RECENZE: Šmoulové: Mise Zlobýl

Autor: HusekD Publikováno: 15.11.2021, 17:08

Publikováno: 15.11.2021, 17:08

Sociální sítě

O autorovi

HusekD

Je autorem 141 článků

Kdysi dávno, hluboko v lesích, byla jedna malá vesnice, ve které žila malinkatá stvoření. Říkali si šmoulové a byli hodní. Tento úvod musí být povědomý všem, kteří se jako malí dívali na televizní seriál s oblíbenými modrými trpaslíky. Belgický kreslíř Peyo vytvořil modré hrdiny již v roce 1956 a bylo to v podobě krátkého komixu pro tamní časopis. Netrvalo dlouho a šmoulové začali získávat velkou popularitu. V dnešní době již máme nepřeberné množství platforem, kde se s těmito neposedy můžeme potkat. Knížky, seriály, filmy, hry, hračky, zkrátka a dobře dokázali zaujmout své místo v našich dětských srdcích v jakékoli podobě. Jsem rád, že se na šmouly nezapomnělo a jejich příběhy si mohou užívat i dnešní děti. Nejnovějším přírůstkem ze světa videoher je nová plošinovka od vývojářského studia OSome Games a vychází u nás pod názvem Šmoulové: Mise Zlobýl. Tito vývojáři už za sebou mají například hru z universa Asterixe a Obelixe. Mohlo by se tedy zdát, že mají dostatečné zkušenosti s tímto žánrem. Pojďme se společně podívat na to, jak se nové šmoulí dobrodružství podařilo a pro koho je cíleno.

 

Celý příběh je zasazený do známého pohádkového lesa. Šmoulové si spokojeně žijí ve své houbové vesničce, ale jak už to bývá, objeví se nové nebezpečí, kterému se budou muset postavit. Po celém lese najednou prorůstá podezřelá nákaza parazitující na květinách a začínají se ztrácet i samotní šmoulové. Za touto katastrofou nestojí nikdo jiný, než zlý čaroděj Gargamel. Ten objevil v černé knize kouzel recepturu na speciální rostlinu pod jménem Zlobýl. Díky ní by mohl konečně pochytat všechny nebohé šmouly. Jedná se o nebezpečný plevel, co se nekontrolovatelně rozšiřuje. Aby toho nebylo málo, tak Zlobýl vypouští semena, ze kterých vyrostou takzvané Zlolapky. Když se k ní nějaký šmoula přiblíží, rostlina ho polapí a uvězní do té doby, než se k ní Gargamel dostane a vyzvedne si svůj úlovek. Vaším úkolem tedy bude objevit všechny Zlolapky, osvobodit své kamarády, vyčistit les od nákazy a porazit Gargamela tím, že zničíte tu proradnou rostlinu. Příběh jako takový se mi líbil a mohl by se bez obav zařadit mezi stávající dobrodružství. Je dobře, že se vývojáři drželi předlohy a nevymýšleli nějaké moderní hlouposti. Hra obsahuje českou lokalizaci ve formě titulků. Díky ní si příběh užijí i mladší hráči. U českých titulků mám menší výtku k tomu, že se změní font písma a oproti originálu si nedrží konzistentní velikost. Je to ale maličkost a buďme rádi za to, že na nás vůbec vývojáři myslí. (Pro aktivaci češtiny je nutné jí vybrat v nastavení a poté celou hru restartovat).

Hra disponuje velmi příjemnou barevnou paletou. Už vaše první lokace ve vesničce vypadá vážně kouzelně a s chutí se pustíte do objevování zdejšího světa. Tento aspekt je ale bohužel rušivý špatným grafickým zpracováním. Jelikož hra vychází i na starou generaci konzolí, tak se budete muset smířit s tím, že i na Xboxu Series X/S naleznete rozmazané a neostré textury. Minulá generace na to trpí ještě o to víc a je to vážně škoda, protože jinak je Šmoulí svět opravdu nádherný. Vývojáři nám na příští rok slibují upgrade na současnou generaci konzolí, ale hodnotit musíme současný stav a ne jejich sliby. Snad se tedy v budoucnu tohoto neduhu zbavíme a užijeme si hru ve 100% kvalitě. Dobrodružství je rozděleno do 5 hlavních misí a v každé navštívíte jinou lokaci. Vaše dobrodružství započne ve Šmoulí vesnici a postupně se vydáte přes les, hrad u Klokotavého kotlíku, Zasmušilou bažinu až k velkému finále, které proběhne v Gargamelově chatrči. Každá lokace má svůj jedinečný vzhled a rozhodně si nebudete připadat, že chodíte po stejných místech pořád dokola. Postupem hrou dostanete možnost hrát hned za několik šmoulů. Patří mezi ně Silák, Koumák, Kuchař a všemi oblíbená Šmoulinka. Bohužel se ale pro vás kromě vzhledu nic nezmění. Žádný šmoula nemá svojí speciální schopnost a jejich obměna je důležitá jen pro vyprávění příběhu.

Zlobýl a celou jeho nákazu byste jen stěží porazili bez patřičného vybavení. Naštěstí vám Koumák vyrobí speciální přístroj pod názvem Šmoulizér. Díky němu se dokážete zbavit nákazy, porážet své nepřátele, nebo se dokonce dostat na jinak nepřístupná místa. Na výpravě budete nacházet hned několik druhů surovin, díky nimž si v budoucnu můžete svůj Šmoulizér vylepšit a ulehčit si průchod celou hrou. Mezi vaše běžné nepřátele budou patřit Zlopíři a Zlomůrky. Ti mají hned několik variant a každá vyžaduje jiný postup při jejich zničení. Nestačí tedy mačkat jen jedno tlačítko a doufat, že to nějak dopadne. Bohužel zde ale vývojáři nebyli dostatečně kreativní. Nepřátel je zde i přes různé varianty žalostně málo a brzy se vám okoukají. Setkal jsem se také s nepříjemným glitchem, kdy bylo mým úkolem porazit určitý počet nepřátel a poslední Zlopír byl schovaný uvnitř skály. Naštěstí se to ale nestávalo pravidelně.

Obtížnost hry je zvolena až zbytečně milosrdně a všem doporučuji začít hrát na nejtěžší obtížnost. A to i v případě mladších hráčů. Dostanete zdarma další achievement a určitě to pro vás nebude sebemenší výzva. Poslední lokace je trochu chaotičtější, ale tam bude vaším hlavním nepřítelem úhel kamery. Ano, bohužel tu máme další plošinovku, která vás tímto neduhem potrápí, a to i přesto, že pod sebou máte při výskoku orientační tečku. V případě šmoulů je vidět, že vývojáři cílí na mladší publikum a pro zkušeného hráče se jedná jen o příjemnou jednohubku, kterou dokážete projít za nějakých 5h. Do každé lokace se můžete zpětně vracet a snažit se jí vyléčit na 100% za což vás Taťka Šmoula obdaří jiným zbarvením náplně do Šmoulizéru. V takovém případě odhaduji herní dobu na zhruba 9-11h. Hru můžete odehrát i v kooperaci ve dvou hráčích. Cenovka je vskutku šmoulózní a toto dobrodružství vás bude stát 1149kč.

Šmoulové: Mise Zlobýl vytvořili vývojáři ze studia OSome Games s vydavatelem Microids. Hra vyšla 5.11.2021 pro Xbox One a Xbox Series X/S za cenu 1149kč.

6
Technické zpracováníHratelnostTrvanlivost

Verdikt

Šmoulové: Mise Zlobýl je klasická plošinovka v malebném grafickém kabátku. Vzhledem k její obtížnosti s ní nebudou mít problém ani ti nejmenší hráči a díky české lokalizaci pochopí i její příběh. Bohužel se nejedná o žádný velký projekt a setkáte se zde s jistými nedostatky. Dospělí hráči je budou muset překousnout a ti menší budou rádi hlavně za to, že hrají za své oblíbené hrdiny. Cena je zvolená vzhledem ke kvalitě a obsahu přijatelně a proto vám šmoulí dobrodružství mohu s klidem doporučit. Dětem se určitě vyplatí koupit hned, ale pokud vlastníte Xbox Series X/S, tak bych možná počkal, až na ten slibovaný upgrade po kterém bude hra ještě hezčí a doufejme, že i bez vypsaných chyb.
barevná paletagrafika
hezké prostředítechnické chyby
češtinalehká obtížnost
zábavný gameplaynevyužitý potenciál více postav
cena
27. 06. 2022 • HusekD0

RECENZE: MX vs ATV Legends

Závodních sérií máme na Xboxu jako hub po dešti, ale jen malá hrstka z nich se z nepochopitelného důvodu věnuje terénním motorkám. V současné době máme na výběr z MXGP, Monster Energy Supercross od společnosti Milestone, nebo můžeme sáhnout po odlehčenější variantě v podobě MX vs ATV od Rainbow Studios. Právě ti začali s touto sérií již v roce 2005, kdy nám představili titul MX vs ATV Unleashed. Hra získávala...

»
27. 06. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Zorro The Chronicles

Slunce lehce objímá hory a pomalu se sune do jejich stínu, aby místo na obloze předalo hvězdám. Byla by to romantická chvíle podtrhnutá chumlem slámy valícím se prérií, kdyby se okolím nerozléhalo sténání nebohých vesničanů, kteří jsou opětovně utlačováni vojsky kapitána Montera. Nebo tentokrát spíše lidmi Monasteria. Na kžadý pád, oblažen vlastní dokonalostí je první a poslední instancí Kalifornie v době, kdy tím nejrychlejším poštovním spojením byl dostavník. Jenže tentokrát to...

»
24. 06. 2022 • HusekD0

RECENZE: Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder´s Revenge

Pokud jste vyrůstali v devadesátkách, tak vám tito hrdinové jistě nebudou cizí. Želvy Ninja se jako většina tehdejších hrdinů zrodila v komiksové podobě. Měla je na svědomí americká společnost Mirage Studios, která s nimi vydala v roce 1984 první časopis v pouhém několikatisícovém vydání. I přes to si okamžitě získali srdce mladých čtenářů a bylo jasné, že zmutovaní ninjové mají obrovský potenciál. My si je ovšem pamatujeme především díky kreslené...

»
28. 05. 2022 • p.a.c.o0

RECENZE: Tourist Bus Simulator

Kvituji s povděkem, že i na konzole se začíná objevovat stále více simulátorů, které si dokonce konkurují i v rámci kategorií. Není jich sice stále tolik, jako na jejich hlavní PC platformě a stále čekáme, až se čeští SCS Software rozhoupají a nabídnout Euro Truck Simulator i hráčům na konzolích. Proč všichni toužíme a přivoláváme právě tuhle hru? No, protože veškerá produkce, která se doposavad objevila, neoplývala nějakou extra kvalitou. Bylo přitom...

»
27. 05. 2022 • HusekD0

RECENZE: Kao the Kangaroo

Okolo nového milénia se v herním průmyslu začal objevovat nový trend v podobě 3D plošinovek, ve kterých byl hlavní hrdina se zvířecí podobou. Mezi nejznámější tituly patří jednoznačně Sonic, Crash Bandicoot, nebo fialový dráček Spyro. Téměř okamžitě si u hráčů získali velkou popularitu a každý vývojář si přál mít ve svém portfoliu hru s chlupatým hrdinou. S touto vizí si pohrávali i vývojáři ze studia Titus Interactive a už v...

»
27. 05. 2022 • DandyCZE0

RECENZE: Thrustmaster TCA Yoke Pack Boeing Edition

Jako velký fanoušek letadel si nikdy nenechám ujít možnost vyzkoušet nové perifériím které mají umocňovat požitek z hraní her. Dneska se nám do rukou dostala novinka od společnosti Thrustmaster, tak jí jdeme vyzkoušet.

»
21. 05. 2022 • Michael Chrobok0

RECENZE: Vampire: The Masquerade Swansong

Jméno světa World of Darkness, ze kterého vychází celá řada papírových RPG a jiných děl, jistě mnohým hráčům na první dobrou nic neřekne. Jakmile ale zmíním hry jako Vampire: The Masquerade Redemtion či Bloodlines, jistě se srdce nejednoho hráče zatetelí blahem. Ostatně právě Bloodlines si získalo prakticky kultovní status, o který se komunita starala dlouho poté, co se studio Troika Games rozpadlo na prach. Bouřlivé reakce také vyvolalo oznámení pokračování...

»
19. 05. 2022 • Lukáš Urban0

Recenze: Dolmen

Už jste přemýšleli nad tím, že vyhlížená budoucnost nejspíš nebude tak růžová, jak si optimisté z řad vesmírných kolonizátorů a objevitelů představují? Případů, kdy lidstvo našlo kdesi v kosmu nový eden, je méně než úspěšných útěků z Alcatrazu. Přitom nutnost vytvořit životadárné prostředí je tou nejmenší překážkou. Většinou narazí už výprava průkopníků, která najde tajemný artefakt, mimozemská vejce nebo slabinu palubního počítače, jehož obvody se rozhodnou posádku vyřadit. No a kde je mimozemská...

»