Zahrajte si zdarma staré hitovky z videoherny na Xbox ONE

Autor: waggonPublikováno: 8.9.2017, 11:33

Publikováno: 8.9.2017, 11:33

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 305 článků

Tak jsme se konečně dočkali! Konečně se na Xbox ONE dostala zajímaví emulace, ačkoliv správně je třeba říct, že se opět rozšířily možnosti RETRIX emulátoru. Od nynějška můžeme na našich konzolích hrát i hry z videoherních automatů, NEO-GEO a neznámé konzole PC-NX. Rozhodně nevynechejte pecku Metal Slug.
Stáhněte si tedy nejnovější verzi RETRIXu s označením 1.8.14.0. Zároveň připomínám, že stále jsou vítány přispěvky na vývoj tohoto emulátoru na oficiální Gofundme kampani. Na tomto místě bych rád poděkoval našemu čtenáři Jirka Thor Kreuz za jeho štědrý příspěvek.

Pokud nevíte, jak se emulátor spouští, tak vězte, že nejprve musíte mít Developer členství (Je zdarma. Zde si přečtěte náš návod) a poté už jen stačí přepnout konzoli do vývojářského režimu. Přes PC nahrát onen emulátor (opět na to máme návod). Samotné hry pak spustíte z USB fleshky nebo externího HDD.

 

Historické okénko

Kdo z nás starších si nevzpomene na legendární zatemněné maringotky plné herních automatů, které v první půlce 90.let nemohly chybět na žádné pouti nebo kempu.
Historie videoherních automatů (v zahraničí označovaných jako Arcade, proto označení pro videoherní automaty v angličtině naleznete právě pod tímto slovem) začíná s  legendární hrou Pong od neméně legendární firmy Atari v roce 1972. Ten byl sice populární, ale vznik mnoha klonů zabránil tomu, aby se Atari silněji prosadilo v této branži. Ono první herní automaty byly v USA již ve 20.letech minulého století, ale to byly mechanicko-elektrické a těmi se zde nebudeme zabývat. S příchodem další legendy Space Invaders nastává pro herní automaty zlaté období. Brzy nato se objevují další hitovky Galaxian (1979), Pac-Man (1980), Battlezone (1980), Defender (1980) a Bosconian. Vznikly specializované herny tzv. arkády (arcades), ale automaty se dostaly i do barů, restaurací a fastfoodů.

V 80.letech vstupuje na scénu Sega. Její divize AM2 představuje hry s pseudo 3D grafikou jako Hang-On, Space Harrier, OutRun, AfterBurner atd. A přichází i s novým typem automatů, kdy například u Hang-On sedí hráč na motorce, pro lepší pocit z hraní. Nastavuje tak nový trend hydraulicky ovládaných automatů. V tom se právě automaty odlišují a poskytují naprosto nevšední zážitek, když je ovládáte skrze specializovaný ovladač jako je například světelná pistole (Operation Wolf, Operation Thunderbolt, Virtua Cop), odstřelovací puška s miniobrazovkou v puškohledu (Silent Scope série), kabina trucku (18 wheelers) atd. To vám samozřejmě emulátor nedokáže zprostředkovat, na druhou stranu spousta her se ovládá podobně jako na joypadu. Ostatně Sega při tvorbě herních konzolí vždy vycházela ze svých systémů pro automaty. Momentálně má 60% podíl na arkádovém trhu. Také se často setkáte s tím, že stejná hra je na automatech a na herních konzolích. Vězte, že se jedná o porty právě z automatů a vždy volte automatovou verzi, neboť ta je vždy nejlepší z pohledu graficky. To díky hardwarové nadřazenosti videoherních automatů nad domácími konzolemi. Vzniká zde „arkádový“ žánr her, tedy hry, ve kterých jde hlavně o hratelnost, rychlost a zábavu. Žádné komplikované herní mechanismy a nehledí se ani na fyzikální zákony, ale zato jsou ohraničeny časovým limitem.

Na začátku 90.let nastává renesance arkádovek, kdy do popředí se dostávají bojovky jako Street Fighter, Mortal Kombat, Virtual Fighter, Killer Instinct, Pit-Fighter atd. Úpadek automatů začíná s příchodem konzolí 5.generace (PSX, N64 a Saturn) a výkonných grafických karet pro PC, které již nabízely 3D grafiku. K tomu ještě s rozvojem síťového hraní mizí i onen sociální vliv, kdy jste v herně potkali kamarády. Celosvětové zisky z videoheren nestále klesaly, ale od roku 2006 se postupně zvedají s tím, jak se dostává retro do módy.

Project M.A.M.E. (neboli Multiple Arcade Machine Emulator) zahajuje italský programátor Nicola Salmoria s cílem vytvořit emulátor na všechny herní automaty. Prakticky okamžitě se kolem něj sdružuje početná skupinka příznivců a MAME emulátor je na světě. Na Xbox ONE se nám zatím dostala FBA – Final Burn Aplha. Ta sice neumí tolik her jako MAME, ale je lépe optimalizovaná a tudíž byl její port jednodušší. Od svého vzniku v roce 2000 úspěšně emuluje nejoblíbenější automatové systémy jako Capcom CPS-1, CPS-2 a CPS-3, SNK Neo-Geo, Sega System 16 atd. (celý seznam naleznete zde) Sice se některá společnost pokouší proti tomu bojovat (například nenažraná Sony, jež tak ráda rýžuje na portech), ale to je předem ztracený boj.
My si tak můžeme v klidu hrát pecky jako: Metal Slug 1 až 5, Willow, Dungeons and Dragons: Tower of Doom, Captain America and the Avengers, Killer Instinct, The Simpsons Arcade Game, Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time, Street Fighter III 3rd Strike, Gunblade NY, After Burner 2, NAM-1975 atd.

Největší videoherna v ČR se nachází jenom kousek od Prahy

Zde výjimečně nadáváme konfiguraci, jelikož za ty roky vzniklo tak velké množství platforem, že by to vydalo na několik článků. Pokud vás to přesto zajímá, navštivte sekci Arcade system board na Wikipedii. Chcete-li si zavzpomínat na dětství nebo si zahrát na videoherních automatech, pak doporučuji navštívit největší retro arkádovou hernu a muzeum ve střední Evropě – Arcade hry jen malý kousek od Prahy. Zemí zaslíbenou herním automatům je Japonsko, ačkoliv tam zisky z arkádovek dlouhodobě klesají, ale oblíbené jsou i v USA a UK. Na vaší dovolené můžete zavítat do:

Club Sega – Tokyo, Japonsko
Taito Station – Tokyo, Japonsko
Funspot – New Hampshire, USA (součást zábavního parku, jinak největší videoherna na světě)
Barcade – Brooklyn, New York, USA
Galloping Ghost – Brookfield, Illinois, USA
King of Kong – (na mezinárodním letišti v) Orlando, Florida, USA
The Heart of Gaming – Londýn, UK
Sega Republic – Dubai, United Arab Emirates

 

Nec PC-FX

Opět konzole z řady neznámých a není se čemu divit, jelikož vyšla pouze v Japonsku. Už při prvním pohledu vás musí napadnout, že tahle věc vypadá spíše jako počítač než konzole. To mělo svůj důvod v tom, že jeho výrobce počítal s možností rozšíření o různé vylepšení. Jednalo se o následovníka PC-engine /TurboGrafx-16, ačkoliv s ním neměl zpětnou kompatibilitu. Jeho nevýhodou bylo, že vyšel těsně po Sega Saturn a PSX. Konzole však nabízela nižší výkon (orientovala se hlavně na 2D) a ani podpora třetích stran nebyla nebyla vůbec valná. Dopadlo to přesně, jak si myslíte – tedy špatně. PC-FX se tak stal poslední konzolí od NECu. I přes nízké prodeje, 400 tisíc kusů, neměl kupodivu jepičí život a ukončení výroby a podpora přišlo až na začátku roku 1998.


Celkově vzniklo pouhých 62 her, které jsou navíc silně inspirované anime (některé dokonce hentai), přece jenom je citit silný japonský vliv. Zajímavé jsou: Super God Trooper Zeroigar, Chip Chan Kick, Kishin Doji Zenki: Vajura Fight, Battle Heat, Pia Carrot He Youkoso!!, Team Innocent: The Point of No Return, Last Imperial Prince atd.

CPU: 32-bitový NEC V810 RISC running at 21.5 MHz, 15.5 MIPS
Paměť: 2 MB RAM, 1 MB sdílené RAM, 256 KB dedicated VRAM, 1 MB OS ROM, 256 KB CD Buffer, 32 KB back-up RAM
Rozlišení: 341×480

 

Zahrajete si staré pecky nebo je to pro vás jenom další zbytečná funkce?

 

  • Petr Steiner

    Asi bych si i zahral, ale problem je najit ty biosy. Neni to nekde na hromade?

25. 06. 2018 • waggon29

RETRIX emulátor pro ONE

Dalším emulátorem do naší sbírky je Retrix. Vlastně se jedná o jakousi platformu, která dokáže emulovat vícero konzolí. Tedy něco podobného jako NESBOX, ale na rozdíl od něj zvládá emulovat více konzolí. V současné době se jedná o: Nintendo NES Nintendo SNES Nintendo Gameboy a Gameboy Color Nintendo GBA Nintendo DS (není plně stabilní, vychytávají se bugy) Sega SG-1000 Sega Master System Sega Mega Drive Sega Mega CD Sega 32X Sega...

»
16. 06. 2018 • chaosteorycz22

Microsoft nemá v plánu VR pro Xbox

Hodně z vás doufalo, že Microsoft otočí kouzelným prstenem a na své konferenci představí plnohodnotnou virtuální realitu pro konzoli Xbox One X. Nestalo se tak a v dohledné době ani nestane, pakliže vyjádření nejsou jen klamným manévrem. Jasno udělal ředitel marketingu Mike Nichols, který se pro GI.biz vyjádřil takto: „Pro Xbox nemáme žádné plány s virtuální realitou. Naším názorem bylo, a také stále je, že nejlepší platformou pro VR a MR (smíšená realita)...

»
14. 06. 2018 • tonyskate20

Spekulace: Xbox nové generace v roce 2020

Ačkoliv to Microsoft tuto generaci navzdory nepříznivému zahájení nevzdal a nadále chystá řadu exkluzivních her pro Xbox One, už delší dobu pokukuje do budoucna a pilně se připravuje na příští generace. Dokonce sám Phil Spencer během letošní konference Xbox E3 potvrdil, že tým, který navrhl Xbox One X, už tvrdě pracuje na budoucích konzolích Xbox. Jistě vám také neuniklo množné číslo, nicméně v zásadě se určitě jedná o rodinu zařízení pod...

»
12. 06. 2018 • chaosteorycz0

E3 2018: Program ID@Xbox kvete i v tomto roce

Součástí konference Xboxu byl také blog s hrami, které využívají vývojářský program ID@Xbox. Doby, kdy se do něj hlásily opravdu jen ty nejmenší indie tituly, je už dávno pryč. Teď v něm můžeme najít i celky jako FatShark nebo Avalanche Studios. Ve videu najdete jak plošinovky, adventury či střílečky, tak multiplayerovky, sporty a rubačky. Vlastně pro každého něco, protože celkem se v rohu vystřídá na 27 jmen titulů. Hned vedle pak vidíte, zda...

»
11. 06. 2018 • tonyskate7

E3 2018: Microsoft chystá novou konzoli, streamování her kamkoli a lepší AI

Na konferenci Xbox E3 se ukázala padesátka skvělých her a jistě už máte své favority, které si letos či příští rok zahrajete. Velmi důležité ale také bylo dění mezi samotnými ukázkami, kdy jsme se například dozvěděli, že Microsoft zdvojnásobil počet svých studií a budoucnost Xboxu je zářivější než kdy jindy. Neméně důležitá ale byla i řeč Phila Spencera na závěr konference, tedy ještě před hacknutím Cyberpunkem :-).

»
11. 06. 2018 • tonyskate1

E3 2018: Microsoft Studios má 5 nových studií!

Několikrát jsme před E3 psali, že Microsoft loni teprve opravdu začal investovat do své herní divize. A během konference dokázal, že za hraním opravdu stojí i ti nejvyšší lidé. Phil Spencer totiž oznámil pětici studií, které rozšířily rodinu Microsoft Studios. První z nich je naprosto nové, a to kalifornské The Initiave, které povede Darrell Gallagher, který se naposledy nejvíce podílel na restartu série Tomb Raider. Toto studio nejspíše bude pracovat na...

»
09. 06. 2018 • chaosteorycz22

Už zítra E3 v naší společnosti

A my se tam jednou stejně podíváme. Tak s tímto předsevzetím uléháme 365 dní v roce, ale než se sny stanou skutečností, zúčastníme se E3 alespoň virtuálně. Zítřejší večer se můžete na Xbox konferenci dívat pěkně sami, s bandou stejně naladěných přátel anebo se dvěma experty z pravidelných streamů. Vůbec poprvé provedeme tzv. co-stream, což znamená, že živý přenos doplníme naším komentářem a pošleme ho mezi vás.

»
08. 06. 2018 • tonyskate4

Konzole Xbox One za akční cenu s hrou FIFA 18 zdarma!

Microsoft k příležitosti konání letošního ročníku E3 spustil největší výprodej na Xbox Live. Vybírat můžete z více než 300 her včetně různých dodatků a balíčků, takže si snad vybere každý. Ovšem to není jediná akce v rámci tohoto výprodeje. Po celém světě platí slevy na konzole Xbox One a my naštěstí nejsme ošizeni. Pokud vám tedy schází doma nejvýkonnější konzole na světě, můžete si Xbox One X pořídit jen za 11 490 Kč a...

»