RECENZE: Construction Simulator 2022

Autor: DandyCZE Publikováno: 3.10.2022, 10:10

Publikováno: 3.10.2022, 10:10

Sociální sítě

O autorovi

DandyCZE

DandyCZE

Je autorem 178 článků

Jsem rád, že vám mohu představit výtečnou budovatelskou hru v které budete mít možnost nasednou skoro do všeho, co se točí kolem stavebnictví a vytvořit úžasné stavby, ale hezky popořádku.

Construction Simulator sice letos nemá označení číslovkou, ale je potřeba si ho označit a můžeme třeba 2022. Dřívější dílka měla dost chyb, autoři se budou jistě snažit zapomenout na svoje starší dítka. Letošní díl vás osloví nabídkou ve hře a také poměrně kvalitní grafikou.

Na co si ve hře šlápneme
Doslova dostaneme 70 pracovních vozidel, které jsou plně licencované, pokud se i v reálném světě pohybujete ve stavebnictví, tak si můžete být jisti, že poznáte většinu značek. Svět je rozdělen na dvě základní oblasti, v kterých se budete pohybovat. Je tu evropská a americká část, které zastupují konkrétní značky, ale vy rozhodně nejste omezení tím, že například typicky americký Kenworth nemůžete v Evropě použít. Když jsem u těch značek, tak tady je jejich přehled Atlas, BELL, Bobcat, Bomag, CASE, Caterpillar©, Kenworth, Liebherr, MAN, Mack Trucks… a počítejte s tím, že díky DLC se vám vozový park bude jistě rozšiřovat. Kromě aut si autoři dali práci i s vaším oblečením, takže nebudete po stavbě poletovat jen tak v nějakých hadrech, ale pěkně si skočíte do značkového oblečení Strauss.

Základní nabídka hry
Na začátku hry si v editoru poladíte svoji postavu, obléknete profi oblečení a zapnete kampaň, což je spíše takový tutoriál, který vám ze začátku prozradí, že jste člověk, co aktuálně nemá do čeho píchnout a čekáte kdo vás zachrání. V tu chvíli se vám ozve váš strýc Hape, co vlastní takovou malou stavební firmičku a potřeboval by od vás helpnout. Docela mě pobavilo, že jako člověk smrdící korunou a bez kšeftů vylezete z vlastního baráku v naprosto TOP oblečení, což působilo trošku komicky. Po schůzce se strýcem se budete učit základní ovládání hry. Postupně si díky menším zakázkám vyděláte první peníze a budete moci rozšířit svůj vozový park a následně i převzít firmu a začít budovat stavební impérium.

Je potřeba se posunout
Samozřejmě, jak vaše firma poroste budete se dostávat i k zajímavějším zakázkám a výstavba chodníku nebo oprava silnice už pro vás budou naprosto nezajímavé zakázka. Výzvou se stane například stavba hotelů nebo dálnic. Zde možná oceníte i pomoc přátel, které budete moci pozvat do vlastní hry, aby vám se stavbou pomohli. Tady je potřeba říct, že pokud takhle plní misi, tak ji plní ve vaší hře a u sebe si to pak budou muset odmakat znovu.
A jak to tak bývá, tak tohle je základní koncept hry, který vám vydrží na opravdu dlouho. Mise se příjemně střídají, rozhodně to není opakující se nuda, ikdyž je jasné, že stavby se vyvíjejí postupně a stále stejně, ale asi nečekáte, že budete stavět barák od střechy.
Možnosti ve hře si ještě rozšíříte díky zkušenostním bodíkům, které můžete svojí osobě potažmo firmě navolit. Očekávat můžete vychytávky ve stylu, lepší výroba materiálů, menší spotřeba paliva atd.. Dovedností body jsou ve hře příjemné rozšíření, ale nemají nijak zásadní dopad na hratelnost. Podobně jsou na tom peníze, které vyděláváte na můj vkus až příliš rychle, takže během chvilky si můžete pořídit cokoliv je v nabídce. Zde bych jistě ocenil nějakou volbu obtížnosti, jelikož já osobně rád plním výzvy a zde to šlo všechno úplně samo a moc rychle.
Když už víme, co je náplní hry, tak si pojďme říct, jak se to vlastně hraje.

Nasednou a jedem
Všechny prostředky můžete řídit z kabina nebo z poza vozu. Interiér vozů je výborně zpracovaný a osobně jsem si to hodně užíval, nicméně konzolová verze mě trošku zklamala absencí zrcátek, nicméně věřím, že je tam formou patche dodají. Pokud budete dávat přednost ovládání z poza auta, můžete se těšit na poměrně hezké scenérie a grafiku, která u podobných her většinou vypadá dost podprůměrně. Zde se vám střídá hned několik typů počasí a rozhodně to na atmosféře hry hodně přidává. Například když sedíte v obrovské jeřábu desítky metrů nad zemí a kolem vám začne bouřka, skoro máte pocit, že musíte utéct 😊
Mapy nejsou velké, ale někdy vám může přijít opravdu otravné jezdit tu samou cestu několikrát, tak vám autoři dali do hry berličku v podobě rychlého cestování, využijete to hlavně v případě, kdy chcete plnit úkoly rychle a neužívat si hru. Osobně jsem zastáncem toho užívání, takže pokud si koupíte například válec a máte ho na parkovišti, tak s ním nepojedete přes celou mapu provozem, logicky koupíte tahač s přívěsem a hezky převezete válec na místo prací, ale s rychlým cestováním tohle řešit nemusíte.
Pokud se zamyslím, co mě z garáže utkvělo nejvíc v paměti, tak jsem si hodně užil práci v jeřábu, kterou jsem zatím v jiné hře nevyzkoušel.

Páčka sem a jsem ztracen
Samotné ovládání bych rozdělil na dvě základní části. Tou první je obecné používaní auta ve smyslu jízdy, parkovaní atd.. To vše funguje skvěle a na ovladači zvládnete levou zadní. Problém ale nastává u komplikovanějších úkonů, kdy budete muset například bagrem nabrat hlínu zvednou vidlici, naklonit rypadlo, popojet … prostě váš ovladač dostane pořádný záhul a s ním vaše prstíky. Chápu, že se autoři snažili o co možná nejvěrnější práci s daným strojem, ale někdy je to opravdu hodně citlivé a náročné. Věřím, že se přes první útrapy přenesete a následně si hru už budete jenom užívat.

Tak dej cihlu k cihle a těsto do díže
Slogan z pohádky a pro vás informace, že hra se vás bude snažit i vzdělávat. Zjistíte, jaké materiály se na stavbách používají, naučíte se postupy, že silnice není jenom o tom tam vylejt asfalt, ale že je potřeba udělat základ, ten zpevnit a až na konec tam položit asfalt. Tady se může spousta odborníků na D1 přesvědčit, kde se mohla stát chyba, že se silnice vlní :–) Ale nezůstal bych jenom u silnic, jelikož budete dělat zahradní domky, domy a to se může do budoucna hodit každému kutilovi. Ale dost osvěty a pojďme na závěr.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Construction Simulátor je opravdu skvěle udělaný stavební simulátor v atraktivním grafickém provedení. Mise jsou pestré a rozhodně vás nebudou nudit. Bohatá nabídka strojů zajistí, že si budete chtít každý vyzkoušet. Ano, jsou tam drobné problémy se složitějším ovládáním, ale pokud chcete hrát takto komplexní simulátor, musíte se to naučit.
propracovaný simulátorsložitější ovládání
zajímavé strojeabsence zrcátek
značkový obsahlehky ekonomicky model
variabilní scénáře
23. 11. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Goat Simulator 3

Poslání her je jasnější než výbuch atomovky. Mají přinášet výborné technické zpracování, vážné příběhy, kdy místy jedno nebo obě oči nezůstanou suché a propracovanou hratelnost, která je výzvou nejen pro naše ruce, ale také hlavu. Anebo taky ne. Pokud vývojáři popustí uzdu fantazii, vymyslí něco bláznivého, bizardního či ujetého, a ještě pro jistotu k tomu přilepí přídavek simulátor.

»
22. 11. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Gungrave G.O.R.E

Jakmile se objevila příležitost k recenzi hry Gungrave G.O.R.E, nemohl jsem si ji nechat ujít. Ostatně první hra tohoto jména mi před lety dala přezdívku, přičemž od té doby se dočkala pouze jednoho pokračování, taktéž na PS2 (VR verzi, která dopadla velmi špatně jak u hráčů, tak u kritiků, raději ani zmiňovat nebudu). Co vedlo autory nyní, v roce 2022, probudit hlavního hrdinu Gravea z mrtvých a má jeho cesta...

»
21. 11. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Evil West

Když jsem poprvé slyšel o další hře z produkce Focus Entertainment, příliš nadšení to ve mně nevyvolalo. Francouzský distributor je znám celou řadou titulů, které velmi snadno zapadnou do šedého průměru a poté po nich neštěkne ani pes. Poté jsem si ale vzpomněl na skvělou dvojici her A Plague Tale, což ve mně opět vzbudilo naději. Odsoudit hru na základě předsudků by ostatně byla veliká chyba a v případě Evil...

»
21. 11. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Soulstice

Různorodost. To je ten pravý výraz, který nám pomůže pojmenovat to, co na hrách máme tak strašně rádi. Vezměte si například téma sourozenců stojících proti nebezpečí. Může z toho vzniknout báječná adventura pro dva, kde bratři putují společně lesem a řeší logické překážky. Dále lze vytvořit středověký příběh opřený o éru morové epidemie, kde se ke slovu dostává dávné prokletí. A v neposlední řadě je možné vystavět fantaskní příběh o zániku světa,...

»
18. 11. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: WRC Generations

Hry s oficiální licencí nám nabízejí přesně to, co od nich čekáme. Známé značky, sponzory, stáje, tratě, jezdce nebo hráče a stadiony. Na druhou stranu není snadné takovou hru připravovat v pokud možno nějakém intervalu ideálním jak pro vývojáře, tak pro hráče. A další věcí je fakt, že každá licence jednou končí, a i když se vývojářům při nakládání s ní daří, může dojít k ukončení spolupráce. Letos tímto způsobem rozloučíme hned se dvěma...

»
15. 11. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: The Chant

Ve školním skládání herbářů nejspíš našli zalíbení jen dva typy lidí. Budoucí pěstitelé omamných látek a fanatičtí zahradníci, kterým při popěvku „rozvíjej se poupátko“ vstávalo víc než jen úsměv na rtech. Jenže nikdo nemohl tušit, že se jednou najde ostrov plný dnešních hipíků, jejichž denním plánem je opěvování přírody a dolování barevných kamínků. A do takového prostředí se dostává psychicky nevyrovnaná slečna trpící tragickou ztrátou sestry. Pomůže sekta nevyrovnané duši?...

»
14. 11. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Pentiment

Dobrých adventur je jako šafránu. Zatímco distributoři a herní studia hledají stále nové způsoby, jak monetizovat své tituly i po vydání a jak přesvědčit hráče, že potřebují nový skin na svou zbraň, tradiční herní žánry bohužel trpí. To ovšem neznamená, že by upadly v zapomnění. Skvělým příkladem je nejnovější počin studia Obsidian Entertainment, a především Joshe Sawyera (Icewind Dale, Neverwinter Nights 2, Fallout: New Vegas, Pillars of Eternity) s názvem...

»
04. 11. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II

Za sebe musím říct, že v žánru čistokrevných stříleček posledních pár let opravdu strádám. Ty časy, kdy jich do roka vyšlo několik a člověk si mohl vychutnat nespoutanou jízdu s vůni střelného prachu po kolena v krvi nepřátel, jsou ty tam. Zůstalo pouze pár přeživších, a ještě méně z nich vychází každý rok. Poslední stálící je v tomto směru Call of Duty, které rok co rok přináší nový díl. Výhodou téhle série je fakt, že...

»