Art of Rally jako polygonový pomník rallye

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 13.8.2021, 13:40

Publikováno: 13.8.2021, 13:40

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3197 článků

S koncem týdne vstupuje do nabídky Xbox Game Pass novinka jménem art of rally. Z názvu by jeden čekal, že půjde o titul s dechberoucí grafikou, detailním zpracováním aut a vytříbeným jízdním modelem. Výsledek pak může lehce zaskočit, protože jde o zdánlivě nenáročnou nezávislou hru z izometrického pohledu, která může sotva oslavit to nejlepší, co historie rallye zažila. Jenže zdání klame a velice, ale skutečně velice skromný vývojářský tým servíruje hru, jejíž duše předčí produkce s oficiální licencí.

V základu má titul přes 60 aut, jejichž příslušnost ke slavným kategoriím B, S a A je očividné jak slunce na nebi. Nepotřebujete blyštivé štítky na kapotách, abyste poznali Toyoty, Audiny, Fordy, Lancie, Bavoráky, Porsche, Imprezy a desítky jiných. Taktéž tratě se nepotřebují hrdě hlásit k inspiraci ve slavných erzetách, protože okamžitě rozpoznáte Skandinávii, Japonsko či Německo. Hře nechybí ani takové věci jako pravidelné výzvy, záznamy a fotorežim. Tedy vše, co by dnes už závodní hry měly mít jako standard.

S vydáním na konzoli Xbox a zakotvením v předplatném Xbox Game Pass, přichází také aktualizace zaobírající se Kenyou. To znamená novou mapu, šest rychlostních zkoušek, čtyři další auta, dva příspěvky do soundtracku a zvířata v podobě žiraf, zeber a slonů. Čekaní na konzolovou verzi se tak vyplatilo a nemůžeme se divit ročnímu zpoždění proti PC verzi. Za studiem Funselektor se totiž ukrývá z větší části jediný muž, který navíc valnou část času tráví ve svém obytném autě, kde i probíhá vývoj. Zajímavostí je, že během práci na hře urazil i šest tisíc kilometrů z Kanady do Mexika. Jako připomínku cest a usilovné práce můžeme vidět ve hře repliku autorova vozu.

Redakčně můžeme hru jenom doporučit. Sice má daleko do krás Forzy, ale titěrná autíčka v živoucím světě mají unikátní kouzlo starých závodů, které můžeme vidět už jen na dobových záznamech. Postavičky simulující obecenstvo lezou do cesty, aby vzápětí uhnuly nárazníkům rychlých aut a zvěř nevěřícně kouká, kdo se jí to opět prohání kolem domova. Mapy mají nezaměnitelný a originální charakter. Jsou navrženy tak, aby zvýraznily přednosti, ale zároveň i úskalí světových center rallye.

Ačkoliv se to nezdá, dokonce i jednotlivé modely aut mají rozpoznatelné vlastnosti. Pravda, pořád jde spíše o velice zdařilou arkádu, ale budete překvapeni, jak moc dokáží potrápit zadokolky, jejichž koně mají víc výkonu, než potřebují. Ano, kamera a ovládání mohou leckomu zkazit požitek, ale jde pouze o zvyk. Rozhodně doporučujeme i volnou jízdu, kdy si naplno vychutnáte jak rozmanité jízdní vlastnosti odemknutých aut, tak bohatost jednotlivých prostředí.