RECENZE: The Long Dark

Autor: p.a.c.o Publikováno: 16.8.2017, 9:15

Publikováno: 16.8.2017, 9:15

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1346 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Techniky přežití se mohou hodit vždy, takže když je nějaká možnost se něco z nich naučit, určitě se neobracejte zády, ale snažte si zapamatovat, co se jenom dá. Nevíme dne ani hodiny, kdy do naší planety narazí asteroid, rozšíří se nákaza měnící lidi na nemrtvá monstra, nebo se prostě jenom prostřednictvím bankovek rozšíří nějaký smrtelný virus. Že jsou vám výše zmíněná témata povědomá? To by tedy měla, jelikož jsou to nejpopulárnější konce civilizace tak, jak ji známe v podání herních společností.

Když už přežijete, následuje boj o přežití, a právě to je jeden z nejpopulárnějších žánrů současnosti, survival hry. V nich se dostaneme do situace, kdy jsme odkázáni jenom sami na sebe a na to, co nám nabízí okolní prostředí. Moc často se do těchto dobrodružství nepouštím, ale s The Long Dark jsem rád udělal výjimku. Možná se vám bude zdát, že už jste o hře slyšeli a zdá se vám to správně. Již v roce 2015 vstoupila hra do programu Game Preview na Xbox One a po dvou letech vývoje hlásí vývojáři konečně hotovo a přechází do standardního vývoje, počínaje verzí 1.0. Na dalších řádcích se vám pokusíme zprostředkovat pohled na mrazivé dobrodružství, jenž The Long Dark přináší – Winter is coming.

Zdá se mi to, jako by to bylo včera, kdy hra vstoupila do předběžného přístupu a já se v rámci trial verze poprvé vydal do malebně zasněžené kanadské krajiny. První pohled na spoustu herních mechanik, jež bylo třeba nejdříve pochopit, a k přežití pak dobře uchopit, dodal hře už v rozpracované verzi celou řadu nezapomenutelných okamžiků. V Game Preview jsme si mohli vychutnat pouze survival mód, v němž bylo prostě potřeba přežít a záleželo pouze na našich dovednostech, jak dlouho se nám to dařilo, než nás pohltila tma. Do plné verze dorazily další herní módy, kdy jejich vrcholem je příběh o pěti epizodách. K dispozici jsou zatím sice jenom první dvě, ale i ty dokáží ukázat potenciál, jež příběh má.

Coby pilot Jack Mackenzie jste hlavní postavou celého příběhu. Jednoho dne do naší kanceláře vstoupí bývalá manželka s tím, že nutně potřebuje doručit jednu zásilku, jinak prý budou umírat lidé. Venku nepanuje úplně přívětivé počasí k létání letadlem, ale nakonec do něj stejně usedáme, a jelikož nás čeká hra o přežití, další události jsou nasnadě. Letadlo se řítí k zemi a my s ním. Na palubě je i vaše ex-manželka, po níž po pádu nejsou ani stopy. Probouzíme se uprostřed krásně mrazivé přírody se střepem v ruce, a právě v tuto chvíli začíná naše bitva o přežití.

Na příběhové misi je fajn nejen příběh, ale také to, že slouží jako povedený tutoriál. Jednotlivé herní mechaniky a prvky přežití se nám postupně odhalují, takže si je pěkně osaháme a můžeme se naučit základy celé hry. Nenechte se však mýlit, že nám příběh něco odpustí. I v něm se dá hodně snadno zemřít a taky že umírat budeme. Zajímavé je i sledovat osud Jacka a jeho bývalé manželky, o které z počátku moc zpráv nemáte, a spíše se o vztahu hlavních hrdinů dozvídáme prostřednictvím vzpomínek. Sám jsem moc zvědav, jak se bude příběh dále vyvíjet, a těším se, až budou zpřístupněny další epizody. Již teď však příběh nabízí pořádnou borci zábavy, kdy obě epizody potřebují k dohrání přibližně 16 hodin. Příběh doplňují výzvy, kdy je potřeba po různě dlouhou dobu přežít v dané lokaci. Každá z nich má různou obtížnost a ty nejtěžší se z nás pokusí dostat to nejlepší.

To by se dalo říci i o Survival módu. V něm si naštěstí můžeme nastavit, jako moc se hrou necháme trápit. Na jedné straně si můžete užívat toulání a poznávání krajiny, kde přežití také hraje svou roli, ale hra nám pod nohy bude házet jenom minimum klacků. Na druhé straně pak stojí Stalker obtížnost pro všechny skutečné dobrodruhy, kteří dokáží rozdělat oheň za každých podmínek, králíky dokážou trefit kamenem na první dobrou a zima je pro ně vlastně další příjemné roční období. Záleží tak na chuti každého dobrodruha, jaký herní zážitek si z hraní Survival módu bude chtít odnést.

Jak jsem již zmínil, herní mechaniky jsou velice rozmanité. V základu jsou rozděleny na teplo, fyzičku (výdrž), jídlo a žízeň, což jsou i základní potřeby, které bude třeba uspokojit. Na to navazují další věci jako pití zkažené vody (rozuměj nepřevařené nebo jinak upravené vody vhodné k pití), jež může vyvolat infekci, nebo jedení tepelně neupraveného masa, což může končit stejně. Dál pak můžete spadnout ze srázu a zlomit si ruku či nohu, s čímž pak následně souvisí krvácení (může přivolat divokou zvěř) nebo infekce (může přivolat smrt). V rámci zachování tepla budeme zkoušet nejrůznější kombinace oblečení, můžeme ho vylepšovat, vrstvit, rozebírat, no prostě asi sami chápete, jak komplexní hra je a nejednou se mi při hraní stalo, že mě detailnost jednotlivých propojení a souvislostí až zaskočila.

Kanadská krajina je pěkná na pohled, ale všudy přítomná zima a studený vítr, který mráz ještě více podtrhuje, z ní nedělají snadné místo k přežití a o to také jde. Prostředí je neskutečně rozlehlé a mimo otevřených prostranství nabízí i strže, jeskyně a také stopy civilizace. Ty reprezentuje nejčastěji nějaké to zapomenuté auto, které může sloužit jako dočasné útočiště před větrem nebo divokou zvěří, a navíc v něm čas od času můžete najít něco hodně příjemného jako jídlo nebo super lyžařskou bundu. Rozhodně se vyplatí prozkoumávat každou píď světa, ovšem v případě, že na to budeme mít dostatek sil. To pak klidně můžete najít i srub nebo nějakou menší stavbu, v níž si alespoň na malou chviličku můžete připadat spokojení a v bezpečí.

Mimo věcí vyrobených lidskou rukou můžete narazit i na neméně důležité přírodní zdroje. Ty mohou mít formu bobulí proti bolesti, vždy vítaných větví a kusů dřeva nebo zvířat. První kategorie z nich se vás bude bát a slouží jako příjemný zdroj masa, pokud se vám ji tedy povede nějakým způsobem zabít nebo najít zabitou. Při setkání s druhou skupinou pak budete mít respekt, protože ne vždy musí proběhnout dobře a smrt bude rychlejší než vyslovení slova mráz. Mějte se proto na pozoru, naslouchejte přírodě, a hlavně se jí snažte využít co nejvíce ve svůj prospěch.

Pocit z přežívání je opravdu hodně intenzivní a kolikrát mi v teple domova přišlo, že necítím nos, jsem malátný a že by se možná hodil sud se dřevem do prostředka místnosti, aby mi nebyla taková zima. Žádné rozhodnutí není snadné a každé může hrát svou roli. Dám si raději něco k jídlu nebo ještě chvilku vydržím, abych sehnal dostatek dřeva, mohl rozdělat pořádný oheň a následně se nejen ohřál, ale také si uvařil vodu a upekl maso? Půjdu ještě kousek dál a zkusím najít lepší místo k táboření nebo zůstanu kde sem a budu doufat, že všechno vyjde? Možností je spousta, ale která cesta nás posune do dalšího dne, bude jenom na našem instinktu.

Grafická a zvuková stránka pak celkový dojem z hraní jenom podtrhují. Od grafiky nečekejte nějaké orgie, ale mě se hra do vkusu trefila a svou stylizovaností nabídne fajn podívanou. Technická stránka většinou funguje, i když se najde pár výjimek, kdy ne všechna ozubená kola přežití a herních mechanik zapadnou do sebe. Těchto okamžiků je však málo a když vás hra pohltí, rádi jí je odpustíte. I ovládání funguje přesně a jasně, jenom je možná trochu hloupé, že člověk čas od času musí nahlédnout do nastavení, co se jak dělá, jelikož s vysvětlováním si tvůrci nedali práci skoro žádnou.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Musím se přiznat, že survival žánr většinou přecházím bez povšimnutí. O to víc jsem rád, že jsem dal The Long Dark šanci a skrze závěje sněhu jsem si k němu našel cestu. Dle mého soudu je to jedna z nejpropracovanějších her žánru s příjemným příběhem (škoda jen, že zatím není celý k dispozici) a variabilní hratelností, která dokáže uspokojit široké spektrum zájemců o přežití. Kdo koupil v Game Preview, jistě si už mne ruce a pro zbytek nadešel ideální čas se ponořit do kanadské divočiny a zkusit, jak dlouho v ní dokáže virtuálně vydržet. V reálném životě bych si takové zážitky klidně odpustil a do přírody se budu vydávat jenom tak, aby mne ani nenapadlo ve hře nabité dovednosti zkoušet v praxi.
  • Jaroslav Kovář

    skvela atmosfera.jednou urcite koupim.

05. 02. 2018 • DandyCZE2

Recenze Railway Empire

Začátky mého hraní dorazily na Xbox! Ano, strategie a budovatelské hry mě provázely od počátků mého hraní. Oblíbil jsem si všemožné tycoony, v nichž jsem stavěl, co šlo. Aktuálně hraji primárně na Xboxu a tam těchto her není opravdu moc. Najdou se zástupci globálnějších her jako třeba Tropico nebo Civilization, ale klasické vláčky? Ty rozhodně ne.

»
04. 02. 2018 • chaosteorycz18

Recenze: Monster Hunter World

V moderním světě většina civilizace neloví pro potravu, což je dobře. Jako první bych skončil s pusou od hlíny a hrstí cvrčků, místo šťavnatého kusu zadní flákoty. A to v tom lepším případě. Mimo cílených odstřelů a mysliveckých honů, se tak z lovů staly záležitosti zbohatlíků, kteří si v poklidné vzdálenosti a bezpečí odstřelují to, co momentálně touží pověsit nad krb. Co jim ale to drahé vybavení sebrat, dát jim do ruky sekeru, luk a...

»
22. 01. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: The Vanishing of Ethan Carter

Tvrdí se, že ty nejúžasnější příběhy píše sám život. Pokud to vezmu za bernou minci, pak je mladý Ethan Carter hotovou živoucí novelou na pokračování. Se svou početnou rodinou žije v malé vesničce v Red Creek Valley. Kouzlu překrásné krajiny se vyrovnají snad jen tajemství, kterých má lokalita více než matka představená za dveřmi své cely. To je také důvod, proč Ethan kontaktuje muže, jehož jméno je nevyřčeno po téměř celý čas....

»
19. 01. 2018 • kristine4chaos0

Recenze: InnerSpace

Jsou hry, hry a pak hry. Že nechápete? Nevadí, ráda vysvětlím. U valné většiny produkce jednoduše vypnete, protože hra po vás chce jen základní operace. A k těm vás ještě povodí za ručičku. Pak jsou tu hry logické, tvořené hádankami, vyžadující zapnout mozek na vyšší obrátky. Ty jsou občas spojené s až uměleckým grafickým zpracováním, čímž se volně dostávám k hrám relaxačním. Bývají budovatelské, explorativní, dávají vám větší volnost v...

»
16. 01. 2018 • p.a.c.o6

RECENZE: Flying Tigers: Shadows over China

Létání fascinuje lidi od nepaměti a do oblak by chtěla létat celá řada z nich. V dnešní době jsou letadla stejně běžnou součástí našich životů, jako dříve auto nebo koňský povoz. Bohužel virtuální piloti mají podmínky ztížené, protože na konzole her s letadlovou tématikou zrovna moc nenajdete. O to více mi udělali radost Flying Tigers: Shadows over China, kteří nám takové klasické arkádové létání nabízejí.

»
09. 01. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Steep – Road to the Olympics

Krásné zimní období plné sněhu a aktivit na lyžích nebo snowboardu bude mít letos pěkné sportovní vyvrcholení, o které se postarají zimní olympijské hry v Jižní Koreji. Svátek sportu to rozhodně bude, i když mnozí k tomu jistě mají svá ale. Na olympijské licenci se pokusí něco „trhnout“ i vývojářský dům Ubisoftu, který do své hry Steep přináší rozšíření Road to the Olympic.

»
28. 12. 2017 • chaosteorycz1

Recenze: Resident Evil VII Gold Edition

Chybí měsíc a uběhl by přesně rok, co jsem se rozloučil s Ethanem, jeho ženou Miou, rodinou Bakerových, Eveline a sedmým příspěvkem do hlavní větve série Resident Evil. Přestože jsem byl se hrou spokojený, po dohrání už jsem se k ní nikdy nevrátil. Tak nějak nebyl důvod. Dodatečné obsahy vyšly jen dva, navíc vždy v předstihu na konkurenční platformu, a jediný zajímavý DLC měl přijít až s Not a Hero. Ten tvůrci ovšem pozdrželi...

»
19. 12. 2017 • chaosteorycz1

Recenze: Okami HD

Ekoteroristi se konečně dočkali. Modla všech, kteří jsou evidováni v Greenpeace anebo mají členskou knížku Dětí Země, se konečně probojovala také na nynější generaci konzolí. Nenechte se ošálit tematikou východní mytologie a rozkošnými zvířátky, tady se jede ekologická propaganda první ligy, za jejíž ztvárnění by se nestyděl ani ten poslední diktátor na světě. Pod téměř legendárním jménem se ukrývá podobenství, ve kterém proti zlovolnému ničiteli musí povstat symbol odvahy a hrdinství....

»