V Ubisoftu slaví, Vivendi zvedá kotvy

Publikováno: 21.3.2018, 16:57

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3326 článků

Pokud vás zajímá i pozadí her a dění v zákulisí herní branže, nemohla vám uniknout snaha společnosti Vivendi o podmanění vydavatelství Ubisoft. A byla opravdu neoblomná. Jelikož Yves Guillemot, spoluzakladatel a ředitel Ubisoftu, nechtěl dát kontrolu nad rodinnou firmou do rukou cizího subjektu, muselo Vivendi podle francouzských zákonů získat 30 % akcií. Pak by mělo nárok na odkup celého vydavatelství. Dosavadní šéfové Ubisoftu pravidelně připomínali, že by to znamenalo ztrátu kontroly nad vývojem a svobodu tvorby jako takové. Přesto Vivendi získávalo postupně potřebné akcie, a to až na aktuálních 27 %.

Slovy horolezců, ke zvratu dochází těsně pod vrcholem. Buď dlouholetému žralokovi došla trpělivost nebo se mu peníze nyní zdají jako schůdnější řešení. Na každý pád to balí a celý balík akcií dává k odkupu Ubisoftu, který za pomoci nových investorů nabídku okamžitě přijímá. Navíc se Vivendi zavazuje, že příštích pět let na akcie francouzského herního giganta ani nesáhne. A kdo že jsou noví investoři? Kanadská investiční skupina Ontario Teachers‘ Pension Plan a čínský konglomerát Tencent. Z více jak 40 miliónů akcií první jmenovaní berou 3,7 milionů, zatímco Tencent odkoupí 5,5. Zbytek si podělí Ubisoft a jeho dosavadní investoři. A v kancelářích, kde se rozhoduje o sériích Assassin’s Creed, Far Cry, Rainbow Six, Ghost Recon nebo Splinter Cell slaví.

Jak by Ubisoft pod Vivendi vypadal se tedy už nikdy nedozvíme. Posledním velkým tvůrcem, který pod ním několik let fungoval, byl Activision Blizzard. Konkrétně šlo o léta 2007 až 2013, kdy Vivendi vlastnilo nadpoloviční část. Během těchto let vzniklo například Call of Duty: Modern Warfare 2 a 3 nebo odnož Black Ops. V roce 2010 se Bungie upsalo k desetileté spolupráci a Activision získal práva na značky Spyro, Prototype a Crash Bandicoot. Ani tato pohádka však netrvala věčně a v roce 2014 Activision Blizzard odkoupil od Vivendi většinu akcií v hodnotě necelých šesti miliard dolarů. Svoboda je svoboda a často bývá hodně drahá.