RECENZE: Endling: Extinction is Forever

Publikováno: 12.8.2022, 15:06

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 180 článků

Naše planeta je jedinečné místo, plné krásných míst, rostlin, nerostů a živočichů. Lidé byli a do jisté míry pořád jsou velmi sebestřední a proto se k těmto darům nechovali s patřičnou úctou a opatrností. Naštěstí jsme s postupem času prozřeli a začali dělat spoustu věcí jinak. Ochraňujeme ohrožená zvířata, obnovujeme zdejší lesy, čistíme okolní prostředí od našich odpadků atd. Představte si nyní ale realitu, ve které by byli lidé neustále bezohlední a nebrali by ohled na nic jiného, než na sebe. Přesně takovou katastrofickou vizi nám představují indie vývojáři ze španělského studia Herobeat Studios ve své prvotní hře pod názvem Endling: Extinction is Forever. Pokud se vydáte do tohoto nehostinného světa, tak se připravte na obzvlášť náročnou cestu za přežitím, která skýtá mnohá nebezpečí a obtížná rozhodnutí.

Už v samotném úvodu si pro nás vývojáři připravili velmi depresivní uvítání. Vžijete se do role osamocené liščí samičky, jenž je pravděpodobně posledním žijícím zástupcem svého druhu. Všude okolo vás šlehají plameny a vy se musíte dostat pryč z tohoto hořícího pekla, který býval vaším domovem. Celý les je zahalený do děsivého dýmu, okolo vás umírají bezbranná zvířata a vy se ze všech sil snažíte utéct před šířící se zkázou. V momentě, kdy už nejste v přímém ohrožení života si povšimnete těch, kteří mohou za vzniklou situaci. Lidé. Postupují lesem a likvidují vše, co jim přijde do cesty. Naše malá rezavá hrdinka posléze nejde bezpečný úkryt jak pro sebe, tak pro svá nenarozená mláďata. V této chvíli už nezáleží jen na jejím životě. Musí se hlavně postarat o své mladé. To je zajisté nelehký úkol i ve fungujícím světě a my se nacházíme v nehostinné postapokalyptické budoucnosti, kde číhá nebezpečí na každém rohu. To pro vás ovšem není podstatné, protože mláďata potřebují jíst bez ohledu na to, v jaké se nacházejí situaci. Každý večer se proto vydáváte na lov, ve snaze najít alespoň nějakou potravu. Někdy se poštěstí vypátrat drobné hlodavce, ale nastanou chvíle, kdy budete rádi za trochu lesního ovoce, nebo dokonce zbytků z popelnic. Mláďata díky vaší péči porostou jako z vody a vy je brzy začnete brát na lovecké výpravy. Zdálo by se, že se svět zklidnil a máte relativně dobré útočiště. Život je ovšem nemilosrdný a schopný dávat jednu ránu za druhou. Péče o mláďata je velmi náročná a vy potřebujete dostatečně odpočívat pro nabrání sil. Kvůli hlubokému spánku si nevšimnete, že vám lovec vyláká jedno mládě z nory ven a unese ho. Právě zde začíná vaše nelehká pouť za jeho záchranou.

Mapa celé hry není nikterak velká, ale vzhledem ke zvoleným herním mechanikám a celkové délce příběhu to vůbec nevadí. Pohybujete se po předem daných kolejích, díky čemuž moc dobře víte kam se vydat. K orientaci nemáte na výběr pouze mapu, ale samozřejmě i vaše liščí vrozené smysly. Při stopování využijete dvě možnosti. Zelená barva znázorňuje potravu ve vaší blízkosti a fialová vás zavede k pachovým stopám od uneseného mláděte. Při nalezení stopy se zobrazí situace, která se na daném místě odehrála. Máte tak dobrou představu o tom, co se s mládětem děje a na jaké nesnáze narazil samotný lovec. Po celou dobu za vámi cupitají zbylá mláďata a čekají, až jim najdete něco k snědku. Musíte se mít ovšem na pozoru. Nebezpečí číhá na každém kroku. Cesty jsou plné pastí, které vás dokážou zranit, po okolí se potulují lovci a kožešníci, ale také občas zkřížíte cestu jinému dravci toužícímu po čerstvém mase. Útokům se dokážete do jisté míry ubránit, ale pravděpodobně to bude mít za následek vaše poranění, nebo dokonce úmrtí jednoho z mláďat. Buďte tedy na pozoru a konfliktům se raději vyhýbejte. Vaším nepřítelem je i samotný čas. Každou výpravu je dobré si promyslet a uvědomit si, kolik času vám zabere návrat do doupěte. S příchodem úsvitu začnou být lidé aktivnější a není rozumné se potulovat po okolí. Mláďata také nejsou fyzicky zdatná jako vy a začnou být brzy unavená. To má za následek rapidní přibývání hladu, což se může stát vašim mladým osudné. Krajina se s každým dalším večerem mění a vy se musíte podřizovat současným podmínkám. Tam, kde jste minule lovili čerstvé ryby se nyní nachází pouze smradlavá skládka plná odpadků. Množství jídla začne značně ubývat, prostředí se razantně přetvoří a to vás společně se stopováním bude nutit k nalezení nového útočiště. Svět ale není pouze černý a i zde narazíte na dobré duše, co se s vámi budou chtít pomazlit a dají vám něco k snědku. Bohužel se ale jedná o ojedinělé případy. Nikdy nikomu bezmyšlenkovitě nevěřte! Mohlo by se vám to vymstít. Dobré skutky nedělají pouze zdejší obyvatelé, ale máte tuto volbu i ve svých tlapkách. Narazíte na několik nebezpečných míst, kde se můžete pokusit pomoci ostatním zvířatům a zachránit jim život.

S postupem času vaše mláďata nebudou už tak nemotorná, jako ze začátku a jejich získané zkušenosti vám usnadní hledání potravy. Naučí se prolézat malými otvory, šplhat na stromy, nebo skákat z velké výšky. Na konci těchto odboček je vždy porce chutného jídla. Ale pozor! Každé mládě je individuální a neznamená to, že se tyto schopnosti naučí celá trojka naráz. Kvůli tomu se občas dostanete do velmi obtížného rozhodování. Jako příklad uvedu situaci, ve které jsou vaše mláďata velmi hladová a vy víte, že na konci tunelu naleznete potřebné jídlo. Bohužel se s vámi do tunelu dostane pouze jedno mládě. Můžete se tak s jedním vydat za potravou a zbylá mláďata nechat venku bez dozoru, nebo risknout přežití do druhého večera a doufat, že se vám co nejdřív naskytne v blízkosti nory jiné jídlo. Pravděpodobně není systém, podle kterého vyhodnotíte správné kroky a jedná se tak o opravdové dilema, jenž může mít za následek úmrtí vašich mláďat. Hra je v tomto ohledu opravdu krutá, ale ukazuje hráčům svět bez zbytečných růžových brýlí. Svět je nemilosrdné místo a v divočině přežijí jen ti nejsilnější. Můj liščí příběh trval na dohrání 3,5h a dokázal jsem udržet naživu všechna mláďata. I tak jsem ale neměl z finálního vyústění dobrý pocit a samotné završení příběhu se nese ve stejné rovině. Hra obsahuje českou lokalizaci ve formě titulků a díky tomu by mohla být dobrou volbou pro menší hráče. Dobře si ale promyslete, zdali vaše děti zvládnou těžké situace, které na ně při hraní čekají. Nechceme přeci, aby měli z hraní her špatný pocit, nebo je zbytečně vystavovali stresu a strachu. Ostatním to zajisté otevře oči a ukáže, čeho jsme jako lidé schopni, když se utrhneme ze řetězu.

Grafické zpracování je velmi příjemné na pohled a dobře odlehčuje celkovou ponurost příběhu. Na pozadí se každý den odehrávají nové situace a je dobré se na chvilku pozastavit a uvědomit si, co se ve světě právě děje. Ať už se jedná o těžbu dřeva, práci ve velkochovu kuřat, nebo táboření slušných lidí u ohně. Celým příběhem vás doprovází hudba, jenž dokonale zapadá do všeho, co se ve hře právě odehrává. Z umělecké a technické stránky není hře vůbec co vytknout a vlastně to platí i o zbytku hry. Pokud vám nevadí menší indie tituly, tak si Endling: Extinction of Forever zajisté zaslouží vaší pozornost.

Endling: Extinction is Forever vyšel 19.7.2022 pro Xbox Series X/S a Xbox One za cenu 799kč.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Endling: Extinction of Forever představuje hráčům děsivou budoucnost, které se musíme jako lidstvo vyvarovat. Vývojáři z Herobeat Studios sáhli po hezké grafické stylizaci, ale i přes to se nejedná o titul, který si užijete ve společnosti svých mladších dětí. Hra si v žádné své části nebere servítky a budete se dostávat do těžkých situací. Takový byl ovšem hlavní záměr vývojářů a zpracování se jim povedlo na jedničku. Pokud vám nevadí kratší indie tituly, tak dejte Endling: Extinction of Forever rozhodně šanci.
stylizacekrátká herní doba
příběhpro menší hráče až zbytečně kruté
poselství
několik zakončení
čeština
03. 10. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Construction Simulator 2022

Jsem rád, že vám mohu představit výtečnou budovatelskou hru v které budete mít možnost nasednou skoro do všeho, co se točí kolem stavebnictví a vytvořit úžasné stavby, ale hezky popořádku.

»
27. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: XIII

Herní průmysl prožívá zajímavé období. Na jednu stranu se mu neskutečně daří, co se financí týče. Zisky rostou, prodeje her také a stejně tak se zvětšuje herní komunita. Na druhou stranu je stále častější, že v době vydání hry dostaneme nedodělaný produkt, na kterém vývojáři musejí minimálně další rok pracovat, abychom dostali očekávanou kvalitu. A k tomu je tady záplava nejrůznějších remaků. Už jsem si říkal, že tato mánie bude mít sestupnou...

»
22. 09. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Destroy All Humans! 2 – Reprobed

Co se stane s mimozemšťanem po invazi na Zemi? Jestli hádáte, že si dopřeje dovolenou jako doživotní zákazník resortu Oblast 51, tak se pěkně pletete. Jeho novým domovem se stal Bílý dům, odkud je obdivován celou Amerikou. To lehce rozladilo Sovětský svaz, který se bojí, že se lehkovážnost Američanů může rozšířit do celého světa, včetně sibiřské oblasti. Ničí tak mimozemskou základnu na oběžné dráze a s ní i kariéru netradičního prezidenta. Nechá...

»
20. 09. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Hobo: Tough Life

Už jsem si myslel, že simulátory všeho možného mají to nejlepší za sebou, ale evidentně jejich trend stále sílí. A když už si člověk myslí, že ho nic nepřekvapí, objeví se simulátor bezdomovce. Ke cti vývojářů však musím dodat, že jejich projekt, kterému budou věnovány následující řádky, je ve vývoji již nějaký ten pátek, kdy si svou premiéru odbyl na PC platformě v roce 2017. Zde sklidil velice solidní úspěch a...

»
07. 09. 2022 • HusekD0

RECENZE: Steelrising

Studio Spiders je tu s námi již řadu let. Za dobu své existence jsme se od nich dočkali opravdu pestré nabídky her. První titul vydali v roce 2009 a jednalo se o předělávku velmi povedené adventury ze světa Sherlocka Holmese, se kterým jsme se vydali po stopách Jacka Rozparovače na Xboxu 360. Svojí vlastní tvorbu započali až v roce 2011, kdy nám představili akční RPG Faery: Legends of Avalon. Titul...

»
05. 09. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: F1 Manager 2022

Svět Formule 1 v minulých dnech nabídl novou hru z tohoto prostředí. Pokud se těšíte na další zavodní klon, tak jste vedle. Tentokrát usednete do manažerského křesla a budete se snažit vytvořit dokonalou závodní stáj, která se stane postrachem pro konkurenci.

»
22. 08. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Saints Row

Co dělat, když máte zavedenou sérii, které s každým dílem dochází víc a víc dech? Máte hned několik možností. Buď nechat sérii sérií a vrhnete se na nějakou novou značku. Další možností je pokračovat v dojení, dokud hráči nepřijdou na to, že vlastně hrají pořád to samé (a že jim to občas trvá docela dlouho) a jako poslední možnost bych viděl taktiku pár let počkat, až se na všechno tak trochu pozapomene...

»
16. 08. 2022 • HusekD0

RECENZE: Way of the Hunter

Dnešní hráči mají k dispozici nepřeberné množství titulů a žánrů. Trh by se mohl zdát přeplněný, bez sebemenšího prostoru pro nové vývojáře. To ovšem neplatí pro všechny. V případě loveckých simulátorů jsme do této doby byli odkázáni pouze na theHunter: Call of the Wild, jenž si po několik let udržoval téměř bezkonkurenční prvenství. To se ale v následujících měsících může rychle změnit, protože se objevilo nové slovenské vývojářské studio pod...

»