RECENZE: Pile Up! Box by Box

Autor: p.a.c.o Publikováno: 1.9.2021, 7:00

Publikováno: 1.9.2021, 7:00

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 2726 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Kartonová krabice je věc, nad kterou se člověk nijak zvlášť nepozastaví. Přitom je to věc, která nám pomáhá při každodenních činnostech nebo důležitých životní událostech, jako je třeba stěhování. Mě také nikdy ani nenapadlo, že by krabice mohly prožívat nějaké zajímavé události což změnil příchod Solid Snakea. Ten se do nich začal schovávat, aby ho nepřátelé tak snadno neobjevili a možná se na světě najde spousta teroristů, kteří kolem každé lepenkové krabice procházejí velice obezřetně.

To tak nějak mohlo odstartovat trend kartonových her, kterého se chytilo Nintendo a do tohoto světa pustilo celou řadu svých her v čele s Mariem nebo Yoshim. Tudíž ve výsledku není ani tolik překvapivé, že se objevila další hra s krabicemi a kartóny v hlavní roli. A jak jsem zmínil, krabice se hned vydaly za dobrodružstvím, na jehož konci je záchrana kartonového světa nebo pomoc bližnímu. Tak nějak by se v kostce dala shrnou námi recenzovaná hra, Pile Up! Box by Box.

Kostky (krabice) jsou totiž to, oč tady poběží, ale nebojte, o žádný Minecraft nejde. Abych byl konkrétnější, hlavní hrdina je kartonová krabice a jelikož jde o kooperativní hru, může si k sobě přibrat až tři další kamarády. A tím jsem se dostal k prvnímu problému podstatně dřív, než jsem si původně myslel. Celá kooperace je ve hře úplně k ničemu. Levely totiž nejsou koncipovány pro tolik lidí a hrát ve čtyřech musí být pro dva z těch čtyř hrozná nuda. Jediné ospravedlnění by tak nabízela varianta, kdy hrajete se svým potomkem, který ještě není tolik zdatný, takže během hraní potřebuje pomoct. To tady jde na druhou stranu velice dobře.

Ještě je tu jedno místo, kde měla kooperace fungovat, ale také to úplně nedopadlo podle představ. Během hraní můžeme v tajných zákoutích najít bonusové minihry, které zde zastupují staré arkádové automaty. Nápad jistě skvělý, nicméně provedení kulhá na obě páčky. Všechny minihry jsou totiž hrozně nudné a do krabicového světa se tak úplně nehodí. Je to škoda, protože jak ukázalo třeba It Takes Two, dají se vymyslet hodně zábavné a originální minihry.

S přístupností jde ruku v ruce také vyprávění příběhu. Tvůrci si vystačili pouze s obrazovou formou a hudebními podkresy, takže zde nejsou žádné texty. Jediné jsou ty, které se na začátku ukazují jako tutorial a ani ty nejsou díky lokalizaci problém. Ano, také mě to při spuštění hry překvapilo, ale je opravdu pěkně otitulkovaná, takže se nikdo nemusí bát, že by minul nějaký důležitý prvek hratelnosti. Na druhou stranu nechci znít jako hnidopich a buďme za češtinu rádi, ale je s podivem, že jí poslední dobou dostávají hry, u kterých je ve výsledku vlastně skoro úplně zbytečná.

Jak praví klasik, nejdůležitější je hratelnost. Ta během úvodního světa nebyla vůbec špatná a docela mě hraní bavilo. Zlom nastal už ve druhém světě, kdy jsem ztratil skoro veškerou chuť a energii ve hře pokračovat. Nebylo to tím, že by nepřišla obměna, to ne. Jak bývá u těchto her zvykem, mění se nějaký stěžejní prvek nebo hratelnost, s nímž pracujeme v rámci daného světa. V prvním to tak je lepivá v kostka, ve druhém létající. Jako obměna to vůbec nebyla špatná, ale díky problému, ke kterému se dostanu hned na dalších řádcích, přestalo všechno fungovat.

Tím problémem je ovládání. Krabice po všech površích podivně kloužou a ovládání je tak hodně nepřesné. To samé platí i pro otáčení, kdy dostat krabici do chtěné pozice je výzva sama o sobě. To v kombinaci s nutností spoustu situací vyřešit opravdu přesně, působí hromadu problémů. Vzhledem k tomu, že hra staví na logických puzzlech a přidává skákací částí, kdy skok také není nijak jisté dovednost nám svěřených krabic, je vám jasné, že tohle prostě nemůže fungovat.

A když už náhodou odhadnete skok nebo si připravíte ideální pozici, selžete, jelikož kamera danou scénu nezabírá z ideálního úhlu. U skákačky snad nemůže být nic otravnějšího, než když kvůli špatné kameře, která se zde navíc nedá manuálně, skočíte někam jinam a zdánlivě snadnou část člověk musí hráč několikrát opakovat. Za normálních okolností bych uznal, že je třeba fakt docela těžká, ale tady je všechno opakování opravdu způsobené kombinací nepřesného ovládání, a ne úplně přívětivě udělané kamery.

Hru pak už nezachrání ani opravdu vydařené grafické zpracování, které doplňuje příjemná hudba. Na kartonový svět je radost pohledět a všechno opravdu vypadá, jako by to před chvílí někdo vystřihl. Jednotlivé světy jsou příjemně různorodé a velice pěkně propracované. Asi nemusím podotýkat, že s tímto naše konzole rozhodně nebudou mít problém. Navíc za posbírané malé krabičky a lepící pásky se dají odemykat nové skiny na krabice nebo v rámci úrovní odemykat bonusové úrovně.

6
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Pile Up! Box by Box mohlo být zajímavým kartonovým dobrodružstvím pro celé rodiny, ale vzhledem k nepřesnému ovládání a nepřehledné kameře to úplně jasné doporučení není. Co naplat, že grafická stránka se povedla a česká lokalizace také jistě udělá radost. Když se to nedá pořádně hrát, přijdou všechny ostatní snahy vniveč. A přesně to je případ i této hry, i když je fakt, že cena za ní není kdo ví jak obrovská a to by jí právě mohlo trochu hrát do karet.
27. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: XIII

Herní průmysl prožívá zajímavé období. Na jednu stranu se mu neskutečně daří, co se financí týče. Zisky rostou, prodeje her také a stejně tak se zvětšuje herní komunita. Na druhou stranu je stále častější, že v době vydání hry dostaneme nedodělaný produkt, na kterém vývojáři musejí minimálně další rok pracovat, abychom dostali očekávanou kvalitu. A k tomu je tady záplava nejrůznějších remaků. Už jsem si říkal, že tato mánie bude mít sestupnou...

»
22. 09. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Destroy All Humans! 2 – Reprobed

Co se stane s mimozemšťanem po invazi na Zemi? Jestli hádáte, že si dopřeje dovolenou jako doživotní zákazník resortu Oblast 51, tak se pěkně pletete. Jeho novým domovem se stal Bílý dům, odkud je obdivován celou Amerikou. To lehce rozladilo Sovětský svaz, který se bojí, že se lehkovážnost Američanů může rozšířit do celého světa, včetně sibiřské oblasti. Ničí tak mimozemskou základnu na oběžné dráze a s ní i kariéru netradičního prezidenta. Nechá...

»
20. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Hobo: Tough Life

Už jsem si myslel, že simulátory všeho možného mají to nejlepší za sebou, ale evidentně jejich trend stále sílí. A když už si člověk myslí, že ho nic nepřekvapí, objeví se simulátor bezdomovce. Ke cti vývojářů však musím dodat, že jejich projekt, kterému budou věnovány následující řádky, je ve vývoji již nějaký ten pátek, kdy si svou premiéru odbyl na PC platformě v roce 2017. Zde sklidil velice solidní úspěch a...

»
07. 09. 2022 • HusekD0

RECENZE: Steelrising

Studio Spiders je tu s námi již řadu let. Za dobu své existence jsme se od nich dočkali opravdu pestré nabídky her. První titul vydali v roce 2009 a jednalo se o předělávku velmi povedené adventury ze světa Sherlocka Holmese, se kterým jsme se vydali po stopách Jacka Rozparovače na Xboxu 360. Svojí vlastní tvorbu započali až v roce 2011, kdy nám představili akční RPG Faery: Legends of Avalon. Titul...

»
05. 09. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: F1 Manager 2022

Svět Formule 1 v minulých dnech nabídl novou hru z tohoto prostředí. Pokud se těšíte na další zavodní klon, tak jste vedle. Tentokrát usednete do manažerského křesla a budete se snažit vytvořit dokonalou závodní stáj, která se stane postrachem pro konkurenci.

»
22. 08. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Saints Row

Co dělat, když máte zavedenou sérii, které s každým dílem dochází víc a víc dech? Máte hned několik možností. Buď nechat sérii sérií a vrhnete se na nějakou novou značku. Další možností je pokračovat v dojení, dokud hráči nepřijdou na to, že vlastně hrají pořád to samé (a že jim to občas trvá docela dlouho) a jako poslední možnost bych viděl taktiku pár let počkat, až se na všechno tak trochu pozapomene...

»
16. 08. 2022 • HusekD0

RECENZE: Way of the Hunter

Dnešní hráči mají k dispozici nepřeberné množství titulů a žánrů. Trh by se mohl zdát přeplněný, bez sebemenšího prostoru pro nové vývojáře. To ovšem neplatí pro všechny. V případě loveckých simulátorů jsme do této doby byli odkázáni pouze na theHunter: Call of the Wild, jenž si po několik let udržoval téměř bezkonkurenční prvenství. To se ale v následujících měsících může rychle změnit, protože se objevilo nové slovenské vývojářské studio pod...

»
12. 08. 2022 • HusekD0

RECENZE: Endling: Extinction is Forever

Naše planeta je jedinečné místo, plné krásných míst, rostlin, nerostů a živočichů. Lidé byli a do jisté míry pořád jsou velmi sebestřední a proto se k těmto darům nechovali s patřičnou úctou a opatrností. Naštěstí jsme s postupem času prozřeli a začali dělat spoustu věcí jinak. Ochraňujeme ohrožená zvířata, obnovujeme zdejší lesy, čistíme okolní prostředí od našich odpadků atd. Představte si nyní ale realitu, ve které by byli lidé neustále...

»