Zahrajte si zdarma staré hitovky z videoherny na Xbox ONE

Autor: waggonPublikováno: 8.9.2017, 11:33

Publikováno: 8.9.2017, 11:33

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 288 článků

Tak jsme se konečně dočkali! Konečně se na Xbox ONE dostala zajímaví emulace, ačkoliv správně je třeba říct, že se opět rozšířily možnosti RETRIX emulátoru. Od nynějška můžeme na našich konzolích hrát i hry z videoherních automatů, NEO-GEO a neznámé konzole PC-NX. Rozhodně nevynechejte pecku Metal Slug.
Stáhněte si tedy nejnovější verzi RETRIXu s označením 1.8.14.0. Zároveň připomínám, že stále jsou vítány přispěvky na vývoj tohoto emulátoru na oficiální Gofundme kampani. Na tomto místě bych rád poděkoval našemu čtenáři Jirka Thor Kreuz za jeho štědrý příspěvek.

Pokud nevíte, jak se emulátor spouští, tak vězte, že nejprve musíte mít Developer členství (Je zdarma. Zde si přečtěte náš návod) a poté už jen stačí přepnout konzoli do vývojářského režimu. Přes PC nahrát onen emulátor (opět na to máme návod). Samotné hry pak spustíte z USB fleshky nebo externího HDD.

 

Historické okénko

Kdo z nás starších si nevzpomene na legendární zatemněné maringotky plné herních automatů, které v první půlce 90.let nemohly chybět na žádné pouti nebo kempu.
Historie videoherních automatů (v zahraničí označovaných jako Arcade, proto označení pro videoherní automaty v angličtině naleznete právě pod tímto slovem) začíná s  legendární hrou Pong od neméně legendární firmy Atari v roce 1972. Ten byl sice populární, ale vznik mnoha klonů zabránil tomu, aby se Atari silněji prosadilo v této branži. Ono první herní automaty byly v USA již ve 20.letech minulého století, ale to byly mechanicko-elektrické a těmi se zde nebudeme zabývat. S příchodem další legendy Space Invaders nastává pro herní automaty zlaté období. Brzy nato se objevují další hitovky Galaxian (1979), Pac-Man (1980), Battlezone (1980), Defender (1980) a Bosconian. Vznikly specializované herny tzv. arkády (arcades), ale automaty se dostaly i do barů, restaurací a fastfoodů.

V 80.letech vstupuje na scénu Sega. Její divize AM2 představuje hry s pseudo 3D grafikou jako Hang-On, Space Harrier, OutRun, AfterBurner atd. A přichází i s novým typem automatů, kdy například u Hang-On sedí hráč na motorce, pro lepší pocit z hraní. Nastavuje tak nový trend hydraulicky ovládaných automatů. V tom se právě automaty odlišují a poskytují naprosto nevšední zážitek, když je ovládáte skrze specializovaný ovladač jako je například světelná pistole (Operation Wolf, Operation Thunderbolt, Virtua Cop), odstřelovací puška s miniobrazovkou v puškohledu (Silent Scope série), kabina trucku (18 wheelers) atd. To vám samozřejmě emulátor nedokáže zprostředkovat, na druhou stranu spousta her se ovládá podobně jako na joypadu. Ostatně Sega při tvorbě herních konzolí vždy vycházela ze svých systémů pro automaty. Momentálně má 60% podíl na arkádovém trhu. Také se často setkáte s tím, že stejná hra je na automatech a na herních konzolích. Vězte, že se jedná o porty právě z automatů a vždy volte automatovou verzi, neboť ta je vždy nejlepší z pohledu graficky. To díky hardwarové nadřazenosti videoherních automatů nad domácími konzolemi. Vzniká zde „arkádový“ žánr her, tedy hry, ve kterých jde hlavně o hratelnost, rychlost a zábavu. Žádné komplikované herní mechanismy a nehledí se ani na fyzikální zákony, ale zato jsou ohraničeny časovým limitem.

Na začátku 90.let nastává renesance arkádovek, kdy do popředí se dostávají bojovky jako Street Fighter, Mortal Kombat, Virtual Fighter, Killer Instinct, Pit-Fighter atd. Úpadek automatů začíná s příchodem konzolí 5.generace (PSX, N64 a Saturn) a výkonných grafických karet pro PC, které již nabízely 3D grafiku. K tomu ještě s rozvojem síťového hraní mizí i onen sociální vliv, kdy jste v herně potkali kamarády. Celosvětové zisky z videoheren nestále klesaly, ale od roku 2006 se postupně zvedají s tím, jak se dostává retro do módy.

Project M.A.M.E. (neboli Multiple Arcade Machine Emulator) zahajuje italský programátor Nicola Salmoria s cílem vytvořit emulátor na všechny herní automaty. Prakticky okamžitě se kolem něj sdružuje početná skupinka příznivců a MAME emulátor je na světě. Na Xbox ONE se nám zatím dostala FBA – Final Burn Aplha. Ta sice neumí tolik her jako MAME, ale je lépe optimalizovaná a tudíž byl její port jednodušší. Od svého vzniku v roce 2000 úspěšně emuluje nejoblíbenější automatové systémy jako Capcom CPS-1, CPS-2 a CPS-3, SNK Neo-Geo, Sega System 16 atd. (celý seznam naleznete zde) Sice se některá společnost pokouší proti tomu bojovat (například nenažraná Sony, jež tak ráda rýžuje na portech), ale to je předem ztracený boj.
My si tak můžeme v klidu hrát pecky jako: Metal Slug 1 až 5, Willow, Dungeons and Dragons: Tower of Doom, Captain America and the Avengers, Killer Instinct, The Simpsons Arcade Game, Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time, Street Fighter III 3rd Strike, Gunblade NY, After Burner 2, NAM-1975 atd.

Největší videoherna v ČR se nachází jenom kousek od Prahy

Zde výjimečně nadáváme konfiguraci, jelikož za ty roky vzniklo tak velké množství platforem, že by to vydalo na několik článků. Pokud vás to přesto zajímá, navštivte sekci Arcade system board na Wikipedii. Chcete-li si zavzpomínat na dětství nebo si zahrát na videoherních automatech, pak doporučuji navštívit největší retro arkádovou hernu a muzeum ve střední Evropě – Arcade hry jen malý kousek od Prahy. Zemí zaslíbenou herním automatům je Japonsko, ačkoliv tam zisky z arkádovek dlouhodobě klesají, ale oblíbené jsou i v USA a UK. Na vaší dovolené můžete zavítat do:

Club Sega – Tokyo, Japonsko
Taito Station – Tokyo, Japonsko
Funspot – New Hampshire, USA (součást zábavního parku, jinak největší videoherna na světě)
Barcade – Brooklyn, New York, USA
Galloping Ghost – Brookfield, Illinois, USA
King of Kong – (na mezinárodním letišti v) Orlando, Florida, USA
The Heart of Gaming – Londýn, UK
Sega Republic – Dubai, United Arab Emirates

 

Nec PC-FX

Opět konzole z řady neznámých a není se čemu divit, jelikož vyšla pouze v Japonsku. Už při prvním pohledu vás musí napadnout, že tahle věc vypadá spíše jako počítač než konzole. To mělo svůj důvod v tom, že jeho výrobce počítal s možností rozšíření o různé vylepšení. Jednalo se o následovníka PC-engine /TurboGrafx-16, ačkoliv s ním neměl zpětnou kompatibilitu. Jeho nevýhodou bylo, že vyšel těsně po Sega Saturn a PSX. Konzole však nabízela nižší výkon (orientovala se hlavně na 2D) a ani podpora třetích stran nebyla nebyla vůbec valná. Dopadlo to přesně, jak si myslíte – tedy špatně. PC-FX se tak stal poslední konzolí od NECu. I přes nízké prodeje, 400 tisíc kusů, neměl kupodivu jepičí život a ukončení výroby a podpora přišlo až na začátku roku 1998.


Celkově vzniklo pouhých 62 her, které jsou navíc silně inspirované anime (některé dokonce hentai), přece jenom je citit silný japonský vliv. Zajímavé jsou: Super God Trooper Zeroigar, Chip Chan Kick, Kishin Doji Zenki: Vajura Fight, Battle Heat, Pia Carrot He Youkoso!!, Team Innocent: The Point of No Return, Last Imperial Prince atd.

CPU: 32-bitový NEC V810 RISC running at 21.5 MHz, 15.5 MIPS
Paměť: 2 MB RAM, 1 MB sdílené RAM, 256 KB dedicated VRAM, 1 MB OS ROM, 256 KB CD Buffer, 32 KB back-up RAM
Rozlišení: 341×480

 

Zahrajete si staré pecky nebo je to pro vás jenom další zbytečná funkce?

 

  • Petr Steiner

    Asi bych si i zahral, ale problem je najit ty biosy. Neni to nekde na hromade?

23. 02. 2018 • tonyskate0

Akce EA PLAY 2018 potvrzena

E3 je nadále hlavním veletrhem herního průmyslu, ale už několik let na něm schází jeden z hlavních vydavatelů, a to společnost Electronic Arts. Namísto toho už několikátý rok pořádají vlastní akci nazvanou EA PLAY, kterou zahajuje tradiční konference, kterou bychom běžně měli na E3, takže jako hráči nejsme naštěstí o nic ošizeni. Pokud navíc zamíříte do Los Angeles, můžete si vyzkoušet jejich hry mimo E3, které začíná až o pár dní...

»
21. 02. 2018 • waggon17

Super akce u Alzy – Konzolovné

„Vyměňte starou za novou“. (Myšlena je samozřejmě konzole, ne manželka či milenka jak někdo vtipně poznamenal) Takovou superakci rozjela Alza ve spolupráci s Microsoftem a my tak máme možnost díky šrotovnému získat velmi levně novou konzoli a užívat si například hraní ve 4K nebo přehrávání UHD fikmů. Momentálně nikde neseženete Xbox levněji. Všem nováčkům také doporučujeme předplatit si Xbox Game Pass, kdy za 149Kč měsíčně získáte přístup do knihovny se 150...

»
16. 02. 2018 • tonyskate6

Xbox Game Pass přijde o 12 her

Řada her se v předplatném Xbox Game Pass drží od jeho spuštění a jistě ještě dlouho zůstanou jeho součástí. Jak ale víme, některé hry v tomto programu nejsou navždy. Občas jsme o tom informování hned při jejich přidání, jako tomu bylo například u Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Teď se ale zdá, že v březnu by her mohl ubýt více, ovšem nebude to taková hrůza. Samozřejmě nové přibydou, ale o...

»
06. 02. 2018 • tonyskate12

Sada konzole s PUBG

Online akce PlayerUnknown’s Battlegrounds nebo PUBG se stala velkým hitem i na konzolích Xbox One, což potvrzuje více než 4 miliony hráčů ani ne za dva měsíce. Microsoft určitě vycítil příležitost přitáhnout i zcela nové hráče a tak 20. února vydá sadu konzole Xbox One S 1 TB s touto hrou. Jak už tomu bývá, kromě konzole získáte také tuto neskutečně populární pecku, ale také pár výhod na Xbox Live. Čtrnáctidenní Zlaté...

»
03. 02. 2018 • waggon23

Xbox ONE – zpětná kompatibilita s prvním Xboxem

Když v roce 2015 na výstavě E3 Microsoft oznámil zpětnou kompatibilitu s Xbox 360, bylo až logickým dotazem, zda bude kompatibilita i s prvním Xboxem. Odpověď byla pozitivní, ovšem je třeba si počkat. Trvalo to sice déle, ale konečně jsme se dočkali a to symbolicky na letošní E3 s tím, že start bude někdy před příchodem Xbox ONE X. Kompatibilita je stejná jako v případě Xbox 360 her – zdarma a vztahuje...

»
01. 02. 2018 • tonyskate2

Obrat herní divize Microsoftu se zvýšil o 8 %

Společnost Microsoft přes noc ve své finanční zprávě za druhý kvartál fiskálního roku 2018 prozradila, že obrat její herní divize vzrostl o 8 %. Konkrétní počet prodaných konzolí nevíme, ale prodeje konzolí Xbox One se zvýšily o 14 % a prodej hry spolu se službami se zvedl o 4 %. V případě her není nárůst sice moc velký, ale také je třeba mít na paměti, že Microsoft loni na podzim neměl...

»
30. 01. 2018 • tonyskate0

Microsoft kupuje cloudový PlayFab

Koupě EA se zatím nekoná a nejspíše se tak ani nestane, ale mezitím Microsoft učinil jinou akvizici, a to společnosti PlayFab. Nejedná se o vyloženě herní studio, takže o této skutečnosti informuje spíše okrajově, ale přesto si zaslouží trochu pozornost. Společnost PlayFab se skrze cloud stará o „živé“ herní operace různých titulů a Microsoft nyní tuto službu zabuduje do svého cloudového Azure.

»
30. 01. 2018 • tonyskate8

Spekulace: Microsoft si brousí zuby na EA

Tento měsíc se toho okolo Xboxu a společnosti Microsoft děje opravdu hodně. Povětšinou jsou to jen spekulace, ať je to návrat sérií Fable a Perfect Dark či Forza Horizon 4 v Japonsku. MS navíc přihodil oficiální oznámení, že jejich program Xbox Game Pass nabídne v den vydání aktuální exkluzivní hry pro Xbox One. Teď tady máme ale něco zcela jiného.

»