Zahrajte si zdarma staré hitovky z videoherny na Xbox ONE

Autor: waggonPublikováno: 8.9.2017, 11:33

Publikováno: 8.9.2017, 11:33

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 251 článků

Tak jsme se konečně dočkali! Konečně se na Xbox ONE dostala zajímaví emulace, ačkoliv správně je třeba říct, že se opět rozšířily možnosti RETRIX emulátoru. Od nynějška můžeme na našich konzolích hrát i hry z videoherních automatů, NEO-GEO a neznámé konzole PC-NX. Rozhodně nevynechejte pecku Metal Slug.
Stáhněte si tedy nejnovější verzi RETRIXu s označením 1.8.14.0. Zároveň připomínám, že stále jsou vítány přispěvky na vývoj tohoto emulátoru na oficiální Gofundme kampani. Na tomto místě bych rád poděkoval našemu čtenáři Jirka Thor Kreuz za jeho štědrý příspěvek.

Pokud nevíte, jak se emulátor spouští, tak vězte, že nejprve musíte mít Developer členství (Je zdarma. Zde si přečtěte náš návod) a poté už jen stačí přepnout konzoli do vývojářského režimu. Přes PC nahrát onen emulátor (opět na to máme návod). Samotné hry pak spustíte z USB fleshky nebo externího HDD.

 

Historické okénko

Kdo z nás starších si nevzpomene na legendární zatemněné maringotky plné herních automatů, které v první půlce 90.let nemohly chybět na žádné pouti nebo kempu.
Historie videoherních automatů (v zahraničí označovaných jako Arcade, proto označení pro videoherní automaty v angličtině naleznete právě pod tímto slovem) začíná s  legendární hrou Pong od neméně legendární firmy Atari v roce 1972. Ten byl sice populární, ale vznik mnoha klonů zabránil tomu, aby se Atari silněji prosadilo v této branži. Ono první herní automaty byly v USA již ve 20.letech minulého století, ale to byly mechanicko-elektrické a těmi se zde nebudeme zabývat. S příchodem další legendy Space Invaders nastává pro herní automaty zlaté období. Brzy nato se objevují další hitovky Galaxian (1979), Pac-Man (1980), Battlezone (1980), Defender (1980) a Bosconian. Vznikly specializované herny tzv. arkády (arcades), ale automaty se dostaly i do barů, restaurací a fastfoodů.

V 80.letech vstupuje na scénu Sega. Její divize AM2 představuje hry s pseudo 3D grafikou jako Hang-On, Space Harrier, OutRun, AfterBurner atd. A přichází i s novým typem automatů, kdy například u Hang-On sedí hráč na motorce, pro lepší pocit z hraní. Nastavuje tak nový trend hydraulicky ovládaných automatů. V tom se právě automaty odlišují a poskytují naprosto nevšední zážitek, když je ovládáte skrze specializovaný ovladač jako je například světelná pistole (Operation Wolf, Operation Thunderbolt, Virtua Cop), odstřelovací puška s miniobrazovkou v puškohledu (Silent Scope série), kabina trucku (18 wheelers) atd. To vám samozřejmě emulátor nedokáže zprostředkovat, na druhou stranu spousta her se ovládá podobně jako na joypadu. Ostatně Sega při tvorbě herních konzolí vždy vycházela ze svých systémů pro automaty. Momentálně má 60% podíl na arkádovém trhu. Také se často setkáte s tím, že stejná hra je na automatech a na herních konzolích. Vězte, že se jedná o porty právě z automatů a vždy volte automatovou verzi, neboť ta je vždy nejlepší z pohledu graficky. To díky hardwarové nadřazenosti videoherních automatů nad domácími konzolemi. Vzniká zde „arkádový“ žánr her, tedy hry, ve kterých jde hlavně o hratelnost, rychlost a zábavu. Žádné komplikované herní mechanismy a nehledí se ani na fyzikální zákony, ale zato jsou ohraničeny časovým limitem.

Na začátku 90.let nastává renesance arkádovek, kdy do popředí se dostávají bojovky jako Street Fighter, Mortal Kombat, Virtual Fighter, Killer Instinct, Pit-Fighter atd. Úpadek automatů začíná s příchodem konzolí 5.generace (PSX, N64 a Saturn) a výkonných grafických karet pro PC, které již nabízely 3D grafiku. K tomu ještě s rozvojem síťového hraní mizí i onen sociální vliv, kdy jste v herně potkali kamarády. Celosvětové zisky z videoheren nestále klesaly, ale od roku 2006 se postupně zvedají s tím, jak se dostává retro do módy.

Project M.A.M.E. (neboli Multiple Arcade Machine Emulator) zahajuje italský programátor Nicola Salmoria s cílem vytvořit emulátor na všechny herní automaty. Prakticky okamžitě se kolem něj sdružuje početná skupinka příznivců a MAME emulátor je na světě. Na Xbox ONE se nám zatím dostala FBA – Final Burn Aplha. Ta sice neumí tolik her jako MAME, ale je lépe optimalizovaná a tudíž byl její port jednodušší. Od svého vzniku v roce 2000 úspěšně emuluje nejoblíbenější automatové systémy jako Capcom CPS-1, CPS-2 a CPS-3, SNK Neo-Geo, Sega System 16 atd. (celý seznam naleznete zde) Sice se některá společnost pokouší proti tomu bojovat (například nenažraná Sony, jež tak ráda rýžuje na portech), ale to je předem ztracený boj.
My si tak můžeme v klidu hrát pecky jako: Metal Slug 1 až 5, Willow, Dungeons and Dragons: Tower of Doom, Captain America and the Avengers, Killer Instinct, The Simpsons Arcade Game, Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time, Street Fighter III 3rd Strike, Gunblade NY, After Burner 2, NAM-1975 atd.

Největší videoherna v ČR se nachází jenom kousek od Prahy

Zde výjimečně nadáváme konfiguraci, jelikož za ty roky vzniklo tak velké množství platforem, že by to vydalo na několik článků. Pokud vás to přesto zajímá, navštivte sekci Arcade system board na Wikipedii. Chcete-li si zavzpomínat na dětství nebo si zahrát na videoherních automatech, pak doporučuji navštívit největší retro arkádovou hernu a muzeum ve střední Evropě – Arcade hry jen malý kousek od Prahy. Zemí zaslíbenou herním automatům je Japonsko, ačkoliv tam zisky z arkádovek dlouhodobě klesají, ale oblíbené jsou i v USA a UK. Na vaší dovolené můžete zavítat do:

Club Sega – Tokyo, Japonsko
Taito Station – Tokyo, Japonsko
Funspot – New Hampshire, USA (součást zábavního parku, jinak největší videoherna na světě)
Barcade – Brooklyn, New York, USA
Galloping Ghost – Brookfield, Illinois, USA
King of Kong – (na mezinárodním letišti v) Orlando, Florida, USA
The Heart of Gaming – Londýn, UK
Sega Republic – Dubai, United Arab Emirates

 

Nec PC-FX

Opět konzole z řady neznámých a není se čemu divit, jelikož vyšla pouze v Japonsku. Už při prvním pohledu vás musí napadnout, že tahle věc vypadá spíše jako počítač než konzole. To mělo svůj důvod v tom, že jeho výrobce počítal s možností rozšíření o různé vylepšení. Jednalo se o následovníka PC-engine /TurboGrafx-16, ačkoliv s ním neměl zpětnou kompatibilitu. Jeho nevýhodou bylo, že vyšel těsně po Sega Saturn a PSX. Konzole však nabízela nižší výkon (orientovala se hlavně na 2D) a ani podpora třetích stran nebyla nebyla vůbec valná. Dopadlo to přesně, jak si myslíte – tedy špatně. PC-FX se tak stal poslední konzolí od NECu. I přes nízké prodeje, 400 tisíc kusů, neměl kupodivu jepičí život a ukončení výroby a podpora přišlo až na začátku roku 1998.


Celkově vzniklo pouhých 62 her, které jsou navíc silně inspirované anime (některé dokonce hentai), přece jenom je citit silný japonský vliv. Zajímavé jsou: Super God Trooper Zeroigar, Chip Chan Kick, Kishin Doji Zenki: Vajura Fight, Battle Heat, Pia Carrot He Youkoso!!, Team Innocent: The Point of No Return, Last Imperial Prince atd.

CPU: 32-bitový NEC V810 RISC running at 21.5 MHz, 15.5 MIPS
Paměť: 2 MB RAM, 1 MB sdílené RAM, 256 KB dedicated VRAM, 1 MB OS ROM, 256 KB CD Buffer, 32 KB back-up RAM
Rozlišení: 341×480

 

Zahrajete si staré pecky nebo je to pro vás jenom další zbytečná funkce?

 

  • Petr Steiner

    Asi bych si i zahral, ale problem je najit ty biosy. Neni to nekde na hromade?

20. 09. 2017 • chaosteorycz6

Xbox One X už podporuje více jak 130 her

Událost, jenž se zdála být ještě nedávno vzdálenou budoucností, se pomalu blíží. Řeč je o prodejích konzole Xbox One X, která v předobjednávkách Microsoft lehce zaskočila, čímž se nejen z edice Project Scorpio stalo nedostatkové zboží. Není proto divu, že nadcházející model získal titul „nejvíce předobjednávaného Xboxu“ v historii konzole. A jak vedení divize slíbilo, počet naskladněných kusů se podařilo opět dorovnat do uspokojivých hodnot, díky čemuž světový prodejci, jako Amazon, GameStop či...

»
14. 09. 2017 • tonyskate10

Zmenšení her, spořič obrazovky a GameDVR v 1080p

Přes noc se vyrojila trojice zajímavých novinek, jež fanoušci vyčetli z různých systémových aktualizací konzole Xbox One pro členy programu Preview. Asi nejzajímavější nám přijde zmenšování či jakási komprese her, které půjde i navzdory tomu hrát. Jak můžete vidět na přiloženém obrázku, v sekci pro správu her se v Preview verzi nachází položka „Shrinkable games“. Vysvětlující popisek nám říká, že pokud máte v Xboxu hry, které lze zmenšit, a nadále zůstanou hratelné, najdete je...

»
13. 09. 2017 • waggon43

Jak aktivovat Xbox ONE do Developer módu

Jelikož se nás několik čtenářů dotázalo, jak Xbox ONE přepnout do vývojářského režimu, přinášíme vám malý návod. Je to skutečně jednoduché a zvládne to opravdu každý. Ze všeho nejdřív je třeba mít vývojářský účet, což není nic jiného, jak přidání další vymoženosti k vašemu stávajícímu Microsoft účtu. Nyní máte šanci jej získat zcela ZDARMA (návod na to naleznete v našem článku), normálně totiž stojí 365Kč. A k čemu je vlastně dobrý a...

»
13. 09. 2017 • waggon42

Získejte zdarma developer členství

Tento týden to vypadá, jako by Xbox ONE majitelé měli vánoce. Včera jsme tu psali o možnosti zdarma získat Zoo Tycoon, dnes ráno první dvě epizody Hitmana a teď navíc můžete mít zcela zdarma i vývojářský účet (normálně stojí 19USD). A k čemu že je to vlastně dobré? Jestliže pomineme možnost tvořit si vlastní hry a aplikace pro Xbox, popřípadě testovat hry/aplikace jiných tvůrců, tak především je nutný pro spuštění...

»
11. 09. 2017 • waggon2

Xbox One – malé tutoriály pro velké problémy

Pro snazší využívání konzole Xbox ONE jsme pro vás vytvořili takový menší seznam odpovědí na často kladené otázky.

»
07. 09. 2017 • tonyskate0

Greenberg: Máme spoustu neoznámených věcí

Je pravda, že letošní podzim má Xbox slabší na exkluzivity, ovšem je to po poměrně dosti dlouhé době, tak jim to snad jednou můžeme prominout. Zvláště když příští rok se rýsuje velmi nadějně a v současnosti víme alespoň o čtyřech hrách – Sea of Thieves, State of Decay 2, Crackdown 3 a Ori and the Will of the Wisps. Samozřejmě toho bude více, protože neoznámených her je řada, jak potvrdil Aarron...

»
29. 08. 2017 • chaosteorycz14

Původní Xbox One se pozvolna loučí

Možná jste ho koupili teprve nedávno, možná jste s ním od uvedení na trh, tak či onak původní Xbox One, který se zpočátku prodával pouze s pohybovým senzorem Kinect, má odzvoněno. Poslední kusy dostupné v obchodech jsou už jen skladové zbytky, jenž pozvolna uvolní místo menšímu bratříčkovi s označením „S“ a výkonovému mamutovi, konzoli Xbox One X. Pokud byste ho chtěli z nostalgie pořídit, tak příliš dlouho neotálejte, protože obchody Microsoft Store hlásí buď vyprodáno...

»
26. 08. 2017 • chaosteorycz16

Xbox One X je nejrychleji prodávaným Xboxem v historii

V listopadu se konzolové hraní změní, o tom není žádných pochyb. Na trh přijde konzole přebírající označení nejvýkonnější a tentokrát ponese logo Xboxu. Microsoft svůj nový produkt prezentuje jako výrobek pro opravdové hráče nebo pro skalní fanoušky, ale jak ukazují předobjednávky, do této kategorie se řadí opravdu početný zástup. V návaznosti na otevření předobjednávek pro standardní Xbox One X, k němuž došlo několik týdnů zpět, a obrovský zájem o limitovanou edici Project Scorpio,...

»