RECENZE: A World of Keflings

Autor: tonyskate Publikováno: 22.12.2010, 9:04

Publikováno: 22.12.2010, 9:04

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 3839 článků

Dnes na Xbox LIVE Arcade zahajuje další, letos již čtvrtá akce plná špičkových titulů. Tentokrát se jedná o Games for the Holidays, které začínají strategií A World of Keflings od NinjaBee. Nepřímé pokračování úspěšné strategie si drží svou úroveň kvality, ale možná o hře slyšíte prvně, takže si třeba rádi přečtete naši recenzi…

Jsou tomu již dva roky, co na Xbox LIVE Arcade vyšla strategie A Kingdom for Keflings, která jako první podporovala Xbox Avatary, kteří se v té době stali součástí naší konzole. Jednalo se o budovatelskou strategii, ve které bylo cílem si vytvořit vlastní království. Museli jste tedy získávat suroviny (dřevo, kamení, diamanty) potřebné k výstavbě různorodých budov. Takto jste zaměstnali místní obyvatele, tedy Keflingy, a přes různé budovy jste se dostali až k výstavbě hradu, čímž jste vlastně dosáhli vašeho úkolu. Tato strategie se ale odlišovala tím, že ve hře figuroval jeden obr v podobě vašeho Avatara, který mohl přenášet jednotky či části budov a tak vlastně umožňoval království vzkvétat. A World of Keflings nabízí v principu to samé, ale navštívíte více oblastí, hru proplétá jednodušší a lehce vtipný příběh, a obecně se vám dostanete mnohem více možností, než-li minule.

Celé dobrodružství začíná v Ledovém království, kde jako Avatar (obr), tedy vy sami, spolu s ostatními Keflingy rozmrznete a začnete těžit suroviny. Postupně vystavíte několik budov, zařídíte obyvatelům nějaký život a získáte přístup k portálu, který vás zavede do lesního království. Nejedná se o nějakou džungli, ale o standardní oblast, kde se klasicky mění roční období a podle toho i počasí. Tato oblast bude vaší základnou a strávíte v ní nejvíce času a vlastně v ní i příběh zakončíte. Navštívíte ale i jednu poslední oblast a to Pouštní království.
Zápletka se točí okolo mladé princezny, která uvízla v ledovém království a vy pomůžete dostat se domů, do lesního království. Tady se seznámíte s jejím otcem, Králem bez řádného království. Král ale myslí i na svou dceru a tak ji musíte zařídit vzdělání a částečně se postaráte i o její provdání, což vás zavede do pouštního království. Během této zápletky narazíte na různé vedlejší postavy, které vám zadají různé menší úkoly, které umožní rozvoj vaší postavy, a taktéž získáte přístup k novým budovám. A jelikož jsou NinjaBee kreativní, tak třeba narazíte na piráta, surfaře, vědce a další postavy, včetně čarodějnice, od které můžete získat lektvary pro zlepšení vašich vlastností.

Všechna království mají svou vlastní kulturu a podle toho se liší suroviny a stejně tak i architektura budov. Jednou tedy bude těžit led a rudu, jindy zase kamení a diamanty a někde zase třeba písek. Dřevo je základní surovinou dostupnou ve všech královstvích. Vy sami se můžete taktéž podílet na těžbě surovin, ale raději tím zaměstnáte Keflingy a budete se starat o výstavbu budov. Keflingy pak pověříte i transportem surovin do sběren, kde pak dojde k výstavbě předmětů. Obyvatele světa můžete časem i povyšovat a to tak, že je plácnete po hlavě, i když je můžete jen ze srandy dokonce nakopnout. Keflingové toho pak více unesou či rychleji těží suroviny. Budovy jsou tedy podle oblastí odlišně stavěny. V první oblasti stavíte především z bloků ledu, v druhé se pak jedná o klasičtější architekturu a v poslední oblasti je základní stavební jednotkou pískovec. Vše stavíte na základě tzv. modráků, tedy plánků s konstrukcí budov. Podle nich necháte vyrobit potřebné díly a pak jen k sobě postavíte požadované části a vznikne celá budova. Tyto kousky vám pomáhají nosit silnější jedinci.

Mezi domy pro obyvatele, které musíte oživit pomocí srdce, jež se nachází po světě a občas se zjeví, když kompletně vytěžíte určité místo se surovinou, se nachází i jakési dílny či učednické budovy. V dílnách přetváříte základní suroviny na požadované materiály, jež slouží k výstavbě pokročilejších budov. Z dřeva tak vytvoříte prkna a z prken zase okrasné dřevo. Nebo kamení přetvoříte na kamenné bloky, či diamanty v magické drahokamy a ty pak zase na magický prach. Jednotek nutných pro výstavbu budov je tedy dostatek, ale tím to nekončí. Pro funkčnost budov, je třeba umístit do budovy Keflinga, aby ji někdo provozoval, a později potřebujete vystudované obyvatele pro provoz pokročilejších podniků. Takže prvně umístíte Keflinga do univerzity, aby vystudoval, a pak můžete dokončit stavbu dané budovy.

Většina budov také pro dokončení vyžaduje jakýsi zkrášlovací prvek, jedná se o třeba o strom či sochu anděla. I tyto předměty můžete vyrábět, kdy si postavíte danou dílnu. S těmito předměty je spojena možnost vyměňování, protože ve vaší hře je vám zpřístupněna asi čtvrtina těchto ozdob a ostatní už musíte vyměnit s dalšími hráči. Ještě zmíníme, že pro ukončení výstavby domu pro Keflingy, abyste tak obyvatelstvo rozšířili, musíte do domu vložit srdce, které najdete buď v království anebo jej získáte od postavy za splnění úkolu. Taktéž dojde na obchod s ostatními královstvími, protože led v lesním království třeba neseženete. Okolo jsou i menší ostrůvky se surovinami, na něž se můžete dostat vystavěním mostu.

Pro oživení dodali tvůrci vašemu Avatarovi emoce (tanec, smích, omdlení), kterými se můžete ve hře projevovat, a vaši poddaní je po vás opakují. Hned po spuštění hry také získáte různé bonusy na základě předchozích her od NinjaBee. Pokud třeba vlastníte Ancients of Ooga a A Kingdom for Keflings nebo Comic Jumper, získáte různé bonusy, většinou nové emoce. Nepochybujeme, že podobné spojení existuje i s dalšími tituly od těchto tvůrců, jako Cloning Clyde či další. Taktéž se zde projevuje podpora s ostatními tituly z akce Games for the Holidays. Pokud již nyní vlastníte ilomilo, získáte modrák s domečkem pro tuto dvojici, a ila a mila pak máte ve hře. To samé platí i o Raskulls, které taktéž vychází v rámci zmíněné akce. Dvojice Avatar Awards v podobě helmy a draka, je už vlastně samozřejmostí. Jako herní prvek ještě oceňujeme děla, do kterých když vložíte Keflinga, tak mezi děly přeskakuje a vytváří tak melodii a děla můžete i různé upravovat.

Jak můžete vidět z okolních obrázků, hra je vytvořena jednodušší a vskutku nádhernou, detailní grafikou. Prostředí nejsou plně ohromující, ale jednotlivé budovy či postavy vypadají vskutku pěkně. Hudební doprovod je relativně prostá hudba, která vám především neleze na nervy a ke stylu hry se hodí. Kdybyste ale chtěli vlastní hudbu, není nic jednoduššího, než si ji vystavět z již zmíněných děl. Z hlediska ovládání nemáme co vytknout. Chození mezi Keflingy a budovami je bezproblémové a projdete i menšími mezerami. Sice by se mohlo zdát, že oddělení mezi postavou či budovou v těsné blízkosti bude problém, ale pro tuto situaci tvůrci zavedli tlačítko na prohazování dostupných akcí. Trošku horší to může být s posouváním budov, kdy si musíte správně stoupnout, aby Avatar budovu správně posunul, ale to je jen detail. Multiplayer nechybí a můžete buďto budovat vaše království v kooperaci s kamarádem na jedné konzoli či online přes Xbox LIVE až s třemi přáteli. Navíc nemusíte zůstat spolu poblíž, protože obrazovka se vertikálně či horizontálně rozdělí.

8

Verdikt

NinjaBee nás opět nezklamali a A World of Keflings nabízí přesně to, co slibovali. Pokud máte rádi strategie a vyloženě ty, ve kterých jen budujete, je tato hra stvořena pro vás. Za 800MS bodů se vám dostane dobré zábavy, i když asi jen na šest hodin, ale cena je zase solidní. Zahájení další akce na Xbox LIVE Arcade se tedy opět povedlo a A World of Keflings vám můžeme jen a jen doporučit.
11. 06. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: MotoGP 19

Motocyklová sezóna začíná, a to jak skutečná, tak prestižní seriál MotoGP. Motorky v posledních letech získávají na oblibě i proto, že Formule 1 pro někoho může ztrácet své kouzlo, jelikož v ní dominují stále ti samí a v průběhu závodů se toho na trati moc neděje z důvodu šetření paliva nebo pneumatik. Ve virtuálním světě je situace opačná, protože Codemasters ukázali, jak se má pracovat se značkou Formule 1, kdežto Milestone se svým MotoGP...

»
08. 06. 2019 • p.a.c.o0

RECENZE: Cook, Serve, Delicious! 2!!

Ne jenom hraním, živ je člověk. Abychom mohli spokojeně hrát, je dobré se předtím pěkně najíst, protože jinak se musí odbíhat a shánět něco k snědku. Člověk se ale poté nemůže plně soustředit na hraní a přichází o dokonalé a duchaplné herní zážitky. Hry se v posledních letech věnují lecjakým činnostem běžného života a ani vaření jídla nechybí. Následující hru jsem si na recenzi vybral hlavně proto, že podobný styl mám moc...

»
07. 06. 2019 • lindros88cze0

RECENZE: Warhammer: Chaosbane

Řada příznivců už určitě delší dobu touží po akční RPG z fantasy světa Warhammeru. Pokud patříte mezi ně, konečně jste se dočkali. Možná jste z upoutávek sami poznali, že tvůrci se hodně inspirovali klasikami tohoto izometrického žánru, a to samozřejmě včetně Diabla. Výsledek je ovšem všelijaký, jelikož základ je slušný a třeba poslouží k dalším hrám, ovšem schází pestrost a postupně se více a více vyskytuje repetetivnost, kterou pocítí především veteráni žánru.

»
29. 05. 2019 • chaosteorycz0

Recenze: American Fugitive

Jó, americký venkov. Místo hodné obdivu, jehož tempo udávají domácí pálenka, silné káry a dobytek táhnoucí pastvinou. Rozvětvené rodinné klany dávají naději, že první milostné zkušenosti přijdou od sestřenice. Na zadním sedadle Buicku, kde už před léty trénoval fotřík s tetou. Kriminalita vlastně neexistuje. Po sebevraždě zákoníku práce ve skartovačce, je totiž největším zločineckým celkem policejní sbor. Na druhou stranu má dobré tarify a podporuje drobné podnikatele v jejich trestné činnosti. Obchody...

»
26. 05. 2019 • CryLineT2

Recenze: Team Sonic Racing

„Nové závody s ježíkem? Sem s nimi!“ Podobnou reakci provázelo zjištění, že král dlouhých sprintů opět usedl za volant. Přemýšleli jste vůbec nad tím, proč Sonic potřebuje auto, když by v teoretické rovině byl první po svých? Já také ne, protože jsem vděčná za další infantilní postavičky, které se v neméně infantilních autíčkách snaží získat zlatavý pohár. Zřídka kdy totiž narazíte na lepší rodinou hru, než jsou arkádové závody s dětskou grafikou a otevřenou přístupností.

»
24. 05. 2019 • chaosteorycz11

Recenze: Layers of Fear 2

Je každý umělec blázen? Je každý blázen umělec? A je snad umění forma šílenství? Před třemi léty si podobné otázky položil polský kreativní celek, načež vznikla skromná analýza pomateného, nebo neskutečně nadaného, malíře jménem Layers of Fear. Zjištění, že tahy štětce občas vede lidská tragédie, nechalo pootevřené dveře do světa, kde jedinci hodni obdivu představují oběti vlastní výjimečnosti. Hvězda stříbrného plátna míří na scénu, ale dočká se bouřlivých ovací?

»
23. 05. 2019 • lindros88cze0

RECENZE: Sniper Elite V2 Remastered

Říkáte si zase další remaster? Už tomu tak je a možná nám jen pánové ze studia Rebellion chtějí zkrátit čekání na pátý Sniper Elite. Každopádně tento měsíc už je tomu sedm let, co do obchodů dorazil Sniper Elite V2 a my se teď mrkneme na zoubek jeho remasteru pro Xbox One.

»
18. 05. 2019 • chaosteorycz1

Recenze: Rage 2

Dlouhé desítky let si autoři filmů, her a knih dávali práci, aby svět po globální katastrofě působil tak depresivně, že si z něho i fanoušek doom metalu má chuť podřezat žíly. Pak ale někdo přišel se studií, jak se asi bude chovat tlupa orangutanů ve skladu barev a laků. Samozřejmě udělá barevný nepořádek, který by šikovný hokynář prodal jako umělecké dílo nadčasového umělce. Nač ale dělat z neorganizovaného bince něco víc než...

»