Recenze: The Sinking City (Series X|S)

Autor: japo Publikováno: 28.4.2021, 19:47

Publikováno: 28.4.2021, 19:47

Sociální sítě

O autorovi

japo

Je autorem 9 článků

„Pro mír a bezpečnost lidstva je naprosto nezbytné, aby některá temná, mrtvá zákoutí a neprobádané hlubiny Země zůstaly v pokoji, aby se spící abnormality neprobudily k životu a rouhavě přežívající noční můry se nevydaly ze svých temných doupat  k novým a větším výbojům.“

H.P. Lovecraft – Hory šílenství

Dostala se k nám na recenzi vylepšená verze akční adventury The Sinking City. Vzhledem k tomu, že vše zásadní ohledně příběhu a herních mechanismů shrnul briskně ve své recenzi na Xbox One verzi kolega Lukáš Urban, zaměřím se především na rozdíly mezi starou a novou verzí hry.

Hned na úvod je potřeba zmínit dvě poměrně zásadní nepříjemnosti pro majitele původní verze The Sinking City. První z nich je fakt, že není bohužel možný upgrade původní hry na novou vylepšenou verzi hry a druhým pak ten, že ačkoliv tato nová verze má kompletní české texty, tak původní verzi na Xbox One se mi do češtiny přepnout bohužel nepodařilo.  Pro úplnost dodávám, že jsem majitelem evropské krabicové Day One edice (hra s menším DLC bonusem). Na krabičce se vedle vývojáře hry, ukrajinské firmy Frogwares, skví logo tehdejšího vydavatele, Big Ben Interactive. A v tom právě tkví kámen celého úrazu. Big Ben Interactive (později součástí Nacon) vedou s Frogwares intenzivní právní bitvu ohledně práv na The Sinking City. Otevřený dopis od Frogwares v angličtině si lze přečíst zde. Každopádně se zdá, že se Nacon (Big Ben) nechovali příliš pěkně a důsledkem sporu s Frogwares je i situace nepříjemná pro hráče. Francouzský soud totiž rozhodl, že do ukončení sporu není možné, aby právo na distribuci titulu bylo Naconu zcela odňato, takže „stará verze“ hry je dále na Microsoft Storu přístupná a distribuuje jí právě Nacon. Jelikož by Frogwares z případného upgradu této verze neměli nic, a nahráli by pouze protivníkovi ve složitém právním sporu, rozhodli se, že nová verze hry nebude dostupná pro původní vlastníky zdarma, tak jak tomu je obvykle na Xbox zvykem. Domnívám se, že z podobného důvodu nebyly aktualizovány některé verze původní hry českou lokalizací, ačkoliv tato prokazatelně existuje i na původní Xbox, protože některým hráčům se jí podařilo v menu hry zprovoznit.

Pojďme k těm dobrým zprávám, ačkoliv ty jsou určeny výhradně těm, kteří vlastní konzole nové generace, a současně jsou ochotni za novou verzi hry znovu zaplatit nemalou částku. Hra totiž vychází zdá se pouze digitálně a není zrovna levná. Hned na začátek tedy mohu alespoň říci, že česká lokalizace je součástí nové verze hry, přičemž překlad textů je profesionální a kvalitní. Jelikož se jedná o adventuru a porozumění textu je zásadní, tak je kvalitní lokalizace chvályhodný počin. Pro ty z vás, kteří už zaplatili za The Sinking City nemalou částku na Xbox One, ještě stále existuje možnost, že po urovnání legálního sporu Frogwares umožní update původní hry zdarma (příliš tomu ale nevěřím) a hlavně dodají chybějící lokalizaci i hráčům na starší platformu. Francouzské soudy ale nejsou z nejrychlejších, tak třeba se místo toho dostane hra dříve do Game Passu.

Nová verze hry, kterou si vydávají Frogwares po špatných zkušenostech sami,  také není kompatibilní s pozicemi z původně uložené hry.  Osobně si ale myslím, že to není takový problém – vzhledem k tomu, že jde o skutečně o velmi kvalitní upgrade, je škoda si hru nezahrát znovu. Co tedy vlastně bylo zásadně vylepšeno? Jednoznačně grafická stránka hry – ostatně sami můžete posoudit z nového traileru. Kvalita nasvícení a textur je opravdu o řád výš, než v původní verzi. U takto vysoce atmosférické hry se to samozřejmě počítá – hra stínů a světel, mlžný opar, temné hluboké moře, modely postav a monster – to vše vypadá daleko lépe a reálněji. Hra běží na Series X v plném 4K rozlišení a v plynulých 60 snímcích za vteřinu. Oproti původní verzi, kterou jsem čestně znovu nainstaloval na Xbox One X, je to velké zlepšení, protože ta měla problém udržet konzistentních 30 snímků. Sice se jedná o akční adventuru, ale přeci jen soubojů je poměrně dost, a plynulé snímkování je velmi příjemný bonus, na který si člověk lehko zvykne. Dalším bonusem jsou pak již na Series X standartně brutálně zkrácené nahrávací časy. Opravdu jak úvodní nahrání pozice, tak cestování mezi lokacemi je otázkou maximálně deseti vteřin.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Původní Lukášova recenze vytýkala hře určitou generičnost a prázdnotu herního světa, stěžoval si ale i na technické provedení a absenci lokalizace. Vzhledem k tomu, že technické provedení hry se o řád zlepšilo, a to má částečně vliv na atmosféru hry a dále také díky skutečnosti, že lokalizace byla nakonec alespoň do nové verze dodána, nebyl bych na Frogwares tak přísný. Hra nabízí poctivou porci trvanlivé hratelnosti s kvalitním Lovecraftovským příběhem, na kterém si dali tvůrci záležet – bohužel je vidět, že se dosud věnovali vytváření adventur, takže akční sekvence jim příliš nejdou – i ty jsou ale vlivem plynulé snímkovací frekvence o fous snesitelnější, než bývaly. Rozhodnutí posadit The Sinking City do otevřeného světa pak jde ruku v ruce s dnešním trendem – a je věcí názoru hráče, zda to bylo spíše na škodu, nebo by bylo lepší udělat uzavřenější, ale o to živější město. Kdo ví, snad na tyto otázky odpoví v nějakém příštím počinu Frogwares samotní.
18. 10. 2021 • Michael Chrobok0

RECENZE: In Sound Mind

Hororový žánr je obtížný na kvalitní zpracování jak u filmů, tak u her. Vytvořit několik primitivních lekaček umí i podprůměrný scénárista, ale stvořit tíživou atmosféru, která vás nenechá ani na chvíli vydechnout, nezvládne jen tak někdo. Do které kategorie spadá hororová adventura In Sound Mind?

»
17. 10. 2021 • SeedarCZ0

RECENZE: FIFA 22

FIFA 22 – fotbal nové generace konečně dorazil! Ano, přátelé od zeleného pažitu, letos už konečně můžeme říct, že se jedná vskutku o fotbal hodný tohoto titulu. Ať už se bavíme o grafické stránce, či zpracování fyzických parametrů, všechno šlo v tomto ročníku o velký krok kupředu. Naprosto ve všech ohledech.

»
14. 10. 2021 • HusekD0

RECENZE: Insurgency: Sandstorm

Hráči akčních her mají na výběr z nepřeberného množství titulů. Pokud se zaměříme na online hraní, tak zde máme hlavní favority v titulech jako Call of Duty, Battlefield, nebo například Apex. Všechny tyto moderní hry jsou zaměřené na široké publikum a to sebou přináší nepříjemný nešvar. Aby se zavděčili co nejvíce hráčům, tak vývojáři své tituly zbytečně ulehčují. U střelby jen stěží narazíte na recoil, UI celé hry bývá přeplácané všemožnými...

»
10. 10. 2021 • HusekD0

RECENZE: Death’s Door

Vrány byly odjakživa symbolizovány jako zvířata, která se pohybují v blízkosti smrti. Ve hře Deaths Door šli vývojáři ze studia Acid Nerve ještě o krůček dál a udělali z vrány samotného smrťáka.  Není to pro vaši postavu nic výjimečného. Je to jen každodenní rutinní práce, u které nepočítáte s žádnými komplikacemi. Začátek vaší cesty se line v pochmurné, až noirové atmosféře. Přicházíte do práce za doprovodu krásné klavírní hudby a než se stihnete rozkoukat,...

»
06. 10. 2021 • p.a.c.o0

RECENZE: Far Cry 6

Jedno je jisté. Ubisoft si svým rozhodnutím zrušit české lokalizace u her mnoho fanoušků nezískal. Spíš bych řekl, že hráče ztratil. Nicméně v celosvětovém měřítku ho to asi moc netrápí, protože situace se zatím nemění. A je to docela škoda, protože vydání další z jeho nejoblíbenějších sérií, je tady. Na mysli máme samozřejmě bláznivou akční jízdu Far Cry, která se na naše obrazovky vrací v rámci šestého dílu, nepočítáme-li odbočku New Dawn.

»
04. 10. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: World War Z: Aftermath

Vydávat důležité rozšíření pro akční kooperační střílečku, když před pár týdny nastoupili vetřelci a na obzoru je Back 4 Blood, to chce hodně silné prášky proti pomatenosti. Anebo velkou jistotu, že hráči si najdou cestu k tomu lepšímu. Že nechají vesmírné parazity ladem méně náročným kolegům a že nebudou chtít čekat na duchovního nástupce Left 4 Dead, s nímž se táhnou i velká očekávání. A ano, World War Z si sebejistotu může dovolit.

»
04. 10. 2021 • HusekD0

RECENZE: Tails of Iron

Krysy měli v dřívějších dobách velmi těžký život. Chyběl jim vůdce, řád a pevně dané zákony. Kvůli této rozpolcenosti čelili krysí obyvatelé neustálým útokům žabích nájezdníků. Nešlo s tímto strachem žít věčně, a proto se rozhodl povstat nový vůdce pod jménem Rattus. Podařilo se mu sjednotit veškeré krysí obyvatele a společnou silou zahnali žabí okupanty do ústraní. Po tomto slavném vítězství se stal Rattus prvním králem krysí říše. Země pod jeho vládou...

»
27. 09. 2021 • Lukáš Urban0

Recenze: Hot Wheels Unleashed

V dobách mého dětství, což bylo ještě v minulém tisíciletí, o ni snil každý, komu sestoupila varlata. A s ohledem na dnešní korektní dobu možná i ty, kterým bobtnaly úplně jiné partie. Řeč je samozřejmě o autodráze. O tom malém vlastním závodním okruhu, kde probíhaly rodinné a přátelské souboje o mistra čtvrtého poschodí a šampióna čtvrti. Kdo nikdy nepodváděl šťoucháním do soupeře nebo sabotáží závodního speciálu, nechť hodí angličákem. Pokud mu to srdce...

»