TT Isle Of Man: Ride on the Edge 3

Autor: p.a.c.o Publikováno: 19.5.2023, 19:00

Publikováno: 19.5.2023, 19:00

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 3080 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Motocyklové závody jsou žánrem, který má v herním průmyslu až nečekaně velký počet titulů, z nichž si můžeme vybírat. Samozřejmě nechybí licencované produkty jako MotoGP, série MXGP nebo nelicencované ježdění v Ride. Silniční motorky však mají ještě jedno zastoupení, které se často označuje jako nejtěžší závody na světě. Ty se odehrávají na britském ostrově Man již od roku 1907 a jejich herní zpracování nese název TT Isle Of Man: Ride on the Edge.

V letošním roce se na naše obrazovky přiřítil již třetí díl série, který sliboval novinky zejména po obsahové stránce. A ty jsme nakonec také dostali ve formě upravené kariéry, většího počtu možných úseků na projetí a hlavně volného ježdění po ostrově. Ten nově nabízí kompletní silniční síť skoro 1:1, takže můžeme jezdit a kochat se dle libosti.

Ve volném ježdění pak odemykáme další obsah, kterého však ve výsledku není tolik a po několika hodinách již není co nového získávat. Motorek máme na výběr jenom pár ze dvou výkonnostních skupin a oficiálních jezdců nás čeká něco kolem třiceti. Je škoda, že se vývojáři nepokusili zaplnit ostrov nějakými zábavnými výzvami jako jsou rychlostní radary nebo nějaké skoky. Zkrátka se podívat, jak to dělá Forza Horizon a nabídnout něco podobného. Takhle sice máme velkou herní plochu, ale ve výsledku se na ní děje to, co bez otevřeného světa.

Pokořit 60 km dlouhý závodní okruh není jenom tak, ale to už všichni víme z předešlých dílů. Co zůstalo zachováno, je výborný jízdní model. Na výběr máme jednu ze tří možností simulace, kdy už ta druhá vyžaduje opravdu velké soustředění a ta poslední je už skutečnou výzvou pro motocyklové nadšence. Díky posuvníkům si k jízdnímu modelu můžeme zvolit adekvátní úroveň našich soupeřů a to od jsem úplná trubka až po ty, co chyby dělají jenom zřídka a plyn mají skoro až na podlahu. Pokud by teda motorky nějakou měly.

Pocit z rychlosti, jakou se budeme hnát britským venkovem, je opět dechberoucí a stejně tak dojem, že každý karambol se vlastně rovná velice rychlé smrti. Stejně jako vždy mi hrozně dlouho trvalo, než jsem si zvykl na řízení motorek. Přeci jenom je to něco jiného, než když člověk hraje jenom auta. Tam se otočí volantem a auto prostě zatočí. Tady se sice řídítka taky pohnou, ale k tomu se ještě musí naklopit motorka a jezdec na ní, aby všechno fungovalo. A právě všechny tyhle věci je třeba vzít v potaz před každou zatáčkou. Závodní trať je opravdu členitá, díky čemu projíždíme skrze malebné vesničky s úzkými, ale rychlými zatáčkami nebo se serpentýnami „škrábeme“ na vrcholky hor.

Tohle jsou přesně ty chvíle, kdy hra exceluje a nabízí výborný pocit z jízdy. Když se člověk žene třístovkou, snadno si pak nevšimne, že grafické zpracování má ty nejlepší roky za sebou. Ne, že by grafika byla ošklivá, ale detaily kolem tratě už nejsou tak propracované, jak by dneska mohly být. Čeho si však všimne i závodník je, že vykreslovací funkce enginu závodní rychlost zkrátka nestíhá. Objekty se před námi dokreslují skoro pořád, a to se nebavíme jenom o drobnostech kolem trati, ale klidně někde chybí i větší kusy tratí jako kopce nebo nejrůznějších povrchy materiálů. Silnice tedy ne, ta je pěkná snad vždycky a stejně tak i zpracování motorek a jezdců.

Od posledního dílu utekly tři roky, takže času na novinky a další věci bylo spousta. Určitě jsem spokojený, že zůstal skvělý jízdním model a možnosti nastavení, díky nimž si užijí jak opravdoví závodníci, tak o něco méně zkušení jezdci. Pro úplné nováčky bude hra opravdovým oříškem, ovšem kdo se jí naučí, bude odměněn opravdu skvělým pocitem zadostiučinění.

Jinak je ale nový díl lehkým zklamáním, protože volná jízda nakonec nepřinesla tolik možností, jako jsem od ní očekával. Ježdění po ostrově a poznávaní jeho zákoutí je fajn, ale jenom na chvíli, protože bez nějaké větší náplně na dlouho nezabaví. Stejně tak není pěkné doskakování textur a to místy docela výrazné. Skoro, jako kdyby vývojáři tak trochu usnuli na vavřínech. A právě z těchto důvodů si novinka odnáší o něco horší výslednou známku než minulý díl. I tak se pořád jedná o skvělou zábavu v opravdu náročných podmínkách.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

TT Isle Of Man: Ride on the Edge 3 přináší o něco více herní náplně, která však zůstala tak trochu nevyužitá a rozhodně je co do budoucna vylepšovat. To platí také pro technickou stránky hry, kdy doskakování textur není příjemné a trochu více lesku by hře rozhodně neuškodilo. Zůstal však skvělý jízdní model, díky kterému hře nějakou tu vrásku rádi odpustíte. Ostrov Man je zkrátka opět výbornou výzvou.
26. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Mortal Kombat 1

Značka Mortal Kombat je tu s námi už přes třicet let a za tuto dobu jsme se dočkali celkem 26 titulů, které vycházely na všechny důležité systémy. Samotný počátek najdeme u klasických arkádových automatů, kam Mortal Kombat dorazil v roce 1992. Rok poté došlo k převedení na domácí konzole a díky tomu se rozjela nesmrtelná série sahající až do dnešní doby. Mortal Kombat nebyl první velkou bojovkou a vývojáři z...

»
25. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Ad Infinitum

Až po návštěvě specializovaného odborníka zjistíte, že noční můry, ve kterých vás pronásleduje obří propiska a deformovaná písmena se snaží ukončit vaše bytí, je pouze výsledkem špatného vstupu na základní školu. Usazení vedle Tondy Vomáčky přineslo nekontrolovatelnou ztrátu učebních pomůcek, a to zejména písmenek, která končila všude možně, jen ne v pevných deskách z domova. Takže nikoliv, nejste blázni, jen jste toho parchanta měli majznout přezůvkou po tlamě a teď by se...

»
22. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: The Crew Motorfest

Arkádové závodění má minimálně na platformě Xbox jasného krále, kterým je Forza Horizon. Její zatím poslední 5 díl už sice nebyl tak převratný, jako třeba ten druhý nebo třetí, ale i tak jsou to stále skvělé závody. Konkurence však nespí a nabízí hned dvě další série – Test Drive a The Crew. Zajímavé na tom je, že například Test Drive Unlimited 2 dělalo studio Eden Games, jehož tři původní zakladatelé...

»
16. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Starfield

Letošní rok už přinesl hráčům spoustu zajímavých titulů, ale největší očekávání patřilo bezesporu novému RPG od společnosti Bethesda Game Studios, pod názvem Starfield. Od prvního představení na veletrhu E3 uběhlo dlouhých pět let a my se konečně můžeme ponořit do prozkoumávání tajuplného vesmíru. Bethesda patří v tomto žánru mezi má nejoblíbenější herní studia a doposud jsem nevynechal jediný jejich titul. Proto není velkým překvapením, že jsem Starfield bedlivě sledoval a...

»
14. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Když se potkají kouzelník, rytíř a zlodějka, je zaděláno na pořádný mejdan. Magie teče proudem, odvaha poklonkuje nasbíraným úspěchům a jedna kapsa si nemůže být jista, zda zůstane na konci večera plná. Vlastně by z toho byl počátek fajn RPG záležitosti, kde může jeden z úkolů skončit mezidruhovým dobrodružstvím plným citů. Jenže tohle je Trine, což znamená, že hranice mezi dobrem a zlem nemá příliš pevné základy a že setkání hrdinů rozhodně...

»
14. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Moving Out 2

Kooperativní hry jsou super. Sednete si na gauč vedle sebe, otevřete si pivo, víno, limonádu, zkrátka co máte rádi a pustíte se do hraní. Výběr je v dnešní době opravdu velký, takže není problém spolupracovat nebo si vzájemně škodit. Co se herní náplně týče, můžeme hrát různé adventury – tímto zdravím skvělou vztahovou terapii It Takes Two – nebo postřehovky typu Ovecrcooked.

»
08. 09. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: Stray Gods: The Roleplaying Musical

Hned na úvod se musím k něčemu přiznat: nesnáším muzikály. Ať už jde o divadelní klasiky či moderní pohádky od Disneyho, jakmile se začne zpívat, beru nohy na ramena. Přesto jsem měl během oznámení hry Stray Gods zvláštní pocit, který mě ke hře z nějakého důvodu táhnul, a já měl chuť si ji vyzkoušet. A musím říct, že mě prvotina od Summerfall Studios naprosto okouzlila a změnila můj pohled na...

»
04. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Under The Waves

Více jak 71% zemského povrchu pokrývá voda a většinu z toho tvoří moře nebo oceány. Zajímavé na tom je, že jich máme prozkoumáno jenom opravdu málo. Celá řada z nich je totiž tak hluboká, že máme problém se tam kvůli tlaku a dalším vlivům pořádně dostat. Díky tomu si můžeme jenom představovat, co všechno se ukrývá pod hladinou, a to je skvělý materiál na nejrůznější tvorbu, hry nevyjímaje.

»