Zahrajte si zdarma staré hitovky z videoherny na Xbox ONE

Autor: waggonPublikováno: 8.9.2017, 11:33

Publikováno: 8.9.2017, 11:33

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

waggon

Je autorem 605 článků

Tak jsme se konečně dočkali! Konečně se na Xbox ONE dostala zajímaví emulace, ačkoliv správně je třeba říct, že se opět rozšířily možnosti RETRIX emulátoru. Od nynějška můžeme na našich konzolích hrát i hry z videoherních automatů, NEO-GEO a neznámé konzole PC-NX. Rozhodně nevynechejte pecku Metal Slug.
Stáhněte si tedy nejnovější verzi RETRIXu s označením 1.8.14.0. Zároveň připomínám, že stále jsou vítány přispěvky na vývoj tohoto emulátoru na oficiální Gofundme kampani. Na tomto místě bych rád poděkoval našemu čtenáři Jirka Thor Kreuz za jeho štědrý příspěvek.

Pokud nevíte, jak se emulátor spouští, tak vězte, že nejprve musíte mít Developer členství (Je zdarma. Zde si přečtěte náš návod) a poté už jen stačí přepnout konzoli do vývojářského režimu. Přes PC nahrát onen emulátor (opět na to máme návod). Samotné hry pak spustíte z USB fleshky nebo externího HDD.

 

Historické okénko

Kdo z nás starších si nevzpomene na legendární zatemněné maringotky plné herních automatů, které v první půlce 90.let nemohly chybět na žádné pouti nebo kempu.
Historie videoherních automatů (v zahraničí označovaných jako Arcade, proto označení pro videoherní automaty v angličtině naleznete právě pod tímto slovem) začíná s  legendární hrou Pong od neméně legendární firmy Atari v roce 1972. Ten byl sice populární, ale vznik mnoha klonů zabránil tomu, aby se Atari silněji prosadilo v této branži. Ono první herní automaty byly v USA již ve 20.letech minulého století, ale to byly mechanicko-elektrické a těmi se zde nebudeme zabývat. S příchodem další legendy Space Invaders nastává pro herní automaty zlaté období. Brzy nato se objevují další hitovky Galaxian (1979), Pac-Man (1980), Battlezone (1980), Defender (1980) a Bosconian. Vznikly specializované herny tzv. arkády (arcades), ale automaty se dostaly i do barů, restaurací a fastfoodů.

V 80.letech vstupuje na scénu Sega. Její divize AM2 představuje hry s pseudo 3D grafikou jako Hang-On, Space Harrier, OutRun, AfterBurner atd. A přichází i s novým typem automatů, kdy například u Hang-On sedí hráč na motorce, pro lepší pocit z hraní. Nastavuje tak nový trend hydraulicky ovládaných automatů. V tom se právě automaty odlišují a poskytují naprosto nevšední zážitek, když je ovládáte skrze specializovaný ovladač jako je například světelná pistole (Operation Wolf, Operation Thunderbolt, Virtua Cop), odstřelovací puška s miniobrazovkou v puškohledu (Silent Scope série), kabina trucku (18 wheelers) atd. To vám samozřejmě emulátor nedokáže zprostředkovat, na druhou stranu spousta her se ovládá podobně jako na joypadu. Ostatně Sega při tvorbě herních konzolí vždy vycházela ze svých systémů pro automaty. Momentálně má 60% podíl na arkádovém trhu. Také se často setkáte s tím, že stejná hra je na automatech a na herních konzolích. Vězte, že se jedná o porty právě z automatů a vždy volte automatovou verzi, neboť ta je vždy nejlepší z pohledu graficky. To díky hardwarové nadřazenosti videoherních automatů nad domácími konzolemi. Vzniká zde „arkádový“ žánr her, tedy hry, ve kterých jde hlavně o hratelnost, rychlost a zábavu. Žádné komplikované herní mechanismy a nehledí se ani na fyzikální zákony, ale zato jsou ohraničeny časovým limitem.

Na začátku 90.let nastává renesance arkádovek, kdy do popředí se dostávají bojovky jako Street Fighter, Mortal Kombat, Virtual Fighter, Killer Instinct, Pit-Fighter atd. Úpadek automatů začíná s příchodem konzolí 5.generace (PSX, N64 a Saturn) a výkonných grafických karet pro PC, které již nabízely 3D grafiku. K tomu ještě s rozvojem síťového hraní mizí i onen sociální vliv, kdy jste v herně potkali kamarády. Celosvětové zisky z videoheren nestále klesaly, ale od roku 2006 se postupně zvedají s tím, jak se dostává retro do módy.

Project M.A.M.E. (neboli Multiple Arcade Machine Emulator) zahajuje italský programátor Nicola Salmoria s cílem vytvořit emulátor na všechny herní automaty. Prakticky okamžitě se kolem něj sdružuje početná skupinka příznivců a MAME emulátor je na světě. Na Xbox ONE se nám zatím dostala FBA – Final Burn Aplha. Ta sice neumí tolik her jako MAME, ale je lépe optimalizovaná a tudíž byl její port jednodušší. Od svého vzniku v roce 2000 úspěšně emuluje nejoblíbenější automatové systémy jako Capcom CPS-1, CPS-2 a CPS-3, SNK Neo-Geo, Sega System 16 atd. (celý seznam naleznete zde) Sice se některá společnost pokouší proti tomu bojovat (například nenažraná Sony, jež tak ráda rýžuje na portech), ale to je předem ztracený boj.
My si tak můžeme v klidu hrát pecky jako: Metal Slug 1 až 5, Willow, Dungeons and Dragons: Tower of Doom, Captain America and the Avengers, Killer Instinct, The Simpsons Arcade Game, Teenage Mutant Ninja Turtles: Turtles in Time, Street Fighter III 3rd Strike, Gunblade NY, After Burner 2, NAM-1975 atd.

Největší videoherna v ČR se nachází jenom kousek od Prahy

Zde výjimečně nadáváme konfiguraci, jelikož za ty roky vzniklo tak velké množství platforem, že by to vydalo na několik článků. Pokud vás to přesto zajímá, navštivte sekci Arcade system board na Wikipedii. Chcete-li si zavzpomínat na dětství nebo si zahrát na videoherních automatech, pak doporučuji navštívit největší retro arkádovou hernu a muzeum ve střední Evropě – Arcade hry jen malý kousek od Prahy. Zemí zaslíbenou herním automatům je Japonsko, ačkoliv tam zisky z arkádovek dlouhodobě klesají, ale oblíbené jsou i v USA a UK. Na vaší dovolené můžete zavítat do:

Club Sega – Tokyo, Japonsko
Taito Station – Tokyo, Japonsko
Funspot – New Hampshire, USA (součást zábavního parku, jinak největší videoherna na světě)
Barcade – Brooklyn, New York, USA
Galloping Ghost – Brookfield, Illinois, USA
King of Kong – (na mezinárodním letišti v) Orlando, Florida, USA
The Heart of Gaming – Londýn, UK
Sega Republic – Dubai, United Arab Emirates

 

Nec PC-FX

Opět konzole z řady neznámých a není se čemu divit, jelikož vyšla pouze v Japonsku. Už při prvním pohledu vás musí napadnout, že tahle věc vypadá spíše jako počítač než konzole. To mělo svůj důvod v tom, že jeho výrobce počítal s možností rozšíření o různé vylepšení. Jednalo se o následovníka PC-engine /TurboGrafx-16, ačkoliv s ním neměl zpětnou kompatibilitu. Jeho nevýhodou bylo, že vyšel těsně po Sega Saturn a PSX. Konzole však nabízela nižší výkon (orientovala se hlavně na 2D) a ani podpora třetích stran nebyla nebyla vůbec valná. Dopadlo to přesně, jak si myslíte – tedy špatně. PC-FX se tak stal poslední konzolí od NECu. I přes nízké prodeje, 400 tisíc kusů, neměl kupodivu jepičí život a ukončení výroby a podpora přišlo až na začátku roku 1998.


Celkově vzniklo pouhých 62 her, které jsou navíc silně inspirované anime (některé dokonce hentai), přece jenom je citit silný japonský vliv. Zajímavé jsou: Super God Trooper Zeroigar, Chip Chan Kick, Kishin Doji Zenki: Vajura Fight, Battle Heat, Pia Carrot He Youkoso!!, Team Innocent: The Point of No Return, Last Imperial Prince atd.

CPU: 32-bitový NEC V810 RISC running at 21.5 MHz, 15.5 MIPS
Paměť: 2 MB RAM, 1 MB sdílené RAM, 256 KB dedicated VRAM, 1 MB OS ROM, 256 KB CD Buffer, 32 KB back-up RAM
Rozlišení: 341×480

 

Zahrajete si staré pecky nebo je to pro vás jenom další zbytečná funkce?

 

20. 06. 2023 • p.a.c.o0

Microsoft už nevyvíjí hry pro Xbox One

Všechno krásné jednou končí to samé platí také pro herní vývoj. Původní konzole Xbox One vyšla v roce 2013 a po deseti letech byl ukončen vývoj her od Microsoft studií pro tuto platformu. „Přešli jsme na 9. generaci,“ uvedl pro Axios šéf Xbox Game Studios, Matt Booty a dodal, že hráči na Xbox One budou mít i nadále možnost hrát exkluzivní tituly jako je Forza Motorsport a to prostřednictvím služby...

»
13. 01. 2022 • p.a.c.o0

Microsoft ukončil výrobu konzolí Xbox One

Každý, kdo by si z nějakého důvodu chtěl koupit konzoli Xbox One, by si měl pospíšit do obchodu. Microsoft dnes potvrdil, že již před rokem ukončil výrobu všech konzolí z rodiny Xbox One. Pro upřesnění dodáme, že výroba Xbox One X a Xbox One All-Digital byla ukončena již v červenu roku 2020 a poslední verzí, které se vyráběla byla do konce roku 2020 tak byla Xbox One S. Microsoft se...

»
12. 01. 2022 • Cryptah0

Čtvrtý disk ze série videí Seagate od XkoGuru

Abych úspěšně zakončil sérii videí Seagate, ukáži vám poslední disk, který se mi dostal do spárů na otestování. Jedná se o elegantní pevný externí disk, ze série Game Drive o velikosti 4TB. Stejně jako ostatní disky se připojuje pomocí USB kabelu a jeho vlastnosti jsou totožné s ostatními edicemi disků, které jsme tu testovali. Tento má největší kapacitu a lze na něj tak přesunout velké množství her. Moc se mi...

»
16. 11. 2021 • DandyCZE0

Skleněný ovladač Xboxweb 2021 #Xbox20

Pokud máte kolem sebe zapálené lidi, tak dokážete vymýšlet opravdu zajímavé věci. Xbox letos slaví 20 let a náš web a komunita kolem něj roster a roste od roku 2007. Proto jsme si pro vás připravili několik pohledů do historie. Začneme ovšem tím nejaktuálnějším.

»
09. 12. 2020 • waggon203

Xbox ONE – manuál

Vítejte v našem návodu, kde vysvětlíme veškeré možnosti Xbox ONE, poodhalíme všechna tajemství této konzole, prozkoumáme její nastavení, uvedeme na pravou míru zažité omyly a zodpovíme i vaše dotazy. O Xbox ONE toho bylo napsáno již hodně, tak snad jedině ve zkratce připomeneme, že se jedná o další herní konzoli od Microsoftu, přímého následovníka Xbox 360. Jelikož se jde o další generaci, jsou i možnosti a výkon ONE o generaci...

»
17. 07. 2020 • tonyskate6

Microsoft ukončuje výrobu Xbox One X a digitální Xbox One S

V posledních týdnech už se o tom mluvilo několikrát, ale Microsoft skutečně ukončuje produkci herních konzolí Xbox One X a Xbox One S All-Digital Edition. Nejedná se o velké překvapení, když má letos na podzim dorazit next-gen konzole Xbox Series X a tento rok jen potvrzuje, že se skutečně dočkáme levnější a méně výkonné next-gen konzole (údajně Xbox Series S), která by výkonem zastoupila Xbox One X a dosti možná i digitální...

»
10. 07. 2020 • tonyskate76

Xbox One v češtině a slovenštině!

Skutečně je tomu tak! Konzole Xbox One je konečně lokalizována do češtiny. Jestli už startujete svůj stroj, tak vás ještě musíme zadržet, protože zatím je čeština dostupná pouze členy preview programu Xbox Insider, v němž jsou testovány nové funkce. Pochopitelně není lokalizace úplně kompletní, což se ještě snad změní a úplnou dokonalost nečekejte ani při ostrém provozu. Samozřejmě nelze očekávat překlad všech popisků her apod., ale minimálně rozhraní konzole můžeme s další...

»
17. 06. 2020 • tonyskate6

Lepší správa digitálních her s červnovou aktualizací

Možná už vám vaše konzole nabídla nejnovější systémovou aktualizaci, která přináší několik drobných novinek, které jste už dost možná zaznamenali. Týkají se především přehlednosti digitálních her ve vaší knihovně, zviditelnění předplatného a odlišení klubů.

»