Zahrajte si zdarma staré hitovky z videoherny na Xbox ONE

Autor: waggonPublikováno: 8.9.2017, 11:33

Publikováno: 8.9.2017, 11:33

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 267 článků

Tak jsme se konečně dočkali! Konečně se na Xbox ONE dostala zajímaví emulace, ačkoliv správně je třeba říct, že se opět rozšířily možnosti RETRIX emulátoru. Od nynějška můžeme na našich konzolích hrát i hry z videoherních automatů, NEO-GEO a neznámé konzole PC-NX. Rozhodně nevynechejte pecku Metal Slug.
Stáhněte si tedy nejnovější verzi RETRIXu s označením 1.8.14.0. Zároveň připomínám, že stále jsou vítány přispěvky na vývoj tohoto emulátoru na oficiální Gofundme kampani. Na tomto místě bych rád poděkoval našemu čtenáři Jirka Thor Kreuz za jeho štědrý příspěvek.

Pokud nevíte, jak se emulátor spouští, tak vězte, že nejprve musíte mít Developer členství (Je zdarma. Zde si přečtěte náš návod) a poté už jen stačí přepnout konzoli do vývojářského režimu. Přes PC nahrát onen emulátor (opět na to máme návod). Samotné hry pak spustíte z USB fleshky nebo externího HDD.

 

Historické okénko

Kdo z nás starších si nevzpomene na legendární zatemněné maringotky plné herních automatů, které v první půlce 90.let nemohly chybět na žádné pouti nebo kempu.
Historie videoherních automatů (v zahraničí označovaných jako Arcade, proto označení pro videoherní automaty v angličtině naleznete právě pod tímto slovem) začíná s  legendární hrou Pong od neméně legendární firmy Atari v roce 1972. Ten byl sice populární, ale vznik mnoha klonů zabránil tomu, aby se Atari silněji prosadilo v této branži. Ono první herní automaty byly v USA již ve 20.letech minulého století, ale to byly mechanicko-elektrické a těmi se zde nebudeme zabývat. S příchodem další legendy Space Invaders nastává pro herní automaty zlaté období. Brzy nato se objevují další hitovky Galaxian (1979), Pac-Man (1980), Battlezone (1980), Defender (1980) a Bosconian. Vznikly specializované herny tzv. arkády (arcades), ale automaty se dostaly i do barů, restaurací a fastfoodů.

V 80.letech vstupuje na scénu Sega. Její divize AM2 představuje hry s pseudo 3D grafikou jako Hang-On, Space Harrier, OutRun, AfterBurner atd. A přichází i s novým typem automatů, kdy například u Hang-On sedí hráč na motorce, pro lepší pocit z hraní. Nastavuje tak nový trend hydraulicky ovládaných automatů. V tom se právě automaty odlišují a poskytují naprosto nevšední zážitek, když je ovládáte skrze specializovaný ovladač jako je například světelná pistole (Operation Wolf, Operation Thunderbolt, Virtua Cop), odstřelovací puška s miniobrazovkou v puškohledu (Silent Scope série), kabina trucku (18 wheelers) atd. To vám samozřejmě emulátor nedokáže zprostředkovat, na druhou stranu spousta her se ovládá podobně jako na joypadu. Ostatně Sega při tvorbě herních konzolí vždy vycházela ze svých systémů pro automaty. Momentálně má 60% podíl na arkádovém trhu. Také se často setkáte s tím, že stejná hra je na automatech a na herních konzolích. Vězte, že se jedná o porty právě z automatů a vždy volte automatovou verzi, neboť ta je vždy nejlepší z pohledu graficky. To díky hardwarové nadřazenosti videoherních automatů nad domácími konzolemi. Vzniká zde „arkádový“ žánr her, tedy hry, ve kterých jde hlavně o hratelnost, rychlost a zábavu. Žádné komplikované herní mechanismy a nehledí se ani na fyzikální zákony, ale zato jsou ohraničeny časovým limitem.

Na začátku 90.let nastává renesance arkádovek, kdy do popředí se dostávají bojovky jako Street Fighter, Mortal Kombat, Virtual Fighter, Killer Instinct, Pit-Fighter atd. Úpadek automatů začíná s příchodem konzolí 5.generace (PSX, N64 a Saturn) a výkonných grafických karet pro PC, které již nabízely 3D grafiku. K tomu ještě s rozvojem síťového hraní mizí i onen sociální vliv, kdy jste v herně potkali kamarády. Celosvětové zisky z videoheren nestále klesaly, ale od roku 2006 se postupně zvedají s tím, jak se dostává retro do módy.

Project M.A.M.E. (neboli Multiple Arcade Machine Emulator) zahajuje italský programátor Nicola Salmoria s cílem vytvořit emulátor na všechny herní automaty. Prakticky okamžitě se kolem něj sdružuje početná skupinka příznivců a MAME emulátor je na světě. Na Xbox ONE se nám zatím dostala FBA – Final Burn Aplha. Ta sice neumí tolik her jako MAME, ale je lépe optimalizovaná a tudíž byl její port jednodušší. Od svého vzniku v roce 2000 úspěšně emuluje nejoblíbenější automatové systémy jako Capcom CPS-1, CPS-2 a CPS-3, SNK Neo-Geo, Sega System 16 atd. (celý seznam naleznete zde) Sice se některá společnost pokouší proti tomu bojovat (například nenažraná Sony, jež tak ráda rýžuje na portech), ale to je předem ztracený boj.
My si tak můžeme v klidu hrát pecky jako: Metal Slug 1 až 5, Willow, Dungeons and Dragons: Tower of Doom, Captain America and the Avengers, Killer Instinct, The Simpsons Arcade Game, Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time, Street Fighter III 3rd Strike, Gunblade NY, After Burner 2, NAM-1975 atd.

Největší videoherna v ČR se nachází jenom kousek od Prahy

Zde výjimečně nadáváme konfiguraci, jelikož za ty roky vzniklo tak velké množství platforem, že by to vydalo na několik článků. Pokud vás to přesto zajímá, navštivte sekci Arcade system board na Wikipedii. Chcete-li si zavzpomínat na dětství nebo si zahrát na videoherních automatech, pak doporučuji navštívit největší retro arkádovou hernu a muzeum ve střední Evropě – Arcade hry jen malý kousek od Prahy. Zemí zaslíbenou herním automatům je Japonsko, ačkoliv tam zisky z arkádovek dlouhodobě klesají, ale oblíbené jsou i v USA a UK. Na vaší dovolené můžete zavítat do:

Club Sega – Tokyo, Japonsko
Taito Station – Tokyo, Japonsko
Funspot – New Hampshire, USA (součást zábavního parku, jinak největší videoherna na světě)
Barcade – Brooklyn, New York, USA
Galloping Ghost – Brookfield, Illinois, USA
King of Kong – (na mezinárodním letišti v) Orlando, Florida, USA
The Heart of Gaming – Londýn, UK
Sega Republic – Dubai, United Arab Emirates

 

Nec PC-FX

Opět konzole z řady neznámých a není se čemu divit, jelikož vyšla pouze v Japonsku. Už při prvním pohledu vás musí napadnout, že tahle věc vypadá spíše jako počítač než konzole. To mělo svůj důvod v tom, že jeho výrobce počítal s možností rozšíření o různé vylepšení. Jednalo se o následovníka PC-engine /TurboGrafx-16, ačkoliv s ním neměl zpětnou kompatibilitu. Jeho nevýhodou bylo, že vyšel těsně po Sega Saturn a PSX. Konzole však nabízela nižší výkon (orientovala se hlavně na 2D) a ani podpora třetích stran nebyla nebyla vůbec valná. Dopadlo to přesně, jak si myslíte – tedy špatně. PC-FX se tak stal poslední konzolí od NECu. I přes nízké prodeje, 400 tisíc kusů, neměl kupodivu jepičí život a ukončení výroby a podpora přišlo až na začátku roku 1998.


Celkově vzniklo pouhých 62 her, které jsou navíc silně inspirované anime (některé dokonce hentai), přece jenom je citit silný japonský vliv. Zajímavé jsou: Super God Trooper Zeroigar, Chip Chan Kick, Kishin Doji Zenki: Vajura Fight, Battle Heat, Pia Carrot He Youkoso!!, Team Innocent: The Point of No Return, Last Imperial Prince atd.

CPU: 32-bitový NEC V810 RISC running at 21.5 MHz, 15.5 MIPS
Paměť: 2 MB RAM, 1 MB sdílené RAM, 256 KB dedicated VRAM, 1 MB OS ROM, 256 KB CD Buffer, 32 KB back-up RAM
Rozlišení: 341×480

 

Zahrajete si staré pecky nebo je to pro vás jenom další zbytečná funkce?

 

  • Petr Steiner

    Asi bych si i zahral, ale problem je najit ty biosy. Neni to nekde na hromade?

14. 11. 2017 • tonyskate23

Xbox One X má v Anglii 80 000 kusů za první týden

Nová konzole Xbox One X slaví opravdu skvělý úspěch. Reakce novinářů a hráčů jsou nadšené a zdá se, že Microsoft opravdu uhodil na správnou notu a tentokrát se nic výrazného nepokazilo. Kéž by do toho tak naplno šli při vydání původní konzole, dnes mohla být řada věcí jinak. Každopádně šestiteraflopový Xbox One X, jehož největší výhodou je hraní ve skutečném 4K a HDR, ačkoliv toho všechny hry nevyužívají, se stal...

»
11. 11. 2017 • waggon13

GamiFlux – stream emulátorů a her z PC do Xbox ONE

Málokdy na Xbox vznikne něco, čemu se hodně lidí diví proč to vzniklo, ale přesto se najde skupinka hráčů, které to potěší, ačkoliv na provoz je to trochu komplikované. A přesně taková kritéria splňuje aplikace GamiFlux, která streamuje emulátory a hry z PC do Xbox ONE. Asi si na tomto místě říkáte proč? Minimálně jednu výhodu to má, můžeme na Xbox ONE hrát i emulátory, které mají menší šanci, že je...

»
07. 11. 2017 • tonyskate21

Technologické demo Insects pro Xbox One X

Pokud už máte Xbox One X a chce si zkrátit čekání při stahování her či aktualizací, stáhněte si technologické demo Insects, které naprosto nádherně demonstruje 4K Ultra HD, Vysoký dynamický rozsah HDR a prostorový zvuk. Můžete si tak tyto novinky vyzkoušet téměř ihned, jelikož demo je ke stažení zdarma a nemá ani 2 GB.

»
07. 11. 2017 • tonyskate8

Xbox zvyšuje investici do vývoje exkluzivních her

Je pravda, že letošní podzim je na exkluzivní hry slabší, ale to by se mělo změnit. Phil Spencer, vedoucí Xboxu, který byl nedávno povýšen výkonného viceprezidenta hraní v Microsoft, v rozhovoru řekl, že Xbox potřebuje růst a chystají se založit nebo koupit nová studia pro vývoj exkluzivních her. Samozřejmě je toto prohlášení příhodně načasováno s vydáním konzole Xbox One X a jedná se tak o dobře promyšlený tah, ale na druhou stranu pro větší...

»
07. 11. 2017 • tonyskate33

Xbox One X právě v prodeji!

Bestie je tady! Dnes na pulty obchodů dorazila nejvýkonnější konzole na světě, a to Xbox One X, která nabídne hraní ve skutečném 4K. Asi už víte vše podstatné, ale určitě neuškodí si trochu osvěžit paměť ohledně výkonu, ceny a především her, které tuto mašinku podpoří.

»
03. 11. 2017 • chaosteorycz45

Unboxing konzole Xbox One X v edici Project Scorpio

Za několik dní se rozdělíme na ty, kteří mají a na ty, jenž by rádi měli. Ano, řeč je o nejvýkonnější konzoli Xbox One X, která 7. listopadu vstoupí do prodeje. Jak jste si určitě všimli, vybraní jedinci, které komunita několik dnů nebude mít příliš v lásce, už novinku dostali a ti šťastnější dokonce v edici Project Scorpio. Ano, XKO Guru Cryptah patřil mezi ně a vy se teď můžete podívat na...

»
29. 10. 2017 • chaosteorycz1

Alpha členové Preview programu mohou darovat hry

Předem bychom chtěli říct, že kdo je v okruhu Alpha hráčů a chtěl by někoho z osazenstva našeho webu obdarovat novou hrou, tak se tomu vůbec nebráníme a předem děkujeme. Bereme vše, co ještě nemáme, takže se okruh titulů zmenšil tak na 10 položek. Nicméně dost vtípkům a zpět k poslednímu updatu Preview programu. Vedle celé řady dalších vylepšení je tou nejzásadnější novinkou možnost darování hry někomu jinému. Nejde přitom jen o hry...

»
24. 10. 2017 • tonyskate10

Zpětná kompatibilita pro původní Xbox už dnes

Jak už jsme včera psali, Microsoft by během dnešního dne měl spustit zpětnou kompatibility pro hry z původní konzole Xbox. Na Xbox One si tak zahrajete tři generace her, protože zpětná kompatibilita pro Xbox 360 už nějakou dobu frčí a nabízí stovky her. V případě her pro úplně první Xbox nabídka asi nebude tak široká, ale úvodní kolekce, která čítá 13 titulů, je opravdu pestrá. Nachází se zde například letadla Crimson...

»