RECENZE: Blackhole: Complete Edition

Publikováno: 16.8.2017, 17:33

Sociální sítě

O autorovi

wellkeybig

wellkeybig

Je autorem 121 článků

Co je České, to je hezké

České videohry slaví úspěchy po celém světě. Tituly jako Mafia, Dex, Machinarium, nebo právě Blackhole hrají miliony hráčů. Bohužel není pravidlem, že každá česká hra si najde cestu do zahraničí a především k úspěchu. Blackhole: Complete Edition je, ale jedna z těch, co to dokázala a byla přijata velmi kladně po celém světě.

Jedná se o 2D animovanou, hardcore skákačku ve sci-fi prostředí bez kompromisů. Díky nespočtu těžkých logických hádanek dá zabrat vaším mozkovým závitům a procvičí i vaše reflexy.

Nenechte se zmást roztomilou grafikou. Nezávislé Studio FiolaSoft připravila pro své hráče přes 130 sadistických úrovní. Doprovázet vás budou čeští a slovenští YouTubeři, které se společně s Vámi vžijí do posádky vesmírné lodi Endera.

Vše je možné, když máte dostatek kafíčka

Na cestě za dobrodružstvím nekonečným vesmírem je zapotřebí bezpečná loď a především kapitán, který je připravený řešit jakýkoli problém. Kapitán Jetsen, je jedním z těchto kapitánů a vděčí za to hlavně Vám. Vcítíte se totiž do bezejmenného „hrdiny“, který kapitánovi na můstek nosí kafe, aby mohl být stále ve střehu.

Jenže to se změní ve chvíli, kdy se jedna z černých děr, kterou měla za úkol posádka uzavřít, rozroste a pohltí celou loď. Naštěstí loď ztroskotá na podivné Entitě, která připomíná planetu. Vaším společníkem se stane umělá inteligence Auriel, kterou přenášíte v PDA. I když z počátku vtípky poněkud skřípou na hlas Auriel (Zuzany Cinkové aka. Baty) si brzy zvyknete a přinejmenším se usmějete při jedné z mnoha sarkastických hlášek. Spolu budete muset vymyslet plán, jak vesmírnou loď opravit, zachránit ostatní a nakonec černou díru i zavřít.

K tomu aby se plán vydařil, budou za potřebí tzv. selfburny. Ty zde prezentují body, které během cesty získáváte. Každá úroveň jich obsahuje určité množství, ale k otevření té další postačí, když dosáhnete jen na jeden či dva. Zní to jednoduše, ale bude to fuška, protože temné jeskyně, ztracená města, mohutné hory i hluboké lesy jsou plné smrtících pastí a především hádanek, které vyřešíte pouze, když se naučíte využívat gravitační plošinky, které otočí prostředí a zamotá hlavu hráči. Ještě před spuštěním hry si můžete vybrat, jestli se chcete zaměřit čistě na hratelnost a plnění rozmanitých úrovní nebo si ji chcete užít naplno i s příběhovým pozadím.

Vzhůru do nekonečna a ještě dál!

K tomu, abyste se dozvěděli, jak příběh skončí, musíte odehrát přes stovku úrovní a k dispozici máte i testovací laboratoř a levely z režisérské edice. Naštěstí si vývojáři dali záležet na ovládání a pohybu hrdiny aby frustrace, kterou hra přináší, šla překonat trénováním a nemuseli jsme bušit na dveře FiolaSoftu s rozkousaným ovladačem. Hratelnost bývá často kamenem úrazu u podobných titulů, ale naštěstí tento problém Blackhole nemá. Drobné problémy s trampolínou co neregistrovala váš stopadesátý výskok, dokážete v rámci neustálého opakování odpustit.

To, že je hratelnost vypilovaná poznáte především, v tu chvíli kdy vám tabulka při dohraném levelu napíše, že jste pomalejší o půl sekundy než Váš kamarád a snažíte se ho překonat. Blackhole je zábavný především díky tomu, že každá úroveň je výzva. Nejdříve naleznete všechny selfburny a objevíte všechny zákoutí úrovně. Potom vymýšlíte jak všechny sebrat a nakonec, když už je všechny máte. Můžete utopit hodiny tím, že se budete snažit překonávat ostatní hráče a poté nesdílet video s vítězným časem.

Stěrače stírají! Ostřikovače stříkají!

Blackhole vás okouzlí příjemným vizuálním zpracování. Na kreslenou grafiku se pěkně dívá, postavičky i prostředí jsou krásně zpracované, animace jsou plynulé a vše působí přehledným dojmem. V každé kapitole se mění prostředí a tak vás vizuál nezačnete nudit. I po desítkách hodin mě nepřestalo bavit objevování různých detailů. I přes to, že engine Game Makeru působí dlaždicově. Design s tím bojuje tak, že jsou do textury vsazeny různé kostry, kameny a další obohacující prvky. Smysl pro detail jde znát i v propracovaném paralaxním scrollování jednotlivých vrstev pozadí a částicových efektech.

Výborná je i hudba a zvuky, které vás budou celou hru doprovázet. Hra dala možnost vytvořit soundtrack hned dvou úžasným skladatelům. O hudbu se postaral Jakub Miřejovský společně s Janem Ševčíkem. Třešničkou na dortu je originální český dabing na velmi slušné úrovni od známých YouTuberů.

Bohužel se mi párkrát propadl framerate a na pár sekud pozastavila nahrávací obrazovka, ale doufejme, že se nebude jednat o problémy, které by vývojáři neopravily v jednom z brzkých patchů.

Kén jů spík Česky?

Spoustu z vás jistě potěší skutečnost, že hra je kompletně v češtině a nebude tak pro nikoho problém hltat peprné hlášky posádky. Všechny postavy ve hře jsou inspirovány reálnými lidmi a většina charakterů jsou dokonce postaveny na osobnosti známých YouTuberů. Pokud se pohybujete ve světě českého YouTube jistě vás potěší, že uslyšíte, známe hlasy lidí jako: Smusa, Ati, Nejfake, Martin Rota, Selassie, Baty a House.

V případě, že si oblíbíte nějakou postavu ze hry, tím zábava nekončí. Máte možnost zavítat na YouTube kanál nebo Twitch a seznámit se s tvorbou daného baviče, který vás zaujal.

Vydejte se za horizont událostí

Blackhole je rozhodně povedená záležitost, která by měla potrápit všechny, co mají rádi výzvu. Dá zabrat jak mozkovým závitům, tak vaším reflexům při precizních skocích na pixel přesně. I přes to, že se hra na PC podívala už před dvěma lety a muselo se vydání na Xbox One odkládat.

Jsem rád, že se Pražskému studiu FiolaSoft podařilo dokončit parádně odladěný port. Blackhole se prodává za sníženou cenu 299 Kč a to v kompletní edici se všemi doposud vydanými DLC. Pokud máte nervy z oceli, neměli byste čekat na to, než někdo otočí gravitací za Vás.

 

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Blackhole okouzlí grafikou, rozveselí příběhem, překvapí geniálním designem úrovní a hlavně pobaví. Pokud, máte rádi výzvy a považujete se za trpělivého hráče, nebojte se! Skočte do černé díry! Je to bezpečné!
22. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: The Crew Motorfest

Arkádové závodění má minimálně na platformě Xbox jasného krále, kterým je Forza Horizon. Její zatím poslední 5 díl už sice nebyl tak převratný, jako třeba ten druhý nebo třetí, ale i tak jsou to stále skvělé závody. Konkurence však nespí a nabízí hned dvě další série – Test Drive a The Crew. Zajímavé na tom je, že například Test Drive Unlimited 2 dělalo studio Eden Games, jehož tři původní zakladatelé...

»
16. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Starfield

Letošní rok už přinesl hráčům spoustu zajímavých titulů, ale největší očekávání patřilo bezesporu novému RPG od společnosti Bethesda Game Studios, pod názvem Starfield. Od prvního představení na veletrhu E3 uběhlo dlouhých pět let a my se konečně můžeme ponořit do prozkoumávání tajuplného vesmíru. Bethesda patří v tomto žánru mezi má nejoblíbenější herní studia a doposud jsem nevynechal jediný jejich titul. Proto není velkým překvapením, že jsem Starfield bedlivě sledoval a...

»
14. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Když se potkají kouzelník, rytíř a zlodějka, je zaděláno na pořádný mejdan. Magie teče proudem, odvaha poklonkuje nasbíraným úspěchům a jedna kapsa si nemůže být jista, zda zůstane na konci večera plná. Vlastně by z toho byl počátek fajn RPG záležitosti, kde může jeden z úkolů skončit mezidruhovým dobrodružstvím plným citů. Jenže tohle je Trine, což znamená, že hranice mezi dobrem a zlem nemá příliš pevné základy a že setkání hrdinů rozhodně...

»
14. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Moving Out 2

Kooperativní hry jsou super. Sednete si na gauč vedle sebe, otevřete si pivo, víno, limonádu, zkrátka co máte rádi a pustíte se do hraní. Výběr je v dnešní době opravdu velký, takže není problém spolupracovat nebo si vzájemně škodit. Co se herní náplně týče, můžeme hrát různé adventury – tímto zdravím skvělou vztahovou terapii It Takes Two – nebo postřehovky typu Ovecrcooked.

»
08. 09. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: Stray Gods: The Roleplaying Musical

Hned na úvod se musím k něčemu přiznat: nesnáším muzikály. Ať už jde o divadelní klasiky či moderní pohádky od Disneyho, jakmile se začne zpívat, beru nohy na ramena. Přesto jsem měl během oznámení hry Stray Gods zvláštní pocit, který mě ke hře z nějakého důvodu táhnul, a já měl chuť si ji vyzkoušet. A musím říct, že mě prvotina od Summerfall Studios naprosto okouzlila a změnila můj pohled na...

»
04. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Under The Waves

Více jak 71% zemského povrchu pokrývá voda a většinu z toho tvoří moře nebo oceány. Zajímavé na tom je, že jich máme prozkoumáno jenom opravdu málo. Celá řada z nich je totiž tak hluboká, že máme problém se tam kvůli tlaku a dalším vlivům pořádně dostat. Díky tomu si můžeme jenom představovat, co všechno se ukrývá pod hladinou, a to je skvělý materiál na nejrůznější tvorbu, hry nevyjímaje.

»
02. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Smurfs Kart

Jsou malí, modří, bydlí v domečcích co vypadají jako houby, a najdeme mezi nimi Siláka, Koumáka, Šmoulinku nebo Taťku Šmoulu. Všichni určitě známe animovaný seriál Šmoulové, který vznikl již v roce 1958 v Belgii. Ano, opravdu jsou Šmoulové až tak staří, samotného mě to překvapilo. Svými příběhy tak již obohacují několik generací dětí a jelikož jsou to moderní stvoření, nevynechávají ani hry. Ke konci roku 2021 jsme zachraňovali les v povedené plošinovce Mise Zlobýl...

»
29. 08. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Immortals of Aveum

Pokud to nevíte, tak EA Originals je program Electronic Arts, kde dávají prostor menším studiím splnit si jejich sny a přinést do herního světa nějakou zajímavou novinku. Touto cestou šly například i dvě skvělé kooperativní hry A Way Out nebo It Takes Two. A další hrou, která mě zaujala, bylo čarodějnické Immortals of Aveum. Přeci jenom letos jsme si kouzlení užili ve velice povedených Hogwarts, tak proč tentokrát nezkusit FPS...

»