RECENZE: Monster Energy Supercross 5

Autor: HusekD Publikováno: 4.4.2022, 23:05

Publikováno: 4.4.2022, 23:05

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 204 článků

S novým rokem přichází k hráčům spousta nových značek a také nové díly z již zaběhnutých sérií. Vývojáři, kteří se drží reálné sportovní předlohy to u fanoušků nemají snadné. Musí do svých her přinést jistou inovaci, vylepšení mechanismů a to všechno proto, aby si u hráčů ospravedlnili každoroční AAA cenu svého produktu. Jedno takové vývojářské studio sídlí v Miláně a jedná se o Italskou firmu Milostone. Ti mají ve svém portfoliu hned několik reálných licencí, mezi které patří například MotoGP. V nedávné době ale hráčům dokázali i to, že zvládnou vytvořit vynikající závody z fiktivního prostředí na čtyřech kolech v podobě Hot Wheels Unleashed. Vývojáři z Milostonu mají zkrátka dobré zkušenosti s vytvářením závodních her a my se nyní podrobně podíváme na jejich nejnovější počin. Jedná se o nový díl se sérii Monster Energy Super Cross, která se již dopracovala ke svému pátému pokračování. Uvidíme, kam se nový díl posunul a na jaké hráče ve finále cílí.

Hlavní nabídka vypadá přesně tak, jak byste u závodní hry očekávali. Najdete zde ucelený výběr toho nejpodstatnějšího v sekci Home a následně i další záložky s podrobnějším obsahem. Pro úplné nováčky v sérii bude nejzajímavější výuková lekce pod názvem Futures Academy. Zde máte k dispozici svého instruktora, který vám v několika lekcích ukáže důležité základy. Nejprve se vše podstatné dozvíte v rychlém výukovém videu a následně si získané informace vyzkoušíte osobně na trati. Pokud si myslíte, že v této hře stačí pouze držet plyn, nedělat chyby a dojedete do cíle na prvním místě, tak se šeredně pletete, ale o tom až později. V záložce pro jednoho hráče naleznete vše co potřebujete. Kariérní režim, jednotlivé závody ve všech kategoriích, tvorbu vlastního šampionátu, volnou jízdu, nebo časové tratě. Po dokončení své profesionální kariéry zábava rozhodně nekončí. K dispozici máte i multiplayer, kde jistě utopíte hromadu času. Připojení k již založeným závodům není sebemenší problém a pokud by vám nevyhovovala nabídka, tak si můžete vytvořit i svůj vlastní závod s vašimi pravidly a specifikacemi. Nechybí zde ani splitscreen multiplayer a tudíž si to proti sobě budete moci s kamarády rozdat na jednom gauči. Záložka Customize nabízí nepřeberné množství předmětů jak si svého jezdce, ale i své motorky upravit. Brýle, dresy, boty, vidlice, kola, výfuky, zkrátka si vše přizpůsobíte vlastní představě. Naleznete zde například i podrobnou výrobu vlastní helmy či postavení trati. Pokud nepatříte mezi nejzkušenější výtvarníky, tak máte k dispozici i tvorbu od ostatních hráčů.

Kariérní režim je místo, kam budou směřovat vaše první kroky. Začínat budete opět v juniorské kategorii Futures, ale moc dlouho tam nesetrváte. Jedná se o pouhé tři přípravné závody, po kterých se přesunete do vyšší kategorie Rookie. Zde již osedláte silnější kubaturu 250ccm a také si zde vyberete, zda chcete závodit za východní, či západní státy. Tato volba určí na jakých tratích v této sezóně nastoupíte. Veškerá vaše snaha směřuje k jedinému cíli a tím je královská kategorie Pro, kde přejdete na motorky s obsahem 450ccm. S každým postupem do vyšší třídy se vám v kariéře zpřístupní i spousta nového obsahu. Kromě samotných závodů se můžete mezi závody věnovat i speciálním eventům nebo tréninkům. Za jejich úspěšné dokončení získáte zkušenostní body, které investujete do stromu dovedností. Ze začátku pro vás možná bude trochu obtížné korigovat vaší motorku, ale věřte mi, že po pár vylepšeních se to rázem zlepší a vy se za řídítky budete cítit mnohem sebejistěji. Svého jezdce musíte také udržovat v dobré tělesné kondici. Pokud sebou během závodu párkrát praštíte o zem, tak zhoršíte jeho jízdní schopnosti. Pro jejich opětovné zlepšení se musíte vydat na speciální cvičení v otevřeném světě. Zde na vás čeká hned několik úkolů, jako například sesbírání veškerých písmen slova „SHAPE“ po vzoru hry Tony Hawk´s Pro Skater, provedení konkrétních triků, nebo získání požadovaného počtu bodů. Po úspěšném dokončení se zdravotní stav vašeho jezdce jako zázrakem zlepší. Ačkoliv se jedná o zajímavé zpestření během závodů, tak bych v tomto případě dal přednost něčemu reálnějšímu.

Obtížnost dostála velké změny a rozhodně se nejedná o tak nepřístupný titul, jak tomu bylo dříve. Máte zde přednastavené tři možnosti, které si v budoucnu smíte bez omezení poupravit podle toho, jak budete získávat vlastní zkušenosti. Začátečníci by se neměli stydět za zvolení nejlehčí obtížnosti. Ovládání motorky vás ihned nevyděsí, získáte spoustu asistentů a i občasná velká chyba vás nepřesune na poslední příčku závodního pole. Pro zkušené jezdce v této sérii doporučuji střední obtížnost. Zde budete mít větší kontrolu nad svým strojem, protivníci budou o poznání agresivnější a každá chyba vás tvrdě potrestá. Pokud neuděláte chybu, tak není problém dojíždět na prvních příčkách. Tato obtížnost je nejlépe vyvážená a přinese vám ten nejlepší možný závodní zážitek, bez zbytečné frustrace. Poslední volba je již pro opravdové profíky, nebo hráče co se vážně nemají rádi. Nenajdete zde žádnou výpomoc a všechno co je potřeba k ovládání a udržení motorky na trati je jen ve vašich rukou. Než dostanete ovládání plně pod kontrolu, tak zajisté oceníte nový systém vrácení času. Máte k dispozici sice konkrétní počet vrácení na závod, ale po jejich případném vyčerpání se vám může díky plynulé a bezchybné jízdě bar opět naplnit. Toto provedení je nejlepší z celé série a dává novým hráčům dostatečnou motivaci pokračovat v rozjetém závodě.

 

Ovládání se vývojářům podařilo dovést téměř k dokonalosti. Tak jako tomu bylo i v předchozích dílech, tak i zde ovládáte páčkami jak motorku, tak váhu svého jezdce. Tento systém může být pro nováčky trochu komplikovanější, ale věřte mi, že si ho brzy osvojíte a ihned uvidíte rozdíl v plynulosti vaší jízdy. Rázem dokážete vybírat zatáčky ve větší rychlosti, nebudou vám dělat problémy nájezdy a doskoky u větších hrbolů, ale hlavně získáte mnohem rychlejší tempo. Dalším důležitým faktorem k úspěchu je dobrá znalost tratě a správná regulace plynu s bržděním. Méně může být v tomto případě více. V kariéře si určitě nevypínejte tréninková kola před samotným závodem. Odjezdíte si pár kol a získáte velmi užitečné informace do jakého skokánku jet rychleji, kde si dát pozor na prudkou zatáčku a najdete si nejlepší závodní stopu. Na správném brždění a přidávání plynu je závislá vaše výjezdová rychlost ze zatáček. Pokud zde uděláte chybu, tak s největší pravděpodobností odjedete celý úsek chybně. Můžete si sice následně trochu pomoci váhou jezdce, ale i tak ztratíte drahocenné vteřiny. Vývojáři udělali drobnou změnu i v případě kamery z vlastních očí a jedná se o jedno z nejlepších provedení v závodních hrách s motorkami. Jakmile jsem s touto variantou odjel jeden celý závod, tak jsem se již ke třetí osobě nevrátil. Trochu mě mrzí, že zde není deformace terénu, jenž by po pár kolech vytvářela vyjeté koleje. Snad se příště dočkáme většího zásahu do herních mechanik.

Velký prostor pro zlepšení. Monster Energy Supercross 5 je ve všech ohledech lepší, než jeho předchůdci, ale bohužel jsme se nedočkali žádné velké revoluce. Hra spíše jen obrousila své ostré hrany a základ nechala beze změny. Pokud patříte mezi stále fanoušky této série, tak bych u nákupu opravdu popřemýšlel, zdali se vám investice vyplatí. Umělá inteligence vašich soupeřů zůstala na žalostné úrovni a je to jedna z předních věcí, kde v budoucnu očekávám značné zlepšení. Můžete být sebelepší jezdec, ale když do vás soupeři v zatáčkách tupě vrážejí, nebo vám dopadají na hlavu, tak se z dobrého závodu stane pouze přetékající hrnec vzteku. V kariéře bych uvítal podrobný kalendář, kde by jsme si mohli naplánovat celý závodní týden. Kontrola technického stavu motorky, úpravy součástek, uzdravování zranění jenž by vám znepřístupnilo trénink, nebo speciální eventy, zkrátka a dobře udělat kariéru zajímavější. Občas se také můžete setkat s drobnými grafickými glitchy, jenž se neodstranily ani s přicházejícími updaty. Hra ovšem běží na Xbox Series X hezky plynule a nesetkal jsem se v tomto ohledu s žádnými komplikacemi. V případě že máte kladný vztah k motorkám a doposud jste nevyzkoušeli žádný z předchozích dílů, tak vám toto páté pokračování můžu s klidným svědomím doporučit.

Monster Energy Supercross 5 vyšel pro Xbox One a Xbox Series X/S 17.3.2022 za cenu 1849kč.

8
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivostMultiplayer

Verdikt

Pro nové hráče se jedná o nejlepší vstupní díl z této dlouholeté série. Přichází s vyváženou obtížností a vylepšenou hratelností, jenž rychle dostanete do ruky. V případě, že ale vlastníte již některý z předchozích dílů, tak se budete muset smířit s tím málem, co tento díl přináší.
zábavná hratelnostumělá inteligence
přístupnější obtížnostkolizní systém
zvukydrobné technické nedostatky
futures academy
29. 01. 2023 • DandyCZE0

Recenze: Tortuga: A Pirate’s Tale

Ahoooy Piráti! Na naše monitory a televize se dostala nová pirátská hra Tortuga: A Pirate’s Tale a my se na ni půjdeme podívat trošku z blízka.

»
02. 01. 2023 • Lukáš Urban0

Recenze: Resident Evil Village Gold Edition

Hodnotit značku jakou je Resident Evil, to je jako kritizovat Monu Lisu, že je příliš baculatá, že kouká jak můra a že její dekolt nemá co nabídnout. Prostě se to nedělá nebo to jde hodně ztěžka, protože jde o kus historie. O etalon specifické části umění, který vyšlapal cestu novému a dodal punc starému. A třebaže Capcom není da Vinci, má v držení legendu survival hororů, kterou se podařilo v sedmém díle...

»
31. 12. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: High On Life

Animovaný seriál pro dospělé Rick a Morty vzal před pár lety stanici Adult Swim útokem a poměrně záhy si nekonvenční humor vědátorského alkoholika Ricka a jeho pubertálního vnuka Mortyho získal srdce diváků po celém světě. Proč začínám recenzi střílečky High on Life shrnutím animáku? Protože mají společného více, než se na první pohled zdá. Nejambicióznější projekt studia Squanch Games má totiž na svědomí Justin Roiland, který je právě spoluautorem zmíněného...

»
30. 12. 2022 • HusekD0

RECENZE: The Last Oricru

Pokaždé, když se v naší malé zemičce objeví nové vývojářské studio, tak se jedná o velkou událost a téměř okamžitě si získá naší pozornost. O pražském studiu Gold Knights jsme poprvé slyšeli přibližně před čtyřmi lety, kdy nám představili připravované souls-like RPG pod názvem Lost Hero. Vývojáři se ve svém projektu inspirovali u kolegů z From Software, což jim ale neměl nikdo za zlé. Základy souls žánru využívá dnes nepřeberné...

»
29. 12. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: The Dark Pictures Anthology: The Devil in Me

Hororová série The Dark Pictures Anthology vstoupila do své poloviny. Respektive zakončuje první sezónu, která je dostupná v rámci dvou generací konzol. The Devil in Me je tak malým velkým finále, které vás má posadit na zadek a možná i pomoc s rozhodováním, jestli ten „next gen“ skutečně už pořídit nebo ne. Dobrou zprávou je, že autoři ze Supermassive Games si dali záležet, aby byl nejnovější příspěvek do kurátorovi sbírky dostatečně...

»
28. 12. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Marvel’s Midnight Suns

Taktických tahových strategií ve stylu legendárního XCOMu se v poslední době vyrojilo poměrně dost, nicméně pokaždé, když se nějaký titul objeví, je chtě nechtě srovnáván s nekorunovaným králem žánru. Když ale přijdou samotní autoři legendy s tím, že se pokusí posunout ověřené mechaniky někam dále, a navíc to všechno naroubují na jeden z nejpopulárnějších fiktivních světů všech dob, vzbudí tím velká očekávání.

»
16. 12. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Firefighting Simulator – The Squad

Stát se hrdinným hasičem bylo snem nejednoho chlapce nebo dívky. Vidina toho, jak bojujeme s plameny, vytahujeme z nich nebohé oběti a ve volné chvíli zachraňujeme koťátka ze stromů, je poměrně lákavá. Až v pozdějším věku člověk zjistí, že hasič většinu času pomáhá u autonehod či jiných neštěstí, kde by se jedinci se slabším žaludkem nejspíš neměli vyskytovat. A k tomu je tu celá řada dalších kratochvílí, která prostě není tak zábavná, jak...

»
14. 12. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Mount & Blade II: Bannerlord

Vítejte ve světě, kdy nad slovem vládne dobře nabroušené ostří. Svět Calradie vám nabízí opravdu stovky hodin v zajímavé hře, kde si snad vyzkoušíte všechny herní žánry. Calradie byla velká říše, ale po válce zde vzniká mnoho jiných národů a kultur. Pokud čekáte, že se ujmete jedné z nich a stanete se nejslavnějším, tak se hodně pletete. Naopak vám čumí sláma z bot, vaše brnění, tedy spíše kusy látky potřísněné bahnem vás moc...

»