RECENZE: TurnOn

Autor: p.a.c.o Publikováno: 1.6.2016, 18:26

Publikováno: 1.6.2016, 18:26

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1872 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Elektřina je nedílnou součástí našeho života a troufnu si tvrdit, že bez ní bychom byli nahraní. Zaprvé byste si nemohli přečíst tuto skvělou recenzi, ale taky se asi moc nenajedli, neumyli a spát šli se slepicemi. A právě na tohle téma se zaměřuje logická skákačka TurnOn, o jejíž recenzi se na následujících řádcích pokusím.

Jednoho krásného dne si v laboratoři něco kutíte u svého PC, všechno jde jak po másle až do chvíle, než na celém světě a hlavně ve vašem městečku vypadne elektřina. Z ničeho nic se před vámi objeví tajemný elektron (vědci odpustí, ale lepší název mě nenapadl) a tenhle malý elektron dokáže oživit nejen všechny přístroje, ale i elektrickou síť. Příběh si užije každý, protože se ve hře nemluví a navíc hlavní části příběhu jsou nám sdělovány prostřednictvím komiksů.  A když už na nějaký text narazíte, díky lokalizaci si ho hravě přečtete. Nezapomeňte proto v nastavení změnit jazyk na češtinu, za což mají tvůrci hodně velké plus.

turnon5

Elektron se umí pohybovat jenom po drátech elektrického vedení a přesně v tuhle chvíli se ke slovu dostáváme my jakožto hráči. Bude nutné elektron provést danou úrovní, rozsvítit a zapnout pokud možno všechny spotřebiče a ještě důležitější je sbírat po cestě blesky. Mimo záchrany civilizace sbíráme i neméně důležité bodíky, díky nimž na konci každého levelu hravě poznáte, jak moc úspěšní jste byli. Můžete rozsvítit jednu, dvě nebo tři lampy, kdy více je samozřejmě lépe.

turnon1

Jednotlivé úrovně jsou tematicky zaměřené a každá z nich je mini-příběhem z osudí lidí, které výpadek proudu postihl. Jednou pomáháte zamilovanému páru, pak krotíte dron a také zachraňujete supermarket. Každé prostředí nabízí nejen jiný vzhled, ale i jiný postup a tempo hry. Základní hratelnost nabídne prozkoumávání úrovně, sbírání blesků a posouvání příběhu dále. Ten může být i pěkně rozsáhlí a jeho prozkoumávání nějaký čas zabere. V těchto částech se můžete pohybovat dle své libosti, omezeni jste pouze trasami vedení a možností přeskoku elektronu z jednoho vedení na druhé.

Tempo hry rapidně zvedají „přemisťovací“ úrovně, ve kterých se musíte přesunout do jiné části města. Zde obraz běží, jak uzná za vhodné, zastavit se nemůžete a mimo modrých (body) a zelených (životy) blesků je zde nástraha ve formě červených, jež vás o život připravují. Nemůžete spadnout na zem, jinak následuje restart, a když vám dojdou životu, opakujete úroveň také. Po klidném příběhovém hraní jsou tyto přesunu pěkným zpestřením, bohužel ne úplně dokonalým.

turnon2

U plošinovek obecně je ovládání alfou a omegou. TurnOn není výjimkou a proto mě mrzí, že ovládání není úplně nejlepší, hlavně v těch rychlých částech. Zde budete umírat jako na běžícím páse hlavně kvůli skokům. Ty se špatně odhadují a hlavně nejsou pokaždé stejné. Díky tomu nejsou tyto pasáže tak skvělé, jak by se mohlo na první pohled zdát, a dokáží způsobit solidní zákys a s ním spojené naštvání (mírně řečeno). V příběhu se mi pak jednou stalo, že se elektron stále pohyboval vpřed, i když jsem páčkou nehýbal a měl být v klidu.

turnon4

Co si zaslouží pochvalu, je technické zpracování. Grafika má svůj styl, který hře sluší a i ve 2D prostoru jsou některé hádanky pěkně vícerozměrné. Leveldesign obecně se dle mého povedl a překonávat jednotlivé úrovně je zábava. Někomu možná bude vadit obtížnost, které nestoupá strmě, ale je závislá úroveň od úrovně, nicméně zase je tempo různorodé a musíte se soustředit na každý level.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Hraní TurnOn jsem si pěkně užil, hra má spád, dokáže být vtipná a přináší adekvátní výzvu pro odpočinkové hraní, což hodnotím jako hodně pozitivní. Místy sice dokáže pozlobit ovládáním, ale jinak se k ní budete rádi vracet a překonávat sami sebe.
14. 01. 2020 • Lukáš Urban11

Recenze: Truck Driver

Čeští tvůrci kamionových her zaslouží respekt, neboť už léta budují svůj sen a z cesty je nesvede ani vyhlídka tučného šeku od výrobců konzolí. Bohužel tím otevírají cestu amatérské lize, která za hladem hráčů vyjíždí s pojízdnou kantýnou a skromným jídelním lístkem. Když kručí v břiše a sliny kanou koutky, je i rychlé občerstvení hostinou králů. Stačí se ale podívat na použité suroviny, koncovou účtenku a možná si uvědomíte, že půst nemusí být...

»
09. 01. 2020 • p.a.c.o9

RECENZE: AO Tennis 2

Různé části světa, různé povrchy. Někdy sluníčko, jindy zataženo. K tomu hned čtyři legendární grandslamy, na které se těší tenisoví fanoušci z celého světa. Nová sezóna již odstartovala prvními turnaji a co nevidět se dočkáme prvního milníku letošní sezóny, Australian Open. Je to velký turnaj, velká značka, a tak není divu, že již loni po ní sáhli herní vývojáři a vytvořili tenisovou hru, na kterou hráčská obec čeká jak na smilování boží.

»
05. 12. 2019 • Lukáš Urban0

Recenze: Lost Ember

Mám vlka. Což je v normálním případě práce pro příslušného lékaře. Avšak mám také kachnu, vombata, kolibříka, rybu nebo horskou kozu. To už je spíše na hospitalizaci v klecovém lůžku nebo otevření malého zoologického koutku. Pokud však zrovna nemám před sebou výpravný Lost Ember, který se rozhodl netradiční formou odvyprávět smutné lidské osudy. Nikoliv kterak si těžař uřízl nohu, když se lekl tmavé šelmy. Jde o příběh spoutaných duší, ztracených nadějí a...

»
04. 12. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: Arise: A simple story

Příběh je to, co nás většinou her provází. Ano, některé z nich si vystačí i bez něj, ale jinak ho ve hře najdeme ve zpracováních od „nic není v té hře hlavnější než příběh“ až po „něco tam dejte, ať ty mise drží pohromadě“. I my, hráči, k příběhům přistupujeme různě. Záleží na náladě, zajímavosti příběhu a také samotné hře, jakou jsme se rozhodli hrát. Největší umělecké ambice co do zpracování příběhu mívají...

»
25. 11. 2019 • Lukáš Urban1

Recenze: Sniper Ghost Warrior: Contracts

Když děláte větší než únosné množství pitomostí, je fajn, když do vás někdo střelí trochu rozumu. Vývojáře z CI Games takto profackovali hráči po minulém dílu Sniper Ghost Warrior. A je trochu zázrak, že se z toho aplausu vůbec vzpamatovali. Stálo je to sice pár kolegů a zničené ego, ale bez toho se dá pracovat. Jak dokazují Contracts, možná dokonce i lépe než kdy předtím.

»
21. 11. 2019 • p.a.c.o5

RECENZE: Star Wars Jedi Fallen Order

Máme tady nějaké fanoušky prahnoucí po nové hře z univerza Star Wars? Myslím si, že rozhodně ano, protože tato značka do jisté míry změnila život celé řadě lidí a i po tolika letech od uvedení prvních filmů na sebe upoutává patřičnou pozornost. Aktuálně ji vlastní Disney, který se pustil do nového seriálu pro svou streamovací službu a také nás čeká další filmové zpracování s celou řadou navrátivších se postav a herců.

»
19. 11. 2019 • Lukáš Urban8

Recenze: Terminator: Resistance

Ať si James Cameron klidně do konce života točí Avatary nebo třeba tření lososů ve studeném proudu. Z mého pohledu to nejlepší už filmovému průmyslu přinesl. Výtečně pozvedl Vetřelce, aby se později korunoval za krále akčních sci-fi s druhým Terminátorem. Myslete si, co chcete, ale tomuhle snímku se vyrovná jen máloco. Na béčkovém scénáři vystavěl Cameron multižánrový klenot. Nadčasovou klasiku, kde v naprostém souladu funguje svalnatý antihrdina, silná ženská postava, bezcitný padouch a...

»
12. 11. 2019 • CryLineT6

Recenze: Bee Simulator

Jako malá jsem chtěla být ledasčím. A lampička dětského pokojíčku byla svědkem, že zvířata nezůstala bokem. Ale včely mezi má přání nepatřily. I když jsem přímo milovala strašpytla Vilíka a rozvernou Máju, život jejich skutečných předobrazů mě nezajímal. Neproháněly se savanou jako lvice. Neskákaly ve vlnách jako delfíni. A už vůbec nekroužily výšinami jako orel. Místo toho létaly po loukách. Hromadily pyl, aby jim výsledek nakonec sebral člověk nebo vetřelec...

»