RECENZE: LEGO Batman 3: Beyond Gotham pro Xbox One

Autor: Josef Brožek Publikováno: 15.11.2014, 18:43

Publikováno: 15.11.2014, 18:43

Sociální sítě

O autorovi

Josef Brožek

Josef Brožek

Je autorem 748 článků

Lego je fenomén, nejen stavebnice, ale i známá značka videoher, a proto není divu, že i přes neustále se opakující se koncept, TT Games vydávají hromadu her s touto tematikou, letos je Lego Batman 3 už třetí (vlastně čtvrtou) Lego hrou. Ne všechny byly úspěšné, což ovlivňuje zejména tematika, jakou disponuje. Troufneme si říct, že nejzajímavější letos bylo Marvel Heroes protože nabídlo spoustu hrdinů, ve kterých si každý našel toho svého. Druhý byl ten z filmu Lego The Movie, který nabízel mix všech popkulturních virtuálních postav a někde na nás vzadu hází o prsten prasátka Hobbit, jenž se tak snaží prosadit, ale moc se mu to nedaří. Proč, to nevíme, hra to špatná nebyla. Dnes se vedle Marvelu postavil i DC Heroes s třetím Batmanem Lego série.

Přestože se hra jmenuje Lego Batman 3: Beyond Gotham, najdete v ní téměř všechny postavičky DC univerza, autoři totiž skvěle využili Ligy Spravedlivých, proti kterým postavil hlavního záporáka Brainiaca ovládajícího jakoukoliv mysl, zamíchal do omáčky Jokera a jeho kumpány, a to celé dochutil ostatními známými postavičkami. Klidně by tak mohli autoři přejmenovat Batmana na „DC Heroes“, jenže to asi markeťáci z TT nedovolili, protože batmanovská série v Legu je jedna z nejpopulárnějších. Navíc všichni víme nebo alespoň tušíme, na jakou věkovou kategorii lego hry především cílí. Nicméně, Batmana mají rádi všichni, už je kvůli Arkham sérii od Warner Bros. Interactive, čili sázka na jistotu. Nutno dodat, že ani nejinfantilnějšího dospěláka Lego humor do kolen nedostane, ale je milý a povznášející, plus ke kombu Robin-Batman, za které nejčastěji budete hrát (tedy hlavně za netopýřího muže), skvěle se doplňující.

O grafické stránce hry se snad nemá cenu vůbec zmiňovat, snad jen, že lego vypadá uvěřitelněji, ale ne zas tak, abyste se na něj báli šlápnout, stíny světla odlesky to vše v místním rozmanitém světě vypadá lépe. Je takřka pravidlem, že v každé úrovni jsou odlišná prostředí, ze začátku si střihnete Batmana a Robina a později dojde i na shluk vícero hrdinů, tedy po parádním přesunu do vesmíru, kde se především bude hra odehrávat a my si kapitolku s přesunem snad nejvíce užili. Batman a Robin nebo jiná postava v současném dějišti jimi nahrazená má vždy osm různých převleků(?) dodávající hrdinovi odlišné ne-superhrdinské schopnosti, jako pokládání bomb, létání, nasávání lega, ovládání počítačů nebo třeba rozbíjení skla. Dohromady, protože Robin a Batman má jiné schopnosti, tedy máme 16 kombinací, jak danou a téměř vždy triviální hádanku vyřešit, plus tedy připočteme výjimky, kdy potřebujete určitého superhrdinu s určitou schopností, akorát vám hra vždy poví, co za paňďuláka potřebujete, takže žádné velké lámání hlavy nečekejte. Mimochodem hratelných hrdinů a antihrdinů je přes 150.

image

Hratelnost je stejná jako u jiných lego her a herní mechanismy zůstali nezměněny, stejně tak jako velmi častý problém se zlobivou kamerou, ale na to jsme si už tak nějak zvykli. I když házet klacky pod nohy už v prvním počátku hry, si mohli autoři odpustit. Možná, že mohli vývojáři dovolit hráči hru samovolně prozkoumat a nedávat u každé pitomosti nápovědu v podobě „největšího fandy Batmana v dějinách lidstva“, nám to přišlo otravné už po třetí nápovědy, a to, že se nám objevovaly snad po celou dobu hraní, jsme se snažili úspěšně ignorovat.

Své sběratelské předměty a odměny za ně naleznete v pozorovatelně, kde mimo jiné lze nakoupit různá vylepšení, podvůdky a postavy, bohužel některé věci se zpřístupní až postupem hrou, nu což. Alespoň se vám pak zpřístupní možnost odemčení bonusových levelů, jež odemykáte sbíráním kitů, kostiček, apod. U těch už obtížnost znatelně narůstá oproti průchodu hrou, kde prsty a ani mozek moc nepotrápíte. A pokud by vám to nestačilo, tak na storu najdete několik zajímavých DLC, jako „Man of Steel“ či „The Dark Knight“, kde se podíváte pod pokličku oněch příběhů.

BatCow_01

Dá se říct a říkáme, že Beyond Gotham nenese jen břemeno nezávazného pokračování druhého dílu, ale je jednou z těch lepších Lego her. Disponuje vším, co si může fanoušek Lega a hrdinů z DC univerza přát a nenajdete tu ani moc chyb, nad kterými byste se dlouho vztekali. Jednoduché hádanky v průběhu hraní vám čas od času zpříjemní nějaká ta minihra, opět triviální, což ale skvěle kompenzuje zapeklitost lovu sběratelských předmětů. To všechno navíc potrhuje o něco lepší grafické zpracování, než jakým disponovali předchůdci, plus jemný humor tvůrců jak hry, tak samotného světa. Letos vyšel i podobný počin ze světa Marvel, a tak záleží jen na vás, co preferujete a co eventuálně potomkům nadělíte pod stromeček o blížících se Vánocích. Už je ta nějak zvykem, že Lego hry, jsou spíše pro mladší osazenstvo, avšak určitě si hraní užijí i fanoušci onoho univerza. Příběhy jsou buďto úplně jiné a originální, nebo alespoň parodují originál s grácií. A máte-li doma dva ovladače, je tak nějak už zvykem, že s potomkem, nebo s kamarádem můžete hrát u jedné telky ve dvou, a to u Batmana vřele doporučujeme. Jedinou věcí, co nám vadí a kterou je dobré na závěr podotknout je cena. Tak nějak pořád nedokážeme pochopit, proč jsou nové lego hry tak drahé, cenovka pod tisíc korun by jim slušela mnohem více, některé díly za to ale stojí, Lego Batman 3: Beyond Gotham nevyjímaje.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Beyond Gotham je jeden z mála Lego her, které doporučujeme jakékoliv věkové kategorii koupit a zahrát si, a to především s kamarádem uvelebeného u vás na gauči. Skvělý příběh, jemný humor, ještě o něco hezčí grafické zpracování, variabilita prostředí a masy hratelných postav, je skvělým protivníkem Marvel Heroes, které vyšlo tento rok také. Je tedy jen na vás, které univerzum preferujete, protože Lego Batman 3: Beyond Gotham, je především o DC hrdinech a ne jen o Batmanovi.
26. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Mortal Kombat 1

Značka Mortal Kombat je tu s námi už přes třicet let a za tuto dobu jsme se dočkali celkem 26 titulů, které vycházely na všechny důležité systémy. Samotný počátek najdeme u klasických arkádových automatů, kam Mortal Kombat dorazil v roce 1992. Rok poté došlo k převedení na domácí konzole a díky tomu se rozjela nesmrtelná série sahající až do dnešní doby. Mortal Kombat nebyl první velkou bojovkou a vývojáři z...

»
25. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Ad Infinitum

Až po návštěvě specializovaného odborníka zjistíte, že noční můry, ve kterých vás pronásleduje obří propiska a deformovaná písmena se snaží ukončit vaše bytí, je pouze výsledkem špatného vstupu na základní školu. Usazení vedle Tondy Vomáčky přineslo nekontrolovatelnou ztrátu učebních pomůcek, a to zejména písmenek, která končila všude možně, jen ne v pevných deskách z domova. Takže nikoliv, nejste blázni, jen jste toho parchanta měli majznout přezůvkou po tlamě a teď by se...

»
22. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: The Crew Motorfest

Arkádové závodění má minimálně na platformě Xbox jasného krále, kterým je Forza Horizon. Její zatím poslední 5 díl už sice nebyl tak převratný, jako třeba ten druhý nebo třetí, ale i tak jsou to stále skvělé závody. Konkurence však nespí a nabízí hned dvě další série – Test Drive a The Crew. Zajímavé na tom je, že například Test Drive Unlimited 2 dělalo studio Eden Games, jehož tři původní zakladatelé...

»
16. 09. 2023 • HusekD0

RECENZE: Starfield

Letošní rok už přinesl hráčům spoustu zajímavých titulů, ale největší očekávání patřilo bezesporu novému RPG od společnosti Bethesda Game Studios, pod názvem Starfield. Od prvního představení na veletrhu E3 uběhlo dlouhých pět let a my se konečně můžeme ponořit do prozkoumávání tajuplného vesmíru. Bethesda patří v tomto žánru mezi má nejoblíbenější herní studia a doposud jsem nevynechal jediný jejich titul. Proto není velkým překvapením, že jsem Starfield bedlivě sledoval a...

»
14. 09. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Když se potkají kouzelník, rytíř a zlodějka, je zaděláno na pořádný mejdan. Magie teče proudem, odvaha poklonkuje nasbíraným úspěchům a jedna kapsa si nemůže být jista, zda zůstane na konci večera plná. Vlastně by z toho byl počátek fajn RPG záležitosti, kde může jeden z úkolů skončit mezidruhovým dobrodružstvím plným citů. Jenže tohle je Trine, což znamená, že hranice mezi dobrem a zlem nemá příliš pevné základy a že setkání hrdinů rozhodně...

»
14. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Moving Out 2

Kooperativní hry jsou super. Sednete si na gauč vedle sebe, otevřete si pivo, víno, limonádu, zkrátka co máte rádi a pustíte se do hraní. Výběr je v dnešní době opravdu velký, takže není problém spolupracovat nebo si vzájemně škodit. Co se herní náplně týče, můžeme hrát různé adventury – tímto zdravím skvělou vztahovou terapii It Takes Two – nebo postřehovky typu Ovecrcooked.

»
08. 09. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: Stray Gods: The Roleplaying Musical

Hned na úvod se musím k něčemu přiznat: nesnáším muzikály. Ať už jde o divadelní klasiky či moderní pohádky od Disneyho, jakmile se začne zpívat, beru nohy na ramena. Přesto jsem měl během oznámení hry Stray Gods zvláštní pocit, který mě ke hře z nějakého důvodu táhnul, a já měl chuť si ji vyzkoušet. A musím říct, že mě prvotina od Summerfall Studios naprosto okouzlila a změnila můj pohled na...

»
04. 09. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Under The Waves

Více jak 71% zemského povrchu pokrývá voda a většinu z toho tvoří moře nebo oceány. Zajímavé na tom je, že jich máme prozkoumáno jenom opravdu málo. Celá řada z nich je totiž tak hluboká, že máme problém se tam kvůli tlaku a dalším vlivům pořádně dostat. Díky tomu si můžeme jenom představovat, co všechno se ukrývá pod hladinou, a to je skvělý materiál na nejrůznější tvorbu, hry nevyjímaje.

»