Chaos na téma: Hudební hity herních trailerů

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 19.1.2017, 20:53

Publikováno: 19.1.2017, 20:53

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3285 článků

Hádám, že jste si otevřeli článek a čekáte co se bude dít, protože příspěvek s tímto nadpisem na xboxwebu vidíte poprvé. Chaos na téma je forma nových tématických článků, pro které mě inspiroval kolega paco, přinášející vám tu a tam své Bláboly. I moje myšlenkové pochody budou přicházet pravidelně v nepravidelných intervalech, a to na témata, která ne vždy budou souviset přímo s hraním nebo konzolí xbox. Vlastně ani dnes to není příliš o hrách samotných jako o jejich trailerech. Krátká videa jsou jednou z nejdůležitějších forem mediální propagace, protože rozhodují o první dojmu a směřují nás podvědomě ke zvýšenému zájmu o danou značku. V tuto chvíli není ani tak důležité, zda má hra co nabídnout, ale jak dobře ji spolupráce střihače a reklamního oddělení prodá hráčům, přičemž velkou roli sehrává zvolený hudební doprovod.

Už v minulosti jsme se setkávali s upoutávkami v rytmu hudebních evergreenů, jenž pamatují doby kdy váš tatík poprvé mrknul na mamku. Ostatně nemusím vzpomínat příliš dlouho, abych si vybavil atmosférický Mad World na pozadí Gears of War nebo rockovou pecku Paradise City otevírající stejnojmenný díl série Burnout. Ale zatímco dříve bylo použití hitparádových tahounů spíše výjimkou, poslední roky na něj vsadilo téměř každé vydavatelství. Herní průmysl tak s malým zpožděním reaguje na ten filmový, který se v tomto trendu našel ještě dříve. Čím dál častěji se také využívají cover verze originálních nahrávek, které dokáží notoricky známou píseň převléct do úplně jiného kabátu. Teď už asi správně tušíte, že v dnešním Chaosu najdete výběr trailerů, které ve spojení s pečlivě vybraným hitem zanechávají nejen skvělý dojem, ale dost často také mrazení v zádech.

Pro začátek stačí zůstat u exkluzivních titulů a u zmíněných Gears of War. Nemůžu jinak a musím jako první vytáhnout trailer „Tomorrow“, který mě zarazil do křesla na první dobrou. Hlavní hrdina prchající lesem, flashbacky z dětství a pod tím vší legendární Sound of Silence. Už v podání Simona a Garfunkela měla skladba duši, ale cover verze Disturbed má přesně ten melancholický nádech, po kterém máte husí kůži.

Originál:

Na novější klasiku později vsadil i launch trailer, který tentokrát šel opačným směrem a sáhl po cover verzi songu Nothing Else Matters, zjemněnou hlasem zpěvačky Lissie. V tomto případě by sice stejně dobře fungoval i originál, ale stěžovat si rozhodně nebudu, protože účel nová verze splnila skvěle.

Originál:

Chvilku zavzpomínáme na Vánoce s Dead Rising 4, u kterého použití svátečního motivu bylo jasné hned od začátku. Pocty se nakonec dostalo letité vánoční hymně Oh Christmas Tree, která byla přeformována už tolikrát, že by vhodné aranžmá našel i hluchý.

Svůj cover hit si našla i Forza Horizon 3 představená na veletrhu E3. Jakkoliv závodním hrám sluší rychlejší rytmus, nechci říct přímo taneční, nebo naopak silně dramatický, arkádové pokračování vsadilo na Wicked Game v podání Ursine Vulpine ft. Annaca. Stejně jako u Sound of Silence rána do černého.

Originál:

V hudebním archivu se hledalo i při propagaci akční hry Titanfall 2 a to pořádně hluboko, pro jeden z trailerů neváhali autoři sáhnout až do roku 1966, odkud vytáhli Bang Bang v podání Nancy Sinatra. Pravda, skladba má poněkud pozměněné aranžmá, ale i tak v ní zůstalo dost charizmatu z 50 let starého originálu.

Originál:

Battlefield 1 šel dějově sice hluboko do historie, ale na řízné prodání první světové války mu bohatě stačila píseň Seven Nation Army (příznačný název) v remixované Glitch Mob verzi. Originál řazený na počátek třetího milénia tak dostal pochodový rytmus, který navzdory silnému elektronickému zásahu dobře kontrastuje s děním na obrazovce.

Originál:

U temných her na hrdiny, kterou Dark Souls 3 bez debat jsou, se většinou manipuluje s depresivní, až apokalyptickou hudbou, jenž má za cíl podtrhnout atmosféru. S ohledem na to pak vyznívají True Colors od Cindy Lauper jako absolutní přešlap, nicméně ne v této povedené cover verzi.

V roce 1960 Ben E. King představil píseň Stand by Me a okamžitě se z ní stal hit, který si tento rok v modernější verzi půjčila japonská RPG série Final Fantasy. O cover se postarala dvojice Florence a The Machine a najít ho můžete i v úvodu samotné hry.

Originál:

V traileru Eye of the Storm se měly naplno ukázat všechny přednosti herní adaptace postapo filmu Mad Max, a co jiného by mělo hrát v pozadí než legendární rocková skupina AC/DC a její hit Hells Bells. Vypleněná planeta a tvrdá hudba prostě patří k sobě.

I menší celky si často pomáhají známou hudbou o čemž něco ví The Technomancer. Ten si do archivu sáhl při návštěvě E3, během které vydal video doprovázené hitovkou House of the Rising Sun. Ta je mimochodem používaná na upoutávky poměrně často, tentokrát v podání Frijid Pink

Originál:

Ani reboot akční hry DOOM se neobešel bez pomoci populární písně, i když v tomto případě nebude základna posluchačů tak velká. Trailer Fight Like Hell totiž doprovázela skladba New Noise od švédské hardcorové kapely Refused.


Když jsem zmiňoval Battlefield 1, nesmím vynechat ani konkurenční sérii Call of Duty. Activision pro podporu vydání Infinite Warfare udělal první i poslední, což se projevilo i v trailerech. Při hrané upoutávce tak došlo i na Guns N’ Roses a Welcome to the Jungle.

Ačkoliv trailerem postarší, komunitou stále aktivní Destiny tu nebude chybět taktéž. Konkrétně live action trailer „Become Legend“, který si pro prezentaci vybral Immigrant Song od Led Zeppelin, čímž utkvěl v hlavě i lidem, kteří o akční titul z produkce Bungie jinak nezavadí. A protože Zeppelinů není nikdy dost, dostali se později i do traileru „The Taken King“.

Relativně při životě je také GTA V nebo alespoň její Online část, jenž je neustále zásobována novým obsahem. A proč ji tu mám? No, protože R* si pro propagaci jednotlivých hrdinů vybíral u notoricky známých skladeb také a v případě Michaela to byla kapela Queen a hit Radio Ga Ga.

Poslední, koho zmíním, bude série Need For Speed pyšnící se velice dobrým výběrem jak pro trailery, tak pro soundtracky jako takové, a to téměř v každém díle. Vztáhnu-li to ale zpět jen k trailerům, ještě dnes si vybavím Most Wanted a hraný trailer s cover verzí už téměř 50 let staré hitovky Apache.

Originál:

Pokračovat by se dalo ještě hodně dlouho přeš Black Sabbath v Gears of War 3, Battlefield 4 podbarvený Rihannou nebo Call of Duty jedoucí na Rolling Stones. Už vůbec pak nemluvím o soundtraccích, kde bychom byly ještě déle, ale o nich to dnes nebylo. Mým prvním standalonem jsem chtěl nejen uvést novou rubriku, ale také upozornit na vrůstající zajímavý trend, který jde ruku v ruce se snahou prodat „výrobek“ co nejširšímu spektru uživatelů. Ostatně sami asi potvrdíte, že víc na vás zapůsobí trailer s oblíbenou skladbou vašeho playlistu, než s takovým Michalem Davidem. Ostatně dejte vědět v komentářích, jak vnímáte známé písně v upoutávkách vy, a které jsou pro vás top.

09. 08. 2022 • waggon0

Xbox Weeks Deals – 9.8.2022 až 16.8.2022

Okurková sezóna? Co se týče pravidelných tak ani tento týden ne. Opět je zlevněno velké množství položek a to dokonce i ve zpětné kompatibilitě. Pravda, některé „jen“ pokračují z minulého týdne a seznam obsahuje velké množství DLC a přídavků do her, ale to není až tak na škodu. Ve slevách nacházíme: Adam’s Venture: Origins (19Kč), Edna & Harvey: Harvey’s New Eyes (56Kč), Outlast 2 (89Kč), Darksiders III – Blades & Whip...

»
25. 05. 2021 • waggon0

Xbox Weeks Deals – 25.5.2021 až 1.6.2021

Ani tentokrát to nebude se slevami jen tak, zase je tu ideální možnost dokoupit hry, které stojí za to si zahrát. Jako například Witcher 3, Spyro, Saint Row Resident Evil, hry z LEGO série, Forza Motorsport 7 nebo Assassin’s Creed. Opět je toho hodně. Upozornit také musíme na BioShock: The Collection (255Kč),  Anthem (189Kč), Agents of Mayhem – Total Mayhem Bundle (89Kč), Dead Rising 4 Deluxe Edition (224Kč), DRAGON BALL FIGHTERZ...

»
25. 02. 2021 • p.a.c.o0

Série Titanfall neřekla poslední slovo

Aktuálně mají vývojáři z Respawnu plno práce s Apexem, do kterého se snaží dodat co nejlepší obsah a udržet hráče. Spoustu z nich by ovšem zajímalo, jak to bude se sérií Titanfall a zda se někdy dočkáme třetího dílu. „Apex má pevné místo v Titanfall univerzu a tým Respawnu je neuvěřitelně hrdý na úspěchy, jakých se značkou dosáhl“, říká šéfka studia Laura Miele. „Tým si sám určí, které značce se chce...

»
04. 01. 2020 • Lukáš Urban0

Spoluzakladatel Respawn Entertainment přesídlil k DICE LA

Nový rok ještě pořádně ani nezačal a už tu máme první přesun na vedoucích pozicích. V plné míře se o něj postarala Electronic Arts, která přemístila Vince Zampellu do čela studia DICE Los Angeles. Spoluzakladatel Respawn Entertainment a muž podepsaný pod vývojem Titanfallu a posledních Star Wars, má menší tvůrčí celek rozšířit a „vykopnout“ ho mezi originální tvůrce. Kompletní osazenstvo totiž doteď fungovalo jen jako pomocná síla při vývoji značek Battlefield...

»
10. 11. 2017 • tonyskate10

EA kupuje tvůrce Titanfallu

Společnost Electronic Arts poslední měsíc skutečně řádí. V polovině října zavřela studio Visceral Games, které stálo za sérií Dead Space a pracovalo na akční dobrodružné hře ze světa Star Wars. Vývoj ale neprobíhal podle představ a spousta práce byla hozena do koše a výroba byla přesunuta do EA Motive. Už tou dobou určitě probíhala jednání o koupi tvůrců série Titanfall, tedy Respawn Entertainment.

»
31. 10. 2017 • p.a.c.o3

Vylepšená verze Titanfall 2 pro Xbox One X

Další hrou, která dostane grafický boost pro přicházející konzoli Xbox One X, bude báječný Titanfall 2. Dnes to pro Xbox Wire oznámil vedoucí producent z Respawn Entertainment, Drew McCoy. Dle jeho slov bude Titanfall 2 nabízet hraní ve 4K, kdy půjde o dynamický superscaling pro dosažení plynulých 60-ti FPS. Těšit se tak můžeme na skutečně působivé Titány a jejich ještě epičtější souboje, které z Xbox One X údajně vyždímou 100 %...

»
27. 10. 2017 • Lukáš Urban4

Když Blazkowicz předskakuje Titánům

Tak jako každý, někdy máme dny, že je nám za těžko sáhnout i po gamepadu a jindy bychom se pro vás rozdali. Poslední dobou máme spíše to druhé období, a tak vedle soutěží zintenzivňujeme i četnost našich streamů. I proto jste včera v naší společnosti mohli absolvovat dvojitou herní dávku, když jsme nejprve vyrazili kropit nacisty, abychom hned poté kropili nepřátelské jednotky a kopy nepřívětivého šrotu. Do druhého Wolfensteina vás zavedl...

»
31. 07. 2017 • p.a.c.o1

Titanfall 2 dorazil do Vaultu

Všichni milovníci stříleček pozor. Jak bylo avizováno na začátku prázdnin, tak se teď i stalo. Titanfall 2 je součástí Vaultu (Trezoru) služby EA Access a to znamená jediné. Pokud máte službu aktivní, můžete začít hrát tuto skvělou akční záležitost, do níž navíc neustále proudí nový obsah (naposled to bylo přidání kooperativního multiplayeru) a to ještě ke všemu zcela zdarma. Rozhodně hru minimálně vyzkoušejte, protože je parádní nejen v singlplayeru, ale...

»