RECENZE: EA Sports PGA Tour

Autor: p.a.c.o Publikováno: 28.4.2023, 11:09

Publikováno: 28.4.2023, 11:09

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 2955 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Není nad to si při pěkném počasí vyjít ven a v ideálním případě vycházku doplnit nějakou větší aktivitou. Golf může působit jako procházka po trávníku s občasným odpalem, ale za tím vším se skrývá fyzická zátěž. Ono odpálit míček na dostatečnou vzdálenost chce nejen správnou techniku, ale také sílu. Nevýhodou však je, že hřiště se nacházejí v drtivé většině venku, takže při nepřízni počasí si člověk může dojít na odpaliště, aby procvičil švih a nebo si pustit nějakou virtuální verzi.

V dnešní době se nám dostává tolik luxusu, že honění míčku po greenech se po několika letech opět věnují hned dvě společnosti. Máme tu relativně pravidelné zpracování od 2K Sports a pak namátkou vycházející hru od EA Sports. Přitom mnozí z nás, včetně mě, doufali, že EA se budou na odpaliště vracet pravidelně. O tom svědčí i můj závěr recenze Rory McIlroy PGA Tour, kde jsem doufal ve vylepšení obsahové stránky v nadcházejícím roce. Tato slova jsou z roku 2015 a další ročník se již nekonal. Přišla totiž opravdu dlouhá pauza, která letos skončila.

Po hrách se slavnými jmény v názvu si tentokrát vystačíme i bez něj. Jako by se v nás vývojáři snažili evokovat, že nejnovější zpracování bude hlavně o nás a naší cestě na golfový vrchol. Je opravdu nezvyklé, že si EA dali tak na čas, protože museli mít zaplacené všechny licence a další věci, což stálo peníze, které se nijak nevracely. Stejně tak trpěliví museli být majitelé práv na čtyři největší a nejuznávanější majory sezóny. Ti prodali práva, ale herní propagace chyběla, protože v konkurenční hře od 2K se nic z toho neobjevilo.

Po osmi letech vývoje tu tedy máme nový produkt, na který jsem se moc těšil, protože golf od konkurence mi moc nesedí. Není sice vůbec špatný, ale technicky mi přijde ne úplně optimální. EA Sports PGA Tour nabízí spoustu obsahu, takže nudit se určitě nebudeme. Všechno to začíná tvorbou našeho hráče, kdy editor není zbytečně rozsáhlý, ale stručný a jasný. Trochu mi chybí širší možnosti výběru oblečení hned od začátku, ale za prvé, aspoň máme co odemykat a za druhé, tohle je golf, a ne módní přehlídka.

Jakožto amatér to na turnajích nemáme vůbec snadné, protože toho zkrátka moc neumíme a projít cutem není sranda. Na druhou stranu jsem měl velkou radost z každého postupu a tvrdě jsem na mojí postavě dřel, abych dostatečně vylepšil statistiky. Od posledně je systém vylepšování podstatně rozsáhlejší a každá kategorie, jako třeba puttování, krátká hra nebo drive, se dále dělí na další poddovednosti. Abychom našeho hráče dostatečně vylepšili, budeme přijímat výzvy od našeho trenéra. A musím se přiznat, že jsou opravdu náročné a to třeba i v takových „triviálních“ věcech, jako je chipshot nebo odpal z bunkru. Nicméně úspěšné splnění nás odmění body, které se nám budou určitě hodit. Zastavil bych se ještě u toho nového oblečení a vybavení obecně. To se dá získat buď levelováním naší postavy nebo plněním sponzorských výzev. A ty jsou snad ještě těžší, než ty trenérské a dostat se do nějaké podobné situace při soutěžním zápase, asi bych se opotil až na rukavičce.

Kariéra nás zavede na světoznámá hřiště, jejichž licence a zpracování je na opravdu vysoké úrovni. Vrcholem našeho snažení je účast na zmíněných Major turnajích, které svou atmosférou dokážou vyburcovat k opravdu nevídaným výkonům. Všechny grafiky, trávníky, jamky, vlajky a další věci vypadají skvěle, ostatně jak se aktuálně sluší a patří. Jediné, co je na tom opravdu otravné, jsou neustálé předěly po každé jamce a místy snad i po každém odpalu, které zdržují od hraní. Snad EA co nejdříve dodají update, v němž slibují přítomnost „fast“ režimu, který by měl tyto otravnosti eliminovat.

Otravné je i uživatelském rozhraní. Když řeknu, že je lehce nepřehledné, bude to ještě na hony vzdálené tomu, jak moc na prd ve skutečnosti je. Něco najít v menu ještě ujde, ale jak začnete posouvat doleva, doprava a prohledávat jednotlivé nabídky, tak zjistíte, že takhle zpracované uživatelské rozhraní v dnešní době opravdu nechcete. Vrcholem nekomfortu je pak fakt, že pro spuštění turnaje musíme listovat v menu, protože potvrzení nabídky vyvolá nastavení holí v našem bagu. Toho chytráka, co si myslel, že takhle vypadá ergonomické menu, by měli v EA preventivně proplesknout golfovou holí.

Co ale chcete je vlastní hra. Takhle skvěle zpracovanou fyziku míčku jsem už dlouho nepotkal a byť se systém zdá podobný jako u 2K, hraje se mi golf do EA o poznání lépe. Kdo si zvolí ovládání skrze analogovou páčku, bude se muset hodně snažit, aby si jedním nepovedeným odpalem nepodělal celý turnaj, ale i takový je golf a pro nepřesnosti nejsou místa. K dispozici máme opravdu širokou škálu odpalů pro co nejvěrnější zpracování, což ocení zejména ostřílenější golfisté. Po posledním updatu mohu ale s klidným svědomím doporučit hru také širšímu publiku. Ovládání bylo totiž doplněno o možnost „ovládání na tři kliknutí“ (nastavení síly a směru), díky čemuž není problém kvalitně odpálit i s menším úsilím.

Stejně tak se povedlo grafické zpracování hráčů, kteří dokonce projevují poměrně uvěřitelné emoce vůči dění na hřišti. Hřiště, myšleno trávníky, jsou také moc hezky zpracované, stejně tak bunkery nebo voda. Co opět pokulhává, a asi už to jinak nebude, jsou okolní stromy a také diváci. Aspoň, že když některého z nich trefíme míčkem, na to trochu reagují. Od posledně mě také potěšil komentář, který dává smysl a moc hezky doplňuje dění na hřišti.

Loni na podzim jsem konkurenční PGA od 2K pochválil za hratelnost, ale zbytek byl velký průměr. EA oproti tomu dodali kvalitní technickou stránku a super hratelnost. Jenomže si pověst pošramotili tím nepovedeným uživatelským rozhraním. Nicméně jak jsem psal, královsky se u hraní bavím a stále objevuji nové výzvy, takže nakonec bych řekl, že EA i přes to všechno odvedli lepší práci a golf od nich bych vám aktuálně doporučil o něco víc, než od 2K. Uvidíme, jestli výsledný dojem nevylepší budoucí aktualizace a také bude zajímavé sledovat, jak si s hozenou rukavicí poradí konkurence.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

EA Sports PGA Tour je vydařeným návratem se všemi potřebnými licencemi, kvalitní grafikou a propracovanou hratelností. Díky možnostem nastavení si ale golf užijí i méně zkušení hráči, kteří tak dostanou šanci uspět třeba na legendárním Master. Škoda jen toho prkenného uživatelského rozhraní a herního menu, co trochu kazí výsledný dojem. I tak jsem ale víc spokojen zde, než u konkurence.
28. 05. 2023 • DandyCZE0

Recenze Thrustmaster eSwap XR Pro ve stylu Forza Horizon 5

Již před časem jsme měli možnost si osahat zajímavý gamepad eSwap XR Pro, který nás překvapil počtem ovládacích prvků a bytelností. Nyní se nám do rukou dostal speciál v designu Forza Horizon. Asi většina by řekla, že se bude jednat o jinou barevnou verzi a je určena tak leda pro hráče Forzy Horizon. Sice je pravda, že je ovladač primárně určen pro fanoušky Forzy Horizon, ale také všechny závodní fanoušky. Ovladač...

»
24. 05. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: MLB The Show 23

Letošní rok je rokem českého baseballu. To není jen prázdná floskule, ostatně úspěch naší reprezentace na mistrovství světa World Baseball Classic, kde si naši sportovci díky výhře nad Čínou zvládli zajistit účast na příštím turnaji v roce 2027, a také pořádání mistrovství Evropy na podzim je toho dostatečným důkazem. Ačkoli bych se o skutečném baseballu mohl pořádně rozpovídat, tato recenze patří tomu virtuálnímu, o který se stará studio Sony San...

»
21. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: LEGO 2K Drive

Kostičky LEGO v posledních letech dostávají pozornost pouze v podobě dobrodružných her, zatímco ty závodní byly odsunuty na kdoví kolikátou kolej. V posledních letech tomu nejblíže bylo rozšíření LEGO Speed Champions pro Forza Horizon 4, které můžeme jedině doporučit, ovšem do závodního světa s kostičkami nově vstupuje nový vyzyvatel v podobě LEGO 2K Drive.

»
19. 05. 2023 • p.a.c.o0

TT Isle Of Man: Ride on the Edge 3

Motocyklové závody jsou žánrem, který má v herním průmyslu až nečekaně velký počet titulů, z nichž si můžeme vybírat. Samozřejmě nechybí licencované produkty jako MotoGP, série MXGP nebo nelicencované ježdění v Ride. Silniční motorky však mají ještě jedno zastoupení, které se často označuje jako nejtěžší závody na světě. Ty se odehrávají na britském ostrově Man již od roku 1907 a jejich herní zpracování nese název TT Isle Of Man: Ride on the Edge.

»
16. 05. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Tin Hearts

Občas nám hry velice rády připomínají, že všichni jsme svým způsobem děti, akorát naše hračky jsou na pořízení o něco náročnější, než tomu bylo dříve. Vzpomínky na naše dětství jsou většinou krásné a vzbuzují příjemné emoce. Takže proč naše vzpomínání nepodpořit a nedodat tak hře nějaké hlubší emoce vlastní každému hráči. Velké hry většinou na takové věci moc nevsází a jdou trochu dospělejší cestou.

»
15. 05. 2023 • HusekD0

RECENZE: Star Wars Jedi: Survivor

Pokud patříte mezi věrné fanoušky Star Wars, tak máte určitě velikou radost z přicházejících herních zpracování. Dlouhé roky seděla na právech výhradně společnost Electronics Arts, která hráčům přinesla pouhé dva díly Battlefrontu a nedokázala z této slavné značky vytěžit maximum.

»
03. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: Redfall

Recenze hry Redfall se píše opravdu špatně. Nebudu ani zastírat, že jsem hru nedohrál. Přitom hra mohla nabídnout výborný mix akce, lootovačky a atraktivního prostředí.

»
18. 04. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Dead Island 2

Na dobré věci se vyplatí počkat. To je takové lidové moudro, které se dá spojit s celou řadou věcí – herní průmysl nevyjímaje. Pravdou také je, že ne vždycky stojí to čekání za to, o čemž bychom mohli také dlouze debatovat. Jsou projekty, které vypadaly skvěle, ale cesta k jejich dokončení nebyla vůbec snadná a mnohdy do cíle dojít ani nemusejí. Naštěstí to není náš dnešní případ, což je tak nějak logické,...

»