RECENZE: NBA 2K18

Autor: p.a.c.o Publikováno: 3.10.2017, 18:37

Publikováno: 3.10.2017, 18:37

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1370 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Dnešní recenzi má na svědomí Jiří „Man1“ Pacovský, takže svůj obdiv a úctu směřujte k němu 😉

Každoročně se těším na dvě období. To jedno přichází s E3, kde se dostáváme pod plnou palbu nových herních trailerů, a pak to poprázdninové. Už dávno nestuduji, takže pro mě prázdniny znamenají maximálně tak dlouhou nudu na herních serverech, které znám už nazpaměť. Ale pak přijde září a já si připadám, jak kdyby mě někdo zatlačil do kouta a řekl mi, kašli na to, zahraj si tohle, nebo tohle a co tohle, nebo ještě tohle a tohle!

Právě teď si tak připadám, dostal jsem do ruky všechny sportovní trháky, na které jsem se celý rok těšil. FIFA18, NHL18, Pro Evolution Soccer, NFL18 a NBA Live 2018, to všechno se mi teď válí v poličce po boku Destiny 2. Bohužel, na nic z toho nemám čas, protože jsem se plně ponořil do příběhu, který na mě vyhrkla NBA 2k18.

Nový příběh, nová zkušenost

Kdo ještě nikdy NBA od studia 2K nevyzkoušel, udělal velkou chybu a jako sportovnímu fanoušku chybí zásadní mezera ve vzdělání. Už několikátým rokem nás udivuje hra skvělým gameplayem a příběhovou linkou, která se točí kolem vašeho vytvořeného hráče. Tzv. MyCareer se objevuje ve hře i letos. Rozšířená, větší a šílenější.

Oproti loňsku už nejste vysokoškolským talentem, kterému se v první sezóně zabije kamarád (SPOILER), ale jste pouhým hráčem z ulice, který zazáří na streetballovém turnaji. Na místě si pak zrovna vás vyhlédne skaut vámi předem zvoleného týmu a roztočí se tím sled zajímavých událostí. Život v MyCareer pak doplní váš agent, vycházející hvězda týmu, který si vás vezme pod křídla, čínská kamarádka, která s vámi bydlí ve vašem luxusním apartmá s basketbalovým hřištěm a trenér, který vám umí dát jasně najevo, pokud se něco neděje dobře.

Sám jsem si do začátku vybral LA Lakers, dlouholetý fanoušek ve mně se nezapře a chtěl jsem si hlavně zahrát po boku nových tváří, které tým sesbíral v letním draftu. Hra za ně pak je dynamičtější a zajímavější, neboť LA nepatří mezi favority ligy, naopak. Několikeré pokusy o vítězství byly zničeny agresivní hrou počítačového soupeře, a protože se nedá nastavit obtížnost, potácím se i nadále s týmem na spodku tabulky, odkud se na vrchol budu dostávat pomalu.

Co je ale oproti loňsku víc než zajímavé, je kompletní herní „aréna“, kde se hráč může pohybovat. V loňském roce jste měli svůj byt, kam občas přišli hráči NBA si zahrát. Když jste někam chtěli nebo jste chtěli něco dělat, klikli jste na telefonu na danou akci a ona se někde bokem uskutečnila, načež jste dostal informaci, že bylo super, že jste přišli. 2K se ale tentokrát předvedlo. Žijete v baráku, v jehož sousedství je kompletně všechno (– je to kompletně nově vytvořený online HUB). Tréninková aréna mužstva, za který hrajete, posilovna, kde můžete získávat energy boost na zápasy, NBA Store, kde se můžete potkávat s fanoušky, FootLocker, kde si koupíte boty nebo černošské holičství, kde se vedou diskuze, a hlavně drby z NBA. A aby toho nebylo málo, tak jsou na místě ještě další herní arény, kde si můžete s lidmi zahrát street a vylepšit si své schopnosti. Ty si pak primárně upravujete a vylepšujete na týmových trénincích, kde získáváte speciální odznaky poté, co si danou disciplínu osvojíte na sto procent

Samotné zlepšování hráčů tu ale opět jede přes 2k Coiny. Herní měna opět vládne a není tomu jinak i letos. Pokud chcete mít lepšího hráče a lepší statistiky, musíte na to jít opravdu mega pomalu, nebo rychle. Já si zvolil pomalou cestu, na začátku utratil asi šest tisíc a dostal se na hodnocení 65. Od té doby ale stojím a hraji jak o život, abych měl co nejrychleji adekvátního hráče. Coiny lze ale získávat i v jiných módech.

Mód sem, mód tam

Kromě standartního MyCareer se opět ve hře vyskytuje „Ultimate Team“ v podobě MyTeam, který doznal podobných změn, jakými prošlo například NHL nebo FIFA v posledních ročnících. Kdo zná Draft Kings, tak něco podobného bylo přidáno i zde. Mód Pack a Play off vás hodí do online turnaje s hráči, které si vyberete v rámci menšího draftu. Já jsem například dostal do jednoho týmu Jamese Hardena a Dwighta Howarda. Navíc, kosmetické úpravy daly dohromady asi to nejhezčí menu, co jsem v posledních pár měsících viděl.

Co se mi líbilo na starších dílech NBA byla jedinečná možnost zahrát si za evropské basketbalové giganty. Barcelona, Real, Mnichov, Berlín nebo Atény, to všechno jsme měli na místě k dispozici, nicméně letos to bylo nahrazeno ALL-STAR NBA výběry. Můžete si tak vyzkoušet, jaké to je hrát s LA Lakers v jejichž středu máte Shaqa, Kobeyho a k nim do party je Magic Johnson a Kareem Abdul-Jabbar. V Chicagu pak neohroženě po boku Michaela Jordana najdeme Derricka Rose, Denise Rodmana nebo Scotie Pippena. Kromě toho tu je řada normálních sezón, kompetitivní sezóny online, nebo si můžete jen zahrát play off, pokud chcete okusit atmosféru amerického play off.

A nakonec musím kladně hodnotit MyGM. To je protkané super příběhem, kdy jste se vy, po těžkém zranění kotníku rozhodl usednout do křesla svého oblíbeného týmu. Nechybí spousta cut-scén, které hru zpříjemní, nicméně pokud jste již v minulosti nehráli MyGM, budete ze začátku trochu zmateni. Příběh je dle zahraničních serverů i hodně předvídatelný, sám jsem se k němu ještě nedostal, nicméně těším se, až dovedu svůj tým nebo hráče do finále NBA, kde budu bojovat o nejcennější basketbalový pohár planety.

7
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

NBA 2k18 má letos silnou konkurenci v podobě NBA Live 2018, které se taktéž vydalo směrem streetového basketbalu. 2K studio ale udělalo tlustou čáru za loňským ročníkem a přišla s nadupanou hrou, která by měla smést svou konkurenci. Fanoušci série budou dozajista plakat radostí, jak je hra skvělá a ingame reálnější, bohužel si myslím, že nové fanoušky si NBA 2K18 nenajde.
17. 03. 2018 • p.a.c.o0

RECENZE: Pure Farming 2018

Dny se začínají prodlužovat a příroda opět začíná ožívat. Ptáci již zpívat začali, ale pole leckde ještě pokrývá sníh. Zemědělská technika prochází poslední přípravou, aby v případě příznivého počasí byly všechny traktory, kombajny a sečky připraveny vyrazit na pole. Jaká bude letošní úroda těžko odhadovat, ale ta virtuální bude zase určitě stát za to.

»
15. 03. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Train Sim World: Founder’s Edition

Udělat si někdy čas na hraní bývá dosti náročná disciplína. Povinnosti na vás volají z jedné strany, oblíbené záliby mávají z druhého konce a vy ještě nemáte přečteného posledního Kinga. Dítě se domáhá spolupráce u domácího úkolu, zatímco pes nacvičuje irské tance u dveří s vodítkem v tlamě. Dá se při takové bídné konstelaci událostí vůbec hrát? S Train Sim World relativně ano. Dovetail Games se specializují na simulátory a jejich prioritním hřištěm je PC...

»
10. 03. 2018 • kristine4chaos2

Recenze: TT Isle of Man

Závodní simulátory a teď myslím ty opravdové, u kterých se vy musíte podřídit hře, nikoliv ona vám, jsou potrava pro masochisty. Pouze oni dokáží ocenit tvrdé rány zklamání, když se snaží dostat krásce pod spodničku. Poslední místo v tabulce pro ně není důvodem, říci hře sbohem, ale motivací pozvednou hráčské já na další úroveň. A když těsně před cílem zmaří medaile omšelý patník, jen pronesou tichou modlitbičku směrem k zemi...

»
07. 03. 2018 • p.a.c.o13

RECENZE: Gravel

Herní publikum je značně široké a obecně bych si troufl tvrdit, že závodní hry jsou žánrem, který dokáže uspokojit všechny zájemce. Máme tu simulátory, ultra simulátory pro skutečné závodníky a nechybí ani arkády pro to nejširší publikum. Je přitom jedno, zdali se chcete prohánět na dvou nebo čtyřech kolech.

»
06. 03. 2018 • chaosteorycz1

Recenze: Immortal Redneck

Rádi vzpomínáme na hry z 90. let. Na ty tituly, které ještě dnes skloňujeme, když chceme vypíchnout legendárnost toho či onoho projektu. Tehdy, když ještě pojem hráč bylo synonymem podivína, který leze z pokoje jen v případě, že vypadnou pojistky, byly všechny naprostými novinkami. Ždímali z tehdejších strojů maximum a zároveň posouvali žánry do nových mezí. To nostalgie, ta mrcha zpropadená, dává dnešním vývojářům možnost rýžovat na remasterech. A to i takových, na...

»
03. 03. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: Mulaka

Původní obyvatelé, kdysi neprobádaných končin, v dnešní době zajímají snad jen těžaře, kteří by jim rádi sebrali i poslední kus země pod nohami, anebo turisty dychtící po poznání. Zbytek světa má vlastní, povětšinou naprosto zbytečné, problémy a nějací indiáni v Mexiku jsou pro ně méně, než status na sociální síti. Není to ale škoda, ptám se? Však dávné kultury mají své kouzlo, určité poselství do budoucna a moudra, z nichž bychom si něco...

»
28. 02. 2018 • p.a.c.o1

RECENZE: Bridge Constructor Portal

Mosty jsou nedílnou součástí naší civilizace skoro od samého počátku, protože přecházet velké i menší toky bylo důležité. Ani v moderní společnosti se tato potřeba nijak nezmenšila, spíše naopak. Mostů se staví stále více a je jedno, jestli jsou součástí dálnice, nebo pomáhají cyklistům snáze překonávat vzdálenosti. Ve virtuálním světě se stavěním mostů hráči zabývají rádi zejména proto, že se dají vytvářet nejrůznorodější konstrukce bez rizika, že by někdo skutečně přišel...

»
22. 02. 2018 • chaosteorycz0

Recenze: The Station

Zdánlivě opuštěná vesmírná stanice a ústřední postava coby pojítko mezi tím, co se událo, a co se teprve stane. U bláznivého Isaaca, kde jsem jen tohle předtím viděl? A už vím, asi ve dvaceti předešlých zpracováních. A přece se chci opět nechat tahat po temných chodbách za doprovodu blikajícího osvětlení. Doslova dychtím po informacích ukrytých v emailové komunikaci, odložených poznámkách a zanechaných vzkazech. Stresové situace a problémy volající po rukách zkušeného...

»