První dojmy: Descenders

Autor: p.a.c.oPublikováno: 23.5.2018, 11:14

Publikováno: 23.5.2018, 11:14

Sociální sítě

O autorovi

p.a.c.o

p.a.c.o

Je autorem 2834 článků

U hraní se dá krásně relaxovat, což se snažím aplikovat nejen na sebe, ale i své okolí...

Adrenalinové sporty to na herní scéně nemají úplně snadné. Poptávka po nich sice je, ale vývojáři se do jejich realizace příliš nehrnou. Tony Hawk posledně dopadl ne moc dobře a na návrat série Skate to zatím taky nevypadá. Zimní radovánky nám příjemnou formou servíruje Steep a sem tam se objeví nějaké motorky od Milestone. Tím by mohl výčet skončit, ale naštěstí tomu tak není. Díky možnosti hrát early access verze her i na konzoli si můžeme užít další adrenalinový zážitek.

Descenders mají docela velké ambice a přinášejí jednu pěknou novinku, co se závodních tratí týče. Pro jejich hraní je třeba mít velice dobrý postřeh a umět se bleskurychle rozhodovat. Čeká nás zde zběsilá jízda na kolech z kopce, a to v nejrůznějších terénech a napříč různým počasím. Pojďme si tedy vzít helmy, rukavice, naskočme na virtuální kola a vzhůru na trať v rámci předběžného přístupu. Dojmy z našeho hraní jsou tu.

Po shlédnutí úvodního videa a přečtení materiálů ke hře jsem si hned říkal, že tohle prostě chci hrát. Ten pocit, když se řítíte skrze les rychlostí přes 50 km/h, musíte se vejít mezi skálu, udělat dobrý přeskok nebo na následujícím skokánku předvést nějaký ten trik, je prostě úžasný. Z počátku se může zdát Discenders jako snadná záležitost, ale nenechte se mýlit. Jak se říká, snadné k naučení, těžké stát se mistrem.

Tutoriál nás krásně uvede do ovládání a do toho, co se po nás bude chtít. Následně je třeba si vybrat jeden ze tří závodních týmů, kdy každý z nich preferuje jiný jízdní styl a dle toho vás zásobuje speciálními úkoly napříč herním světem a pak už nezbývá než se pustit do závodění. Prozatím jsou ve hře čtyři různá prostředí, kdy naším cílem je se dostat na bod označený lebkou, což je souboj s bossem. Kudy se k němu vydáme je pouze na nás, ale cesta to není vůbec snadná. Čím déle se budete věnovat ježdění kolem, a ne cestě za bossem, tím spíše se vám stane, že se začne stmívat, padne tma, a nakonec se vám vybije baterie ve světle. A ježdění lesem po tmě a bez světla je to poslední, co byste chtěli zažít.

A to, že budete chtít jezdit i mimo hlavní trasu asi netřeba dodávat. Herní měnou jsou v tomto případě životy, kterých opravdu nemáte na rozdávání a každý pád z kola nebo restart úrovně vás o jeden z nich připraví. A když vám dojdou, je prostě konec a můžete začít znovu. Nikdo tak nepohrdne nějakým bonusovým úkolem, za který se dá život navíc získat. Ježdění tak zatím chybí nějaký komplexnější příběh, který by hru držel více pohromadě, ale co není může být. Já se bez něho klidně obejdu i v plné verzi, protože se chci stát tím nejlepším jezdcem stůj co stůj a upřímně, příběh v závodních hrách jsem stejně vždycky ignoroval.

V úvodu jsem zmínil novinku ohledně tratí, tak se na ní mrkneme. Procedurální generování čehokoli se ve hrách poslední dobou začíná rozmáhat a jak tušíte, zde je použito k tvorbě herní mapy a také samotných tratí. Zatím bych za tento krok tvůrce pochválil, jelikož již v Game Preview tratě fungují a zatím jsem nenarazil na žádnou, která by byla rozbitá a nedala se dojet. Proto díky generování tratí není žádný průchod kariérou stejný a stále na nás čekají výzvy. Znovuhratelnost hraje prim a bude jednou z věcí, kterou na hře budeme jistě chválit i v plné verzi.

Co se generování tratí týče, můžete si editor pěkně vyzkoušet ve volné jízdě. Stačí jednoduše vybrat prostředí, čas (den, mlha, začíná se stmívat a je tma jak v pytli), zvolit jako moc velký má mít trať sklon, hodně nebo málo začátek a četnost prvků pro triky. Díky tomu je k dispozici nespočet variant a když se vám nebude chtít si hrát s nastavením, můžete sáhnout po nějaké již vygenerované trati do databáze. Prostředí jsou sice jenom čtyři, ale každé má své záludnosti. Nejtěžší mi přišel les, ale zato každé pokoření trati v pekelné rychlosti přineslo obrovský pocit zadostiučinění. Stejně tak nemilosrdně trestá i sebemenší chybu. Nevím, jestli je to chyba nebo úmysl, ale lokalitou úvodních hor se prohánějí balíky slámy. Ty dokáží hodně často překazit plány nebo nás obecně překvapit. Každopádně jako prvek náhody zatím působí opravdu skvěle.

Pocit z jízdy je to hlavní, oč v téhle hře půjde a já jsem z něj úplně nadšený. Na výběr je z několika pohledů kamer na našeho jezdce, ale nejintenzivnější zážitek nabídne pohled zpoza řídítek. Jízda skrze les nebo skoky a salta vám rozbuší srdce a opravdu jsem si připadal, že jsem ve hře. Tomuto pocitu jistě přispívá i plynulý chod hry a dostatečný počet FPS. Zvládnutí kola na první pohled není těžké, ale s dalším odblokovaným levelem roste i obtížnost, takže je potřeba být neustále ve střehu.

Technická stránka funguje na výbornou, i když občas dojde k nějakému drobnému záškubu. Velice spokojen jsem s fungujícím generováním tratí a také s grafickou stránkou. Prostředí působí uvěřitelně, dává smysl a vypadá hezky. Nic víc asi nikdo ani neočekává. Adrenalinovou jízdu podtrhuje skvělý hudební doprovod. Drumm & bass k tomuto žánru sedí jako prdel na hrnec, ale není zbytečně agresivní a opravdu příjemně dokresluje celek.

Nedostatků není mnoho, ale zkusím zmínit, co mi na hraní nejvíce vadilo. Nemožnost ukládat hru v průběhu rozehrané kampaně mrzí zatím asi nejvíce. Sice pěkně odsýpá, ale mohou se vyskytnout situace, kdy prostě potřebujete odejít. To znamená konec hry a při příštím hraní zase pěkně od začátku nebo minimálně od dalšího světa. Dále mě trochu štve nevyváženě působící obtížnost jednotlivých prostředí, kdy první je docela lehké a hned to druhé (jízda lesem) pekelně těžké, pokud člověk nechce jet jak důchodce. Zde by mírný balanc rozhodně nebyl od věci, ale kdo říká, že do plné verze se tomu tak nestane.

Desceders již v Game Preview verzi nabízejí skvělou zábavu na dlouhé hodiny, pokud vám teda jejich zaměření a herní styl bude sedět. Koupi hry bych vám s klidným svědomím doporučil již teď, protože se hraním neustále bavím a ke hře se vracím. Kdo si však není úplně jistý, může vyzkoušet trial verzi a rozhodnout se na jejím základě. Já se už dlouho u žádné závodní hry takhle skvěle a intenzivně nebavil a jsem moc zvědav, co všechno vývojáři do hry ještě doplní a jak moc ji pro vydání odladí. Zatím výsledek vypadá báječně.

05. 03. 2021 • tonyskate0

Going Under a Descenders na víkend zdarma

Víkendová nabídka Free Play Days, tedy her zdarma pro členy Xbox Live Gold a předplatitele Xbox Game Pass Ultimate je opět trochu slabší, jelikož zahrnuje jen dva tituly, ale na druhou stranu to jsou nezávislé kousky, které mohly uniknout vaší pozornosti. Jako první se nabízí satirická dungeon hra Going Under (318 Kč) o zkoumání prokletých ruin neúspěšných technických projektů. Jako neplacený internista v dystopickém městě Neo-Cascadia tak užijete kancelářského odpadu...

»