Recenze: Fernbus Coach Simulator

Autor: DandyCZE Publikováno: 7.3.2023, 11:11

Publikováno: 7.3.2023, 11:11

Sociální sítě

O autorovi

DandyCZE

DandyCZE

Je autorem 192 článků

Už od dětství mají hlavně kluci chuť si vyzkoušet úlohu řidiče. Většina z nich sní o pořádném tahači a nekonečných dobrodružných cestách. Asi o něco menší skupina sní o vlacích, ale najdou se i snílci o autobusech. Pokud patříte mezi poslední skupinu, tak si možná splníte svůj sen, ale pojeďme postupně.

Fernbus Coach Simulator je simulátorem věnovaný německé přepravní společnosti Flixbus. Na PC se objevil už v roce 2016 a od té doby tam brázdí silnici a troufnu si říct, že né úplně úspěšně. Ale o téhle verzi se bavit nebudeme. Aktuálně hra dostala nový kabát a to rovnou postavený na Unreal Enginu 5, který nám dává šanci v kvalitní grafické zpracování. Ve hře se budete projíždět po Evropě a jistě si po chvilce všimnete, že ty budovy odněkud znáte. Ano, autoři se snažili do hry přenést zmenšenou verzi mapy, takže vám určité kompozice budou povědomé. Jedná se hlavně o symboly měst, jako jsou významné budovy, radnice, mosty a nádraží. To vám dá opravdu pocit, že jezdíte na skutečné mapě. V Praze jsem měl pocit, že vyjíždím na Florenci. Ve Francii se můžete těšit na Ajfelovku atd..

Naše dojmy z jízdy (volume doprava, špatně nastavený mikrofon)

Grafika i díky enginu je velmi podařená a stále musíme počítat, že se nebavíme o čistokrevné AAA hře. Pochvalu zaslouží zejména licencované autobusy a jejich zpracování. Auta a kamiony, které vás budou míjet jsou také dobře propracované a určitě poznáte o jaká auta se jedná. Co ovšem nepotěší jsou cestující. Dívat se budete pouze na několik generovaných individuí, a to ještě stylem, že když na nástupišti čeká 30 lidí, tak tam máte minimálně 10 jednovaječných trojčat, která jsou i stejně oblečená.
Hra obsahuje i roční období, a tak se můžete těšit na déšť nebo sníh. To je po stránce grafické velmi dobře udělané, a ještě autoři tvrdí, že počasí má vliv na jízdní vlastnosti, to jsem nějak nedokázal otestovat. Co zamrzí, tak to jsou detaily, které ubírají na atmosféře, zde bych třeba vypíchnul situaci, že venku leje jako z konve a je plné nástupiště, nad ním je krásná střecha, ale budete se divit, pod ní zvesela prší.
Do této doby bych řekl, že grafická stránka hry je spíše lepší průměr. Bohužel pak se rozjedeme.. Opravdu mě mrzí, že pocit z okolní krásné grafiky vám budou kazit postupně se objevující jedoucí pneumatiky a až po několika sekundách se objeví zbytek auta. Nejednou vám spadne kamion nebo traktor z nebe.  Asi to autoři opraví, ale proč to vydávají v takovém stavu?
Když už teda jedeme, tak pro první testy jsem zvolil gamepad a hra se na ně ovládá velmi dobře. Sice nějaké tlačítka jsou trošku složitěji dosažitelná, třeba tempomat, ale dá se to přežít. Škoda, že není možné si ovladač trošku namapovat. Ocenil jsem, že autobus se chová tak nějak přirozeně, tak jak ho znám z reality. Pokud prudce brzdíte, váš výhled se mírně posune dopředu. To jsou takové třešničky, které oceníte.
Pokud ovšem koukáte po volantu, tak zatím zapomeňte. Sice to s ním jde, ale nejde nastavit nic ve smyslu citlivosti. Na svém kvalitním volantu jsem měl ForceFeedback tak silný, že do zatáčky jsem to musel rvát oběma rukama a tohle fakt nechcete.

Je na čase chvíli zvolnit zastavit se na zastávce vydechnout a podívat se na to, co hra nabízí po stránce dějové. Na výběr budete mít z volného ježdění a kariéry a u každé volby si pak ještě zvolíte obtížnost.
Volné ježdění je o tom, že si jezdíte po mapě a objevujete. Nemusíte se starat o cestující a kocháte se krajinou a městy.
Pokud si zvolíte kariéru (doporučuji), tak budete postupně odemykat města. Vždy si navolíte cestu z jednoho města do druhého. Postaráte se o pasažéry, a to včetně kontroly jízdenek. Záznam z jízdy je pak vyhodnocen a vy dostáváte zkušenosti. Díky nic odmykáte rozsah mapy, povolení jezdit v noci nebo získat certifikované jízdy Flixbusů. Bohužel cesty si musíte plánovat sami, není tam žádný hnací motor, takže pokud jste líní a máte rádi výzvy, tak tady přímo nejsou a cíle si musíte stanovat sami. Já jsem si vymyslel třeba scénář, že jedeme na hory 😊 Zkušenosti získáváte za vše, co se kolem jízdy děje. Už jsem zmínil pasažéry, tak těm můžete například zapnout Wifi nebo udělat kafe (pozor na podšálky), jestli dodržujete předpisy a samozřejmě jestli nebouráte.

Za zmínku stojí jistě i AI ostatních strojů na mapě. Je dobré, že můžete v menu volit hustoty dopravy, ale to nemá vliv na stupiditu ostatních řidičů. Ve městě, když se dodržuje 50km/h, tak to ještě jde, ale jak se to rozjede na dálnici, je to peklo. Skoro jako páteční situace na D1. Narvaný levý pruh a v prostředním nebo pravém skoro nikdo, takže i vy pokud chcete někam dojet budete kličkovat a myškovat. Strašidlem jsou pak zpomalení z 100 na 80, kdy všichni začnou brzdit až skoro zastaví. Naštěstí většina z nás je vytrénovaná provozem v naší zemi, tak by vás to nemělo úplně překvapit, ale buďte ve střehu.

 

6
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Na tuhle hru jsem se opravdu těšil a je vidět, že autoři na ní zamakali a rozhodně patří ve své kategorii na Xboxu k tomu nejlepšímu. Bohužel laťka je tak nízko, že zatím nemůžeme říct WOW. Hra obsahuje i češtinu, ale je přeloženo tak 80% textů, takže místy se objevuje i defaultní anglina. Komunita nám dala vědět, že podobný překlad je udělám i do slovenštiny! Pokud máte rádi autobusové simulátory, tak to určitě vyzkoušejte. Konkurenční Bus Simulator 21 je asi lépe propracovaný po stránce obsahu, ale jsou to krátké tratě MHD a běží na starším Unreal Enginu 4 a ten rozdíl je vidět. Ti co chtějí jezdit z bodu A do bodu B a o nic víc se nestarat, tak si můžou přičíst bodík.
Unreal Engine 5Velmi špatná podpora volantů
Velká mapaDoskakující textury a tím pádem i objekty
Propracovaná městaDoprava (AI) kolem vás, je to jak když autoři sledovali levý jízdní pruh v Česku
Pocit z jízdy
20. 03. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Transport Fever 2

Na konzole dorazila skvělá budovatelská strategie, která se točí kolem dopravy. Vaším úkolem bude vymýšlet cesty a tratě pro vaše dopravní prostředky, aby se dařilo plnit cíle v kampani nebo vaše osobní ve volné hře. Jak se to hraje a co hra nabídne se podíváme v dnešní recenzi.

»
09. 03. 2023 • HusekD0

RECENZE: Monster Energy Supercross 6

Přijde mi to jako včera, kdy jsem dostal na recenzování pátý díl ze závodní série Monster Energy Supercross. Čas se ovšem nezastavitelně žene kupředu a vývojáři z italského studia Milestone nám přinášejí již šesté pokračování. Předchozí tituly se od sebe odlišovaly pouze v drobných detailech a držely se velmi podobné šablony. K nejnovějšímu dílu jsme nedostali příliš předběžných informací a tak jsme byli opravdu zvědaví, jestli se konečně dočkáme zásadnějších...

»
08. 03. 2023 • HusekD0

RECENZE: Blood Bowl III

Trvalo to dlouhých osm let, ale dočkali jsme se. Herní série Blood Bowl obdržela své třetí videoherní pokračování a můžeme se tak opět vrhnout do brutálních zápasů plných krve, taktizování a všudypřítomné náhody. Hru vytvořili vývojáři z Cyanide Studios a vydala společnost Nacon. Základy samotného Blood Bowl sahají až do roku 1986, kdy vytvořil Jervis Johnson první deskovou verzi pro společnost Games Workshop.

»
24. 02. 2023 • DandyCZE0

Recenze: SimAirport

Na Xbox míří SimAirport (24. 2. 2023 vychází) a na vás bude stát se majitelem letiště a světovou jedničkou v dopravě. Jedná se o hru, kterou hráči mohli vyzkoušet na PC v roce 2020, kde se těší celkem dobrému hodnocení (79% na Steamu). Uvidíme, jak se studiu LVGameDev LLC povedlo předělání hry na Xbox. Hra je velmi komplexní a vaše práce se bude týkat všech aktivit na letišti.

»
23. 02. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Chef Life: A Restaurant Simulator

Jídlo je nedílnou součástí našich životů. Ne každý má potřebu dávat si nejrůznější speciality, ale všichni ho musíme konzumovat hlavně proto, abychom vůbec mohli existovat. Jeho příprava často bývá kreativní záležitostí, a tak není divu, že jídla a situací s ním spojených se často chytá také herní průmysl. Snad každý někdy zkoušel nějakou takovou hru, i když většina z nich se nejčastěji odehrává na displeji mobilních telefonů. Dneska se však podíváme na...

»
22. 02. 2023 • HusekD0

RECENZE: Wild Hearts

Žánr akčních loveckých RPG patřil do nedávné doby pouze jedné dlouholeté sérii od společnosti Capcom pod názvem Monster Hunter. Jednotlivé tituly se bohužel Xboxu dlouhou dobu vyhýbaly a jejich tajuplný svět jsme mohli okusit až s příchodem podtitulů World a Rise.

»
20. 02. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Atomic Heart

Herní vývoj by se při troše představivosti dal přirovnat k maratonskému běhu, i když spousta hráčů si ho nejspíš představuje jako sprint. Než se vydáte na trať, je třeba docela dost trénovat, ideálně postavit silný tým a ani tak není jisté, že do cíle doběhnete v čase, v jakém jste na začátku předpokládali. A jak ukazuje herní historie, kolikrát se může stát, že do cíle vývojáři nedoběhnou vůbec. Je přitom jedno, zda se...

»
15. 02. 2023 • HusekD0

RECENZE: Wanted: Dead

Herní únor zaslouženě patří novému dobrodružství z kouzelnického světa pod názvem Hogwards Legacy. Pokud se vám ovšem tato výpravná hra z nějakého důvodu netrefila do vkusu, nebo jen nemáte čas na herní dobu v řádech desítek hodin, tak tu pro vás máme recenzi pro Wanted: Dead. Připravte se ale na to, že ani v nejmenším nepůjde o zábavu pro celou rodinu. Představte si titul, který by vsázel na akční stránku...

»