SPECIÁL: Xbox Game Pass jako herní Netflix

Publikováno: 30.5.2021, 7:00

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 5904 článků

Nebylo by fajn mít více než 100 parádních her za pár set korun měsíčně? Tuto otázku si nejspíše před lety položil i Microsoft a představil něco, o čem se nám dříve ani nesnilo. Představil Xbox Game Pass, vlastní herní Netflix, který je hlavní zbraní herního byznysu Microsoftu. Dokonce zásadnější než nabušená konzole Xbox Series X nové generace či Xbox Series S, ačkoliv právě v kombinaci s cenově dostupnější konzolí získává Game Pass ještě více na atraktivitě… Nicméně o tom třeba jindy.

Možná se ptáte, proč jsme použili právě přirovnání herní Netflix, což vám hned osvětlíme. Xbox Game Pass je totiž předplatné, které vám za měsíční poplatek poskytuje neomezený přístup k více než 100 hrám pro Xbox Series X|S, Xbox One, PC s Windows 10 a dokonce i na mobilních telefonech či tabletech s Androidem (iOS během letošního roku) skrze cloudové hraní. Stejně jako u Netflixu tak máte žádaný obsah, jen namísto filmů a seriálů získáte bohatou a pestrou knihovnu her pro své oblíbené zařízení a je pravděpodobně jen otázkou času, než se Xbox Game Pass dostane i do chytrých televizí formou vlastní aplikace s pomocí hraní z cloudu.

Forza Horizon 4, Halo Infinite, Minecraft Dungeons, Ori and the Will of the Wisps a mnoho dalších v předplatném Xbox Game Pass

Jak dokázal Netflix, nejdůležitější je originální obsah. Microsoft si je toho dobře vědom a proto už nějakou dobu vydává své hry v den vydání v předplatném Xbox Game Pass. A je pak rozdíl, jestli za hru dáte 1500 či více korun anebo si zaplatíte předplatné a za stejnou sumu daný titul získáte na více než půl roku i s další stovkou her, u kterých se zabaví celá rodina včetně fenoménu Minecraft. Je sice pravda, že nabídka her Xbox Game Studios, herní divize Microsoftu, by mohla být bohatší, ale je to jen dočasný problém.

Od léta 2018 totiž Microsoft vehementně investuje do hraní, a to nejen v rámci stávajících studií, ale nakoupil i nespočet dalších a dokonce si vyhlédl jednoho z velkých vydavatelů herního průmyslu – Bethesda Softworks. Důkazem toho budiž prostá skutečnost, že na jaře 2018 měla divize Xbox Game Studios jen 6 studií. O rok a něco později už jich měla 15.

S akvizicí Bethesda Softworks, která se letos uskutečnila za 7,5 miliardy dolarů, má Microsoft na vývoj her pro předplatné Xbox Game Pass celkem 23 studií! A to už je sakra hodně. Vlastně se tak Xbox Game Studios během poměrně krátké doby stala jedním z největších vydavatelů herního průmyslu. A to ještě nemusí být zdaleka vše. Přímo Satya Nadella, ředitel Microsoftu, řekl, že do budoucna zvažují nákup ještě dalších studií.

Jak už jsme zmínili, nejzásadnější je pro předplatné jeho obsah. Akvizice už přinášejí první ovoce, ale naplno se to nejspíše rozjede až letos na podzim, kdy vyjde Halo Infinite a třeba i spekulovaná Forza Horizon 5 nebo vesmírná RPG Starfield, kterou šéf Xboxu Phil Spencer zmiňoval podezřele často. Poté už by kadence vlastních her měla být stabilnější, a kdo ví, jaká překvapení nás v podzimních měsících čekají. Moudřejší budeme po E3 prezentaci Xboxu, která se uskuteční 13. června a jejíž součástí už tentokrát bude i Bethesda, ale informace o hře se slavným archeologem Indiana Jonesem zde ještě nečekejte.

Mezitím nás Microsoft v předplatném pravidelně zásobuje také hrami ostatních vydavatelů a vývojářů, aby bylo stále z čeho vybírat. Zvláště v poslední době přitvrdil s AAA kousky jako akce Outriders či baseball MLB The Show 21 v den vydání, aby nám vynahradil momentální absenci vlastních her. V některých případech dokonce zafinancuje nezávislé vývojáře jen, aby jejich titul byl v den vydání v Xbox Game Pass. Význam těchto dalších her je stejně důležitý jako filmy a seriály jiných studií na Netflixu. Určitě nesledujete jen jejich vlastní produkci a rádi mrknete třeba na Mission Impossible, Batmana či parádní kousky Schwarzeneggera anebo se vydáte na Cestu do pravěku.

Stejně tak vám Xbox Game Pass umožní putovat s dinosaury v ARK: Survival Evolved, stát se Temným rytířem v Batman: Arkham Knight, střílet s kamarády v Battlefieldu či Destiny 2, navštívit drsný středověk v A Plague Tale: Innocence, stát se součástí úžasných fantasy světů v The Elder Scrolls či Dragon Age, vyděsit se v Resident Evil 7, zkoumat post-apokalyptické pustiny Falloutu, zakusit japonskou kulturu ság Final Fantasy či Yakuza nebo si užít Hvězdné války v dobrodružné sci-fi akci Star Wars Jedi: Fallen Order. Ne nadarmo zní slogan předplatného Xbox Game Pass „Objevte svou další oblíbenou hru“.

Microsoft vyjednává s dalšími i stávajícími vydavateli či vývojáři, aby pro své předplatitele zajistil pestrou škálu her a netvořily jej tak jen jeho vlastní tituly, které jsou sice zásadní, ale určitě vás osloví i hry jiných společností. Jedna z nich, Electronic Arts, se dokonce loni na podzim stala přímou součástí Xbox Game Pass Ultimate se svou službou EA Play, čímž se nabídka her rozšířila zhruba o necelou stovku dalších titulů včetně her jako FIFA, Battlefield, NHL či třeba Need for Speed. Dokonce se proslýchá, že by se letos na podzim k předplatnému mohl přidat i Ubisoft, což by znamenalo další pecky jako Assassin’s Creed, Rayman, Ghost Recon, Just Dance a další.

Stejně jako filmy a seriály jiných studií, i hry ostatních vydavatelů v předplatném rotují, ale zpravidla se zdrží alespoň půl roku, většinou i podstatně déle. Občas se vyskytne opravdu velký titul jako třeba GTA V či Red Dead Redemption 2, které se v Game Passu ohřáli jen po několik měsíců, ale to neznamená, že se v budoucnu nemohou objevit znovu, což nedávno potvrdila oblíbená městská akce. Hry od Xbox Game Studios a teď i Bethesda Softwork jako Forza, The Elder Scrolls, Halo, Fallout, Ori, DOOM, Gears a nespočet dalších jsou pak v nabídce Game Pass trvale podobně jako původní produkce Netflixu.

Her je v předplatném spousta a ruku na srdce, v dnešní uspěchané době si je stejně nestihneme zahrát všechny, ale rozhodně je z čeho vybírat. Xbox Game Pass vám navíc může posloužit třeba jen k jejich vyzkoušení, abyste se lépe rozhodli, co si pořídit. Nejvíce se nám ale zamlouvá skutečnost, že díky této službě mají studia tvůrčí svobodu, protože když se bude předplatnému dařit a hráčů bude spousta, každý titul si najde ty své. A to je pro Microsoft důležitější než standardní metrika v podobě počtu prodaných kusů anebo nám to alespoň tvrdí. Matt Booty, který vede Xbox Game Studios, pak nedávno řekl, že nechtějí studia nutit do her, která se hodí do obchodního modelu předplatného a už vůbec ne vycházet ze statistik jako poskytovatelé točené zábavy.

Jako zcela nemístné se pak ukázaly předpoklady, že Xbox Game Pass bude snižovat prodeje her v předplatném. Nejedni vývojáři, především z řad nezávislých celků, prohlásili, že se jim prodeje dokonce znásobily. Uvedením do předplatného se totiž hře dostane velké pozornosti, o kterou se postará sám Microsoft a jak už jsme řekli, spousta hráčů si hru vyzkouší a pak si ji třeba pořídí, a to ještě s 20% slevou díky Game Passu. Další finance pak tvůrcům přináší dodatečný obsah a i na ten máte slevu 10 %. Sám Mat Piscatella z americké společnosti NPD pro průzkum trhu pak jen před pár dny řekl, že stále nevidí známky toho, že by Game Pass kanibalizoval prodeje. Právě naopak, díky předplatnému se prodeje her mohou zvýšit…

Nakonec vlastně vydělají všichni. Vývojáři i vydavatelé tím, že jim Microsoft zaplatí za přidání jejich hry do knihovny Xbox Game Pass, což jim ve finále může zvednout prodeje daného titulu a ještě mají reklamu zdarma. Microsoft pak získá hráče do svého ekosystému a pochopitelně vydělá na samotných předplatitelích, ačkoliv ještě možná bude chvíli trvat, než bude Game Pass řádně výdělečný. Výše zmíněné akvizice ovšem dokazují, že pro Microsoft je tohle běh na dlouho trať.

Zkrátka a dobře, Microsoft do svého předplatného Xbox Game Pass i hraní samotného investuje neskutečným způsobem, za což se mu už odvděčilo více než 20 milionů předplatitelů. Na filmové či hudební protějšky sice nemá, ale rozhodně k tomu má dobře našlápnuto. Samozřejmě nikdy nebudou mít takovou kadenci jako Netflix, ovšem zde je zcela logický rozdíl. Zatímco film může vzniknout za několik měsíců, vývoj i menší hry zabere klidně rok, nemluvě o větších titulech, které si žádají několik let a stovky vývojářů. Přesto je fajn se věnovat oběma i dalším formám zábavy, abyste byli kulturně obohaceni všemi směry.

Starší grafika předplatného Xbox Game Pass

Celou dobu se tady rozplýváme a ještě jsme vám neřekli, na kolik vás předplatné Xbox Game Pass přijde, tedy za předpokladu, že o něj máte zájem. Je nám jasné, že každý nestojí o digitální knihovnu her anebo chtějí mít krabičky vystavené v poličce, ale je fajn mít tu možnost a rozhodnout se dle svých možností. Nezapomeňte také, že svou digitální knihovnu včetně předplatného můžete sdílet s dalším uživatelem a o náklady se klidně rozdělit.

Každopádně jsme pro vás níže připravili přehled dostupných variant předplatného Xbox Game Pass a kolik koštují na měsíc. Stejně jako Netflix je totiž k dispozici několik variant, ovšem neliší se ani tak kvalitou, jako spíše dalšími službami, které můžete získat navíc za výhodnější cenu. Pokud pak máte zájem jen o vyzkoušení, mohou si noví členové za symbolickou babku aktivovat uvítací měsíc a když se zaregistrují ihned, přihodí strejda Horst Fuchs ještě dva měsíce navíc! Časově omezená akce, o jejíž délce trvání nemáme páru.

Co říct závěrem? Snad jen to, že jsme Xbox Game Pass možná trochu přechválili, ale když on je to skutečný skvělý produkt. Netflix i Spotify jsou pak jasným důkazem, že předplatná jsou alespoň v současnosti budoucností zábavního průmyslu a jsme neskutečně rádi, že Microsoft na tenhle vlak naskočil včas.

 

Xbox Game Pass Ultimate – 339 Kč měsíčně

Xbox Game Pass pro konzole – 259 Kč měsíčně

Xbox Game Pass pro PC – 259 Kč měsíčně

19. 09. 2023 • lindros88cze0

Únik prozradil nový Xbox Series X bez mechaniky a úplně nový ovladač Xbox

Soudní spory ohledně akvizice Activision Blizzard se táhnout už moc dlouho a jak jste jistě zaregistrovaly, kvůli sporům byla uveřejněna spousta interních dokumentů. V zásadě to ale nebylo nic zásadního a spíše jen nějaké emaily. Teď ovšem od americké obchodní komise FTC, která si vytahovala triko v létě a chtěla zablokovat zmíněnou akvizici, unikly zásadní interní dokumentu Microsoftu popisují jeho plány v herním průmyslu zhruba do roku 2030, kdy nová generace (Gen10) by...

»
14. 09. 2023 • tonyskate0

Xbox stále zvažuje platinové achievementy

Achievementy jsou s námi už počátku Xboxu 360 a přináší nám extra výzvu v našich oblíbených hrách. V průběhu let prošly růžnými změnami či mírnými vylepšeními jako jsou třeba vzácné achievementy, ovšem zásadně není do systému úspěchů zasahováno. Nicméně k jedné výraznější novince dojít může. Novinář Jez Corden se na gamescomu setkal s jedním ze zástupců Xboxu, který mu řekl, že Microsoft má zájem vylepšit systém achievementů a že je to vlastně jen otázka času...

»
13. 09. 2023 • tonyskate0

Seznam her pro Xbox Game Pass Core

Už zítra dojde ke změně členství Xbox Live Gold na předplatné Xbox Game Pass Core. Kolem a kolem se nic nezmění. Vše bude stát stále stejně, jen přijde nový název a nadále v rámci XGP Core (bývalé Xbox Live Gold) získáte hraní online na konzolích, nabídky a slevy, víkendové hry Free Play Days a taktéž neomezený přístup ke knihovně více než 25 her.

»
12. 09. 2023 • tonyskate0

Purpurový ovladač Astral Purple pro Xbox

Microsoft se tento rok konečně trochu začíná dostávat do tempa s exkluzivitami a po příchodu série Age of Empires na konzole Xbox, jsme se dočkali vesmírné RPG Starfield, kterou bude následovat Forza Motorsport. To ovšem není důvod, aby polevil ve výrobě nových ovladačů pro konzole Xbox a počítače, takže tady máme další kousek. Ovladač Astral Purple nabízí pohlednou kombinaci purpurové a bílé s černými tlačítky, spouštěmi a směrovým ovladačem. Máme tady tak...

»
11. 09. 2023 • tonyskate0

Xbox na Tokyo Game Show 2023

V Japonsku se Xbox pořád snaží horko těžko prorazit, ale je vidět, že v posledních letech se situace zlepšuje a Phil Spencer opravdu usilovně bojuje o to dostat na naše konzole i předplatné Game Pass největší japonské pecky. Na Xboxu už si tak zahrajete vyhlášené série Yakuza či Persona a nedávno dokonce bylo potvrzeno, že se dočkáme MMORPG Final Fantasy XIV Online, která míjela naši platformu dobrých deset let.

»
06. 09. 2023 • tonyskate0

Zářijová aktualizace pro Xbox a streamování na Discord

Na vydání Starfieldu si Microsoft schoval jednu parádní funkci pro konzole Xbox. Už před měsícem jsme se dozvěděli, že se chystá streamování her z Xboxu na Discord a teď byla tato novinka zpřístupněna všem uživatelům. Novinek je ovšem více, takže si je pojďme představit.

»
02. 09. 2023 • tonyskate0

Xbox Series S 1 TB v prodeji

Včera byl oficiálně zahájen prodej nové konzole Xbox Series S, která oproti původní variantě nabízí dvojnásobné úložiště, tedy 1 TB SSD a mění bílý kabátek za stylovou karbonovou čerň. Cena je stanovena na relativně příjemných 8499 Kč, takže pokud jste ještě nevstoupili do světa současné generace her a nejste nároční co se grafiky týče, můžete se s novou konzolí vrhnout například průzkum vesmíru ve Starfieldu. Tato nová RPG mimochodem i na...

»
31. 08. 2023 • Lukáš Urban0

XKO Focus hledá paměť pro Xbox

Majitele konzolí Xbox Series X to asi příliš netrápí, ale pokud máte v obýváku „esko“, nejspíš jste už řešili, jak mu navýšit kapacitu úložiště. A ne, mazání her není řešení, to je pouze důsledek. Proto jsme se tentokrát podívali, jak je na tom poslední generace konzolí s možností rozšířené paměti. Ke slovu se tak dostaly maličké karty, jejichž použití je jedinou oficiální cestou, jak Xboxu přidat na volném místu. A jelikož nejde...

»