RECENZE: The Gunk

Autor: HusekD Publikováno: 2.1.2022, 14:07

Publikováno: 2.1.2022, 14:07

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 180 článků

Dočkali jsme nového roku a všem fanouškům videoher zajisté přinese spoustu zajímavých titulů. Před novým začátkem jsme se ale ještě dočkali pár zajímavých vydání. Já osobně jsem se rozhodl strávit herní vánoční svátky v nové hře od švédského vývojářského studia Image & Form Games. Tito vývojáři se proslavili sérií SteamWorld, ze které budete určitě znát dvoudílný podtitul SteamWorld Dig. V obou případech se jednalo o 2D akční, platformovou adventuru. Byl jsem tedy opravdu zvědavý, jak se vývojáři vypořádají s přechodem do 3D světa ve své nejnovější hře pod názvem The Gunk. Prvního představení jsme se dočkali před více jak rokem a já od té doby netrpělivě vyhlížel jakékoliv nové informace, protože mě hra opravdu okouzlila svou atmosférou. Prezentovala se jako temná adventura v hezké animované grafice a to je kombinace, kterou jsem si nemohl nechat ujít. Nadešel čtvrtek 16.prosince a The Gunk se dočkal vydání jak v obchodech, tak v našem předplatném Xbox Game Pass. Pojďme se podívat na to, zdali tato na první pohled zajímavá adventura stojí za vaší pozornost.

Život dokáže být opravdu složité a nepřátelské místo. V žádném případě bych ho nepřirovnal k procházce růžovou zahradou, ačkoliv dokáže být plný krásných věcí a zážitků. Naše dvě vesmírné hrdinky Rani a Beck o tom už vědí své. Jejich dluhy jim začínají přerůstat přes hlavu a nutně potřebují vydělat dostatečný obnos peněz. Jejich živobytí spočívá v hledání vzácných surovin, které následně mohou směnit, nebo prodat za výhodnou cenu. Ve vesmíru ale nejsou jedinými dobrodruhy a tudíž je velmi obtížné narazit na nějakou neprobádanou planetu či vrak staré lodi. Není se tedy čemu divit, že v momentě, kdy zachytí silný signál z neznámé planety, okamžitě zamíří jejím směrem. Po příletu se jim představí úchvatný svět, jenž má jedinou vadu na kráse a tím je všudypřítomný gunk. Tento nechutný sajrajt obklopuje celou planetu a parazituje na jejím prostředí. Naše hrdinka se rozhodne zbavit ekosystém této černé hmoty a vyhledat zdroj silného signálu, který jim snad dokáže pomoci k bohatství a vyřešit existenční krizi. The Gunk je čistokrevná adventura, která si zakládá na bohatém příběhu. Až na pár hluchých míst budete neustále poslouchat konverzaci mezi hlavními hrdinkami. Remi je zapálená do své práce ačkoliv Beck je na jistých pochybách. Obě mají rozdílnou povahu a díky tomu si vyslechnete zajímavé, vtipné, ale občas i nepříjemné rozhovory. Příběh si pro vás připravil pár zajímavých momentů a rozhodně se nebudete za přibližných 5h herní doby ani na moment nudit.

Hlavní hrdinka vlastní speciální vysavač, kterému říká Pumpkin. Za jeho pomoci dokáže z prostředí vysávat veškerý sajrajt, který zamořuje zdejší svět. Tato činnost bude vaším hlavním úkolem. Po vyčištění celé lokace se rázem prostředí promění na nádhernou zeleň, která je obohacená zajímavou florou a faunou. Zdejší rostliny a nerosty jsou pro vás dosud neznámé a je tedy nutné za pomocí laseru přijít na to, s čím máte tu čest. Po úspěšném oskenování nových předmětů dostanete body k vašim upgradům a dozvíte se spoustu zajímavých informací o zdejším světě. Pár vylepšení vám dokáže zpříjemnit hratelnost, ale ve většině případů se jedná jen o drobnosti, bez jakých byste se klidně obešli. Je škoda, že na tomto aspektu hry vývojáři více nezapracovali a nedali nám zajímavější možnosti, jak obohatit hratelnost. K adventuram neodmyslitelně patří i řešení hádanek, či přeskakování platforem. The Gunk na tom není jinak a tak si občas budete muset potrápit mozkové závity. Nemusíte se ale bát, že by vás vývojáři chtěli zbytečně zdržovat. Všechno je zde intuitivní a příběh příjemně plyne kupředu. Vzhledem k celkovému obsahu je zvolená herní doba naprosto dostatečná. Než si osaháte veškeré mechaniky, tak se budete pomalu blížit k zajímavému konci. V případě, že si dáte od hry na chvilku pauzu, tak se vám po vrácení může stát, že budete chvilku tápat, kam se vydat. Hra totiž postrádá jakékoliv UI rozhraní a nemůžete se spolehnout na žádné ukazatele nebo pomocníky. Toto se mi ovšem líbí a jsem rád, že se tak vývojáři rozhodli. Ve hře nejsou žádné rušivé elementy a máte z hraní krásný filmový zážitek.

Kdyby byla hra zaměřená pouze na vysávání humusu a řešení pár hádanek, tak by vás mohla po nějakém čase omrzet. Na tamní planetě však narazíte kromě mírumilovných zvířátek i na zlé protivníky, kteří jsou spojení se sajrajtem. Variant nepřátel zde není nikterak velké množství, ale jako ozvláštnění hratelnosti fungují na jedničku. Budete čelit malým hajzlíkům, které je nutné nasávat a odhazovat, jiní nepřátelé po vás budou házet nepříjemné jedovaté koule a vy je na oplátku budete vytrhávat i s kořeny ze země. Nepřátelé jsou vzhledově dostatečně originální a mají zajímavý design. Všechno co je spojené se zdejším humusem musí být odstraněno a nepřátelé na tom nejsou jinak. Nebudete ochuzeni ani o náročnější nepřátele, kteří vám na pár prvních pokusů dokážou trochu zatopit a můžete se také těšit na velké finále s bossem. Podobně jako je tomu u hádanek, tak ani zde nečekejte nějakou větší výzvu. Ve skutečnosti nemáte ani přesně definovaný počet životů a umírat zde budete jen skutečně příležitostně.

Po grafické stránce budete jen obtížně hledat jakékoliv nedostatky. Pokaždé, když dorazíte na novou lokaci, tak se vám naskytne úchvatný pohled na nádhernou scenérii. S prostředím si vývojáři opravdu vyhráli a jeho objevování mě bavilo po celou dobu hraní. Navštívíte zde krásná zalesněná údolí, skalnaté kaňony, nebo dokonce starodávné chrámy obsahující různá tajemství. Jednotlivé lokace, ale i veškeré zdejší postavy mají lehkou stylizaci, která ale není nikdy na škodu.

The Gunk vyšel pro Xbox One a Xbox Series X/S 16. prosince 2021 za cenu 719kč. V den vydání je součástí i předplatného Xbox Game Pass. Vytvořili vývojáři z Image & Form Games a vydalo studio Thunderful.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Hra The Gunk je příjemná výpravná adventura, kterou by si měli všichni hráči tohoto žánru vyzkoušet. Chemie mezi hlavními hrdinkami je zajímavá a hlavně se tváří uvěřitelně. Grafika a celkové technické zpracování je udělané na jedničku. V hratelnosti má sice hra lehké nedostatky, ale vzhledem k tomu, za jakou se prodává cenu a které studio jí vytvořilo, tak jistě dokážete pár drobností skousnout, nebo přehlédnout.
příběhové pozadínevýrazné upgrady
grafikamožný stereotyp
plynulá hratelnostbez větší výzvy
prostředí
dobře zvolená délka hry
03. 10. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Construction Simulator 2022

Jsem rád, že vám mohu představit výtečnou budovatelskou hru v které budete mít možnost nasednou skoro do všeho, co se točí kolem stavebnictví a vytvořit úžasné stavby, ale hezky popořádku.

»
27. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: XIII

Herní průmysl prožívá zajímavé období. Na jednu stranu se mu neskutečně daří, co se financí týče. Zisky rostou, prodeje her také a stejně tak se zvětšuje herní komunita. Na druhou stranu je stále častější, že v době vydání hry dostaneme nedodělaný produkt, na kterém vývojáři musejí minimálně další rok pracovat, abychom dostali očekávanou kvalitu. A k tomu je tady záplava nejrůznějších remaků. Už jsem si říkal, že tato mánie bude mít sestupnou...

»
22. 09. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Destroy All Humans! 2 – Reprobed

Co se stane s mimozemšťanem po invazi na Zemi? Jestli hádáte, že si dopřeje dovolenou jako doživotní zákazník resortu Oblast 51, tak se pěkně pletete. Jeho novým domovem se stal Bílý dům, odkud je obdivován celou Amerikou. To lehce rozladilo Sovětský svaz, který se bojí, že se lehkovážnost Američanů může rozšířit do celého světa, včetně sibiřské oblasti. Ničí tak mimozemskou základnu na oběžné dráze a s ní i kariéru netradičního prezidenta. Nechá...

»
20. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Hobo: Tough Life

Už jsem si myslel, že simulátory všeho možného mají to nejlepší za sebou, ale evidentně jejich trend stále sílí. A když už si člověk myslí, že ho nic nepřekvapí, objeví se simulátor bezdomovce. Ke cti vývojářů však musím dodat, že jejich projekt, kterému budou věnovány následující řádky, je ve vývoji již nějaký ten pátek, kdy si svou premiéru odbyl na PC platformě v roce 2017. Zde sklidil velice solidní úspěch a...

»
07. 09. 2022 • HusekD0

RECENZE: Steelrising

Studio Spiders je tu s námi již řadu let. Za dobu své existence jsme se od nich dočkali opravdu pestré nabídky her. První titul vydali v roce 2009 a jednalo se o předělávku velmi povedené adventury ze světa Sherlocka Holmese, se kterým jsme se vydali po stopách Jacka Rozparovače na Xboxu 360. Svojí vlastní tvorbu započali až v roce 2011, kdy nám představili akční RPG Faery: Legends of Avalon. Titul...

»
05. 09. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: F1 Manager 2022

Svět Formule 1 v minulých dnech nabídl novou hru z tohoto prostředí. Pokud se těšíte na další zavodní klon, tak jste vedle. Tentokrát usednete do manažerského křesla a budete se snažit vytvořit dokonalou závodní stáj, která se stane postrachem pro konkurenci.

»
22. 08. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Saints Row

Co dělat, když máte zavedenou sérii, které s každým dílem dochází víc a víc dech? Máte hned několik možností. Buď nechat sérii sérií a vrhnete se na nějakou novou značku. Další možností je pokračovat v dojení, dokud hráči nepřijdou na to, že vlastně hrají pořád to samé (a že jim to občas trvá docela dlouho) a jako poslední možnost bych viděl taktiku pár let počkat, až se na všechno tak trochu pozapomene...

»
16. 08. 2022 • HusekD0

RECENZE: Way of the Hunter

Dnešní hráči mají k dispozici nepřeberné množství titulů a žánrů. Trh by se mohl zdát přeplněný, bez sebemenšího prostoru pro nové vývojáře. To ovšem neplatí pro všechny. V případě loveckých simulátorů jsme do této doby byli odkázáni pouze na theHunter: Call of the Wild, jenž si po několik let udržoval téměř bezkonkurenční prvenství. To se ale v následujících měsících může rychle změnit, protože se objevilo nové slovenské vývojářské studio pod...

»