RECENZE: Brothers – A Tale of Two Sons pro Xbox One

Autor: tonyskate Publikováno: 14.8.2015, 12:12

Publikováno: 14.8.2015, 12:12

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 6107 článků

Okouzlující titul Brothers od studia Starbreeze tento týden zamířil na konzole současné generace. Není se čemu divit, když tehdejší vydavatel 505 Games odkoupil práva na tuto hru za půl milionu dolarů a chce, aby se mu investice vrátila právě skrze verze pro další platformy. Stále se jedná o naprostou úžasnou záležitost, která ovšem ve vylepšené podobě přináší málo nového, jak se ostatně dočtete v naší recenzi.

Brothers – A Tale of Two Sons byl tehdy v srpnu roku 2013 příjemným překvapením od studia Starbreeze a hra si získala zaslouženou pozornost, především díky programu Summer of Arcade na Xbox Live Arcade. Byl to zkrátka jeden z těch digitálních titulů, který si budete pamatovat jako výjimečnou hru tehdejší generace konzolí. Velký podíl na tom má švédský režisér Josef Fares, v jehož spolupráci byla hra vyvinuta a zasloužil se především na příběhu, nápadu a atmosféře hry.

screenshot-4

Dobrodružství dvou bratrů začíná vzpomínkou na utonutí jejich matky a jakoby to nestačilo, jejich otec onemocní a pouze voda ze Stromu života dokáže zabránit nejhoršímu. Je tedy na našich hrdinech, kterými jsou Naia a jeho mladší bráška Naiee, aby opustili svou domovinu a vydali se najít lék na záchranu táty. Při své pouti navštíví nádherná venkovská prostředí, malebnou přírodu a další zajímavá místa, na kterých potkají ojedinělé postavy, ale bohužel narazí i na různá nebezpečí. Jména bratrů vám možná přijdou trochu netradiční. Jelikož tvůrci neměli rozpočet na dabing, tak Fares vymyslel vlastní jazyk, ale ve hře se toho moc nenamluví a vše pochopíte z řeči těla.

Výjimečnost hry Brothers spočívá v jejím ovládání. Hlavními hrdiny jsou sice dvě postavy, ovšem režim kooperace byste hledali marně, protože oba bratry ovládáte současně na jednom ovladači, což je hlavním kouzlem této hry. Nemluvě o emociálním propojení a vztahu těchto dvou postav, jejichž osud je ve vašich rukou. Levou páčkou a spouští (trigger) tak ovládáte staršího bratra a pravou částí ovladače (pravá páčka a spoušť) pak bratra mladšího. Chvíli bude trvat, než si na takovéto ovládání zvyknete, ale jedná o zcela ojedinělou zkušenost. Nemusíte se ale obávat frustrace, protože hádanky málokdy mají složitější řešení a hra spíše sází na bezvadnou atmosféru. Občas vás možná trochu bude zlobit kamera, ale případně si ji můžete sami natočit.

Hádanky či výzvy, kdy je vyžadována spolupráce, zahrnují například současné odtlačení brány anebo vysazení mladšího bráchy tím starším někam nahoru, aby mu shodil lano. Naia je samozřejmě větší a silnější, ale i to má nevýhody, kdy třeba menší Naiee se protáhne úzkými mřížemi. Na druhou stranu mladší bratr má strach z vody a tak se během plávání musí držet staršího bratra. Dále můžete třeba odlákat pozornost v dané situaci, aby se druhý bratr mohl přemístit. Nečekejte tedy nic obtížného a většinou stačí trocha přemýšlení nebo zkrátka vyzkoušet dostupné možnosti.

screenshot-9

Poměrně nečekanou vlastností hry jsou odlišné osobnosti bratrů, od čehož se odvíjejí jejich různé reakce na situace či lidi. Zatímco starší Naia je spíše slušnější a když požádá o otevření brány, je stroze odmítnout rozespalým mužem. Ovšem když se o to samé pokusíte s Naieem, tak ten jednoduše muže polije vodou z vědra a je vymalováno. Během vaší cesty tak můžete reagovat s lidmi či věcmi a podle bratra se vám vždy dostane jiné reakce. Můžete se také občas posadit na lavičku a pokochat se nádhernou krajinou.

screenshot-5

Vizuálně hra vypadá stejně skvěle, jako tehdy před dvěma lety a Unreal Engine 3 se stále drží. Postavy působí trochu kresleně, ovšem v kontrastu s barvitými prostředími vypadají skvěle a nové navštívená místa jsou postupně více realistická a jasně ukazují, že svět není žádná pohádka, jak by se z domova obou chlapců mohlo zdát. Verze pro současné konzole se nejspíše nějakých menších vylepšení dočkala, ale nic co by vás praštilo do obličeje. Co se obsahu hry tyče, tak příběh zůstává stejný, ale můžete se podívat na různé kresby a artworky, pustit si skladby a především si poslechnout komentář režiséra Josefa Farese. Dozvíte se tak různé příhody z vývoje hry, anebo jak měly původně vypadat některé části. Vlastně se jedná o nekompletní záznam z hraní, kterým vás bude provázet jeho hlas. Naštěstí to nemusíte vidět vše naráz a můžete přeskakovat jednotlivé pasáže.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Jak už jste z recenze určitě poznali, tak Brothers – A Tale of Two Sons je úžasné dílo, ke kterému jsme se velmi rádi vrátili. Stále je to ale krátká hra, kterou i se všemi achievementy dokončíte za tři, nanejvýš čtyři hodiny. To by snad ani tolik nevadilo, kdyby ale vydavatel na předělávku nenalepil přemrštěnou cenovku 20 dolarů, která je u nás nesmyslně převedena na skoro dvojnásobek. Hru jako takovou můžeme rozhodně doporučit, ale pokud nemáte hluboko do kapsy, tak vyčkejte na slevu.
02. 04. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Valiant Hearts: Coming Home

Nechce se tomu věřit, ale už je to deset let, co jsme se vydali do první světové války, abychom z pohledu čtyř různých osob poznali příběhy, o nichž se v historických zápiskách nemluví. Adventura, sázející na silný příběh a hratelnost větvenou různými styly dle hrdiny, zaznamenala úspěch a přebal vojáka se záchranářským psem se objevil na všech dostupných platformách tehdejší generace. A vlastně bylo otázkou času, kdy se k titulu někdo vrátí. A...

»
25. 03. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: The Outlast Trials

Když si uděláte jména na dusných hororech pro jednoho, kde si hráče vodíte jak psa po výstavním molu, třebaže on sám má mizivý pocit volného pohybu, je vykročení do multiplayeru poněkud ošidné. Zejména do žánru, kde si Dead by Daylight udělala těžké opevnění, které pravidelně zpevňuje rozšířeními se slavnými hororovými maniaky. A že napodobit podobný úspěch, třebaže máte v řiti zaražená lejstra od známé licence, není zrovna lehké, připomínají Resident Evil:...

»
25. 03. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: Tram Simulator: Urban Transit

Se simulátory se nám roztrhl pytel a přistála nám tu k zhodnocení další z nich, tentokrát jsme se podívali do víru velkoměsta na železnici. Vývojářské studio Stillalive Studios je známé především simulátorem Bus Simulator, se tentokrát vydalo na podobnou cestu. Prostě jsme jen autobus vystřídali za tramvaj. Očekávání tedy byla vcelku vysoká, studio už má s produkcí v tomto žánru poměrně značné zkušenosti a tak jsem se s chutí do testování...

»
24. 03. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: New Star GP

Ač se to nemusí zdát, i svět mobilních her ukrývá celou řadu kvalitních titulů, jejichž prostřednictvím se můžeme bavit déle, jak jedno záchodové sezení. Vybírat můžeme z celé řady herních žánrů, a to včetně sportovních simulátorů. Třeba takový New Star Soccer dokonce dostal několik ocenění a jeho vývojáři z New Star Games po získání zkušeností vyrazili sbírat finanční prostředky také na velké konzole. Nepřináší nám však nějaký free to play titul, ale...

»
15. 03. 2024 • DandyCZE0

Recenze: Classified: France ’44

Právě jsem byl vysazen do Francie a mám pomoci domácímu odboji. Úkolů budu mít hned několik, škodit němcům, zajištovat zásoby, shánět nové členy odboje, a hlavně připravit vše na den vylodění. Tak nějak začíná tato tahová strategie od studia Absolutely Games.

»
14. 03. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: Food Truck Simulator

Máme u nás v redakci takové oblíbené rčení. A to, že simulátorů není nikdy dost! Food Truck Simulator jsme tedy s chutí otestovali. Nakonec, vývojáři z Drago Entertainment mají velmi široké portfolio simulátorů které už objevily svět, mimo jiné třeba Gas Station Simulator, který se vskutku povedl. Povedlo se tento úspěch zopakovat i v simulaci fast foodu na kolech?

»
13. 03. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: Taxi Life: A City Driving Simulator

Taxikář je ten týpek, co pro nás zajede v jakoukoliv denní nebo noční hodinu a za patřičný obnos nás zaveze, kam se nám jenom zamane. Jeho život je jedno velké dobrodružství, protože nikdy neví, na koho narazí, takže to musí umět nejen s volantem, ale taky s lidma. Ano, občas se v Praze stane, že si nějakému chudákovi turistovi řekne o jednou takovou částku, než by bylo správné, ale jinak je to jistě poctivé...

»
08. 03. 2024 • DandyCZE0

Recenze King Arthur: Knight’s Tale

Další tahovka v mých rukách je tady. Možná dost z vás napadne, že tento název už někde slyšeli a já vám budu muset dát za pravdu. Hra totiž vyšla už v roce 2020 na PC a měla velmi dobré recenze.

»