Demo WRC 5 pod lupou

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 24.1.2016, 8:26

Publikováno: 24.1.2016, 8:26

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3184 článků

Minulý rok konečně někomu rozumnému došla trpělivost a odejmul studiu Milestone oficiální licenci na závodní sérii WRC. Obratem ruky se dalo přemýšlet zda ho nezbavit svéprávnosti, když byl štafetový kolík předán do Francie, do rukou Kylotonn Racing Games. Nikdo nechtěl předčasně soudit, ale předchozí tituly Truck Racer a Motorcycle Club příliš velkou díru do světa neudělaly a hodnocení jsou ještě dnes spíše smíšená. Výsledek hráči okusili 13. října téhož roku a světe div se, reakce nebyly příliš odlišné od předchozích dílů. A protože WRC s číslovkou 5 k nám v době vydání nezavítalo a demoverze vyšla až v těchto dnech, podívali jsem se zkušební verzi na zoubek.

Po krátkém načítání vás přivítá herní prostředí, jenž se nese v moderním duchu. Stejně jako u Forzy nebo u NHL, i tady se menu skládá z obdélníků, jen jsou vyvedeny v jednodušším stylu. Vstoupit můžete do sólo režimu, kde vás čeká rychlý závod a do nastavení, které si přiblížíme jako první. Vedle nezbytných prvků nastavení obrazu a zvuku, najdete také gameplay, který navštěvujeme jako první. Nastavení řízení posouváme na simulaci, čímž dáváme sbohem všem asistentům a vítáme manuální převodovku s reálným poškozením. Obtížnost volíme expert, protože proč ne. Jak později zjišťujeme, tento prvek určuje časy soupeřů a počet přetočení zpět.

Menu

Z nastavení jdeme na rychlý závod. Ten nabízí jediný speciál, kterým je Hyundai i20 WRC a dvě rychlostní zkoušky lokalizované do Monte Carla a Austrálie. Už teď prozradíme, že lepší ukázku autoři zvolit nemohli. Monte Carlo se sněhem pokrytými úzkými silnicemi, které tvoří polovinu trati, je pravý opak australské erzety, vedené širší prašnou cestou skrz hustý les. Přidejte výběr ze třech denních dob, stejného počtu povětrnostních podmínek a máte na několik desítek minut o zábavu postaráno. My jako první vybíráme chladnější destinaci, na kterou razíme časně z rána, doprovázeni prvními slunečními paprsky. Ještě před startovním odpočtem kontrolujeme nastavení vozu a jelikož automechanik má dovolenou, volíme rychlé přednastavení a rychle k jízdnímu modelu, alfě a omeze všech závodních her.

Počasí

Už po pár zatáčkách je znát snaha o jistou dávkou simulace. Auto reaguje většinou podle očekávání, a tak velmi brzy najdete hranici mezi nezvládnutým driftem a efektním zdoláním zatáčky dveřmi napřed, přičemž i s ruční brzdou se s trochou cviku naučíte ukrajovat drahocenné vteřiny. Palec nahoru dáváme také povrchu, který zejména v Monte Carlu umí nasadit pěkné brusle. Aby vesmírná energie zůstala zachována, pokračovat budeme méně pozitivními zážitky. Je pěkné, že má ovladač Xbox One vyspělou technologii vibrací, bohužel informace se asi k tvůrcům nedostala. Chybí výraznější rozdíl odezvy mezi jednotlivými typy terénu a v případě, že jedete etapu poprvé, ne vždy vizuálně odhadnete přilnavost další zatáčky. Další bod dolů za částečná vyjetí mimo trať. V roce 2016 prosíme o zpomalení odpovídající míře opuštěného prostoru, což je zejména v otevřenějších místech scifi. Ovšem jako největší problém vidíme váhu vozu, která jakoby občas ani nebyla. Všimnout si toho můžete při méně opatrném řízení, kdy vás tyčka, vhodná tak maximálně k podepření keříku rajčat, vyvede z ideální dráhy, zatímco předním světlem políbený kmen stromu auto zapíchne na místě.

Když zrovna nebudete kroutit ovladačem, popřípadě volantem do všech světových stran, všimnete si obalu, jenž celou tu radost obklopuje. Protože jde o první díl na konzolích nové generace, zdrženlivě prohlásíme, že grafické ztvárnění je dostačující a oproti minulému dílu se žádná velká revoluce nekoná. V některých pasážích jsme ocenili, že se autoři nenechali strhnout moderní vlnou zbytečných efektů, a třeba takový závod se sluncem nad horizontem vypadá hned jinak. Samozřejmě, že prostoru pro zlepšení je vždy. Osobně bychom uvítali třeba živější prostředí s více fanoušky kolem etapy, hře by to dodalo většího soutěžního ducha. Stejně tak prostředí by zasloužilo často lepší textury, ale to se dá vytknout více hrám a jelikož 100 hráčů, 100 představ grafické dokonalosti, popojedeme na závěr.

Doba

Nastal čas otázek, odpovědí a závěrečného resumé. Je WRC 5 lepší než předešlé díly a má smysl s ním vůbec ztrácet čas? Z obsahu demoverze si nedovolíme soudit celou hru, ale rozhodně můžeme doporučit její vyzkoušení. Navzdory všem našim výtkám bylo hraní zábavné, vybrané rychlostní zkoušky nebyly stereotypní a nedostavila se chuť utopit autory v Orlické přehradě. A co srovnání s konkurencí? Tam bude WRC 5 někde uprostřed. Demo Sébastien Loeb Rally Evo v nás zanechalo spíše negativní pocity a jelikož nevěříme, že plná verze hry by na tom mohla něco změnit, hodnotíme ho hůře. Naopak, Dirt Rally má všechny předpoklady stát se pomyslným králem, ale jeho čas přijde až v dubnu. Závěr? Změny k lepšímu jsou patrné a když se jim tvůrci budou nadále věnovat, mají šanci vytáhnout sérii z příkopu, kam ji poslali jejich předchůdci. Otázkou je, jestli už nebude příliš pozdě. Každoroční cyklus není velkým změnám nakloněn a konkurence s většími základnami hráčů jsou už někde jinde.

30. 07. 2016 • Lukáš Urban8

Xko Guru okusil první minuty WRC 5

Tentokrát se Xko Guru podíval na závodní hru z prostředí rally a to konkrétně na WRC 5. Co si Cryptah o rally s oficiální licencí mistrovství světa myslí, zjistíte ve videu. A jakou rally hru preferujete vy?

»
22. 07. 2015 • tonyskate0

WRC 5 dorazí v říjnu

Letošní ročník série rally závodů s oficiální licencí WRC byl doposud tradičně potvrzen na podzim, ovšem nyní bylo vydání upřesněno na říjen, i když přesný den zatím neznáme, jak ostatně můžete vidět v novém traileru níže. Jedná se o první hru v sérii, kterou namísto Milestone, jež pracují na Sébastien Loeb Rally Evo, vyvíjí studio Kylotonn Games a taktéž se tato série letos prvně podívá na nové konzole včetně Xbox One....

»
15. 07. 2015 • p.a.c.o0

První gameplay z WRC 5

Jestli moc nemusíte okruhové závody, ale máte rádi pořádně uzoučké cestičky, na kterých vás doprovází navigátor, určitě netrpělivě čekáte na nějakou tu novinku ohledně WRC 5. Dnes je váš šťastný den, protože pro vás máme první gameplay z této hry. Díky němu se přesuneme na portugalskou rally za volantem VW Polo R WRC 2015, který je ostatně tváří WRC 5. Gameplay nevypadá vůbec zle a je vidět, že Kylotonn Games a Bigben...

»
17. 04. 2015 • p.a.c.o0

WRC 5 na prvních screenech

Je to už nějaký ten pátek, co jsme si povídali o chystaném ročníku WRC 5: FIA World Rally Championship. Letos se dá mluvit o novém startu a to hned z několika důvodů. Předně WRC 5 bude první ročník, který vyjde na Xbox One a za druhé ho mají v rukou nový vývojáři. Po Milestone převzali štafetu Kylotonn Games a my doufáme, že se série konečně posune tím správným směrem, protože...

»
25. 01. 2015 • p.a.c.o1

WRC 5 oznámeno

Není to tak dávno, co jsme si představili novou rally značku, jež nese jméno snad nejlepšího jezdce všech dob, Sébastiana Loeba a máme tu oznámení další rally hry. WRC 5 se objeví letos na podzim a kromě, toho, že se bude jednat o první díl pro novou generaci konzolí, na jehož vývoji se podílí třeba i Sébastien Chardonnet, přinese hlavně změnu vývojářského tandemu. Místo Milestone se ke Kylotton Games připojí vývojáři...

»