hře od švédského vývojářského studia Image & Form Games. Tito vývojáři se proslavili sérií SteamWorld, ze které budete určitě znát dvoudílný podtitul SteamWorld Dig. V obou případech se jednalo o 2D akční, platformovou adventuru. Byl...

»
28. 12. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Oddworld: Soulstorm Enhanced Edition

Máte rádi výlety do minulosti? Tak tentokrát to máme rychlíkem do konce devadesátých let minulého století, kdy si ještě celá řada z vás cumlala palec a plnila pleny. Série Oddworld vznikla ve zlatém věku plošinovek, nicméně nešlo o tradiční skákačku typu Crash Bandicoot. Spíše šlo o kombinaci více žánrů, kde boční pohled pomáhal překonávat jak různé překážky, tak řešit logické úkoly a, to především, takticky likvidovat nepřátele. Protože jako Abe nemáte...

»
21. 12. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning – Fatesworn

Ano, tentokrát má recenzovaná hra trochu delší název. Nejde totiž o plnohodnotný titul, ale pouze o rozšíření Fatesworn pro RPG Kingdom of Amalur. Respektive pro její remasterovanou verzi pojmenovanou Re-Reckoning, která vyšla minulý rok. A právě tím je dodatečný obsah nejzajímavější, neboť nestává se každý den, aby hra vytažená z historie získala něco navíc v rámci příběhu a herního času. Nicméně zrovna v případě Amaluru šlo o jeden z důvodů, proč se vydavatelství THQ...

»
20. 12. 2021 • HusekD0

RECENZE: Antarctica 88

Když jsem viděl první obrázky ze hry Antarctica 88, tak se mi okamžitě vybavil klasický horor Johna Carpetera z 80 let, The Thing (Věc). Patřím mezi velké fanoušky starých hororů a právě proto jsem se rozhodl, že se na A88 podívám a podělím se s vámi o mé herní dojmy v naší recenzi. Za titulem stojí ruští indie vývojáři ze studia Euphoria Games. Hned v úvodu musím zmínit, že se jedná o...

»
12. 12. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Transient: Extended Edition

Mysl Howarda Phillipse Lovecrafta dala vzniknout nespočtu příběhů, vzbudila zájem o knižní vazby z kůže a přivedla na svět ambiciózní univerzum plné chapadel. A přestože zavedla známého spisovatele i do žánru sci-fi, o kyberpunk šlo asi ve stejné míře, jako o příručky na pěstování konopí. Ale kdo říká, že by to bádání o lidské malosti a hledání něčeho vyššího právě do subžánru vědecko-fantastické literatury nezapadlo. Minimálně Stormlink Studios si myslí, že...

»
08. 12. 2021 • MightySerjo0

RECENZE: Halo Infinite

Pamatujete si minulý rok, kdy jsme celí natěšení očekávali první záběry z hraní kampaně nového Halo? A pamatujete si, jak celá fanouškovská komunita nevěřila svým očím, na co se to vlastně kouká? A co plný internet chudáka Craiga, který je navždy uložený na síti jako jedno z legendárních meme? Věřím, že většina z vás ví, o čem tady píšu. Kromě toho, že Halo nevyšelo jako startovní titul nové generace konzolí...

»
07. 12. 2021 • HusekD0

RECENZE: White Shadows

White Shadows je moderní pojetí bajky, převedené do temného herního světa. Tamní svět je zvrácený a zlý, ale všechno v něm tak nějak dává smysl a krásně to do sebe zapadá. Dokonale se v něm odráží stav a povaha naší společnosti. Kontrast mezi dobrem a zlem, bohatstvím a chudobou, zoufalství a nadějí, to všechno je součástí našeho příběhu. V minulosti vedla Velká válka k morové pandemii, která vymazala téměř vše živé z povrchu země. Za...

»
03. 12. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Chorus

Pošuci by neměli mít přístup k nebezpečnému náčiní. A je úplně jedno, zda jde o zubní vrtačku nebo hvězdný koráb. Nikdy nevíte, kdy se léta mozkového výplachu střetnou s realitou a jedinec mdlého rozumu provede něco, co nejde vzít zpět. Co naplat, že si poté uvědomí destruktivnost vlastních činů, spálí všechny pomyslné mosty a začne znova. Jednou ho minulost dožene a on se opět stane neřízenou střelou emocí. Nebo že bych Naře...

»