RECENZE: Gears of War Ultimate Edition

Publikováno: 24.8.2015, 9:02

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 3199 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Exkluzivní hry jsou přesně to, na co hráči rádi slyší při koupi konzole a také to, co utváří komunitu kolem jednotlivých konzolí. Xbox se může pyšnit exkluzivní značkou Gears of War, která se stala ikonou a ani Xbox One na této tradici nic nemění. Ještě dříve, než světlo světa spatří regulérní čtvrté pokračování, můžeme si začátek série připomenout v Ultimate edici.

Na první pohled se může zdát, že remasterů se v poslední době objevuje spousta a tak si celá řada z vás jistě řekla, co tak super může být na remasteru 9 let staré hry. Sám jsem se divil, jak moc práce vývojáři z The Coalition udělali a co s hrou dokázali. Dokonce bych si troufnul tvrdit, že jsem si Gears of War Ultimate edici užil víc, než tomu bylo v roce 2006. Nechci ale moc předbíhat, takže pojďme pěkně od začátku.

Marcus2_XboxOne

Jak jsem už nastínil, Ultimate edice Gears of War nabízí vylepšený první díl této legendární série a to tak, že hodně vylepšený. Nebavíme se teď jenom o lepší grafice, ale i o novém obsahu, který do hry přibyl. Hodně se mi líbí komiksy, jejichž nové stránky si odemykáte sbíráním přívěsků. Jejich nalezení není moc těžké, protože na dálku hezky modře září, takže je určitě najdete, i když občas to dá trochu práce. Stejně tak se nám postupně odkrývají koncepty lokací, postav a další bonusový materiál, který milovníky série určitě potěší.

Spuštění příběhové části jistě vžene slzu do oka nejednomu hráči, který u prvního dílu strávil několik hodin a odnesl si z něj celou řadu zážitků. Remaster jakoby vrátil čas a všechny pocity se mi opět najednou vybavily. Je určitě fajn si před příchodem dalšího dílu osvěžit, jak to všechno začalo a znovu si projít ony památné okamžiky a souboje, na které se prostě nezapomíná. Ovšem najde se pár věcí, které vás v příběhu překvapí a to 5 nových kapitol, což je hodně super.

Downpour_XboxOne

Než se vrhneme na grafiku, je třeba zmínit i vylepšení v oblasti ovládání. Kompletně vše bylo přizpůsobeno gamepadu pro Xbox One, díky čemuž máme dokonalou kontrolu nad bojem. Potěší i přepracovaný systém oživování padlých kolegů, který byl do jisté míry zjednodušen. Pokud kolega padne, můžete ho jít sami opět zvědnou tak, jak jsme byli z prvního díly zvyklí, anebo pozabíjíte všechny nepřátele sami. Jakmile hrozba pomine, spolubojovníci se automatický postaví a pokračují s vámi dále.

Delta_3

Všechny materiály upozorňují hlavně na vylepšenou grafiku a musím uznat, že právem. Pokud jste sledovali vývojářské deníčky, tak víte, že grafika nebyla jenom vylepšena, ale místy kompletně předělána. První čeho si všimnete, jsou modely postav, které dostaly pořádnou texturovou injekci, díky čemuž jsou o dost detailnější a s pomocí vylepšené mimiky uvěřitelnější, než kdy předtím. To platí pro obě strany konfliktu, takže si užijeme nejen hezčího a živějšího Marcuse, ale i Locusty. Skoro bych řekl, že potvory se mi líbí víc jak lidi a jsou děsivější, než kdy předtím. Až bych odpřisáhl, že jsem viděl chlupy na jejích obřích nohou. Osobní postřeh pak připomíná neduh původních dílů, kdy textury na postavách místy nehezky doskakovaly. Jak správně tušíte, ničeho takového se v Ultimate edici nedočkáte.

Vylepšení postav je fajn, ale nezůstalo jenom u toho. Kompletním faceliftem prošlo i prostředí. Díky tomu působí všechno o dost lépe a ztvárnění světa dokresluje ještě hustší atmosféru. Co má být smutné je opravdu smutné a co veselé, je veselé. Opět se nebavíme jenom o vyleštění jednotlivých prostředí, ale i o novém nasvětlení všech scén nebo přidáním celé řady detailů, jakou jsou třeba barevnější lampiony či krásně svítící UV lampa na vozidle. Díky tomu je na hru víc než výborný pohled a člověk nemá sebemenší pocit, že by hrál devět let starou věc. Již jsem zmínil vylepšené postavy a prostředí, ale to pořád není všechno. Nevím, jestli si toho při akci všimnete, ale změn doznaly i zbraně. Je na ně lepší pohled a hlavně co se Locustů týče, jejich zbraně by měly víc odpovídat tomu, k jakým materiálům mají jako podzemní rasa přístup. Tak to aspoň stojí v propagačních materiálech a upřímně nevím, jestli tomu tak skutečně je. Nicméně takový Hammer of Dawn je pořád stejně super a díky novému nasvětlení a více polygonům nepřátel, je paseka s ním způsobená ještě působivější, než tomu bylo předtím.

Delta_2

Singlplayer máme za sebou a tak se pomalu dostáváme k multiplayer, který zde samozřejmě nechybí. Začal bych kooperativním hraním na jedné konzoli, což bylo jedním z poznávacích znamení Gears of War. Kampaň tak můžete jít sami anebo s kamarádem po svém boku. To vše na rozdělené obrazovce, což je podle mne jeden z mínusů. Při hraní je obraz rozdělen horizontálně, ale to byl i předtím. Škoda je, že se obraz smrskne na formát 4:3, takže není až do kraje. Díky tomu máte menší obraz a menší přehled o hře. Když si zapnete titulky, ubere to hráči nahoře zase nějaké to místo a pokud dostanete achivement, kterých je opravdu požehnaně, má problém spodní hráč, který má přes celou obrazovku oznámení. Na tomhle si mohli dát tvůrci víc záležet, a když už ne změnit rozdělení na vertikální, tak aspoň přizpůsobit obraz širokoúhlým televizím a fullHD rozlišení.

Brumak_2

Multiplayer ale není jenom o hraní s kamarádem, ale hlavně o bitvách po internetu. V tomto ohledu jsem bohužel moc praktických zkušeností neposbíral, protože novinářskou verzi měl jenom omezený počet lidí a potkat někoho na hraní čehokoli přes internet byl nadlidský výkon. Budete tak muset vzít za vděk konstatováním, že matchmaking vypadá hodně dobře a rychle, hrát budeme 19 klasických map přepracovaných pro Xbox One  a k tomu budeme moct využít šestici herních módů, kdy nechybí King of Hill nebo mód 2v2. Hrát se bude dát jak kooperativně, tak i všichni proti všem v Team Deatchamtch.

Ještě před závěrečným hodnocením bych si dovolil drobnou rekapitulaci toho, co všechno nabízí Gears of War Ultimate edice. Takže je to předělaný první díl série a pět nových kapitol, fullHD grafika s 60 FPS, spoustu přídavků ve formě skinů zbraní a postav, multiplayer a v neposlední řadě i možnost, pokud si tedy zahrajete do konce roku, dostat všechny díly série Gears of War v rámci zpětné kompatibility. Jako bonus pak získáte přístup do betaverze Gears of War 4, která se uskuteční na jaře.

10
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Gears of War Ultimate edice dostála všem slibům a milovníkům Marcuse Fénixe nabízí tu pravou vzpomínkovou zábavu s celou řadou přidaného obsahu. Není to tedy edice určená pouze pro nováčky, kteří z nějakého důvodu první díl minuli, ale potěší i ty, kteří třeba hru již několikrát dohráli. Je to prostě věc, kterou musí mít každý. Jediným mínusem tak zůstává fakt, že předělání druhého a třetího dílu se bohužel zatím nedočkáme.
29. 02. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: Expedition: A MudRunner Game

Témata spojená s ježděním v nejrůznějších dopravních prostředcích jsou hráči velice oblíbená. Dá se říct, že se svézt, proletět nebo plout můžeme na ledasčem a stejně tak i tratě nebo prostředí, kde se proháníme, jsou velice různorodé. Dokonce můžeme vyrazit i do těžkých terénů ve strojích, které ekologům radost určitě nedělají. Přesně tohle dokázal skvěle zpracovat první MudRunner, který nás posadil do hromady bláta a nechal nás tahat klády dřeva sem a tam,...

»
21. 02. 2024 • p.a.c.o0

RECENZE: Skull and Bones

Piráti jsou nedílnou součástí námořní historie a je jedno, zda ti nejznámější z nich doopravdy existovali nebo jsou příběhy o nich jenom dobře vymyšlené povídačky. I tak je na tom něco zajímavého, a nejeden hráč by si chtěl tento život, alespoň virtuálně, vyzkoušet. Jak nám ukázalo Sea of Thieves, je toto téma dost dobře herně zpracovatelné a dostatečně zábavné na stovky hodin. Ač se to nezdá, tak Sea of Thieves jsou...

»
15. 02. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Banishers: Ghosts of New Eden

Romantika má mnoho podob. Na přídi potápějící se lodi, při úplňku mezi upírem a lykantropem nebo se smrtkou místo Valentýna. Antea a Red jsou ukázkový pár, kterému to klape jak v soukromí, tak v práci, A to navzdory faktu, že mají náročné zaměstnání. Toho času v kolonii New Eden, kde se jako smrtící epidemie rozpíná Noční můra dělající z nebohých osadníků duchy. Bohužel při osudovém střetu se jedním z nich stává i Antea, čímž pro...

»
15. 02. 2024 • DandyCZE0

Recenze Truck & Logistics Simulator

Člověk by řekl, že v poslední době máme podobných her docela hodně. Většina se snaží něčím zaujmout a ukázat specifickou část dopravy. Na PC je to snažení vydavatelů velmi obtížné, jelikož tam mají ETS, které sice nabízí „pouze“ přepravu, ale i tak vládne danému segmentu. Na konzolích je situace jiná a tak vždy s velkým zájmem sleduji další pokusy studií přinést kvalitní dopravní simulátor. Dnes se podíváme na Truck & Logistics Simulator...

»
14. 02. 2024 • lindros88cze0

RECENZE: Tomb Raider I-III Remastered

Je až neuvěřitelné, že za dva roky Lara Croft oslaví teprve své třicátiny. Série Tomb Raider si odbyla premiéru v roce 1996 a od té doby jsme viděli nespočet různých dobrodružství zasazených do celého světa napříč různými platformami i filmy. Ovšem teprve teď jsme se na Xboxu vůbec poprvé dočkali původní trilogie.

»
12. 02. 2024 • Lukáš Urban0

Recenze: Baldur’s Gate 3

Hodnotit hru s dvouměsíčním odstupem nebývá zvyklostí. Každý se snaží přinést svoje dojmy co nejdříve, aby si pohladil ego a přesvědčil hráče o své jediné správné pravdě. Osobně si myslím, že všechno má svůj čas. Navíc zkušenosti posledních let mě naučily, že jsou určité typy projektů, jimž je třeba se věnovat trochu déle. Ať už z důvodu technické kvality nebo herní nabídky. V případě Baldur’s Gate 3 bychom mohli mluvit o obou aspektech,...

»
06. 02. 2024 • lindros88cze0

RECENZE: Suicide Squad: Kill The Justice League

Studio Rocksteady se do paměti nespočtu hráčů zapsalo výtečnou trilogií Batman Arkham, která mezi jednu z nejlepších her podle superhrdiny. Všichni tak napjatě očekávali, co dalšího tento talentovaný tým chystá. Představení Suicide Squad: Kill The Justice League navzdory napojení na oblíbenou sérii nevzbudilo příliš pozitivní ohlasy a nepomohlo ani postupné ukazování záběrů z hraní, kdy pomyslným hřebíčkem do rakve bylo potvrzení, že hra bude stavět na online kooperaci a především bude tzv....

»
29. 01. 2024 • SeedarCZ0

Recenze: War Hospital

Počátkem ledna vydalo vcelku neznámé studio Brave Lamb, pro které jde o první vydanou hru, titul War Hospital. Pro menší studia mohou být začátky strastiplné a bývá to znát i na jejich tvorbě. Jak si War Hospital vedl?

»