Recenze: Shiftlings pro Xbox One

Autor: Josef Brožek Publikováno: 14.3.2015, 16:27

Publikováno: 14.3.2015, 16:27

Sociální sítě

O autorovi

Josef Brožek

Josef Brožek

Je autorem 748 článků

Hlavička, jedna ručička, druhá ručička, bříško, zadeček, nožičky, přestřihnout pupeční šňůru a miminko už je v náručí milované maminky nikterak s ní spojené. Jak by to ale asi vypadalo, kdyby se pupeční šňůra nepřestříhla? Dítě, potažmo časem dospělý jedinec, by ve své podstatě celý život na své matce parazitovalo a při zdravotních problémech popřípadě smrti jednoho z nich, by se to projevilo na zdraví toho druhého. Dobře, tohle bylo možná trošku morbidní, možná až nevhodné a měli jsme asi uvést jiný příklad, ale přesně takhle se hraje Shiftlings. Teda spíše podobně. Dva mimozemští bratři, jeden fialový, druhý zelený, jsou spolu spojeni podivnou pupeční šňůrou a ten zelený jednoho dne i přes 120 výstražných cedulí vypije bublinkový nápoj, po kterém se krapet nadme a nafoukne, jenže díky šňůře se po splasknutí přenese do brášky a obráceně. Jenže zkuste plnit úspěšně svou přidělenou práci, když jste k sobě svázání a jeden z vás má dva metry do výšky a do šířky, mezitím, co vy jeden a to jen do výšky. Navíc když při smrti jednoho, zemře i ten druhý.

Pokračování článku teď možná proti začátku recenze bude trošku paradoxní. Shiftlings jsou totiž pojaty formou televizní show plné nepřetržitého, trhlého humoru neustále komentovaného moderátorem, a tak se při každém vašem kroku v pozadí ozve sympatická hláška, že jste to buď totálně zpackali, nedaří se vám, nebo se vám to krásně povedlo, ale stejně vás laciným fórem setře. Navíc se tu nic moc nebere vážně, a tak panáčci vesele juchají, i když padají z dvou set metrové výšky nebo jimi prochází sedm tisíc voltů. Nakonec to ale k barevnosti celé hry tak nějak sedí.

Jak už někoho z vás možná napadlo, Shiftlings je logická platformovka, a to pěkně zákeřná. Testuje vaše mozkové závity, abyste správně uměli nakombinovat vlastnosti brášků – velká s sebou stáhne dolů malého, malý umí skákat výš a zároveň dokáže skákat po tom velkém – a zároveň abyste pomocí pupeční šňůry využili objekty v prostředí k dosažení kýženého cíle. Zároveň testuje i vaší trpělivost. Ovládání je totiž pekelně obtížné a především matoucí. Jedním totiž mezi mimozemšťánkama přepínáte a druhým přesouváte „nadmutost“ z jednoho na druhého, na což jsme si jakž takž zvykli až po desáté úrovni a kolikrát nám ovládání pěkně nejen zavařilo, ale i pokazilo celou hru. Nicméně nás neustále měnící se design úrovní i přesto bavil a dokonce jsme našli i zálibu v sbírání flaštiček (místo hvězdiček) a plnit tak 100% jednotlivých levelů. A ty nám taky daly občas pěkně zabrat.

image

Oceňujeme snahu autorů přinést v každé sérii z pěti přinést nové a nové typy překážek, takže nebylo o zábavu nouze. Pro kabrňáky je tu navíc možnost po dokončení každé série ji projet znovu za lepší čas a vyhoupnout se tak v žebříčku. A jestliže jste dva takoví, lze se do bratrohraní pustit v kooperaci, což je vzhledem k ovládání snad ještě složitější, nicméně ne tak složité, jako kdybyste hráli hru online. Můžete se sice s kámošem přes síť domluvit, ale není to zrovna šikovné. Co ale vůbec nedoporučujeme, je se pustit do spolupráce s úplně cizím hráčem. Přes menu se totiž můžete připojit ke komukoliv, leč je třeba jeho souhlas a stejně tak naopak, když se chce někdo připojit k vám.

Logické řešení postupu úrovněmi není nikterak jednoduché ale ani kdovíjak těžké, zkrátka vyvážené jak má být, a tak může potrápit mozeček jakákoliv věková kategorie. A jestliže jste veteráni, máte a vždy jste měli rádi hry od Sierry, tak vám sedne i místní neotřepaný humor přesně jako nám. Zábavu nám sice kazilo krkolomné ovládání, na které jsme si po čase přece jen zvykli, ale stejně nás občas trošku zmátlo. Hra je to však nevšední, a byť jde spíše o takovou jednohubku, protože není nic, co by nás k ní táhlo zpátky, za čtyři stovky jde o slušnou porci zábavy pro vás a třeba i vašeho kamaráda. Jestliže teda nemáte nervy v kýblu a nejste moc agresivní, v jinačím případě kamaráda, popřípadě člena rodiny raději vyklidit z místnosti a blízkého okolí.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Logická platformovka za slušnou cenu s příjemným vizuálem, s nelehkým ovládáním a neotřepaným humorem... od Sierry.
21. 10. 2020 • Lukáš Urban0

Recenze: Raji: An Ancient Epic

V létě byla železa trochu volnější, a tak jste možná stihli i nějakou dovolenou na opačné straně našich hor. Pokud jste to přeci jen nezvládli a největším úspěchem je hráz na rybníku, může vám přijít vhod výlet do Indie. Poznáte kulturu, objevíte historii a pomůžete sourozencům v nelehké situaci. A jen tak mimochodem zachráníte svět, ale to není důležité.

»
20. 10. 2020 • tonyskate0

RECENZE: Neighbours back From Hell

Jak vycházíte se svými sousedy? Doufáme, že dobře. Pokud ne, rozhodně jste sem zavítali správně. Ať už jsou hluční anebo vám dělají naschvály, Neighbours back From Hell je přesně pro vás. Pomsta je totiž sladká a konečně ji dosáhnete, leč jen virtuálně.

»
17. 10. 2020 • p.a.c.o3

RECENZE: Tennis World Tour 2

Tenisté se úspěšně popasovali s podzimním termínem French Open a ani chladnější počasí nic neubralo na kvalitních tenisových výkonech. Dokonce jsme se dočkali historického milníku, kdy Rafael Nadal dorovnal Rogera Federera v počtu vítězných grandslamů. Souboj o toto pomyslné prvenství bude ještě zajímavý. Nicméně pomalu nastává čas, kdy počasí venkovním aktivitám opravdu přát nebude, takže se, pokud to situace umožní, přesunou skuteční hráči do hal a ti herní si přitopí ve svých...

»
08. 10. 2020 • Lukáš Urban1

Recenze: Little Big Workshop

V dětství, kdy je všechno možné a nic není překážkou, jsme byli vším, čím nám naše hračky dovolily. Od závodníků, po bijce, až k ředitelům společností a stavebním inženýrům. Jsou tací, kteří přetavili dětské radosti do reality dospělosti. Nicméně my méně úspěšní máme právě hry, aby nás opět vracely pár let zpět. A tentokrát razíme hodně dozadu. Stůl, tedy průmyslová zóna čeká, tak se nenechte dlouho prosit.

»
01. 10. 2020 • p.a.c.o10

RECENZE: Mafia: Definitivní edice

Jenom málokterá hra má v naší krásné domovině takové jméno, jako Mafie. Důvodů k tomuto statusu je celá řada. V té době se jednalo na naše poměry o velice ambiciózní počin, k jehož úspěchu přispěl zajímavý příběh a také dnes již legendární český dabing od předních herců. To všechno vytvořilo mix, jehož chuť, i po osmnácti letech od vydání, zná spousta hráčů. Někteří z mladších ročníků by se třeba také rádi vydali na cestu mafiána,...

»
27. 09. 2020 • Lukáš Urban1

Recenze: Port Royale 4

Některé hry vycházejí v obměněných variantách co rok a jiné na sebe nechávají čekat. Jsou totiž značně specifické, s žánrově omezenými možnostmi a velice úzkým profilem hráčů. A tak vyjdou klidně jednou za generaci, jako budovatelská strategie z dob kolonizace. A přestože si i po osmi letech zachovala svou tvář, je dostatečně ojedinělá, aby vás mohla zajímat.

»
11. 09. 2020 • CryLineT4

Recenze: WRC 9

Většinou se klepeme, abychom se o nové hře dozvěděli co nejvíc. Zajímají nás nové herní prvky, změny oproti předešlým letům a vyhlídky do budoucna. A rozhodně není milé, když nás cokoliv o tyto radosti připraví. V případě závodní značky WRC nás o ně připravila jasná budoucnost, kterou pevně drží britští Codemasters. Ti vydají rallye šampionát pod svým štítem už v roce 2023, a tak je celkem logické, že nynější vývojáři nebudou dělat...

»
10. 09. 2020 • p.a.c.o1

RECENZE: Marvel’s Avengers

S velkou mocí přichází také velká zodpovědnost. Třeba když máte doma službu na mytí nádobí, vyprdnete se na to a pak celá rodina musí jít do restaurace na večeři, protože není z čeho jíst. Nebo když jste řidičem autobusu a na svoji linku vyrazíte se zpožděním, protože jste zrovna museli na onu místnost, nebo jste prostě jenom chtěli dohrát další level ve své oblíbené hře. Tím pádem lidé jezdící na...

»