S 1979 Revolution zažijeme íránskou islámskou revoluci

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 18.7.2018, 16:52

Publikováno: 18.7.2018, 16:52

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3304 článků

Interaktivní hry někteří milují a jiní nenávidí. Pravda je taková, že když se vezme za správný konec, nabídne dramatický příběh a udělá nás součástí děje, dá se takovému titulu jen těžko odolat. Už brzy nás čeká titul 1979 Revolution: Black Friday, který převypráví události íránské islámské revoluce. V historii patří revoluci přední příčka mezi nejvýznamnějšími událostmi íránského lidu ve 20. století. Jako taková obsahuje emotivní příběhy tisíců lidí a my se s některými z nich seznámíme. Zárukou skutečně kvalitního zážitku by měl být režisér a scénárista Navid Khonsari. Hráči ho mohou znát jako jednu z klíčových osob, která se podílela na hrách jako GTA: Vice City, Alan Wake nebo Resident Evil 7.

Příběh hry začíná už v roce 1978, kdy se ústřední postava, žurnalista Reza Shiraz, vrací domů. Jenže tam vládnou občanské nepokoje proti šáhovi, a tak se Reza a jeho fotoaparát stávají nechtěnými účastníky několikaměsíční revoluce. Jak se stále více stává součástí cizích životů, musí dělat rozhodnutí, která nebudou zrovna lehká. Zda se s tím jeho nitro vypořádá, je už věc jiná. Rozhodnutí sehrají klíčovou roli a veškeré volby se dříve či později promítnou do osudu obyvatel. Možná budete nakonec překvapeni, jakou roli jste při revoluci sehráli. Velkou předností má být také Teherán sedmdesátých let, jehož zákoutí jen čekají na průzkum. Dostat se k nim přes protesty a vyhlášená stanná práva však nebude lehké.

Tvůrci se chlubí dobovou autentičností. K porovnání herních a tehdejších záběrů poslouží vždy připravený fotoaparát. Při této příležitosti hra obsáhne také tehdejší snímky, záběry z dokumentů, ale také nikdy neviděné amatérské záběry, které se tvůrcům podařilo sehnat. Interaktivní drama, nominované hned na několik cen BAFTA, vyjde pro Xbox One 3. srpna a vy se můžete zatím podívat na trailer.