RECENZE: Enigmatis 3: The Shadow of Karkhala

Autor: p.a.c.o Publikováno: 5.4.2018, 17:14

Publikováno: 5.4.2018, 17:14

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1557 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Odpočinkovou hratelnost pro všechny zájemce nabízejí hry s hledáním objektů, kde mistry svého řemesla jsou polští Artifex Mundi. Jejich portfolio čítá širokou paletu her, z něhož by si měl vybrat rozhodně každý. Záleží jenom na tom, na jaký příběh budete mít zrovna chuť. Jejich hry jsou sice fajn zejména na mobilních zařízeních, ale jak ukazuje Enigmatis 3: The Shadow of Karkhala, dají se dost dobře hrát i na velké obrazovce ve spojení s Xbox One nebo Xbox One X.

Od posledně došlo dle informací od vývojářů ke zvýšení ceny těchto her a to i zpětně, takže je otázkou, zda za se své peníze dostaneme něco navíc. Trochu jsem se při hraní Enigmatis 3 bál, že to bude zase ta stará známá klasika, ale hned na úvod vám mohu říct, že jsem byl mile překvapen. Naštěstí i v tomto žánru se dají nabídnout nové postupy, čímž nemyslím jenom obligátní změnu příběhu.

Ten startuje pádem letadla, takže to trochu popírá má slova o originalitě, ale jinak hra navazuje na dva předchozí díly, kdy se coby detektiv (ženského pohlaví samozřejmě) vydáváte do Himalájí. Z vyšetřování totiž vyplývá, že právě tam se vydal hledaný Kazatel, aby se stal vládcem světa. Příběh se točí kolem tajemného stvoření Griffa, andělů a klasické touze po moci. Úplně nemám rád příběhy plné mystiky, a jelikož zde se vše mystické děje až k závěru, byl jsem spokojen a příběh si pěkně užil. Navíc po dohrání hlavní dějové linky se odemkne bonus v podobě kratšího příběhu, který předchází v podobě jiné postavy tomu hlavnímu a příjemně ho doplňuje. Jinak ale beru příběh spíš jako takovou kostru, která drží pohromadě prvky hratelnosti.

V této oblasti je poslední dobou jasný odklon od klasického hromadného hledání předmětů na obrazovkách a dochází k dalšímu propojování s celou řadou hádanek. Jejich rozmanitost je slušná a u pár z nich jsem již opravdu musel přemýšlel. Některé mají fajn námět a jiné mě nadchly svou dynamikou. Obecně však nejsou nijak zvlášť složité, když na ně obejde, takže spíš budete bojovat s tím, kde a jakou věc použít nebo najít. K tomu dobře poslouží mapa a možnost skákat z jedné obrazovky do druhé, pokud je to samozřejmě v rámci příběhu možné.

Potěší i herní prvek shromažďování důkazů. Hlavní hrdinka je detektiv, takže jak se někde objeví nějaká důležitá stopa, hned jí fotí na mobil. Na nás potom je důkazy správně přiřadit k sobě, což dále dovysvětlí příběh a posune ho dál. Oproti jiným dílům zde je i více kooperace s ostatními postavami, takže nejsme takový samotáři, jak bývá zvykem. Cena těchto her není nejvyšší a tomu odpovídá i doba hratelnosti. I s rozšířením v klidu všechno stihnete dohrát přibližně za 3 hodiny, včetně patřičné nálože achievementů.

Největší zlepšení, které pohladilo mé oko nastalo v oblasti technického zpracování. Jednotlivé obrazovky jsou prostě nádherné, ale naštěstí nezůstalo jenom u nich. V Artifex Mundi konečně zapracovali i na filmečcích, které jsou po dlouhé době konečně pěkně ostré, postavy hezky modelované, dokonce i mrkají, a tak je na hru po všech směrech radost pohledět. Příjemné tóny na píšťalu dotvářejí atmosféru po zvukové stránce, takže i zde vše v pořádku a konečně nemusím psát, že by to chtělo nějaký vylepšení.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Enigmatis 3: The Shadow of Karkhala je fajn odpočinkovou hrou, u níž si užijete fajn příběh a vyřešíte nějakou tu hádanku. Na rozdíl od mobilů to hře sluší i na velké obrazovce a všechny hádanky se řeší příjemněji. Je fajn vidět, že se dají vylepšovat i hry těchto žánrů, takže pokud ho máte rádi, s Enigmatis 3 chybu určitě neuděláte.
19. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Space Hulk: Tactics

Jakmile se ve vesmíru střetnou mariňáci s mimozemšťany, nemusí z toho nutně vzniknout nový Vetřelec. Může klidně jít o adaptaci ze světa Warhammeru 40 000, která si na paškál bere značku Space Hulk. Oblíbenou deskovou hru, která milovníky taktiky baví už téměř třicet let. Podtitul Tactics je už pátým herním zpracováním. Z toho druhým, na kterém se jako vydavatel podílí Focus Home Interactive.

»
18. 10. 2018 • chaosteorycz4

Recenze: Call of Duty: Black Ops 4

Řekněme si na rovinu, že herní komunita si příliš nepotrpí na předsevzetí. Když se hry začaly vydávat ve stavu, který se nedá označit za finální, všude bylo slyšet „nikdy“. Jakmile vývojáři započali dělení herního obsahu na dodatečné díly, hlasitě se řvalo „nikdy“. A když se objevily první mikrotransakce, komunita skandovala „nikdy“. Přesto se z těchto „nikdy“ stal výdělečný standard a my už zase slyšíme, jak davy zapřisáhle slibují, že titul bez...

»
17. 10. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: Overcooked 2 – Sufr ‚n‘ Turf

Overcooked 2 opět přineslo parádní zábavu v kuchyních, kde jsme bojovali proti zástupům nemrtvých chlebů, jelikož jsme chtěli ochránit království, jemuž vládne král Cibule. Poslední díl přinesl celou řadu vylepšení, nové recepty, prvky hratelnosti a také online mutliplayer. Od vydání již nějaký čas uplynul, a tak milovníci pokrmů mohou hledat novou výzvu.

»
10. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: WWE 2K19

Klidně si myslete, že jde o cirkusovou atrakci lokálního charakteru. Svým způsobem budete mít pravdu. Bez obav to považujte za lacinou show, při níž si pár svalovců odře lokty a vnadné návštěvnice fitnessu zlomí nehet. Však i to se stává. Nic z toho ale nezmění skutečnost, že wrestling je profesionální sport, který se, za desítky let existence, rozrostl do obrovského byznysu. Z něho navíc tu a tam vzejde hvězda, jejíž záře zasvítí...

»
03. 10. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Amnesia: Collection

Když už nevíte kudy, na moment se zastavte. Nepříliš chytré moudro by se dalo tento rok aplikovat na hororový žánr, který, řekněme si to upřímně, není dvakrát štědrý. Jako by žánr zastavil na dálničním odpočívadle, aby si naplnil bachor a mohl znova hráče polévat studeným potem. Menší počet novinek využívají Frictional Games, které vydaly pro Xbox kolekci hororů Amnesia. No konečně, dodávám s uštěpačným úsměvem.

»
02. 10. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: FIFA 19

Každoroční souboj sportovních her s recenzenty opět vypukl a další na řadě, kdo se nás pokusí přesvědčit o kvalitách svojí hry, jsou ostřílení borci z EA Sports. Jejich série FIFA prodává milióny kusů ročně, snaží se sem tam v konceptu i něco změnit a ani aktuální ročník FIFA 19 na tom nebude jinak. Zároveň se nabízí otázka, jak jsou na tom v porovnání s konkurencí od Konami a celá řada z vás by jistě ráda také...

»
01. 10. 2018 • tonyskate7

RECENZE: Assassin’s Creed Odyssey

Po zasloužené přestávce se série Assassin’s Creed vrátila s dílem Origins, který přinesl jakýsi restart značky, ačkoliv řada původních mechanismů zůstala zachována. Přesto se jednalo o výbornou akci, které hodně pomohlo zasazení do dlouho žádaného Egypta. A jak se říká, železo se má kout, dokud je žhavé a tak nám Ubisoft i letos servíruje nový díl asasínské ságy. Řecký Odyssey se drží osvědčené receptury z Origins, ale přesto přináší dostatek novinek, aby...

»
25. 09. 2018 • DandyCZE32

RECENZE Forza Horizon 4

Mlha pomalu stoupá, sešlapuji plyn a v plné rychlosti vyrážím. Právě startuje recenze očekávané konzolové exkluzivity pro Xbox One, a to závodní hry Forza Horizon 4.

»