Na skok k filmu: The Predator

Autor: Lukáš UrbanPublikováno: 12.5.2018, 12:00

Publikováno: 12.5.2018, 12:00

Sociální sítě

O autorovi

Lukáš Urban

Lukáš Urban

Je autorem 3325 článků

Když se spojí svět filmu a her, cítím redaktorskou povinnost usednout za stůl a něco málo o tom sdělit. Na webu většinou píšeme o adaptacích vycházejících z herní předlohy, ale nic nezkazím, když jednou směrovku otočím. Už v září se do kin vrátí maskovaný návštěvník z vesmíru, který je, nejen mnou, považován za jednu z ikonických postav žánru science fiction. V druhé polovině textu se podíváme na jeho historii a co všechno musel absolvovat, aby se vrátil na stříbrná plátna už potřetí. Teď ale něco málo k teaseru vydanému tento týden.

Když studio 20th Century Fox před léty oznámilo, že se o režii postará Shane Black, fanoušci zkolabovali nadšením. Scénárista a režisér, který si v původním Predátorovi vystřihl roli vulgárního Hawkinse, platí za bravurního řemeslníka. Právě z jeho pera pochází nezapomenutelná Smrtonosná zbraň, Poslední skaut, Správní chlapi nebo třetí Iron Man. A pak to přišlo. První ukázka dlouho očekávaného pokračování, které od samého počátku ratingové agentury označily „eRkem“, a začíná autistickým děckem hrajícím si s predátorskými hračkami. V druhé půlce teaser sice chytne slinu, avšak použitý střih, v kombinaci s materiálem, působí lehce laciným dojmem.

Jestli se těšíte, jak vetřelec přistane na Zemi a první kroky povedou za juniorskou trofejí, máte smůlu. Chlapec má mít ve filmu stěžejní roli, takže ve žrádle pro psy skončí komparz a skupina vojáků fungující jako protiváha hybridnímu predátorovi. Zatím se zdá, že i tento díl bude mít jasně rozdané karty a my dostaneme další variaci na původní téma. Black ale dokáže překvapit a dokud neopustíte kino, je teoreticky možné cokoliv. Obsazení se obešlo bez velkých hvězd a propagační materiály lákají na jména Boyd Holbrook, Olivia Munn, Thomas Jane nebo Jake Busey. Jestli vám první ukázka stačí k cestě do kina, v kalendáři si poznamenejte 13. září.

Trocha historie
Je to smutné, ale Predátor už má 31 let. V roce 1987 se s ním poprvé vypořádal Arnold Schwarzenegger jako major Alan Schaefer, přezdívaný Dutch. Výroba filmu, který má v držení každý milovník akčních filmů 80. let, nebyla přitom vůbec jednoduchá. Původní vzhled predátora by se hodil spíš do Jurského světa, a navíc byl pod ním schován mistr otoček, Van Damme. Další legendy a báje praví, že po jeho slovní roztržce s režisérem došlo na přepracování celého konceptu. Finální podoba dredatého vetřelce prý vznikla během letu do Japonska, kdy se potkali tehdejší mistr speciálních efektů Stan Winston a James Cameron.

Společně s filmem vznikla ve stejném roce také první videohra určená pro platformy MSX a NES. Také druhý díl, ve kterém Arnolda vystřídal Danny Glover, dostal herního bráchu a zastoupení platforem bylo mnohem bohatší. Predátora 2 si zahráli hráči na PC, Amize, Commodoru 64, ale také na Sega Master Systemu nebo Mega Drivu. V dalších letech pak převzal tvůrčí iniciativu herní průmysl a po vzoru komiksů, proti maskovanému lovci postavil postrach vesmíru, vetřelce. Rok 1993/94 byl tak doslova žněmi pro herní fanoušky, protože vyšel první díl Alien vs Predator, jež doprovodil ještě Alien 3. Další AvP vyšel před koncem milénia a u filmového studia Fox si řekli, že když to funguje u her, zkusí štěstí s filmem.

Vetřelec vs. Predátor byl ve výrobě zhruba tři roky a pokud mohu soudit, nikdy neměl vzniknout. Akční béčkař Paul W. S. Anderson pojal látku opět po svém. Původní tým stojící za speciálními efekty ani neoslovil a naservíroval přežrané predátory honící vetřelce po úplné lobotomii. Snímek točený také u nás bohužel vydělal dost na to, aby o tři roky později vzniklo pokračování s dovětkem Requiem. Výsledek byl lepší snad jen v tom, že nešetřil brutalitou a alespoň částečně vystihoval podstatu obou tvorů. Zbytek byl však nezvládnutý bordel utopený v nočních scénách a neschopném střihu.

Zatímco v kinech se mezi léty 2000 a 2009 příliš nedařilo, na poli videoher bylo veselo. Akční AvP 2 následovalo rozšíření Primal Hunt či strategický Extinction. Na sólovku pak predátor vyrazil na mobily nebo na konzole PS2 a Xbox. V roce 2010 se rebootovalo téměř na všech frontách. Rebellioni pod Segou vydali Aliens vs. Predator (už ne Alien vs Predator) a nechali hráče hrát za vetřelce, predátora a mariňáka. I když si vzpomínám, že se mi hra líbila, globální recenze ji zaškatulkovaly spíš v průměru. Vůbec špatně naopak nedopadli Predátoři. Scénář prvního dílu filmaři převedli na jinou planetu a zástupce vojenských jednotek s hledanými kriminálními živly, vypustili do „predátoří obory“. Film se sice stěží zaplatil, ale z kina se chodilo s dobrou náladou a příslibem, že se do vesmíru vrátíme.

Nakonec se ale vrátíme do vidlákova, a ne do vesmíru. Blackova myšlenka univerza evidentně nejede na stejné vlně jako Rodriguezova, takže The Predator zatím vypadá jako nepřímé pokračování AvP 2. Už by se konečně mohli ve studiu domluvit a v sérii udělat pořádek. I když každý snímek nějakým způsobem odkazuje na původního Predátora, jde spíše o nucenou povinnost než předem daný záměr.