Dojmy: Gears Tactics

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 2.5.2020, 14:06

Publikováno: 2.5.2020, 14:06

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 2776 článků

Obyčejný hráč s velkou hubou. Věrný člen redakce, jehož revír začíná a končím psaním.

Exkluzivní hry jsou něco jako rodinné dědictví. Podobně jako jídelní servis po prababičce. Na něj taky nevezmete růžový sprej jenom proto, že nastoupila nová vlna emo-punku. To se prostě nedělá. Jenže stejně, jako se dá sto let starou vidličkou nabodnout houskový knedlík a hned vedle argentinský biftek, může jedno použité herní schéma fungovat na více žánrů. Ostatně Halo Wars jsou důkazem, že boj o vesmír nemusí nutně probíhat pouze očima Master Chiefa. Tak proč by se oblíbená Gears of War nemohla roztočit trochu v jiném rytmu?

Podívejte se na herní náplň Gearsů. Vidíte blboučkou akční hru, která připomíná zákopovou válku. Dvě strany na sebe střílí tuny střeliva, krev barví okolí na rudo a když se zadaří, řezník Krkovička má druhý den vepřové ve slevě. Tohle není v žádném případě rýpavá výtka, ale poklona. Udělat poctivé akční béčko, kde je masakr hlavní náplň, není žádná legrace. Navíc sarančí značka dokáže velice dobře vyprávět, a ještě přitom šermovat s dusnou atmosférou. Jenže celý balík, který miliony lidí milují, může úplně stejně fungovat i jako tahovka. Nenáročná, primitivní, ale hrozně zábavná.

Hráči s vytetovaným Marcusem na rameni mě asi pověsí za měšec do průvanu. A taktici si nejspíš přijdou kopnout do svěšené hlavy, protože Gears Tactics jsou pouliční voříšek dvou zaběhnutých papírových plemen. Klidně tomu věřte, ale mě nové pojetí zaujalo na první dobrou, a dokonce jsem se na něj těšil víc než na poslední díl. Přitom nejsem na tahové strategie žádný machr. Už z ukázek však bylo cítit, že duše akční legendy je přítomna v každém tahu, i když se posunula o pár metrů výš.

Hru sice dělalo studio Splash Damage, ale kdo to pozná? Průměrný bambus jako já určitě ne a fandové si pěkně zamakají, aby nějaké nuance objevili. Důvod je prostý. Poměrně neznámý tým už spolupracoval na třech posledních dílech série. Sice na multiplayeru, ale to není důležité. Materiál tedy dobře zná. Na pozici dozoru navíc seděli lidé z The Coalition, aby si výsledek ohlídali. Nakonec se do vývoje trochu zapojil i celek 343 Industries, který předal zkušenosti z vývoje Halo Wars. A s tímhle osazenstvem nejde udělat špatnou hru.

Minimálně ne v oblasti audiovizuální příslušnosti. Všechno je poplatné univerzu tak moc, jak jen to bylo v rámci možností možné. Kamera sice může atakovat trasy tažných ptáků, ale tam dole se odehrává dobře známá akce. Animace postav jsou skvělé. Ne, přímo dokonalé. A to jak v rámci série, tak žánru. Autoři podobných her často kašlou na detaily, protože je prostě nepotřebují. Pohled na bojiště Gears Tactics ale připomíná spectator režim kteréhokoliv z předešlých dílů. Jako bych byl strážný anděl svého vlastního hraní a buzeroval sám sebe, jak špatně jsem rozestavil jednotku. Je to zase to samé, ale přesto úplně jiné.

Ještě víc těší sestup kamery při klíčových událostech. Jednak detailnost dostane funkční opodstatnění a pak, hrdinové můžou naplno prodat brutalitu svojí práce při boji na blízko a koncových popravách. Nikdy jsem nehrál Gears proto, že tam pilou udělám z nepřítele tatarák. Ale tady si to užívám. Je v tom kus satisfakce za všechny zbytečné tahy, které je nutné udělat. A příjemně to oživuje jednoduchou hratelnost velkou paletou animací, kdy každá postava má svůj specifický styl. Ten se mimochodem neodvíjí jenom od třídy hrdiny, ale také od typu likvidovaného nepřítele. A že těch hajzlíků je.

Všechno to zapadá až do nechutně přesných lokací. Vzhledem k tomu, kdy se děj odehrává, se mohlo klidně bojovat proti hordám v tropickém Karibiku a nikdo by nemohl říct ani Piňa Colada. Ostatně pětka je na mapy odvážná jak klášterní chovanka na pánském striptýzu a v euforii ukazuje i to, co by někteří vidět nechtěli. Ale ne, místo toho se zase operuje mezi ruinami civilizace a já se vracím až někam k úvodní trilogii. Což je pro titul známka kvalitně odvedené práce, neboť přesně téhle části dělá předskokana.

Rád bych napsal, že stejně dokonalý se mi zdá i gameplay, ale to tak úplně nepůjde. Jednoduchost originálu se zakousla i do žánru, kde kralují trochu odlišné standardy. Na jádru nic nového vymyslet nejde. Předem daný počet kroků je třeba rozdělit mezi pohyb, akci a krytí tak, aby protivníkovi tahy udělaly co nejmenší paseku. Kooperativní odkojenci budou ve svém živlu trochu dřív, protože jsou na taktičtější hraní zvyklí přeci jen víc. Dobrým zvykem pak bývá začlenit vylepšování operační základny, upgrade postav a správu neaktivních členů jednotky. Bohužel Tactics většinu z toho nemají nebo v míře menší než nezbytné.

Náplň misí sahá od záchranných operací až po nemilosrdné čistky okolí. Hlavní úkoly je nutné splnit kvůli dějovému progresu. Některé vedlejší můžou klidně skončit fiaskem, ale ve hře je ztráta členů jednotky. Mise se snaží z děje vytřískat maximum, ale nedokážou zázraky. Hratelnost vždy dříve či později zajede do jednotvárných kolejí, ve kterých se střídají tři až čtyři prvky dokola. Subjektivně musím říct, že rychlejší tahovku jsem nehrál. Jakmile našel můj tým ideální sestavu, dostaly souboje neskutečný spád. Začalo využívání odstřelovačských pozic, posouvání těžkých vojáků do obrany a vyhledávání slabých míst.

Díky neustálým dodávkám nového vybavení a pozvolnému vylepšování hrdinů, se lehce mění tempo hraní. Dobrým ukazatelem jsou statistiky zásahů. Na počátku nemusí saranče padnout ani s absolutní predikcí. Jsou tu proměnné, které do zásahu kafrají. Od typu zbraně, po zkušenosti a duševní rozpoložení postavy. Vypovídat se na kanapi možná není špatná terapie, ale boj je mnohem účinnějším doktorem. A když si náhodou přeci jen s postavou nesednete, prostě ji vyměníte za jinou. Možná s ní získáte i lepší pasivní dovednosti nebo nové prvky boje. A jak by řeklo prasátko: „To je vše přátelé.“ Víc toho vyždímat nejde.

Jelikož papá Diaz a jeho jednotka fungují jako škodná za nepřátelskou linií, jejich „sídlem“ je auto obrněného charakteru. Ovšem absolutně nevyužité. Do bojů se nezapojuje, výhody nepřináší, a tak chybí personalizace základny. Práce s neaktivními členy jednotky není v dlouhodobém plánu. Asi jim odboráři zajistili volno, protože zůstávají jen variantami, jejichž využití se s každým dalším levelem snižuje. Když už mám někoho verbovat, rád bych s ním pracoval i na pozadí. Měl bych být vděčný za obsáhlou personalizaci postav, ale ani s ní to není tak slavné.

Funkční upgrady zbraní a výbavy mají význam a přináší znatelné zlepšení hratelnosti. Ale nejsem si jistý, na koho cílí vizuální modifikace. V multiplayeru běžných Gearsů chápu touhu vyniknout karnevalovým vzhledem a dětinskými malůvkami. Ale proč bych měl v tahovce pro jednoho dělat z elitní jednotky skupinu Village People? Navíc mimo hlavní hrdiny jsou vojáci vzhledově sterilní jak sádroví trpaslíci z Číny. Kdyby autoři věnovali stejné úsilí taktickému pozadí jako barvám a materiálům výzbroje, mohl být titul mnohem barvitější hratelně.

Každá další hodina ve společnosti nekonečné války mě utvrzuje v tom, že Gears Tactics jsou skvělou hrou. Ale ne díky herním prvkům, ale díky atmosféře, prostředí a zasazení. Všechno, co různá studia za patnáct let exkluzivní značky vytvořila, ožívá právě teď a tady. Vlastně je mi úplně jedno, že je hratelnost děsně jednoduchá. Že některé prvky nemají téměř žádný smysl nebo jejich využití skončilo u konceptu. Chci další kolo, další mapu a další nepřátele. Perte to do mě a nechte mě to sledovat z božského trůnu, odkud můžu rozhodovat o životě a smrti.

A proč vlastně dojmy a ne recenze? Především proto, že jste na konzolovém webu a hra je zatím jen na PC. Nepochybuji, že minimálně díky předplatnému Xbox Game Pass Ultimate si ji celá řada z vás už zkusila. Ale pořád je to jiná platforma. Neméně podstatné pak je, že Gears jsou parketa jiné části redakce, které nechci brát možnost finálního hodnocení.

  • JN

    Já to chci prubnout. Taktické hry jsem nikdy moc nehrál a tak s tímto žánrem nemám takovou zkušenost. Takže jednoduší hratelnost mi vyhovuje. Gears mám rád, takže prostředí a zasazení bude super. Recenze jsou taky vysoké, takže to může být super. Zbývá jen zjistit, jestli je to žánr pro mě a tak jdu stahovat, bo mám GP Ultimate. 🙂

  • hra naprosto peckovni a rekl bych ze i s nejlepsima mechanikama boje. Hra je vhodná i pro zacateniky, jelikoz se hodne venuje samotnemu boji a neni uplne zatizena slozitym vyzkumem a vyvojem zakladny. Fakt jsem se u ni jako fanousek Xcomu hodne bavil.

18. 09. 2020 • Lukáš Urban0

Gears Tactics na Xboxu s novinkami

Odklon od klasické střílečky z pohledu třetí osoby Gearsům prospěl a v rámci jednoduché taktické akce se jedná o podařený počin, který si už na začátku zasloužil vydání i pro konzole. Inu, tituly strategického typu mají na PC přeci jen lepší pověst, a tak se podtitul Tactics podívá na Xbox One, potažmo Xbox Series až s vydáním druhé zmíněné konzole. Tedy 10. listopadu. Právě pro novou generaci se hra vyšperkuje 4K rozlišením a...

»
09. 09. 2020 • Lukáš Urban1

Gears Tactics doprovodí nové konzole

Možná nebude mít nová Series generace honosné novinky z domácí dílny, to ovšem neznamená, že by nedostala v den vydaní oblíbené značky. Tedy minimálně jednu. Gears Tactics v dubnu zavítaly na PC, přičemž jejich vydání pro konzole bylo od počátku jasnou věcí. A kdy jindy nová dobrodružství ikonického univerza dotáhnout na konzole, když ne s příchodem nového železa. Gabe Diaz a jeho jednotka tak vyrazí do boje 10. listopadu, a to jak pro novou,...

»
14. 04. 2020 • tonyskate0

Startovní trailer na Gears Tactics

Když bylo oznámeno, že Gears Tactics vyjde prvně jen pro PC, asi to hráči na Xboxu nebrali jako takovou ztrátu. Od letošního roku se ovšem na hru pějí samé ódy, jak je skvělá a i když to třeba nebude úplný XCOM ze světa Gears of War, přesto má jít o parádní taktickou záležitost. Přesto se na konci dubna hry dočkají pouze PC hráči, zatímco verze pro Xbox One dorazí později...

»
08. 04. 2020 • tonyskate0

Gears Tactics je GOLD

Poměrně nedávno jsme si z dojmů zahraničních novinářů mohli udělat obrázek o taktické tahovce Gears Tactics, která vyjde 28. dubna na PC. Prvotní ohlasy novinářů jsou nadšené a my jsme rádi, že jsme se během Inside Xbox dočkali opětovného utvrzení v tom, že verze pro Xbox vyjde později tento rok. Hned zkraje nám bylo prozrazeno, že hra dospěla do fáze gold, což znamená, že vývoj je ukončen a vydání PC verze tak...

»
30. 03. 2020 • tonyskate1

Gears Tactics sklízí samou chválu

Gears Tactics sice vychází až na konci dubna a zatím jen pro PC, ale zahraniční novináři už měli možnost s hrou strávit několik hodin a dle jejich dojmů je toto střetnutí Gears of War s XCOM naprosto parádní. Taktická hra ze světa oblíbené série nás zavede do doby 12 let před původní hrou a hlavním hrdinou bude Gabriel Diaz, jehož příjmení není shoda okolností a skutečně se jedná o otce Kait...

»
06. 02. 2020 • tonyskate6

Rod Fergusson opouští The Coalition

Letošní začátek roku není jen o odkladech, ale také odchodech vedoucích studií. Po Danu Houserovi, který v březnu odejde z Rockstar Games, oznámil Rod Fergusson, že ve stejném měsíci přejde do studia Blizzard Entertainment, aby dohlížel na sérii Diablo. Vybral si k tomu zajímavé období, jelikož Blizzard poslední dobou nemá zrovna pozitivní odezvu, ale to už je vedlejší. Studio The Coalition, pod které spadá značka Gears of War, tak přišlo o svého velitele,...

»
16. 12. 2019 • p.a.c.o2

Gears Tactics sólo a bez mikrotransakcí

Gears Tactics se nám ukázaly na udílení herních cen a zatím jsou potvrzeny pouze pro PC, kdy na konzole také dorazí. Dnes vývojáři na svém Twitteru odhalili další střípek informací, který hovoří o tom, že hra a její kampaň bude čistě singlplayerovou záležitostí. Kdo se tedy těšil na taktické akce s parťáky, bude si muset nechat zajít chuť. Dobrou zprávu pak vývojáři mají pro všechny odpůrce miktrotransakcí, protože hra veškerý...

»
13. 12. 2019 • tonyskate0

Gears Tactics dorazí v dubnu prvně na PC

Druhou slíbenou premiérou pro Xbox byla taktická hra Gears Tactics, která byla oficiálně představena na loňském E3 a teď jsme se na The Game Awards konečně dočkali řádného představení. Hra vypadá naprosto skvěle a nepochybně potěší každého fanouška her XCOM, Wasteland či třeba Mutant Year Zero. Nesmíme zapomínat ani na příznivce série Gears of War, z jejíhož světa tato novinka samozřejmě pochází a odehrává se 12 let před událostmi prvního dílu....

»