RECENZE: Sherlock Holmes The Awakened

Autor: HusekD Publikováno: 11.4.2023, 19:38

Publikováno: 11.4.2023, 19:38

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 215 článků

Není to tak dávno, co jsme si mohli zahrát nové dobrodružství se Sherlockem Holmesem pod názvem Chapter One a vývojáři ze studia Frogwares pro nás mají připravenou další hru z této série. Jedná se o plnohodnotný remake úspěšného dílu The Awakened, který byl původně vydán na PC v roce 2007. Kromě základní dějové linky došlo ke kompletnímu přepracování a vizuální stránkou navazuje na předešlé dobrodružství.

Vzhledem k tomu, že studio Frogwares sídlí na Ukrajině, tak je až s podivem, co všechno dokázali za pouhý jeden rok práce vytvořit. Kvůli probíhající válce musí pracovat ve velmi obtížných podmínkách. Doufejme, že vývojáři udrží tento pracovní zápal a dočkáme se v brzkých letech dalších přepracovaní starších dílů nebo i zcela nových případů. Teď už se ale pojďme podívat na to, jak se nové provedení Sherlocka Holmese The Awakened podařilo.

Dobrodružství započnete v poklidné Londýnské čtvrti Baker Street. Zde se naučíte základní ovládání v triviálním případu, který ovšem vaše detektivní mysl nafoukla do zbytečně velkých rozměrů. Také se seznámíte se svým společníkem, doktorem Watsonem. Zpočátku se jedná spíše o pouhého spolubydlícího, ale je to právě tento příběh, díky kterému se z vás stane neoddělitelná dvojce. Watson vám brzy poskytne dobrý tip na případ pohřešované osoby. Vypátrání ztraceného člověka není pro Holmese nic složitého, ale záhy zjistíte, že se nejedná o lehký případ a jeho vyřešení bude znamenat důkladnou a náročnou detektivní práci. Chapadla tohoto případu jsou propletena přes několik států a prověří vaše fyzické i psychické zdraví. Příběh The Awakened je silně inspirovaný dílem H.P. Lovecrafta. Kromě běžného vyšetřování se musíte připravit i na děsivé okultní mýty a situace související s uctíváním Prastarých. Sherlock se postupem času dostane až na samotnou hranici šílenství, kdy bude jeho mysl požírána mýtem Cthulhu. Návštěva psychiatrické léčebny ve Švýcarsku, nebo prozkoumávání Louisianských bažin jen posílí vaši psychickou nestabilitu a postupně se začnete propadat do hrůzostrašných myšlenek, které nemají logické vysvětlení.

Případy jsou rozděleny do osmi kapitol a jejich kompletní dokončení vám zabere přibližně dvanáct hodin. Hra se odehrává v několika otevřenějších lokacích, ale vyprávění je poměrně lineární. Co se týče příběhu, tak je v The Wakended vše pevně dané. I tak se ovšem můžete ve vyšetřování na nějaký čas zamotat. Nenajdete zde žádné ukazatele, které by vás nasměrovaly k dalšímu cíli a je tedy nutné pozorně poslouchat veškeré dialogy. Dobrou zprávou je, že hra obsahuje už od svého vydání českou lokalizaci ve formě titulků. Díky ní nebudete mít s hraním sebemenší problém i když neumíte plynule anglicky. Hlavní dějovou linku si také můžete zpestřit vedlejšími aktivitami nebo dokonce menšími případy. Na ty náhodně narazíte v průběhu vyšetřování a bude jen na vás, zda se je rozhodnete dokončit. Jedná se o zajímavé doplnění příběhu a doporučuji vám projít vše, co hra nabízí. V průběhu hraní získáváte vyšetřovací body, za které se vám v menu odemkne nové oblečení a doplňky. Bohužel se ale jedná pouze o kosmetickou změnu a až na jeden případ nemá obměna oblečení jakýkoliv vliv na hratelnost.

Hratelnost je z velké části převzata z předchozího dílu. Chybí zde ovšem spousta herních mechanik, což vidím jako pozitivum. Ačkoliv se jedná o temný hororový příběh, tak ve hře nenajdete ani jednu akční pasáž, ve které byste se museli mlátit s nepřáteli nebo používat střelnou zbraň. To bylo bohužel jedno z nejslabších míst u Chapter One. Také tu chybí odposlouchávání kolemjdoucích, které dříve fungovalo všelijak. Trochu jsem postrádal chemickou analýzu, která by do tohoto příběhu hezky zapadla, ale to je asi tak všechno. Vyšetřování probíhá převážně z hledání stop, sbírání důkazů, provádění výslechů a používání šestého smyslu, díky kterému může Sherlock rekonstruovat dění na místech činu. Zajímavým zpestřením je i hraní za doktora Watsona, když je Holmes zaneprázdněný, vyčerpaný, nebo se jen nehodí k danému úkolu.

Po technické stránce má hra značné rezervy, ale během celého hraní jsem nenarazil na jakoukoliv závažnou chybu. To v současné době nebývá samozřejmostí a už vůbec ne u AA her, které dostaneme s velkým časovým předstihem. Hra je velmi podobná Chapter One a přinesla si kvůli tomu i spoustu nedostatků, jako jsou například nedotažené animace, často se opakující tváře lidí na ulici nebo jejich zvláštní mumlání. Větší péči by si zasloužil i soundtrack, kterému chybí výraznější skladby. V paměti se mi bohužel neudržela ani jedna melodie. Zvláštně vypadají i volně položené předměty, které můžete svojí chůzí shazovat na zem. Jinak se ale jedná o velmi povedený titul. Díky lineárnějšímu přístupu a odstranění přebytečných funkcí z předešlého dílu se jedná o nadprůměrnou akční adventuru.

Vývojáři z Frogwares vzali základní kostru původní hry a dokázali na ni vytvořit zcela nový herní zážitek. Původní The Awakened by vás už v dnešní době pravděpodobně moc neoslovil a proto je skvělé, že jsme dostali toto akčnější provedení v novém grafické kabátu. Opravdu jsem zvědavý, co si pro nás vývojáři připraví do budoucna.

Sherlock Holmes The Awakened vyšel pro Xbox Series X/S a Xbox One 11.4.2023 za cenu 1429kč.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Sherlock Holmes The Awakened je velmi povedeným remakem, který převádí starý příběh do nové hratelnosti, díky které si hru užijí i dnešní hráči. Pokud vývojáři z Frogwares budou pokračovat s převáděním starých titulů do této podoby, tak se máme opravdu na co těšit.
temný příběhanimace
lokacedrobné technické nedostatky
vyšetřování
hratelmost
česká lokalizace
28. 05. 2023 • DandyCZE0

Recenze Thrustmaster eSwap XR Pro ve stylu Forza Horizon 5

Již před časem jsme měli možnost si osahat zajímavý gamepad eSwap XR Pro, který nás překvapil počtem ovládacích prvků a bytelností. Nyní se nám do rukou dostal speciál v designu Forza Horizon. Asi většina by řekla, že se bude jednat o jinou barevnou verzi a je určena tak leda pro hráče Forzy Horizon. Sice je pravda, že je ovladač primárně určen pro fanoušky Forzy Horizon, ale také všechny závodní fanoušky. Ovladač...

»
24. 05. 2023 • Michael Chrobok0

RECENZE: MLB The Show 23

Letošní rok je rokem českého baseballu. To není jen prázdná floskule, ostatně úspěch naší reprezentace na mistrovství světa World Baseball Classic, kde si naši sportovci díky výhře nad Čínou zvládli zajistit účast na příštím turnaji v roce 2027, a také pořádání mistrovství Evropy na podzim je toho dostatečným důkazem. Ačkoli bych se o skutečném baseballu mohl pořádně rozpovídat, tato recenze patří tomu virtuálnímu, o který se stará studio Sony San...

»
21. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: LEGO 2K Drive

Kostičky LEGO v posledních letech dostávají pozornost pouze v podobě dobrodružných her, zatímco ty závodní byly odsunuty na kdoví kolikátou kolej. V posledních letech tomu nejblíže bylo rozšíření LEGO Speed Champions pro Forza Horizon 4, které můžeme jedině doporučit, ovšem do závodního světa s kostičkami nově vstupuje nový vyzyvatel v podobě LEGO 2K Drive.

»
19. 05. 2023 • p.a.c.o0

TT Isle Of Man: Ride on the Edge 3

Motocyklové závody jsou žánrem, který má v herním průmyslu až nečekaně velký počet titulů, z nichž si můžeme vybírat. Samozřejmě nechybí licencované produkty jako MotoGP, série MXGP nebo nelicencované ježdění v Ride. Silniční motorky však mají ještě jedno zastoupení, které se často označuje jako nejtěžší závody na světě. Ty se odehrávají na britském ostrově Man již od roku 1907 a jejich herní zpracování nese název TT Isle Of Man: Ride on the Edge.

»
16. 05. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: Tin Hearts

Občas nám hry velice rády připomínají, že všichni jsme svým způsobem děti, akorát naše hračky jsou na pořízení o něco náročnější, než tomu bylo dříve. Vzpomínky na naše dětství jsou většinou krásné a vzbuzují příjemné emoce. Takže proč naše vzpomínání nepodpořit a nedodat tak hře nějaké hlubší emoce vlastní každému hráči. Velké hry většinou na takové věci moc nevsází a jdou trochu dospělejší cestou.

»
15. 05. 2023 • HusekD0

RECENZE: Star Wars Jedi: Survivor

Pokud patříte mezi věrné fanoušky Star Wars, tak máte určitě velikou radost z přicházejících herních zpracování. Dlouhé roky seděla na právech výhradně společnost Electronics Arts, která hráčům přinesla pouhé dva díly Battlefrontu a nedokázala z této slavné značky vytěžit maximum.

»
03. 05. 2023 • lindros88cze0

RECENZE: Redfall

Recenze hry Redfall se píše opravdu špatně. Nebudu ani zastírat, že jsem hru nedohrál. Přitom hra mohla nabídnout výborný mix akce, lootovačky a atraktivního prostředí.

»
28. 04. 2023 • p.a.c.o0

RECENZE: EA Sports PGA Tour

Není nad to si při pěkném počasí vyjít ven a v ideálním případě vycházku doplnit nějakou větší aktivitou. Golf může působit jako procházka po trávníku s občasným odpalem, ale za tím vším se skrývá fyzická zátěž. Ono odpálit míček na dostatečnou vzdálenost chce nejen správnou techniku, ale také sílu. Nevýhodou však je, že hřiště se nacházejí v drtivé většině venku, takže při nepřízni počasí si člověk může dojít na odpaliště, aby procvičil švih...

»