Dojmy: O2 TV Preview

Autor: p.a.c.oPublikováno: 21.6.2017, 9:01

Publikováno: 21.6.2017, 9:01

Přiřazené štítky

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 1663 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Xbox One je sice primárně používán jako herní konzole, ale dost dobře může sloužit i jako multimediální centrum. Díky tomu můžeme poslouchat svou oblíbenou muziku na pozadí, kouknout na nějaké to video na Youtube, použít vestavný prohlížeč a projít si své oblíbené webové stránky, nebo se podívat, co nového se událo ve světě. Možností je spousta a počet aplikací na Xbox One se neustále rozšiřuje o nové, kdy se na jednu z nich podíváme v rámci našich dojmů.

Sice se to nemusí zdát již moderní, ale stále se najdou uživatelé a mezi nimi i hráči, kteří by třeba rádi chtěli využít svůj Xbox One jako set-top-box (dále STB) a pustit si na něm svůj oblíbený televizní pořad. Díky dokoupitelnému tuneru je možné využít pozemní digitální vysílání, které je všude, ale nenabízí takové možnosti, jaké jsou k dispozici v rámci IPTV. Takovouto službu nabízí například operátor O2, jež se dal dohromady s Microsoftem a výsledkem toho je aplikace O2 TV, díky níž si můžeme stejnojmennou službu užívat i v rámci naší konzole.

Předně se sluší zmínit, že aplikace je sice ke stažení zdarma, ale můžete ji využívat maximálně jako interaktivnější televizní program. EPG funguje i zdarma, takže můžete listovat programy a zjišťovat si o nich i nějaké ty informace. Pro plnohodnotné používání musíte mít účet u O2 s příslušně aktivovanou službou. Zde existují dvě možnosti, jak se k O2 TV dostat. Buď můžete za službu platit měsíčně (v závislosti na balíčku se liší i cena), využívat jí na čtyřech zařízeních, včetně klasického STB, který k ní zakoupíte anebo využít možnost si službu za menší poplatek koupit na 24 hodin. To platí pro sportovní programy, když se chcete například podívat na derby v naší soutěži nebo nějaký zahraniční tým. Jestli se nabídka vyplatí nebo ne s dovolením ponechám na rozhodnutí každému z vás, přeci jenom potřeby jsou různé a tím pádem i požadavky a nároky.

Teď už ale k samotnému používání O2TV a hlavně praktickým poznatkům. Samotná aplikace se na Xbox One spouští relativně svižně, následuje přihlášení k vašemu účtu (zadává se při prvním spuštění, ale není problém účet kdykoli změnit) a objeví se EPG nabídka se všemi programy. Pokud jste přihlášení, načte se daný počet programů podle vámi zvoleného balíčku, což je příjemné v tom, že všechny programy, které najdete, si můžete přehrát. Bez problému funguje zpětné přehrávání až 48 hodin zpětně, stačí si najít pořad, jaký chcete sledovat, v programu buď klasicky, nebo přes hledání. Stejně dobře funguje i nastavení nahrání nějakého pořadu. Pokud máte vytvořený seznam svých oblíbených stanic přes klasický STB, zapomeňte na něj. Ani se stejným uživatelským účtem se mi nepodařilo nějak filtry spárovat, takže jestli se nechcete probírat spoustou pro vás nerelevantních programů, musíte si vytvořit znovu vlastní seznam.

Samotný výběr programu pak doprovází potvrzení jeho spuštění a následně se již můžete dívat. Ptáte-li se na kvalitu, tak ta je závislá na kvalitě vaše internetového připojení. V nabídce samozřejmě nechybí programy v HD kvalitě, kde operátor doporučuje minimální rychlost 7 Mb/s. V případě, že tuto rychlost program zjistí, automaticky vám nastaví nejlepší možný obraz. Všechna nastavení kvality obrazu se dějí automaticky právě v závislosti na kvalitě vašeho připojení. Kdybych měl zhodnotit kvalitu HD programů, jsem spokojen a kvalita je srovnatelná s běžným kabelovým operátorem. Co mi trochu vadilo, je někdy delší čekací doba na to, než obraz naskočí v té správně kvalitě, i když mám internet podstatně rychlejší, než je doporučováno. Tato doba se navíc liší podle programů, kdy někdy všechno naskočí téměř hned a jindy to trvá zase déle. V průměru to ale není tak hrozné a většinou jsou časy srovnatelné s klasickým STB, jaký O2 ke svojí službě dodává.

Trošku jsem se bál, jak se na gamepadu bude všechno ovládat, ale obavy se nakonec ukázaly jako liché. Všechny důležité věci jsou po ruce, a navíc je ovládání intuitivně konzolové. Můžeme tak snadno popohnat program dozadu, dopředu nebo pozastavit. V případě, že koukáte na něco zpětně, popoženete program dopředu přes otravné reklamy (při sledování programu živě to samozřejmě není možné, protože jedete živě), prostě si můžete začít užívat služby IPTV. Co mi trochu vadí je nemožnost při přehrávání nějakého programu zobrazit plnohodnotné EPG. Dá se spustit jeho ořezanější verze, které však umí zobrazit jenom souběžně běžící programy na jiných kanálech k danému času, ale pro zobrazení celého EPG musíte opustit program, vrátit se do hlavního EPG a následně vybrat jiný program. Zde by se hodilo, aby i EPG fungovalo tak, jak by všichni očekávali, a to je, že si mohu zobrazit plnohodnotné EPG při spuštěném programu. Nicméně aplikace je stále v preview verzi, takže prostor pro zlepšení tu je. Jinak jsou všechny ovládací prvky tam, kde by je člověk čekal a po pár chvilkách už děláte to, co chcete.

Velkým lákadlem O2 TV je jejich multidimenze (MD). V praxi to znamená možnost zvolit si úhel kamery při přenosu z české fotbalové soutěže nebo v případě třeba tenisových zápasů si na daném programu můžete vybrat, na jaký zápas se chcete dívat. Všechno je to samozřejmě podmíněno tím, že se více zápasů na daném programu vysílá. Ani zde však není s ovládáním nebo funkčností celé MD sebemenší problém a vždy jsem si vybral, na co se chci dívat. Možnost volby kamery při fotbale jsem bohužel nestihl vyzkoušet, jelikož fotbalová sezóna dospěla ke svému konci. I tak si ale myslím, že všechno bude fungovat.

 

Ještě se možná zastavím nad otázkou, zda je Xbox připraven na dlouhodobější používá třeba i místo STB. Rozhodně bude energeticky náročnější než dodávaný STB od O2, ale co se provozu týče, určitě mu to vadit nebude. Přeci jenom je konzole stavěná na dlouhodobé používání, vždyť celá řada náruživých hráčů na ní zvládne herní seance i kolem 12-ti a více hodin a navíc spuštěná aplikace nespotřebuje tolik výkonu, jako hraní. Tudíž o její funkčnost dlouhodobějším používáním bych se nebál.

Dojmy z preview verze aplikace O2 TV jsou tedy ve skrze pozitivní a až na pár detailů ohledně uživatelského rozhraní k ní nemám větší výhrady. Určitě ji ocení domácnosti, kde je více televizí, ale třeba jenom jeden STB. Druhý si totiž musíte nejen zaplatit, ale také si připlatit k měsíčnímu paušálu užívání druhého STB. Řešení přes Xbox One nestojí ani korunu navíc a můžete ho libovolně používat jak při spojení s TV, tak si třeba nastreamovat obraz do svého PC úplně stejně jako při hraní. Jestli O2 TV zvažujete, možnost sledovat vše i přes Xbox One by vás možná mohla přesvědčit.

 • Nemá někdo účet s O2 TV a volným zařízení? Domluvil bych se na placení měsíčně. Pro mě osobně asi nemá cenu platit celý balíček a set top box, který bych nevyužil

 • Sturmannik

  Doporučuji dokoupit Xbox multimédialni ovladač ( New Media Remote Control Controller DVD Entertainment Multimedia for Microsoft XBOX ONE Console Multimedia Remote for XBOXONE
  http://s.aliexpress.com/mAfURB7r
  (from AliExpress Android) 😂 . Používání O2TV je pak ještě příjemnější👍

 • Dan Kolodej

  pro me aplikace o nicem

 • Sajmon

  Využívám často a pro mě výborná apka. Pár detailů by šlo určitě vylepšit, ale jsem spokojen. Účet mám půjčený od kamaráda, takže jsem uvítal O2tv na xone.

 • KillaDog

  Využívám prakticky denně, pro fanoušky sportů či TV pecky určitě nutností! 🙂 Tuplem když jste často pracovně vytížení a svůj oblíbený seriál, film či zápas, si můžete kdykoliv zaznamenat a pustit později. Jen to zpracování aplikace by mohlo býti lepší, ale tak je to Preview, musíme brát zřetel 🙂

 • Rado Dračí Bojovník

  včera jsem to zkoušel a zvuk na infokanále meškal cca 3 sekundy. Tohle je normální? Nebo to byla jen nějaká vada?

  • DandyCZE

   info kanal jsem nikdy nekoukal, takze nevim 🙂 Ale koukam přes to na sport a ještě jsem to nemel.