Exkluzivní Avowed potěší fanoušky The Outer Worlds

Autor: tonyskatePublikováno: 13.10.2021, 8:23

Publikováno: 13.10.2021, 8:23

Sociální sítě

O autorovi

tonyskate

tonyskate

Je autorem 5205 článků

Loni nám Microsoft představil několik herních titulů. Učinil tak sice příliš brzy, ale chtěl hráčům ukázat, že investují do hraní více než kdy dříve a o těchto projektech začneme slyšet příští rok. Jedním z nich je i akční RPG Avowed od mistrů z Obsidian Entertainment, o níž se teď dozvíme díky insiderům, kteří spatřili ranou ukázku ze hry.

Awoved je dle všeho v hratelné alfa fázi, kdy už funguje řada mechanik a klíčových herních prvků, ačkoliv je možné, že záběry již byly několik měsíců staré, takže vývoj může být ještě dál. Pro připomenutí zmíníme, že Awoved je zasazeno do světa Eternity, který můžete znát z izometrických RPG Pillars of Eternity taktéž od studia Obsidian, ovšem tentokrát nás čeká akční RPG z pohledu vlastních očích podobně jako tomu bylo v The Outer Worlds.

Právě fanoušci The Outer Worlds se mají nač těšit stejně jako příznivci Skyrimu. Hra poběží na vylepšeném enginu z TOW se zaměřením na akční souboje z pohledu vlastních očích, zkoumání světa a propracované systémy pro RPG i výpravu. Třídy postav nečekejte a sami si zvolíte svůj styl hraní, čemuž napomohou i obouruční souboje půjčené ze Skyrimu. Můžete tak disponovat dvěma dýkami pro tišší přístup či používat luk anebo tradiční kombinaci meče a magie. Případně obě ruce plně zaměřit na magii, což bude nezbytné pro náročnější kouzla a dovednosti. Samotné souboje pak dají mágům vybrat z obsáhlého seznamu kouzel, zatímco válečníci ocení další fyzické přednosti jako kopnutí či odražení nepřítele štítem.

Podobností s Pillars of Eternity pak bude více včetně kouzla Jolting Touch, které zásahem blesku usmaží nepřátele anebo obouruční kouzla jako ohnivá koule, jež je vykouzlena složitě vypadajícími gesty rukou, aby zlikvidovala nepřátele v bouři ohně. Jiná kouzla jako Fetid Caress pak může nepřátel otrávit a tvůrci se hodně zaměřují i na okouzlení zbraní jako magicky vylepšené meče či ledové šípy apod. Scházet nebudou ani známá monstra včetně ještěří Xaurips či daleko větší hrozeb jako jsou wyverny a draci.

Novinář Jez Corden dokonce nabídl přirovnání, že jestli The Outer Worlds bylo vlastním Falloutem, Awoved bude pro Obsidian Entertainment jejich The Elder Scrolls. Ačkoliv trailer na Avowed nabízel spíše temnější tón, hra je dle všeho daleko barvitější než Skyrim či třeba Oblivion, jak jsme mohli vidět právě v The Outer Worlds. Světélkující houby v jeskyních, zelenající se lesy plné obřích květin či mohutné chrámy zalité slunce, jež ukrývají kostlivce i hrobky. Takovýchto lokací se bude nabízet mnoho stejně jako větší práce se světem. Mimo plavání by mohlo dojít i na zničitelné prostředí včetně spálení zablokovaných vchodů, kdy ohnivá kouzla ponechají oblasti pokryté plameny, což zvláště v jeskyních bude vypadat skvěle. Přesto insideři spatřili jen několik oblastí a je dost možné, že jiné budou temnější po vzoru traileru.

Co se týče otevřenosti světa, zatím nevíme, jestli Avowed nabídne spíše systém spojující velké oblasti jako v The Outer World anebo plně otevřený a rozlehlý svět jak je tomu v The Elder Scrolls. Sázeli bychom spíše na druhou možnost, jelikož Obsidian má tentokrát neomezený rozpočet a nemusí se omezovat jako v minulosti. Nasvědčují tomu i některé pracovní nabídky.

Insideři jsou každopádně nadšení a Awoved dle jejich slov vypadá už teď fantasticky. Těšit se můžete na barvitější a živější Skyrim zasazený do nádherného fantasy světa. Kouzla pak budou skutečně vznikat gesty rukou, jak jsme mohli vidět v traileru a celkově je prý na animace kladen velký důraz.

Kdy Awoved spatříme a kdy si jej budeme moci zahrát? To je zatím ve hvězdách, ale hratelnou ukázku bychom mohli spatřit na příští E3, ačkoliv je zde šance i na prosincové The Game Awards, kde by Avowed dle novináře Cordena mohlo asistovat Hellblade II. Vydání hry pak očekávejte spíše až v roce 2023.