RECENZE: MX vs ATV Legends

Autor: HusekD Publikováno: 27.6.2022, 17:00

Publikováno: 27.6.2022, 17:00

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 204 článků

Závodních sérií máme na Xboxu jako hub po dešti, ale jen malá hrstka z nich se z nepochopitelného důvodu věnuje terénním motorkám. V současné době máme na výběr z MXGP, Monster Energy Supercross od společnosti Milestone, nebo můžeme sáhnout po odlehčenější variantě v podobě MX vs ATV od Rainbow Studios. Právě ti začali s touto sérií již v roce 2005, kdy nám představili titul MX vs ATV Unleashed. Hra získávala vesměs pozitivní hodnocení a tak netrvalo dlouho a dočkali jsme hned několik dalších pokračování. S každým dílem byly hry propracovanější a největší slávu si prožily na Xboxu 360. Poté ovšem nadešel zlom a série začala po titulu Alive kvalitou upadat k průměrným hodnocením. Přitom bychom očekávali spíše vzestup a velké pokroky kupředu oproti předchozím dílům. Dorazila nová generace konzolí a na rozdíl od svých konkurentů nevydávali své hry každý rok. Také se nemusí držet licencované předlohy a mohou využít veškerý svůj tvůrčí potenciál. Bohužel se tak ale nestalo. Poslední titul All Out byl už spíše podprůměrný a všichni fanoušci doufali, že se vývojáři s příchodem dalšího dílu vzchopí a dodají hráčům arkádových závodů opět kvalitní titul. Nyní jsme se posunuli o další čtyři roky kupředu a do našich obchodů se dostává titul MX vs ATV Legends. Nyní už nastartujte své motorky a pojeďte… a nebo víte co? Pojďte radši pěšky.

Velkým tahákem nového dílu měla být přepracovaná kariérní část. Měli jsme vzít svého začínajícího jezdce a provést ho přes amatérské závody až k živoucí legendě. Tuhle část vývojáři dodrželi, ale její provedení je až trestuhodné a aby toho nebylo málo, tak je většina herního obsahu podřízena právě vaší kariéře. Svojí dlouhou cestu započnete na Rawling Farm. Zde na vás čeká základní trénink, při kterém se naučíte veškeré potřebné řidičské dovednosti a také se zde postupně seznámíte se svým jezdeckým týmem. Nebo bych měl spíše říct s mrtvolnými charaktery. Každý tupě stojí na svém předdefinovaném místě a kvůli technické stránce je celkem problematické spustit s nimi konverzaci. Když už se vám to podaří, tak si u svého mechanika můžete vyzvednout novou motorku, náhradní díly, nebo vám vaše propagační manažerka nabídne k výběru nové sponzory. Celá tato část by šla bez problému udělat přes jednoduché menu, jenž by bylo funkční a ani by to nevypadalo tak hloupě, jako přejíždět na motorce 10m od jednoho k druhému. Když se zaměříme na samotnou kariéru, tak ta se skládá ze základního rozdělení na MX (motorky) ATV (čtyřkolky) a UTV (buginy). V každé kategorii na vás čeká téměř 200 závodních víkendů, což je obrovské číslo a kompletní dokončení vám zabere velkou porci času. Tu vám ovšem zaberou i načítací časy mezi závody a to i v případě, že budete hrát na Xboxu Series X. Postup do vyšších a prestižnějších tříd je podmíněn počtem vašich fanoušků. Ty získáváte po každém dokončeném závodě. Tak, jak jsme ze závodních her zvyklí, tak i zde najdete kromě samotné kariéry také rychlé závody a časovky. Tady ovšem nastává velký problém, protože smíte jezdit pouze po tratích, které jste si odemkli při hraní kariéry a stejné pravidlo platí i pro výběr motocyklu. Nemožnost si na začátku vybrat jakoukoliv trať vás tak nutí k progresu ve vaší kariéře, což je opravdu špatné rozhodnutí.

MX vs ATV jsou čistokrevné arkádové závody, ale i přesto je jízdní model velmi zvláštní a nepřirozený. Vývojáři se sice snažili do tohoto dílu přinést drobnou míru reálnějšího zpracování, ale vzhledem k celkovému výsledku se to vůbec nepovedlo. Měli jsme dostat propracovanější fyziku, ale ve všech kategoriích si budete připadat, jako byste jezdili po ledu a nikdy se nedostaví ten správný pocit z akcelerace. Mezi motorkou, čtyřkolkou i buginou poznáte určitý rozdíl v ovládání, ale to je tak vše. Nedokonalý dopad ze skokánku z vás opět udělá odražený hopík a ve spoustě případů budete svědky nepochopitelných pádů, které by za normálních okolností váš jezdec bez problému ustál, nebo by k nim z fyzikálního hlediska vůbec nemělo dojít. Pokud se i přes to všechno rozhodnete pustit do hraní, tak vám doporučuji zvolit nejtěžší obtížnost soupeřů a vypnout veškeré funkce, co „ztěžují“ hraní. Pokud si necháte jen to nejzákladnější ovládání, tak opadne spousta frustrujících situací a vy si rázem dokážete hraní i trochu užít. I když tu máme dalšího velkého strašáka v podobě technické stránky hry.

Už z prvních pár minut jsem měl pocit, jako bych hrál testovací alfa verzi a ne titul, který má být za několik málo dní vydaný v našich obchodech. Animace jezdců jsou při startu zvláštně trhané, na všech venkovních mapách doskakuje vegetace, vzdálená krajina je rozmazaná jako nepovedená olejomalba u prváka umělecké školy a pozadí v arénách zase vypadá jako vykradené z prvního Xboxu. V garáži se modely všech strojů donačítají několik sekund a v případě, že se pokusíte změnit barvu vaší motorky, tak se vám na náhledu pozmění jen půlka výběru. Při jízdě narazíte na různou kvalitu textur prostředí a takhle bych mohl pokračovat dalších X řádků a věnovat se například i zvukům. Ty se drží za ruku s celkovou kvalitou technického provedení. Pevně věřím, že spoustu těchto chyb a problémů bude v brzkých týdnech opraveno ve formě patchů, ale současný technický stav je opravdu děsivý.

Abychom na tento titul nebyli jen kritičtí, tak vyzdvihneme i to dobré. Do kladné kolonky rozhodně patří různorodé prostředí, závodní disciplíny a nastavení kamery. Když dáme stranou technickou stránku hry, tak je okolní krajina velmi nápaditá a bude vás bavit projíždět dostupné tratě. Kromě základních typů závodů jako je Supercross, National, nebo například Invitational, najdeme ve hře i zajímavou novinku v podobě Trails. Jedná se dlouhé závody, které v sobě kombinují hned několik rozdílných úseků a možností, jakou cestou se při nich vydáte. Začátek může být jako při běžném závodě, na který navazuje rytmický úsek plný skokánků a poté se závody zakončí v technickém a náročném výjezdu v úzkých horských serpentinách. Tento režim si mě vážně získal a alespoň na chvilku jsem zapomněl na tu hromadu nedostatků. Radost mi udělalo i kompletní přenastavení kamery. Kromě základních poloh si v nastavení smíte volně kameru upravit tak, aby vám co nejvíce vyhovoval úhel, nebo přiblížení.

Při koupi základní edice naleznete v garáži celkem 16 motorek, 4 čtyřkolky a 4 buginy. V kategorii MX si tedy vyberete z docela velkého výběru, ale u ostatních už to taková sláva není. Také se musíte smířit s neoficiálními stroji. V případě, že byste si chtěli osedlat své oblíbené motorky značky KTM, Kawasaki, nebo Husquarna, tak budete muset sáhnout opět do své peněženky a dokoupit si je zvlášť, nebo zainvestovat do dražší edice hry. Každý stroj si smíte poupravit jak vizuálně, tak i výkonnostně. Náhradní díly si kromě výrobce pozměníte i barevně. Díky tomu si vše přetvoříte podle svého stylu. Výkonnostní úpravy nejsou vůbec složité a vždy si vybíráte mezi jasně definovanými konfiguracemi. Jejich efekt se vám zobrazuje na jednotlivých lištách a díky tomu přesně víte, co vám každá součástka vylepší. Upravit si smíte i svého jezdce a to od hlavy až k patě. Na rozdíl od své garáže zde najdete i oficiální značkové oděvy.

MX vs ATV Legends mělo přinést arkádovým závodníkům svěží motokrosové zpracování se spoustou novinek. To se ovšem nestalo a my tu máme další polotovar, co si musí počkat na dopracování. Možná by se vývojáři měli soustředit jen na jednu kategorii a udělat ucelenější, zábavnější a především kvalitnější titul. Tento megalomanský přístup očividně nezvládají. Legends si také můžete zahrát jak v kooperaci, tak i v online multiplayeru. Otázkou ovšem zůstává, zdali najdete dostatek odvážlivců, co s vámi vkročí do tohoto nehostinného místa.

Hra vychází 28.6.2022 pro Xbox Series X/S a Xbox One za základní cenu 1049kč.

3
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

MX vs ATV Legends mělo do této série přinést inovaci a velké zlepšení od svých předchůdců. Místo toho jsme ale opět dostali nevyleštěný polotovar, který potřebuje velkou porci času na opravení veškerých chyb. Těžko říct, zdali se dočkáme i poupravení jezdeckého modelu, ale moc tomu nevěřím. V současné době raději sáhněte po konkurenčních titulech, které si sice neužijete na tak rozmanitých mapách a disciplínách, ale obdržíte za svoje peníze mnohem kvalitnější hru.
závodní disciplínyfyzika
rozmanitost prostředí velké množství technických chyb a nedostatků
kariérní režim
zvuky/soundtrack
uzamknutí rychlých závodů
29. 01. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Tortuga: A Pirate’s Tale

Ahoooy Piráti! Na naše monitory a televize se dostala nová pirátská hra Tortuga: A Pirate’s Tale a my se na ni půjdeme podívat trošku z blízka.

»
02. 01. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Resident Evil Village Gold Edition

Hodnotit značku jakou je Resident Evil, to je jako kritizovat Monu Lisu, že je příliš baculatá, že kouká jak můra a že její dekolt nemá co nabídnout. Prostě se to nedělá nebo to jde hodně ztěžka, protože jde o kus historie. O etalon specifické části umění, který vyšlapal cestu novému a dodal punc starému. A třebaže Capcom není da Vinci, má v držení legendu survival hororů, kterou se podařilo v sedmém díle...

»
31. 12. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: High On Life

Animovaný seriál pro dospělé Rick a Morty vzal před pár lety stanici Adult Swim útokem a poměrně záhy si nekonvenční humor vědátorského alkoholika Ricka a jeho pubertálního vnuka Mortyho získal srdce diváků po celém světě. Proč začínám recenzi střílečky High on Life shrnutím animáku? Protože mají společného více, než se na první pohled zdá. Nejambicióznější projekt studia Squanch Games má totiž na svědomí Justin Roiland, který je právě spoluautorem zmíněného...

»
30. 12. 2022 • HusekD0

RECENZE: The Last Oricru

Pokaždé, když se v naší malé zemičce objeví nové vývojářské studio, tak se jedná o velkou událost a téměř okamžitě si získá naší pozornost. O pražském studiu Gold Knights jsme poprvé slyšeli přibližně před čtyřmi lety, kdy nám představili připravované souls-like RPG pod názvem Lost Hero. Vývojáři se ve svém projektu inspirovali u kolegů z From Software, což jim ale neměl nikdo za zlé. Základy souls žánru využívá dnes nepřeberné...

»
29. 12. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: The Dark Pictures Anthology: The Devil in Me

Hororová série The Dark Pictures Anthology vstoupila do své poloviny. Respektive zakončuje první sezónu, která je dostupná v rámci dvou generací konzol. The Devil in Me je tak malým velkým finále, které vás má posadit na zadek a možná i pomoc s rozhodováním, jestli ten „next gen“ skutečně už pořídit nebo ne. Dobrou zprávou je, že autoři ze Supermassive Games si dali záležet, aby byl nejnovější příspěvek do kurátorovi sbírky dostatečně...

»
28. 12. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Marvel’s Midnight Suns

Taktických tahových strategií ve stylu legendárního XCOMu se v poslední době vyrojilo poměrně dost, nicméně pokaždé, když se nějaký titul objeví, je chtě nechtě srovnáván s nekorunovaným králem žánru. Když ale přijdou samotní autoři legendy s tím, že se pokusí posunout ověřené mechaniky někam dále, a navíc to všechno naroubují na jeden z nejpopulárnějších fiktivních světů všech dob, vzbudí tím velká očekávání.

»
16. 12. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Firefighting Simulator – The Squad

Stát se hrdinným hasičem bylo snem nejednoho chlapce nebo dívky. Vidina toho, jak bojujeme s plameny, vytahujeme z nich nebohé oběti a ve volné chvíli zachraňujeme koťátka ze stromů, je poměrně lákavá. Až v pozdějším věku člověk zjistí, že hasič většinu času pomáhá u autonehod či jiných neštěstí, kde by se jedinci se slabším žaludkem nejspíš neměli vyskytovat. A k tomu je tu celá řada dalších kratochvílí, která prostě není tak zábavná, jak...

»
14. 12. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Mount & Blade II: Bannerlord

Vítejte ve světě, kdy nad slovem vládne dobře nabroušené ostří. Svět Calradie vám nabízí opravdu stovky hodin v zajímavé hře, kde si snad vyzkoušíte všechny herní žánry. Calradie byla velká říše, ale po válce zde vzniká mnoho jiných národů a kultur. Pokud čekáte, že se ujmete jedné z nich a stanete se nejslavnějším, tak se hodně pletete. Naopak vám čumí sláma z bot, vaše brnění, tedy spíše kusy látky potřísněné bahnem vás moc...

»