P.B.: Když hry zdarma netáhnou

Autor: p.a.c.oPublikováno: 30.5.2022, 19:44

Publikováno: 30.5.2022, 19:44

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 2800 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Jsou nabídky, které se neodmítají. První sex, svezení v kamarádově Ferrari, letenka za převoz nenápadného balíčku nebo nějaké nabídky zdarma. V našem případě máme samozřejmě na mysli herní nabídky zdarma, po které by normálně skočil každý hráč. Je tady ale jedna, kterou hráči posledních několik měsíců, nebo možná i let, úspěšně opovrhují, a kromě rozhořčených komentářů na internetu je ale jinak nechává v klidu. Tou nabídkou jsou hry, které dostávají pravidelně měsíc co měsíc v rámci služby Xbox Live Gold nebo Xbox Game Pass obsahující právě i zlaté členství.

K tomuto tématu jste se mohli vyjádřit formou ankety i vy, naši čtenáři, kdy jste na Discordu odpovídali na otázku: „Přijde vám nabídka Xbox Live Gold her zdarma zajímavá?“ Do této ankety se vás zapojilo bezmála 70, což je na naši komunitu hodně solidní číslo a díky všem, kdo jste si našli chvilku na odpověď. Z uvedené ankety vyplynulo, že 70% respondentů si myslí, že nabídka her zajímavá není. Dalších 18% si myslí, že nabídka zajímavá je a 12% dotazovaných uvedlo, že je tato nabídka již nezajímá.

Tyto tři anketní odpovědi tak nějak odrážejí celkové nálady v Xbox komunitě po celém světě a ani její výsledek nebyl velkým překvapením. Nespokojenost s nabídkou je vidět každý měsíc a byť se najdou hráči, kteří spokojeni jsou, převažují spíše negativní emoce. Těch důvodů, proč jsou hráči nespokojeni, může být několik a já bych si dovolil je rozdělit na dva směry, kterým se budeme dále věnovat.

Ten první z nich je dán historicky a je spojen s dobou, kdy Microsoft začal každý měsíc dávat hry zdarma. Do hlav manažerů tenkrát nikdo neviděl, ale nejspíš si řekli, že když dávají hry zdarma Sony, že by oni mohli taky. Původně totiž Xbox Live Gold sloužil jako platba za online mutliplayer, nic víc služba nenabízela. A tak v roce 2013 vznikla služba Games with Gold pro Xbox 360 nabízející hry zdarma. Na Xbox 360 měla tu výhodu, že po vyzvednutí v knihovně jsme hry vlastnili a mohli je hrát i po skončení předplatného. To se s příchodem Xbox One změnilo, kdy vyzvednuté hry fungují pouze po dobu, kdy se platí předplatné, a to samé platí i v případě Xbox Series.

Ale zpět k našemu problému s nespokojeností. Jak jsem řekl, pramení to z historie této služby, která odstartovala velkolepě – hned první hrou byl Assassin’s Creed II na Xbox 360, který jistě minimálně na měsíc vehnal do náruče předplatného nejednoho hráče. Následoval Dead Rising 2, Rainbow Six: Vegas, Halo 3, Gears of War, Hitmam Absolution, Forzy, další Halo nebo třeba Battlefield či Dead Space a další plejáda velkých jmen. Byla období, že super velké hry byly klidně i několik měsíců po sobě. A právě tím si na sebe Microsoft upletl bič, protože hráči každý měsíc očekávali a stále očekávají nějakou velkou pecku zdarma.

Snažil jsem se najít, kdy došlo ke zlomu a troufnu si tvrdit, že poslední větší hrou byla první Divize, kterou jsme dostali v září 2020 a poslední větší „domácí“ hrou byli Gears 5 z únorové nabídky 2021. Od té doby se sice počet her v nabídce zvětšuje, ale spíš sem zapadnou menší nezávislé tituly nebo úzce zaměřené hry. Nabídka pro Xbox 360 či původní Xbox už jenom rotuje, protože nové tituly pro zpětnou kompatibilitu již nepřibývají. Je tedy logické, že jsou hráči nespokojení, protože dříve se do nabídky dostávala zvučnější jména. Je třeba si však zvyknout na to, že tato doba je již nenávratně pryč. Někdo by mohl argumentovat tím, že u konkurence jsou v nabídce stále velké a zajímavé značky buď z jejich portfolia nebo od třetích stran, ale řekl bych, že je pouze otázkou času, než i zde dojde k redukci nabídky, a to ze zcela logického důvodu.

Tím je přechod firem k měsíčně placené knihovně her, kterou je v našem případě Xbox Game Pass. Služba spuštěná v roce 2017 se v posledním roce hlásí o slovo více než zdatně a pokud se podíváme, co všechno měsíčně připluje do nabídky a že spousta her se ukazuje hned v den vydání, je úplně jasné, že to Microsoft stojí spoustu peněz a úsilí. A rozhodně se jim z ekonomického hlediska vyplatí nalákat hráče do Game Passu, který měsíčně stojí o dost víc než Xbox Live Gold. Tím pádem je třeba omezit nabídku her zdarma a zatraktivnit Game Pass, pokud chtějí hráče přetáhnout, což se podle mého již nějakou chvíli děje. Stejný osud dozajista postihne i konkurenci od Sony, která se sice zatím tváří, že tomu tak nebude, ale kdo ví. Na druhou stranu jejich nové PS Plus je hodně slabým odvarem toho, co v rámci Game Passu nabízí Microsoft, takže třeba budou hry zdarma dávat pořád, aby placení alespoň nějaké služby bylo pro majitele PS smysluplné.

Už více jak rok se objevují spekulace o tom, že Microsoft zruší Xbox Live Gold, ale to si myslím, že není na pořadu dne. Redukcí her zdarma se mu jistě povede her chtivé hráče převést do Game Passu a pak je tady hodně velké skupina hráčů, kteří chtějí hrát online své oblíbené hry a ti si vystačí se zlatým členstvím tak, jak je nastavené teď. A proč rušit něco, co vlastně generuje jenom zisk a Microsoft s tím má spojené jenom opravdu minimální náklady.

A právě dle výše uvedeného si aktuálně užíváme takovou nabídku her zdarma, jaká je. Mě osobně to nevadí, protože si díky ní vyzkouším spoustu zajímavých her, které bych si třeba nekoupil, ale nakonec se ukáže, že jsou hodně zábavné. Jak poslední roky ukazují, právě menší studia jsou stále těmi nositeli inovací nebo zajímavých herních přístupů, což ostatně nikdy nebyla velké doména AAA studií. Ta uměla dobře zvládnout technickou stránku vývoje, což však poslední roky úspěšně popírají a v tomto ohledu jsou kolikrát horší než indie vývojáři.

Buďme tedy rádi, že zatím nějaké hry zdarma vůbec dostáváme, protože se klidně může stát, že MS jednoho dne řekne dost, nabídku zruší a hráči budou muset přejít do Game Passu. Já si však myslím, že by to byla škoda a lepší bude, když přestaneme kušnit a dáme i menším hrám šanci. Nikdy nevíte, jaký klenot zde objevíte.