
RECENZE: Lost Records: Bloom and Rage
Když přijde francouzské studio Don’t Nod s novým titulem, fanoušci příběhových adventur notně zbystří. I když se Francouzi v posledních letech věnovali i jiným žánrům, jejich pověst vybudovaná především okolo série Life is Strange se jim patrně jen tak překonat nepodaří. Ostatně do tohoto žánru spadá také novinka v podobě titulu Lost Records: Bloom & Rage. Hned na úvod je potřeba říci, že titul je rozdělen na dvě části – Bloom a Rage, přičemž recenze se (alespoň prozatím) týká pouze první části Bloom. Druhá část Rage by měla být vydána v polovině dubna. Nyní už ale k samotné recenzi.
Už od prvních minut se nelze ubránit pocitu, že Lost Records: Bloom & Rage je jen „další Life is Strange“, se vším dobrým i špatným. Stačí se ale chvíli rozkoukávat a hned je jasné, že autoři se tentokrát pokusili o trochu jiný přístup. V epicentru dění je dívka/žena Swann. Ta v průběhu svého vyprávění přeskakuje mezi svým dospíváním v roce 1995 v městečku Velvet Cove a současným rokem 2022, kdy se vrací „na místo činu“.
Swann totiž v mládí společně se třemi kamarádkami Norou, Autumn a Kat prožila nezapomenutelné léto, které ji s ostatními dosti sblížilo, ale také zadělalo na pořádné trauma s nádechem mysteriózna, jak je u Don’t Nodu zvykem. Příliš z příběhu ale prozrazovat nechci, ostatně ten je jednak nedokončený, a pak bych vás také nerad připravil o pocit objevování. Ten alespoń v první části umí rozehrát několik zajímavých linek, chvílemi být nevtíravě dojemný a místy také pořádně strašidelný. Tohle jednoduše francouzské studio umí.
Zajímavým prvkem Lost Records: Bloom & Rage jsou právě hrátky s časem, respektive přepínání mezi minulostí a současností. To nemáte nijak na povel a odehrává se ve formě vzpomínek hlavní hrdinky. Výlety do minulosti často dodávají kontext současnosti, přičemž v době minulé se odehrává většina první části. Vzhledem ke skvěle napsaným postavám se do mírně depresivní současnosti nebudete vracet rádi – každá z dívek má vlastní věrohodnou osobnost a nechybí jim silné a slabé stránky.

Samotné dialogy jsou poté příjemně nenucené a nechybí jim množství voleb, na kterých více či méně záleží. Na vás jako hráči je poté rozhodnutí, zda v rámci dialogových možností budete s dívkami jen kamarádit, nebo zda s některou z nich posunete vztah o krok dále. Pokud si ale libujete ve velkých příběhových rozhodnutích, minimálně v první části narazíte – žádné velké rozhodnutí vás totiž nečeká.
Kromě dialogů a voleb tvoří větší část hratelnosti průzkum a interakce s okolím. Tohle Don’t Nod zvládá bravurně a i tentokrát je radost prozkoumávat každý kout jednotlivých lokací. Tvůrci vám navíc tentokrát dali do ruky nikoli fotoaparát, ale videokameru, neboť Swann je nadšená filmařka. S ní můžete nejen objevovat svět, ale natáčet také krátké videoklipy na různá témata, která se liší podle lokací. Záznamům nechybí ta správná devadesátková estetika, přičemž podle libosti si je můžete i upravovat. Jen škoda, že autoři tento prvek nedotáhli někam dále – pakliže si totiž se střihem a natáčením nebudete chtít vyhrát jen tak pro radost, moc jiné motivace vám k tomu hra nedá, když nebudu počítat jednu hádanku.
Grafické stránce hry nemám moc co vytknout, ostatně pokud jste fanoušky francouzského studia, patrně moc dobře víte, co čekat. Celková stylizace se tvůrcům povedla a hra umí navodit tu správnou atmosféru, ať už jde o veselé či depresivní tóny. Pochválit musím také soundtrack, ale v tomto případě jistě není velkým překvapením, že se Don’t Nod opět trefil do černého.
Závěrečné hodnocení by v tuto chvíli bylo u Lost Records: Bloom & Rage ještě předčasné, ostatně hra ještě neskončila. Svou stylizací, skvělými dialogy, propracovanými postavami a povedenou hratelností ve mně nicméně vzbudila velkou chuť pustit se i do druhé části, která by měla spatřit světlo světa už 15. dubna. Do té doby prosím berte toto hodnocení jako dočasné, a i když titul první půlku zvládl velmi dobře, není jisté, že na ni naváže i druhou částí.
Verdikt
Na verdikt ohledně Lost Records: Bloom & Rage je stále ještě brzy – jakmile vyjde i druhá polovina hry, půjde vyřknout finální verdikt. Prozatímní hodnocení je nicméně pozitivní: titul má dobře našlápnuto, může se pyšnit zajímavými postavami, dobrými dialogy či skvělou stylizací, nicméně najdou se i nějaké ty nedostatky.poutavý příběh | prvek videokamery moc využití nemá |
uvěřitelné postavy | chybí zásadní dialogové volby |
skvělé dialogy | |
příjemná stylizace |

Recenze: Deadside
Hry o přežití nabývají na popularitě, avšak pro konzolové hráče příliš na výběr nebylo. Na konci února ale do obchodů Xboxu dorazil Deadside, survival který už pár let bojuje s konkurencí na počítačích se vydal na cestu konzolí. Jaké je srovnání verze na PC a konzole? Dostává DayZ na Xboxu konečně konkurenci?

Recenze: South of Midnight
Legendy, bubáci, mýtická stvoření a příběh o bolesti a odpuštění. Jak to vše může fungovat v herním provedení od Compulsion Games zjistíme v této recenzi.

Recenze: Police Shootout
Se simulátory pro konzole se roztrhl pytel a tak se k nám dostal další kousek pro recenzi. Tentokrát si osvojíme roli policejního strážníka ve městě San Adrino. Hru má na svědomí už zkušené polské vydavatelství Playway, které má ale na svědomí i tituly, které příliš neoslovily. Jak si při recenzi vedla tato policejní záležitost?

RECENZE: Split Fiction
Čtení knížek je skvělá kratochvíle. Samozřejmě za předpokladu, že umíte číst a dokážete si najít něco, co vás zaujme. Moc z nás nebylo zrovna dvakrát odvařených z povinné četby ve škole, i když občas se něco zajímavého objevilo i tam. Výhodou knih totiž je, že se jejich prostřednictvím můžeme vydat prozkoumávat tajuplné světy, zažít letní romantiku nebo naopak velice znepokojivé příběhy. Troufnu si tvrdit, že knížky jsou méně interaktivní brácha našich oblíbených...

Recenze: Assassin’s Creed Shadows
Léta chtěné zasazení série Assassin’s Creed do Japonska je konečně tu. Jak obstálo bratrstvo v zemi vycházejícího slunce?

RECENZE: PGA Tour 2K25
Venku se pomalu otepluje a ve vzduchu je kromě blížících se alergií cítit také příchod jara. Trávníky se pomaličku začínají zelenat, zbytky listí ofoukává jarní větřík nebo fukar pracovníka technických služeb. Všichni golfisté začínají opouštět krytá odpaliště nebo místnosti se simulátory, protože nová golfová sezóna se blíží ke svému začátku. Ta virtuální, o kterou se starají vývojáři z 2K Sports již začala a zve všechny příznivce na greeny.

RECENZE: WWE 2K25
Nové režimy, obrovská soupiska zápasníků a mnoho dalšího jsou tady, aby se pokusily vás obrat o čas a peníze v novém díle populární wrestlingové hry WWE.

Recenze: Like a Dragon Pirate Yakuza in Hawaii
Bájné poklady, piráti moderní doby, starobylé legendy, japonská mafie a jeden muž, který po ztrátě paměti zjišťuje, jak to vše do sebe zapadá ve velice absurdním titulu o bohatství a snech. Vítejte u recenze pirátské yakuzy z dílny studia Ryu Ga Gotoku.